Ми весь час з'ясовуємо, що ж ще є в країні таке, через що можна набити одне одному морди

Доктор Євген Комаровський в інтерв'ю програмі "Бацман" на телеканалі "112 Україна" розповів про важливість вакцинації та неефективні ліки, про те, чому народження дітей руйнує сім'ї, а також про кампанію, організовану проти нього через висловлювання про Путіна

Ми весь час з'ясовуємо, що ж ще є в країні таке, через що можна набити одне одному морди
112.ua

Євген Комаровський

Лікар-педіатр

Доктор Євген Комаровський в інтерв'ю програмі "Бацман" на телеканалі "112 Україна" розповів про важливість вакцинації та неефективні ліки, про те, чому народження дітей руйнує сім'ї, а також про кампанію, організовану проти нього через висловлювання про Путіна

***

Бацман: Добрий вечір. В ефірі програма "Бацман".

Євгене Олеговичу, добрий вечір. Як можна стати пацієнтом доктора Комаровського?

Комаровський: Напевно, тільки віртуально. Зараз немає ніякого сенсу витрачати свій час на прийом конкретного пацієнта. Не можна записатися на прийом до лікаря Комаровського. Це не говорить про те, що я не приймаю, просто в моєму рідному місті Харкові є величезна кількість молодих мам, яких я колись тримав на руках, купав, спілкувався з їхніми батьками. Це люди, яких мені не треба вчити: мені не треба відповідати на питання, розповідати, що таке соплі. Тобто люди приходять до мене не скаржитися, а хвалитися. Біда моя, на жаль, в тому, що кількість таких дітей, які приходили і приходять до мене, стрімко зменшується. Вони все більше і більше дзвонять мені з заморських країн. Але ці підготовлені батьки чітко знають свою частку відповідальності. Вони приходять і кажуть: "Доктор, гляньте у вухо. Все нормально? - Слава Богу". Я з ними не витрачаю свій час на пояснення елементарних правил - вони все це знають. Тим більше все, що я знімаю, я викладаю в вільний доступ - для вас, для всіх.

- А олігархи часто звертаються до вас з проханням полікувати?

- Та які олігархи! Я багато бачу розповідей про те, що Комаровський - особистий лікар Кернеса і Добкіна. Як тільки у Кернеса чи Добкіна виникала, може бути, думка звернутися до Комаровского як до лікаря, то вони дзвонили, напевно, перш за все до керівника обласного відділу охорони здоров'я. А їм говорили: "Комаровського? Та ви що! Він - шарлатан, він нічого не знає, він не лікує". Вони ж всі потенційно розглядають мене як свого ворога, бо те, що зараз здається непорушними нормами, умовно кажучи, те, що вірусна інфекція не лікується антибіотиками... Так, перестали призначати антибіотики при ГРВІ тільки зараз, і то 10% лікарів. А я їх не призначаю вже 30 років. Наприклад, медична наука стверджує, що якщо ви при вірусній інфекції, при соплях призначаєте антибіотик, то це збільшує ймовірність ускладнень в 4-9 разів. У дитини соплі, ви боїтеся запалення легенів, і якщо ви призначите антибіотик, то ймовірність запалення легенів буде вища. Це факт, доведений медичною наукою. Проте якщо ви нічого не призначили, то ви, лікар, будете винні, коли будуть ускладнення. А якщо ви призначили і будуть ускладнення - ніхто не винен, ми зробили все, що могли. Так ось, кожного разу коли у мого пацієнта без антибіотиків виникало ускладнення, то всі мої колеги були щасливі: "Ось, Комаровський довів". І це одна з проблем, з якими стикаєшся постійно. Завжди, коли до мене приходили пацієнти з'ясовувати стосунки, вони приходили тому, що мої колеги розповіли їм, яка я сволота. Але я не можу призначити те, що я не буду призначати своїй дитині. У мене в Instagram 3,5 млн передплатників. Це 3,5 млн цільової рекламної аудиторії. Я можу заробляти на одному Instagram і вас в очі не бачити. Але ви ж, сволочі, гробите мою улюблену Батьківщину.

- Але напевно ж були історії, коли до вас зверталися, адже це ж круто, коли тебе лікує сам Комаровський. Чим наші олігархи хворіють?

- Олігархи щиро вважають, що доктор буде робити те, що вони хочуть. Не тільки в олігархів, а й у кожного політика є свої погляди на те, як треба лікувати. Я страшно люблю Михайла Марковича - він готовий слухати людей, якщо він щось знає гірше. У нього відкриті вуха, щоб чути поради людей, котрим він довіряє. У кожного олігарха або політика є свої уявлення про те, як треба лікувати, і він упевнений, що кожен лікар, який зайшов до нього в будинок, зобов'язаний цим поглядам відповідати. Я приходжу в будинок до дуже багатого чоловіка, у якого запах тютюнового диму струмує по всьому будинку, і він хоче, щоб я вилікував його дитину від бронхіальної астми. Я йому кажу: "До побачення. Ось коли в цьому будинку не буде смердіти, тоді я сюди зайду". Тому з олігархами ми, як правило, просто дружимо. Один з таких людей розповів мені приголомшливу історію. Він скаржився, що у нього дуже великі нічні проблеми, і він звернувся до найкрутішого в світі заморського фахівця у цих справах. І цей заморський лікар запитав, скільки у нього в підпорядкуванні людей. Він каже: тисяч п'ять. Лікар каже: "Ви кожен день трахаєте 5 000 осіб, ви ще хочете когось трахати ночами?" І це має відношення до всіх наших політиків. Вони ж трахають армію в 35 млн чоловік. Треба бути добрішими, і в тебе не буде проблем ночами.

- А було таке, що якась дуже багата людина просто дзвонила вам і говорила, що "плачу будь-які гроші, тільки прямо зараз ви повинні бути у мене і лікувати мене або дитину"?

- Ні, це не можливо. У них немає моїх телефонів. Я не беру трубку, якщо я не знаю номер. Мені нецікавий цей бізнес. Тут є одна дуже серйозна проблема. Люди чомусь вірять, що в особистій зустрічі я скажу щось те, що я приховую. Що я знаю якусь золоту таблетку і скажу: підніміть імунітет ось цим. Підняти можна, але не імунітет. Для цього є таблетки, а для імунітету немає. Я завжди кажу, що найкраща таблетка для імунітету - це тато, який приходить з роботи, бере дитину і йде з нею гуляти. Ніхто не може повірити, що все, що я роблю, - у вільному доступі. Я першу книгу для людей написав в 1996 році. У 1998 році у мене вже був свій сайт. І з 1998 року я відповідаю на питання. Задати питання, на яке би не давав відповіді, - треба дуже сильно постаратися. І ні за однією моєю відповіддю не стоять гроші. Чим я і пишаюся.

- Дуже актуальна тема щеплень. Що ви можете сказати тим батькам, які сьогодні категорично не хочуть щеплювати дітей своїх?

- Нічого не можу сказати. Якщо 50 тис. хворих на кір це не аргумент, якщо реально десяток загиблих... А скільки стали інвалідами після цього всього! Про те, що до нас йде кір, я попередив за рік до епідемії. В основному інформація поширювалася по соціальних мережах. Масові видання не надто підтримали це все. Ці всі, які гавкають на Комаровського, що він щось не те сказав, вони теж мовчали як риба об лід, коли треба було підняти дупу і захистити власних дітей. Коли людям кажуть: "Життя і здоров'я ваших дітей під загрозою". А люди кажуть: "А нам це нецікаво". Коли вам говорять: "Хлопці, якщо прийде дифтерія, у нас немає навіть чим її лікувати. А в минулу епідемію дифтерії дорослих померло більше, ніж дітей ". Кожна доросла людина повинна раз на 10 років зробити щеплення. Моя думка: достукатися до людей не можна. Так довго їх давили, вони не отримували правдивої інформації, що зараз вони не вірять жодному слову. Чому ми не ведемо громадських дискусій на тему, чи треба пристібатися в автомобілі? Тому що доведено, що якщо ви пристебнуті, то ймовірність померти у вас в десятки разів менша. Але ви можете розповісти, як десь загорівся автомобіль, а ви були без свідомості і не могли відстебнутися і згоріли. І виявляється, що тисячі людей ремінь безпеки врятує, а одного - вб'є. Так чому відносно ременя безпеки у нас немає дискусії, а щодо вакцинації, де те ж саме, дискусія є? Тому в умовах, коли вмирають діти, а цвіт нації, найрозумніші люди, країну стрімко покидають, треба перестати грати в демократію. Здоров'я країни, санітарно-епідеміологічна обстановка в країні - катастрофічна. Країну треба захищати, і найефективніший спосіб - вакцинація.

- Тобто сьогодні можна сказати про те, що епідемія кору вже почалася?

- Вона вже в світі, в Європі - так точно. На кожні троє хворих так точно два - це українці. Це десятки тисяч хворих на кір. Раніше 1-2 випадки хворих на кір - це вже НП. А зараз - це вже десятки тисяч.

- Які ще епідемії найактуальніші?

- Туберкульоз триває. Але туберкульоз погано управляється вакцинацією - практично не управляється. Є єдина вакцина - БЦЖ, але вона не захищає від туберкульозу. Вона захищає від двох форм, найважчих: туберкульозного менінгіту і однієї з форм туберкульозу легенів. Але ми мали ситуацію, коли два роки не було навіть вакцини БЦЖ. А кількість протитуберкульозних диспансерів тане, можливість ізолювати пацієнтів тане. При лікуванні туберкульозу - найголовніше, щоб людина отримала повноцінний курс лікування. Якщо курс лікування раптом урветься, то виникає особливий варіант туберкульозу - туберкульоз із множинною стійкістю до ліків. Саме такий туберкульоз це те, що може вбивати десятки і сотні людей. Це вкрай актуальна тема, яка вирішується тільки одним: порядком, суворим виконанням законів та інструкцій, коли ніяку довідку не можна купити. Коли в ХХI столітті ми зустрічаємося з промисловим ботулізмом (неправильно оброблені консерви), коли ми маємо банку з законсервованим салом або з домашніми грибами, де є земля і які погано простерилізовані, а сім'я приготувала консерви і отруїлася - мізків вам не дали. Але коли люди купують щось - виробництва підприємства промислового - і отримують ботулізм, то це повна деградація. Це знищена в країні санітарно-епідеміологічна служба. Знищити в ХХI столітті санітарію та гігієну - це треба дуже і дуже постаратися. І жоден житель цього не розуміє, і жоден потенційний кандидат в президенти про це взагалі не говорить. Це найстрашніше - що те, що загрожує кожному щодня, в інформаційному полі відсутнє.

- Чому досі не завезли вакцину від ботулізму?

- Немає вакцини від ботулізму. Але є ліки, якими лікують ботулізм. Це сироватка.

- Я пам'ятаю, як Супрун різко відреагувала, коли журналіст некоректно поставив запитання, але так і не відповіла по суті на це питання.

- З сироватками дійсно величезна проблема. Світовий ринок сироваток не такий великий. У нас традиційно завжди була одна країна, де ми купували сироватки. Зараз ми там купувати не можемо, а де купувати - ми толком дорогу ще не знайшли. Зараз Росія не має права тут продаватися взагалі, і не тому що війна, а тому, що у них немає сертифіката GMP, без якого не можна завезти сюди ліки. Але про те, що, наприклад, немає протидифтерійної сироватки, було сказано в 2014 році. Десь, наприклад, в Одесі є противодифтерійна сироватка. І не тому, що її поставило МОЗ, а тому що люди по своїх каналах взяли і домовилися. Не треба людям чекати, коли МОЗ або уряд піднімуть сідниці і щось вирішать. Треба вирішувати на місцях, тому що коли у тебе є ввірений тобі регіон, то ти за нього відповідаєш. Ось і добувайте - де хочете, як хочете. А коли немає сироватки від укусів змій? Помирає дитина, тому що немає сироватки. Це нормальна ситуація ?! Проблема навіть не в тому, що її немає, а в тому, що Комаровський публічно, раз п'ять, на всю країну, маючи доступ до рейтингових ЗМІ, говорить, що немає сироватки, в студії присутні депутати, міністри, мер Києва, але вони ж нічого не роблять.

- Уляна Супрун що, не знає про це? Що немає сироватки від ботулізму, що немає вакцини від дифтерії?

- Вони знають. І коли вони озвучили, що нам канадський уряд подарував сироватку, то я порахував, що ця сироватка приблизно в тисячу разів дорожча, ніж те, що можна купити в Росії. Вони сказали, що на три мільйони нам дали сто доз сироватки. Хтось же за цим подарунком, напевно, стоїть. Сироватка проти ботулізму: вони говорять, що вона є і знаходиться в одному конкретному місці під Києвом. Якщо десь захворів - з цього місця треба туди. Але її не можна мати сто штук. Вона повинна бути в кожній інфекційній лікарні, в кожному відділенні невідкладної допомоги. Це ситуація, коли від терміну введення сироватки залежить життя людини. Те ж саме правець. Найголовніше - треба переставати проводити громадську дискусію. Не можна проводити громадську дискусію з людьми, які не хочуть слухати, не хочуть приймати аргументи, не хочуть бачити смерті. Вакцинація повинна бути реалізована. Найстрашніше, що слово "вакцинація" - за межами лексикону перших осіб української політики. Їм плювати на вакцинацію, для них головне - рейтинг. Вони знають, що якщо він скаже, що треба робити щеплення, то всі противники вакцинації будуть голосувати проти. Головний сенс нашої політики - не розгубити рейтинг. Тому коли ви говорите: "Комаровський, йдіть у політику", я відповідаю: "Я не буду брехати". У мене, якщо я президент, всім буде зроблено щеплення якісними вакцинами. Ви не хочете - це ваше право, але дітей ми захистимо силою.

- Нарешті вже є постанова МОЗ про те, що діти можуть відвідувати школу чи садочок тільки щеплені. А як це зараз контролюватимуть?

- Чудово. А як ви взагалі можете щось контролювати в ситуації, коли люди, які захищають інтереси держави, не отримують зарплату? Всі 100% людей, які захищають інтереси держави (військові, поліція, вчителі, лікарі - бюджетники) не отримують зарплату від держави, тому що те, що вони отримують, не має до зарплати ніякого відношення. У лікаря є об'єкт для бізнесу - пацієнт. Пацієнт здоровий - ти помреш з голоду. Учитель годується з учнів. Він каже: "Ви погано навчаєтесь, приходьте на додаткові заняття. Здайте в фонд школи, в фонд класу". Поліції за рахунок чого жити? Тільки за рахунок того, що вас спіймають і за гроші відпустять. Як лікарі придумують хвороби, так поліцейські готові вам придумати правопорушення. Якщо у вас є гроші, то ваші правопорушення нікого не цікавлять. Тому нічого не можна зробити з лікарем, поки він не буде високозабезпеченим фахівцем. Інакше лікар буде продавати довідки про вакцинацію. Ви його спіймаєте за руку - ви його звільните, а хто сяде на його місце? Лікарів же немає. Це найгостріша проблема України - запаси медичних працівників тануть.

Новини за темою

- А ті, кого готують сьогодні виші? Щороку випускається купа медичних працівників.

- МОЗ каже, що років через три лікарі-випускники вже будуть здавати іспити англійською мовою, і це дуже здорово. Тобто якщо ми будемо випускати лікарів, які знають міжнародні протоколи і англійську мову, і при цьому платити їм 150 дол. на місяць, то треба бути повним ідіотом, щоб за ці гроші залишитися тут. Ти знаєш, що в будь-якій країні світу твоя зарплата - мінімум 5-6 тис., і ти залишишся тут? Якби наші лікарі лікували так, як ті, їх би вже тут не було. Ми створюємо своє поле медичне. У нас "наші" лікарі. У вашої дитини аденоїди - вам одного лікаря мало, ви обійдете п'ятьох, і всі скажуть різне. Хочете переконатися, що це відділення, поліклініка - нормальні? Пишіть на папері: дитина, три роки, ангіна. І роздаєте лікарям ці папірці, мовляв, напишіть, як ви будете її лікувати. Всі лікарі повинні написати одне і те ж, тому що якщо при класичному діагнозі у вас однакове лікування - ось це нормальна поліклініка. Нормальний стаціонар. А у нас ситуація... Мало того, що лікарів не вистачає, так треба ж ще з приводу кожного пацієнта і кожного діагнозу почути іншу думку. Приїхали якось до мене хлопці з приводу атопічного дерматиту і сказали, що об'їздили всіх лікарів - і у Франції, і в Італії і т. д. Я подивився і сказав, що треба робити. Вони кажуть: "У Франції, Італії та Англії нам сказали те ж саме, але ми думали, що є щось інше". Не буває такого в цивілізованій медицині на амбулаторному етапі, коли 10 лікарів говорять по-різному лікувати. В стаціонарі, другий-третій етап - там трошки все складніше. Але на амбулаторному рівні всі повинні говорити одне й те саме.

- Як ви радите робити: реально потрібно вакцинуватися від грипу? Якщо так, то чи всією сім'єю або є обмеження за віком?

- Головний міф, що стосується вакцинації від грипу, пов'язаний з тим, що вірус весь час змінюється. Тому навесні спеціальні організації в світі, які відстежують циркуляцію вірусу, дають прогноз з приводу тих вірусів, які прийдуть до нас восени.

- Я ще чула іншу версію: ті фармкомпанії, які дають нам вакцину від грипу, перед цим виробляють сам грип.

- Більше нам виробляти нічого! (Сміється). Класний бізнес - це гомеопатія. Вода, якою ви попирскаєте, препарати для імунітету - ось це бізнес. Нічого не працює - всі жеруть, всі щасливі. Гірше нікому не буде. Щеплення... Залишилося в світі 5-6 компаній. Найгостріший дефіцит вакцин. І деяких вакцин від грипу в нашій країні ніколи не було. І ми не знаємо, побачимо ми їх чи ні. Їх у нас не вистачає катастрофічно. Тому щеплення чи ні - це не питання доцільності, а питання матеріальних можливостей. Якщо у вас є можливість зробити щеплення самим, прищепити своїх дітей, захистити їх від інфекції, ви це робите. Ви повинні знати, що височенна смертність від грипу серед дорослих, особливо літніх людей. Грип - головний убивця наших бабусь і дідусів. При цьому бабуся ніби як одужала від грипу, але померла на наступний день від інсульту: за рахунок температури, за рахунок того, що не могла харчуватися нормально, за рахунок інтоксикації. Слабкі судини не витримують грипу, і людина вмирає. Але діагноз буде: інфаркт, інсульт. А від кого наші бабусі беруть грип? Від молодих. Тому якщо ви своїм літнім батькам відводите ваших сопливих дітей, то яке ви маєте моральне право їх не захистити? Згідно із законом України усі члени уряду зобов'язані бути щеплені від грипу. У нас є спеціальний перелік категорій осіб, які підлягають обов'язковій вакцинації: вчителі, лікарі, працівники торгівлі, всі пенсіонери старше 60 років. Якщо у людини є ішемічна хвороба серця або якісь ендокринні захворювання, то для неї грип ще небезпечніший, і таку людину треба прищеплювати в першу чергу. Я мрію, щоб у нас в країні був скандал, як у Німеччині: там Меркель прищепили, це було років сім тому, а потім хтось з'ясував, що та вакцина, яку зробили Меркель, була не та вакцина, яка надійшла масово в поліклініки Німеччини. Був страшний скандал. У нас навіть уявити це неможливо. Я бачу своє завдання в тому, щоб пояснити людям, що саме вони повинні почути від кандидатів на вищу роль в державі, тому що те, що цікавить кожну людину в кожному будинку, вони взагалі ігнорують. Вони взагалі не хочуть про це говорити. А я хочу змусити їх політтехнологів цікавитися, що треба людям. А людям треба зовсім не те, що вони пишуть на парканах.

- В інтерв'ю Дмитру Гордону ви сказали: "Перше, що я б зробив, ставши президентом, поїхав би з Путіним на риболовлю. Я переконаний, що на завтра війна на Донбасі закінчилася б". Після цього - маса коментарів, статей про те, що кампанію явно хтось рухав і явно добре профінансував. Ви потім, даючи коментарі, сказали, що знаєте, хто це зробив, хто за цим стоїть.

- Знаю. Якщо він потрапить до другого туру, я скажу. Зараз навіщо мені з ними зв'язуватися? Саме мерзенне у всьому цьому бидляцтві для мене було те, що є ФБ-сторінка Євгена Комаровського, де я можу висловити свої погляди, а є сторінка лікаря Комаровського. У цієї сторінки мільйон передплатників, там викладається просто медична інформація, проста, зрозуміла для батьків. І ці суки натовпом ботів йдуть на цю сторінку і пишуть там гидоти. Тобто воюйте зі мною - ви ж не з лікарем Комаровським воюєте. Вони пишуть: "Що буде, якщо ви станете президентом? Що ви будете робити?" Хлопці, якщо я стану президентом, то я про свої плани вам попередньо розповім. Я стану президентом тільки тоді, коли наша країна буде незалежною нейтральною державою, коли я декларую своє бажання мати дві державні мови. Тому ви за мене не проголосуєте. Тому я ні на які переговори, ні на які риболовлі не поїду. Ви мене просто не пустите туди.

- Ви мені говорили в інтерв'ю про три державні мови.

- Дві - це мінімум. Ми почнемо з двох. Найсумніше, що я маю абсолютно 100-відсоткову можливість жити в будь-якій країні світу і дуже непогано заробляти не виходячи з кабінету. Маючи в основних соціальних мережах 6 млн передплатників, реальних живих людей, я можу собі дозволити це, але я залишаюся тут. Все, що я знімаю, я викладаю в вільний доступ, але жоден український канал не купує програми Комаровського. Комаровський викуповує права на інтернет і викладає програми у вільний доступ, щоб мами України мали до них доступ. При цьому коли тисячі мерзотників починають гавкати на Комаровського, всі навколо мовчать. І колеги мої мовчать. Мені зателефонувало чоловік 30 на всю країну. Хоча в цій країні я допоміг реально десяткам тисяч людей. Якщо ти хочеш в цій країні щось змінити, то як тільки буде щось не так або тобі буде важко, шансів на те, що з тобою будуть поруч, допомагати тобі, - дуже мало. Якщо людям наплювати на власних дітей, а ми це бачимо по епідемії кору, по тому свавіллю, яке чиниться в дитячих лікарнях, то їм втричі наплювати на дитячих лікарів, на вчителів, на педагогів у дитячих садах. І це найстрашніше - ми розучилися поважати один одного, радіти удачі інших людей. Я знімав фільм про дитинство в Фінляндії. І, до речі, жоден із каналів теж не захотів його показувати. Так ось, в Фінляндії, в Гельсінкі, є свято - День форелі. Вони беруть один канал в місті, перегороджують його, потім туди приїжджає машина і випускає 3-5 тис. лососів або форелі. Потім туди збігаються місцеві діти з вудками і ловлять. Вони ловлять, їх вітають, тут же цю рибу чистять і потім ці карапузи 5-6-річні зі спійманою рибою йдуть до батьків. Найбільше в цьому святі мене вразило, що коли дитина дістає рибу, то всі інші діти відкладають вудки, плещуть у долоні і її вітають. Країна навчила дітей найголовнішому - радіти щастю, удачі, успіху іншої людини. Наскільки це суперечить нашій ментальності! Один дуже хороший педіатр-москвич написав в цьому році книжку про дітей, і я бачу, як мої колеги з захватом цю книжку обговорюють. А про те, що в цьому році вийшла книга лікаря Комаровського "365 порад на перший рік життя", де вся остання педіатрія, - у нас глобальна тиша. Це просто нікому не треба. Тому я знаю, що мене чекає, якщо я піду кудись. Я можу хорошій людині порадити, а йти кудись воювати - ні.

- Мені здається, що після того, як почалася така реакція, ви засмутилися. А мені здається, що вам потрібно було б радіти, тому що це, власне кажучи, доказ того, що вас бояться, раз готові витрачати на вас...

- …великі гроші.

- Це визнання, погодьтеся.

- Один проти натовпу я дуже багато років у своєму житті. І зламати мене ще не змогли. Я не став лікувати так, як треба було, по-радянськи, і залишився Женею Комаровським. Це те, що тішить моє самолюбство, а не те, що за битву зі мною ще й гроші платять. Але мені страшно неприємно, коли мої діти, які не хочуть їхати з України, моя дружина, мої друзі ось це читають. Якби моя мама була жива і все це побачила, напевно, тоді я б пішов на війну з усім цим бидлом.

- Ви сказали, що знаючи, хто стоїть за цим всім, зробите все, що в ваших силах, щоб ваші читачі, як мінімум, за нього не проголосували. Що саме ви збираєтеся зробити?

- А я покажу пальцем на того, за кого треба голосувати. Люди, які йдуть, готові занести мені багато валіз з мільйонами, тільки щоб я показав пальцем на того, за кого хочу голосувати. Але я точно знаю, що за цього голосувати не буду і нікому не пораджу. Хлопці, я не йду в політику. У президенти я не йду, в депутати не йду - мені з вами нудно поруч стояти. Якщо хороша людина, нормальна, адекватна, яку я люблю і поважаю, потрапить в президенти, я готовий порадити. Але я буду позаштатним радником. У мене є чим займатися по життю, у мене інша місія. Не чіпайте мене, не витрачайте на мене свої гроші. Я готовий допомагати, але з бидлом поруч я не сяду.

- А є обставини або причина, яка здатна вас змусити поміняти це ваше рішення і піти в політику, піти в президенти?

- Якщо ви зачепите когось із близьких мені людей, ви таки витратите дуже багато грошей, я вас попереджаю. Боляче буде.

- Від Путіна вам не дзвонили? Він на риболовлю до вас не збирається?

- Я не беру трубку, коли мені дзвонить незнайомий номер. Я можу вам показати телефон, і ви побачите, яка кількість там дзвінків з усього світу. Я поняття не маю, хто це дзвонить. Нормальна людина напише листа, скаже, чого вона хоче... Ні, не дзвонили. Насправді я щиро не хочу ні з ким воювати. У мене є справа - вона мені дуже подобається. Я бачу, наскільки вона ефективна. Минулої неділі я зустрічався в Києві з батьками, і це було так круто. Я вперше побачив, що в залі 40% було чоловіків. Такого не було ніколи. Ніколи більше 10-15% не було. В Алма-Аті 2 тис. людей в залі, і 100 чоловіків. У Бішкеку 500 осіб у залі, і 3 чоловіка. У Києві - 40%. Рекорд. Краще було тільки в Гельсінкі, де з 500 людей було 250 чоловіків. Наші діти приречені, якщо ми не заженемо чоловіків до дітей. Якщо наші лідери, наші президенти не почнуть говорити про проблеми, пов'язані з дітьми. Про наркоманію дитячу, про дитячі садки, про тих, хто поруч з дітьми, - лікарів, вчителів. Якщо ми цю проблему не вирішимо - Україна як країна загинула. Вони це не розглядають взагалі як мету, тому що для них це бізнес-проект. Політика для них - це бізнес-проект. Щастя людей, здоров'я дітей, безпека кожного - це взагалі не їх теми. Ми обрали, наші північні сусіди обрали... Ми їх обрали для того, щоб вони язиками і мізками вирішували конфлікти. Вони не змогли цього зробити. Так якого хріна вони взагалі тут тусуються, в інформаційному полі?! Так їм застрелитися треба, якщо вони чоловіки! А вони бізнесмени. І нічого іншого.

- Ви сказали, що приходили, приносили, пропонували вам, щоб ви увійшли в той чи інший штаб. Всі прийшли вже з існуючих кандидатів?

- Найрозумніші знають, що я не піду, і не ганьбляться, не приходять.

- Скільки пропонували?

- Зрозуміло, що мова йде про мільйони.

- Чому ви не погодилися?

- А навіщо? Вони ж не говорять: "Що ви хочете?" Вони кажуть: "Ви повинні бути з нами". Вони всі приходять до мене розповідати, що вони знають, куди мені треба йти. Вони краще за мене знають про охорону здоров'я, про хвороби. Вони всі страшні експерти. Вони навіть те добро, що говорить Супрун, вони не розуміють, що в цьому добро, а що - зло.

- Тобто щось, ви вважаєте, там є добро?

- Дуже багато. Цього ніхто не розуміє. Якщо б вони хотіли реально провести реформу охорони здоров'я, то вони повинні були б розуміти, що реформа охорони здоров'я може бути тільки тоді успішною, коли рішення МОЗ спираються на підтримку лікарів, а по-друге, спираються на підтримку населення. Якщо МОЗ налаштувало проти себе 90% лікарів і 99% населення - реформа неможлива. Для того, щоб реформу реалізувати, для початку потрібно навчитися з людьми розмовляти. І не тільки про війну, армію, віру, мову, а про те, що хвилює кожного: про ваше здоров'я, про вашу безпеку.

Новини за темою

- Що саме має бути в програмі кандидата в президенти, щоб ви йому повірили?

- Два слова обов'язкових: порядок і сім'я. Закон також і порядок, і сім'я. Це первинно для мене.

- Це ж в одному ряду з популістськими усіма заявами.

- Я говорю просто як людина, яка має величезну пошту, яка спілкується з величезною кількістю людей і приблизно знає, що хвилює людей сьогодні. Найгостріша проблема, яка хвилює кожного жителя країни - це безпека. Причому це вже не безпека, про яку ми всі думали в 14-му році - "війна і мир", а це вже елементарна безпека на вулиці. І ця проблема не вирішена. По вулицях бігають якісь люди, які не мають ніякого відношення до поліції, до армії. Але вони розмахують палицями, розповідають, як вони будуть наводити порядок. Диктують, кому можна виступати, кому не можна, якою мовою говорити можна, якою не можна. Це перше, з чого повинен почати потенційний кандидат у президенти: він повинен нам всім розповісти, якими способами він наведе порядок. Сенс держави - дотримання певних норм, і дуже важливо, щоб ці норми були для всіх. Не тільки для громадян, але і для тих, хто ці норми придумав. Для початку людина, за яку я буду голосувати, на яку я вкажу тим мільйонам людей, які мені довіряють, нехай пояснить, яким чином вона наведе порядок.

- У першому турі вкажете чи в другому?

- А якщо буде людина, яка пояснить це зрозуміло, я вкажу і в першому. Але я поки що нічого не бачу. Я хочу, щоб мені розповіли не лише про економіку, віру, а й про здоров'я. Про те, як ви будете вирішувати проблему гострого дефіциту медичних кадрів, масової еміграції медичних працівників, величезної кількості підроблених ліків в аптеках. Скажіть про це, щоб я розумів, що ви хоча б про це думаєте. Як ви хочете виховувати підростаюче покоління в умовах того, що ні в одному дитячому садку країни не дотримуються санітарно-гігієнічні норми, визначені в законі країни?

- Наприклад?

- Температура, вологість повітря і час, протягом якого діти повинні гуляти. Вони не виконуються ніде.

- Чому?

- Просто коли в спальні дитсадка виховательки зроблять 18 градусів, як належить за нормою, то мамки скажуть, що їхні діти мерзнуть. І ви зробите 24 - сухе повітря і ідеальне середовище для розмноження вірусу. У нас мамки знають краще. А навіщо тоді держава, навіщо вона придумала ці норми? У дитячому садку запитують: "Яка у вас вологість?" А вони кажуть: "Та звідки ми знаємо?" Так є прилад - гігрометр, повісьте його в спальні. Він один долар коштує. Вони кажуть: "До нас приходить санстанція раз на місяць і вимірює у нас вологість". Для цього мізки потрібні, і звернути на це увагу. І не треба розганяти санепідслужби в країні з війною, з масовою міграцією населення, з купою людей, які блукають без прописок. І в такій ситуації розігнати санепідслужби? Мені здається, що вибудувана система знищення держави. І головне, що всі ці больові точки - взагалі поза інформаційного поля. Люди, безпека, сім'я, діти, пологовий будинок, поліклініка, дитячий садок - нафіг взагалі нікому не потрібні. У нас свій шлях. Найголовніше у нас зараз - мова. Просто коли ви не можете навести в лікарні порядок, то ви встановлюєте в лікарні правильну мову. Коли є якийсь стаціонар у Харкові, де 99% пацієнтів і 100% лікарів говорять російською, а історії хвороб пишуть українською, і це наказ. Це не справа київської тітки розповідати, якою мовою спілкуватися лікарям і пацієнтам у Харкові. Ви краще вирішіть, як їй своїх дітей нагодувати, при цьому не вимагати грошей, не продавати довідки, не вигадувати хвороби, не призначати "фуфломіцини". Але оскільки ви цього вирішити не можете, ви створюєте зовсім іншу тему для обговорення, вбиваючи при цьому людей.

- Вам пропонували стати міністром охорони здоров'я?

- Ні, ніхто і ніколи. Але відразу після Майдану інтернет-громадськість, фейсбучна, стала обговорювати, хто ж тепер в новій демократичній владі буде міністром охорони здоров'я. Там пропонували кандидатури Ольги Богомолець, Комаровського, і багато говорили, що Комаровський було б непогано. Хоча я взагалі не маю ніякого відношення до адміністративного управління. Це не моє, я - лікар. Але як тільки пішли чутки про те, що Комаровський може стати міністром охорони здоров'я, я став отримувати купу листів, і я зрозумів, як приходять сигнали. Будь-яке міністерство, якщо ти хочеш навести порядок, - це квиток на війну. А я не воїн, я будівельник. Я можу допомогти побудувати, але я не вмію воювати. Я звик до того, що послухати те, що я розповідаю, є мільйони охочих. Я не готовий когось вмовляти слухати, нав'язувати свою волю. Вам нецікаво - котіться.

- Ви говорили, що є речі, які Уляна Супрун робить правильно. Наприклад?

- На початку своєї діяльності Уляна писала пост у ФБ і говорила: "Дивіться у лікаря Комаровського". Потім їй хтось із розумних радників сказав: "Ну ви ж міністр, а то якийсь нещасний лікар. Що ви на нього посилаєтеся, ви ж самі розумна". Коли Комаровський десять років тому зняв програму про те, що можна мочити манту, це нікому цікаво не було. У мене іноді таке враження, що поруч з Супрун знаходяться люди, які їй весь час підказують теми. "Уляна, щось ваш рейтинг давно не падав. Давайте щось ляпніть". Останнє мене просто вбило. Так, є стандарти невідкладної допомоги про те, що якщо хворого на каталці везуть по коридору головою вперед, і тут раптово хтось відкриває двері, і хвора людина врізається в ці двері, то його як би добили. Тому є стандарт, якому навчають лікарів усього світу: швидка допомога завжди, всюди перевозить пацієнта тільки ногами вперед. Це - стандарт, це ніхто не обговорює. Сказати в нашій країні: "Хворі, вас будуть возити ногами вперед", це просто проти тебе повстануть всі, навіть ті, хто тебе люблять. Звідки у Уляни Супрун в голові взагалі уявлення про те, що наш народ думає про транспортування ногами вперед? І тут хтось із радників каже: "Уляна, ви давно нічого не писали. У нас весь час неправильно возять пацієнтів". І Уляна пише: всі повинні возити пацієнтів ногами вперед. І тут же всі ЗМІ: ось до чого вона нас довела! Це приблизно рівень дискусії.

- А ви давно бачили Супрун або говорили з нею?

- В минулому році був присутній на одному заході, де вона виступала. Незважаючи на те, що зараз кричать, я вважаю заступника Супрун, Лінчевського, крутим лікарем, класним фахівцем, який, як і Супрун, на жаль, нуль у комунікації, з людьми. А якщо до тебе немає довіри, ти повинен пояснювати. Але тим не менше я вперше почув від нашого Міністерства охорони здоров'я, що гомеопатія - це маячня, що народна медицина не має до МОЗ ніякого відношення, що є нормальні протоколи лікування. При цьому коли проти цих протоколів обурюються дуже багато, то чітко треба розуміти, що на первинному, амбулаторно рівні, там, де терапевт - пацієнт, є 10-15 класичних ситуацій, і освоїти ці протоколи зовсім нескладно. Завдання МОЗ навіть не стільки навчити цим протоколам, скільки заборонити робити дурниці. Але все це розіб'ється об злидні, об безправ'я лікарів. Тому реформувати охорону здоров'я без грошей, законів і доброї волі неможливо. Це повна дискредитація будь-якої реформи, тому взятися за таке міг тільки той, хто ні чорта не розуміє ні в нашій ментальності, ні в тому, як виживають наші лікарі. Тому людина, яка намагається нав'язати будь-яку модель охорони здоров'я, позбавляє можливості заробляти. Лікарі адаптовані до цієї системи, а ви всі через цю систему страждаєте. Вам виписують купу непотрібних ліків, ви обходите десятки лікарів, але коли вам кажуть, що ми тебе лікуємо тільки так, то ви фактично заважаєте лікарю заробляти. Тому - це головний ворог. Ви хочете, щоб реалізувався протокол - зробіть лікаря забезпеченим. Але щоб бути забезпеченим, він повинен виконувати ось ці правила. Не можна навпаки. Вам здається, що ось цей класний фахівець бере хабарі, і ви хочете почати реформу з того, що ви його звільните? Ні, ви зробіть так, щоб у нього зарплата була така, щоб він хабара не хотів брати. Тоді у вас реформа вийде, а навпаки не вийде. Ви хочете, щоб замість лікарів на швидкій допомозі їздили парамедики - це правильно, і так у всьому світі. Тільки ви спочатку створіть інститут парамедиків, навчіть людей цим користуватися, а потім знищуйте швидку допомогу. Інакше не вийде. Тому все через дупу. Аденоїди видаляють через дупу.

- Тоді поясніть як комунікатор, що означає ця ініціатива - робити консультації по скайпу, особливо там, де люди не можуть прийти, особливо в далеких селах?

- Я вам гарантую, що якщо ви з вашою дитиною зателефонуєте мені по скайпу і розповісте, які у вас проблеми, я з імовірністю 99% їх вирішу. А якщо я перед цим зайду до вас додому і скажу: ось тобі отоскоп, я навчу вас, як цим користуватися; якщо я зроблю фельдшерсько-акушерський пункт, де буде не медсестра, а секретар місцевого голови, яку я на трьохмісячних курсах навчу, куди прикласти датчик, як просвітити веб-камерою в горло, у вухо, як зняти кардіограму, то 90% амбулаторних питань можна вирішити і сказати: це не підлягає лікуванню за допомогою скайпу. Технічно це повинно мати такий вигляд: є кабінет, в якому є перш за все нормальний інтернет. Я щороку відпочиваю в Карпатах - щоб інтернет там був нормальний? Роки зо три тому я відпочивав в Грузії, там є такі регіони, наприклад, Тушетія, який відкритий три місяці на рік. Приїжджаєш туди, а там 3G-інтернет. А в Карпатах тисячі людей, а інтернету немає. І ми в умовах того, що у нас немає інтернету, обговорюємо скайп-діагностику. Спочатку накрили скайпом - раз. Потім затвердили, який повинен бути кабінет, яке має бути обладнання. Я впевнений, що за суму близько 2000 дол. можна організувати крутий кабінет інтернет-діагностики, який буде дивитися, слухати, знімати кардіограму, вимiрювати артеріальний тиск. Все це може зробити людина без медичної освіти, яка закінчила двомісячні курси, - будь-який житель села. Тому якщо в Києві буде сидіти величезний центр, де будуть цілодобово чергувати сто спеціалістів, які надаватимуть консультативну допомогу людям таким чином, і в зміні буде один черговий крутий доктор, який може тут же проконсультувати, то що, не можна висипку подивитися по інтернету, не можна в горло посвітити ліхтариком і подивитися, ангіна це чи ні? Так, класно, якщо у вас в кожному селі буде по доктору, але цього не буде, і ми повинні це реально розуміти. Про те, як лікар когось угробив, у нас же пишуть всі. А про те, як він врятував, щось не дуже цікаво писати. Про те, що лікарі живуть на мізерні зарплати і повинні якось виживати, нікому не цікаво.

- Скільки має отримувати доктор сьогодні?

- 1,5 тис. євро.

- А отримує?

- 100-150 євро. Нам кажуть, що якщо він буде пахати, то зможе заробити 300 євро.

- Скільки ваша дружина, яка пропрацювала все життя дитячим офтальмологом ... Яка у неї пенсія?

- 1 450 грн. Мій близький друг в 91-му році поїхав в Америку, і він там працював фельдшером. Пропрацював там 20 років, отримав американську пенсію 2,5 тис. дол. і повернувся сюди жити. Виходить, що якщо ти 20 років відпахав в Америці фельдшером, то ти людина. Моя дружина брала в день по 50-60 осіб, і їй держава сказала : ти розумниця, 1 450 грн.

- Якби ви робили медичну реформу і у вас були б для цього всі можливості й засоби, щоб ви зробили?

- Для початку я б зробив нормального лікаря. Але для того щоб я щось міг вимагати від лікаря, він має отримувати нормальні гроші. Так само, як ми нічого не зробимо в поліції і в школі. Лікар-педіатр первинної амбулаторної ланки повинен знати 15 стандартних станів, з якими стикається кожен день кожен педіатр. Це умовно: висип, підвищення температури, жовтяниця, кашель, нежить - скарга, довкола якої буде купа діагнозів. Він повинен знати стандартні сучасні протоколи лікування на дому бронхіальної астми, атопічного дерматиту, гострого запалення легенів, стандарт допомоги при ГРВІ. І головне - він не має права виходити за рамки цих стандартів. Якщо пацієнт в рамках цих стандартів не може бути вилікуваний, то це вже наступний рівень. Я б зробив так: є реально в цьому світі близько 400 ліків (міжнародні назви ліків) з доведеною ефективністю. На ці ліки країна повинна повністю прибрати все оподаткування, тобто перестати на цих ліках заробляти. З усім, що не входить в список із цих 400 ліків, робіть що хочете. Валідол, корвалол можуть коштувати хоч 1 000 грн - це нічого не лікує. Якщо якісь ліки покращують роботу печінки ... Таких ліків немає в природі, та якщо ви вважаєте, що воно є, що вам це допомагає, - купуйте! Але ті гроші, що ми заробимо з цих продажів, я пустив би на підтримку нормальних ліків. Так само ми б домовилися з виробниками, що будемо робити, а що - ні. Але ми будемо вимагати міжнародного контролю якості. Як міністр охорони здоров'я, перший, до кого я б пішов, - це міністр МВС. Я сказав би: як зробити так, щоб твої хлопці пообрубали руки тим, хто лікарський фальсифікат привозить в аптеки? А ще можна зробити, щоб твої хлопці, які наркотиками займаються, не ганяли лікарів, які лікують онкохворих, які помирають, які криком кричать? Зосередьтеся на школах, на закладниках, але дайте лікареві без страху призначити хворому, що помирає, знеболювальне. Є купа ліків, які кожен день рекламують, - відхаркувальні засоби. Дітям перших п'яти років життя відхаркувальні засоби потрібні вкрай рідко, і тільки під наглядом лікаря. А дітям до двох років - це взагалі злочин. Я би просто сказав лікарям: як тільки ви призначите дитині до п'яти років якусь оцю погань, ви перестанете бути лікарем. Але зараз це ні на кого не діє - у нас няня заробляє більше, ніж лікар.

Новини за темою

- Сьогодні триває реформа охорони здоров'я. Медицина комерціалізується, але як вона може бути в цьому стані без страхової медицини?

- А навіщо для цього реформа охорони здоров'я? Є купа міжнародних страхових компаній, пустіть їх на цей ринок і нехай страхують.

- А хто це повинен робити?

- МОЗ. У вас є машина, ви хочете її поміняти на кращу, але при цьому у вас немає грошей на бензин. Фінансування медицини катастрофічно зменшується. За будь-яким комп'ютерним томографом, за будь-яким ремонтом в лікарні все одно стоять люди в білих халатах. Якщо ви не зрозумієте, що реформа медицини починається з людей, з їхнього благополуччя, з їхньої безпеки ... Чи не щодня повідомлення, що десь у лікарні побили лікаря. Я прекрасно розумію, що таке не спати ночами, як це говорити, що ваша дитина померла. У цій країні тебе не цінують, ти нікому не потрібен. Кожній твоїй помилці будуть радіти. Люди не прийдуть до тебе на допомогу. От приїжджаєш кудись, а там важкий хворий, і ти розумієш, що за великим рахунком не треба його вдома залишати. Але ти бачиш, що у них немає грошей, і ти призначаєш лікування. Їдеш додому - і в тебе серце не на місці. А вони не дзвонять, не повідомляють. Потім ти розумієш, що якщо ти поїхав і тобі не подзвонили - все супер. Тому що якщо він чихне чи пукне не так - тобі серед ночі подзвонять. Якщо перестали дзвонити - значить ти його вилікував. Сьогодні у мене 38 дзвінків зі словами: "Докторе, дякую, нам покращало". 38 за 40 років лікарської практики. Тому я не хочу, щоб у цій країні, де так ставляться до лікарів, мої діти, близькі мені люди ставали лікарями. І судячи з тієї інформаційної кампанії проти лікарів, яку очолює МОЗ, сьогодні, коли МОЗ ініціює кримінальні справи проти лікарів ... Але МОЗ не повинен ініціювати справи. Ви спочатку зробіть лікаря шановним і забезпеченим, а потім ініціюйте. Щоб не думка бабусі визначала, як лікувати, а думка великої медичної науки, представником якої повинен бути грамотний, забезпечений, цивілізований, шановний лікар. Інакше у вас не вийде. Тому всі ті, хто хоче жити з високо піднятою головою, не принижуватися, не ходити навшпиньки, не бути заручником у самодура - головного лікаря, який краще знає, що і як, вони всі їдуть до Польщі, Словаччини, Чехії - куди завгодно. І їм там щасливі, адже вони можуть пахати з ранку до ночі. Ви розумієте, що таке працювати добу через добу? Добу чергування - добу відпочивати. Я в такому ритмі відпрацював десять років, коли у мене було 14 добових чергувань і 3 чергування по санавіації.

-   Лікар - це така професія, коли потрібно абстрагуватися. Лікарі повинні мати такі якості, щоб не впускати в себе горе. Вони повинні бути такими собі циніками. Які випадки вас зачепили так, що не вдалося залишитися професійним циніком?

- Я вам розповім історію, за якою можна зняти фільм. Я - молодий хлопчик, мені 26 років і я чергую по санавіації. Днем ми літали гелікоптерами, а вночі ми їздили на машинах. Листопад, виклик в місто Краснокутське, Харківська область - отруєння чадним газом. Мама пішла на вечірнє доїння, залишила вдома двох дітей - 2 і 4 роки. Прийшла додому - 2-річний лежить без свідомості, 4-річний ходить, кашляє. Вона хапає молодшого і біжить з ним до лікарні, а їй кажуть: чого ти його принесла, він уже мертвий. Вона кладе цього мертвого і біжить за тим, який кашляє, приносить його, і на цього 4-річного мене і викликають. Отруєння чадним газом лікується так: інтубаційна трубка, апарат штучної вентиляції легень. Якщо є цей апарат - дитина живе. Ні - помирає. Кисню тут немає, апарату, який може обслужити дитину, - немає. Але везти його до Харкова я не можу. І до речі, якщо ви взяли в лікарню дитину, а вона померла по дорозі, то ви відразу везете її в судово-медичний морг. І автоматично відкривається кримінальна справа за те, що ви її повезли. Тому в такій ситуації всі лікарі санавіації в Радянському Союзі робили так: викликали головного лікаря і говорили: я зараз намагаюся довезти дитину до реанімації, але якщо вона помре в реанімації, то я повертаюся назад з трупом, і ви оформляєте так, ніби я нікуди не їздив. Я так і вчинив, але везти її я не можу, тому що з неї ще валить піна. Я ввів їй певні ліки і засунув інтубаційну трубку діаметром в два рази більше, ніж треба. І у мене з'явилася можливість катетером відсмоктувати слиз, що валить. І ось ми їдемо в Харків. Дощ, я відсмоктую слиз - і у вікно. І так ми їдемо дві години. Привожу дитину, вона жива, вертаюся додому. І ось я їду додому - я абсолютно щаслива людина. Я знаю, що я її довіз, зараз до неї підключать стовідсотковий кисень, і вона виживе. І я реально розумію, що це перший пацієнт в моєму житті, якого сто відсотків врятував я, і більше ніхто. І ти розумієш, що ти не дарма скінчив інститут, не дарма пахав. На наступний день я приходжу в лікарню свою, а мені мій заввідділенням каже: "Що ти там вчора накоїв? Ти ж засунув трубку вдвічі товщу, ніж треба було, і тепер у нього горло подряпане, він говорити не може. На тебе рапорт написали". І міськздрав розглядав мій страшний злочин. І ось так все побудовано. Ти можеш сказати спасибі тільки сам собі. Ніколи ніхто нічого не оцінить. Тільки так, як тебе навчили мама і тато, що вони тобі прищепили - що таке добре і що таке погано. Що відомішим ти стаєш, то більше про тебе пишуть гидоти. Я дивлюся на своїх колег, нормальних, що не продаються, і взагалі не розумію, як вони живуть. Що є стрижнем, який змушує працювати тут? Я приїжджаю в Казахстан - 2 000 чоловік, в Києві - 300. Нікому це не треба. Всі розумні, всі грамотні, всі йдуть до Європи.

- Україна могла би стати країною, яка могла б розвивати медичний туризм?

- Легко. Харків, наприклад, був центром стоматологічного туризму для РФ.

- Краще й дешевше?

- І краще, і дешевше. Я вже не кажу про Білгород, який весь лікувався в Харкові З Москви прилітали і лікувалися. І всі мої, які приїжджають з-за бугра: приїхали - пішли до наших стоматологів. Всі все знають, що скільки коштує.

- А можна було б зробити так, щоб із Європи сюди їхали?

- Можна. Але вони сюди не поїдуть, бо немає доріг, немає безпеки, немає правил гри. Тому що як тільки ви будете власником клініки, куди масово їздять з Європи, тут же знайдеться купа доброзичливців, які прийдуть вас повчити життя: з ким ви повинні поділитися, кого ви повинні лікувати безкоштовно тощо. Ми знищуємо країну, бо у нас немає порядку. І ніхто не може зрозуміти, що доки нам не забезпечать порядок і закон, у нас не буде країни.

- Яку країну, систему ви б взяли за еталон сюди?

- Система Семашка побудована на лікарі не надто багатому, хоча її можна було оптимізувати тими ж протоколами, зменшенням бюрократичної надбудови, знищенням всіх "лівих" способів лікування, знищенням плану ліжко-днів. Чомусь ніхто не говорить, що саме ця команда реформаторів нейтралізувала таке ганебне явище, як план ліжко-днів. А це дуже важливо. Але тим не менше я не можу зрозуміти, як можна лікарю із західною освітою реформувати охорону здоров'я і допускати продаж без рецептів антибіотиків і купи інших ліків, які просто взагалі не повинні продаватися там.

Новини за темою

- А ви вважаєте, що потрібно вводити рецепти на продаж антибіотиків?

- Це закон країни. Будь-який антибіотик - це препарат рецептурного списку. Чому він продається без рецепту? Чому треба наводити лад, починаючи з боротьби з лікарем, який хабар узяв? Чому не можна наводити лад з аптек, щоб люди перестали поганню лікуватися?!

- Усім своїм спічем ви захищаєте ваших колег. А чому ж тоді ви говорите, що ви біла ворона і багато хто з колег вас не любить?

- Вони ж мене не за це ненавидять, а за те, що я можу вижити, не використовуючи ті методи лікування або ті види заробітку, які вони практикують. Лікар має відсоток від аптеки, відсоток від лабораторії. Ви заходите в лікарню, і вас змушують надягти бахіли. Це чиста маячня, цього ніде в світі немає. Це способи бізнесу. А я вмію і можу заробити іншими способами. І завжди міг. Я, завідуючи відділенням, все, що мені пхали в кишеню, залишав у своєму відділенні. А після роботи їхав, заробляв своїм дітям. Але у мене у відділенні лежали діти з дитбудинку в підгузках і гралися в "Лего " і "Чико ". Я харківських олігархів "розкулачував": забирав у них іграшки, підгузки - вони самі потім вже привозили. Це неправильно, але з мого досвіду я можу сказати, що спокійно працювати в нашій медицині можна тільки тоді, коли ти киваєш і не сперечаєшся з начальством. Це, до речі, в бюджетній сфері всюди. Жоден міліціонер не буде сперечатися з начальником відділення, жоден вчитель не піде проти завуча або директора, жоден лікар не піде проти завідувача відділенням або головного лікаря, інакше його життя буде знищене. Чого навчили наших лікарів, то це це мовчки слідувати правилам, які встановило начальство. Я це на собі випробував. Я приходжу завідувати відділенням, і в цьому відділенні лежать 60 дітей з ГРВІ, які отримують на день 240 уколів. Я працюю в цьому відділенні рік, і там уже роблять не 240 уколів, а 5, і всіх лікарів це влаштовує, тому що я, завідувач відділенням, взяв на себе відповідальність. Я пішов через 9 років, і рівно через місяць в цьому відділенні стали робити 240 уколів.

- А чому ви уколи припинили робити?

- Тому що це вірусна інфекція, а вона не лікується антибіотиками як такими. А в уколах у нас дітям вводять антибіотики. Хоча ніде в світі дітям попи не колють. Цивілізована медицина цього не розуміє, хоча у нас в країні цей страшний дикий жахливий безлад триває. Якщо дитина помирає - ліки вводяться внутрішньовенно, якщо при тямі - п'є солодкі сиропи. Якщо вона блює ці солодкі сиропи, тобто є протиблювотні ліки, є купа способів, як дати, щоб не вирвало. Цьому вчать лікарів. Я це говорю на всю країну, але тим не менше в країні продовжують колоти дітям попи, при цьому батьки вважають, що це ефективніше, ніж сиропчик. Лікарі йдуть на поводу, бо батьки ж гроші платять. Я питаю: "Хлопці, ви зібралися лаяти Комаровського через те, що він кудись там на риболовлю зібрався, а у вас є взагалі совість захистити дупи власних дітей? А ви бачите, в яких умовах ваші дружини з дітьми в лікарнях? Ви не хочете глотку порвати за них? Не мене ганяти - я не збираюся в політики, а захистити власних дітей?".

- Наскільки у нас серйозна ця проблема, що навіть дорогі імпортні ліки, які продаються в Україні, можуть бути несправжніми?

- Звичайно.

- А як це відбувається технічно?

- Це не до мене. Це ви Арсена Борисовича покличте і поставте питання.

- Не йде на інтерв'ю. А як людям виживати? Практична рекомендація з приводу того, як купувати ліки? Це ж квест виходить.

- А у вас квест по життю. Немає законів в країні, геть немає. Квест, що ми зараз скажемо щось, що комусь не сподобається, і на виході з каналу мені дадуть по голові. І після того, як нам дадуть по голові, купа демократичної громадськості скаже: ну правильно, а чого вони сказали те, що не треба говорити? Я можу собі дозволити говорити те, що думаю. Я можу помилятися, я ж не експерт в геополітиці. Але ображати мене за те, що наші думки не збігаються ... Я тільки один раз читав про себе стільки гидоти - коли я під час Майдану записав звернення до батьків Росії. Тоді я отримував купу листів від своїх читачів з Росії.

- А що ви тоді сказали?

- Суть мого звернення зводилася до наступного: будь ласка, не лізьте, дайте нам змогу самим розібратися з нашими ідіотами. Нам такої можливості не дали. В результаті Революцію гідності перетворили на революцію національну. І ми маємо те, що ми маємо. І я з'ясував, що жителі моєї країни можуть проклинати набагато крутіше, аніж жителі сусідньої. Ось цього я не очікував.

- Якщо таку кількість людей (мотивовані вони були або немотивовані) зачепила ця ваша фраза, може, ви хочете її продовжити і пояснити - щодо риболовлі з Путіним?

- Я вважаю, що коли лідери двох держав говорять під наглядом ще двох, їм важче домовитися. Це моя думка. А які у нас цілі? Які ви перед собою ставите цілі? Володимире Володимировичу, яка у вас мета? Знищити нашу країну?

- Щоб тут було погано. Щоб можна було показати своїм, що якщо ви почнете виходити на вулиці, то у вас буде той же бардак, що і в Україні. Тому сидіть і не жужжіть.

- А якщо будете жужжати - до влади прийдуть ось ці. Я отримав близько 3 000 листів з однією фразою, але в різних варіантах: докторе, обережно, ці вам не ті. Майдан показав, що якщо ви не будете розбірливі, якщо ви будете наївно вірити всій локшині, яку вам говорять, то вас знову очолять і поведуть кудись люди, у яких немає нічого святого, які брешуть і крадуть безсоромно, які можуть бити людей навіть в прямому ефірі, які можуть закривати канали за те, що вони щось не те кажуть. Вони можуть вирішувати, якою мовою і де артистові співати, - це справа вищих державних мужів. Не захист дітей, не гідність солдата. Не безпека кожного жителя країни, не доступ людей до безпечних ліків, не школа нормальна, не лікарня чиста, а оце вони будуть робити. І ви будете свій гнів направляти на людину, яка щось не те сказала чи щось не те заспівала, але злодії і бандити будуть поза вашим полем зору, тому що ті, хто це зрозумів, масово виїжджають. Це гідність?

- Коли почалася революція, ви тоді повірили, що зараз реально європейські цінності, рівень життя, демократія?

- Так, бо лошара. Я навіть звертався до людей ще до початку подій в Донецьку. Я говорив, що найголовніше - почати домовлятися. Для мене, як для лікаря, краще роками говорити, ніж днями стріляти. Я не голосував за нашого президента просто тому, що я не люблю програму, яка називається "Жити по-новому".

- А за кого ви голосували?

- За Ольгу Богомолець. Я їй повірив. Але це була помилка, оскільки Ольга не впоралася на посаді керівника парламентського комітету охорони здоров'я. Тому що якщо комітет не може налагодити комунікацію з Міністерством охорони здоров'я, то це безнадійно.

- А винен комітет чи МОЗ?

- Вони обидва не вміють комунікувати. У нас зараз дуже люблять обговорювати тему компромісів: що ніяких і ніколи, що будь-який компроміс на умовах Росії - це програш нашої країни.

- Справа в тому, що зараз активізувалися сили, які під компромісом розуміють здачу абсолютно інтересів і капітуляцію. Тому ця тема так болісно розвивається.

- Це ж не моя відповідальність. Компроміс із сусідом - набагато більш складна штука, ніж компроміс з дружиною, зі своїми. Ми не можемо добитися компромісу всередині країни. Ми воюємо одне з одним. Ми весь час з'ясовуємо, що ж ще є в країні таке, щоб нам набити морди одне одному. Ми вишукуємо те, що нас розділяє.

- Правильно. Доки ламають списи про ідеологію, дуже можна добре пиляти гроші.

- Тому мистецтво компромісу починається з себе. Треба чітко розділяти інтенсивність загрози співачки, яка заспівала не там, де ви хотіли, і не тією мовою, і загрози конкретної людини, яка проголосувала за злодійство і бандитизм. Доки активісти гоняють артистів, інші "артисти", набагато професійніші, ні в які "Миротворці" не занесені, йдуть вперед семимильними кроками.

- Часто буває, і статистика показує, що народження дитини призводить до того, що стаються розлучення. Що робити?

- 40% сімей не витримують випробування дитиною. Бути щасливими батьками - це технологія. Проблема в тому, що в нашій країні традиційно чоловіки повністю ізольовані від прийняття будь-яких довколадитячих рішень. Жінка, яка перебуває під впливом гормонів, страхів, під впливом родичів, творить чисте свавілля з дитиною. Дитина кричить, і в голові жінки тільки одна думка: вона або замерзла, або зголодніла. А у неї болить живіт, тому що об'їлась, від того, що жарко в кімнаті, а мама не може довести це до пуття. А мужик в стороні. Коли дитина захворіла, він говорить: "Давай я побіжу в аптеку". Логіки і здорового глузду щодо дітей нема. Уявіть собі чоловіка, який пішов на батьківські збори, дав дитині ліки, розуміє, що таке дитячий одяг, система дитячої безпеки, - таких чоловіків дуже мало. У нас двічі батьки чотирьох дітей ставали президентами. Я думав, що якщо такі батьки стають президентами, то діти для нього щось значать, не тільки свої. І він нам пояснить, як це круто мати шановного, забезпеченого дитячого лікаря, як важливо, щоб в дитячому садку на п'ять дітей, а не на тридцять, був один педагог. Але цього не відбувається. Життя я поклав на те, щоб пояснити вам: якщо ви знаєте, вмієте і знаєте як, то батьківство - це щастя. Але ментально ви хочете зробити це подвигом. Все, що вам допомагає зараз, ви сприймаєте мало не в багнети. Ви боретесь з підгузками, з баночним харчуванням, ви шукаєте собі проблеми. У нас купа мам з тримісячними дітьми годинами сидять і роблять "пись-пись". І все навколо починають пиписькать, замість того щоб вдіти підгузник і лягти поспати. Так, зараз всі умови: подорожувати, відпочивати, любити, спати ночами, пральна машина-автомат тощо. На все, що допомагає людям розмножуватися, держава повинна негайно зняти ПДВ. Держава має відкрити шлях до щасливої родини, вона повинна вчити дітей в школі, що таке правила безпеки, правила безпеки житла, як поводитися з гаджетами, що таке екранний час. Ви ці слова чуєте? "Армія, мова, віра". А діти? Де діти, де люди? А вони ж вчать мене патріотизму.

- Ось слухаю вас - просто президентська програма. Вперед!

- Ні-ні. Вони ж мене вб'ють. Для мене дуже круто і важливо було про ось цю спробу наїзду на мене. Я чомусь завжди був переконаний в тому, що якщо на мене почнуть нападати, хтось повинен за мене вступитися. Один політик написав пару хороших слів, і кілька СМС було мені на телефон ("Докторе, тримайтеся, не звертайте уваги на ідіотів!"). Не можна бути президентом, коли всі будуть з тобою воювати. Коли на мене тут же обрушаться всі ці бандити, яким я заважатиму красти, і які зі мною ніколи не домовляться. Всі будуть дивитися, потирати руки і чекати, коли мене грохнуть. Покажіть мені вбивцю Бузини, Шеремета. Хто змусив людей вистрибнути з вікон? Надайте. Покажіть мені, хто закрив канал і вигнав з країни Савіка Шустера. Я хочу знати, це моє право як громадянина, який любить цю країну і який поклав все своє життя, все своє здоров'я угробив на цю країну. Я не хочу бачити мерзотників, які вчать мене жити і якою мовою правильною розмовляти.

- Коли у дитини висока температура і не можуть збити жарознижувальними засобами, я знаю, що у вас є список не надто традиційних засобів, які насправді допомагають.

- У мене немає ніякого списку засобів від доктора Комаровського. Я не вдаю із себе великого доктора Хауса і великого лікаря. Я - комунікатор між медичною наукою і мамою. Я можу мамі розповісти, що допмагає і що не допомагає. Наприклад, перша умова допомоги дитині з високою температурою - це теплий одяг, але прохолодне чисте повітря, 18-20 градусів. Важко скидати тепло, коли в кімнаті 25. Ми вдихнули повітря 25, а видихнули 37. Видихуване повітря має температуру, що дорівнює температурі тіла. А якщо ми вдихнули 18 і видихнули 37, ми тепла втратили набагато більше. Тому, як правило, у дітей не буває 40, якщо в кімнаті 18. Але при цьому є дуже багато помилок на тему, що дитину з температурою треба розкрити і роздягнути. Якщо шкіра контактує з прохолодним повітрям або холодною водою, виникає спазм судин шкіри і дитина перестає пітнішати. Температура шкіри знижується, а температура внутрішніх органів збільшується. Починаються судоми, і ми їдемо в лікарню. Тому чистий, прохолодне, вологе повітря, але не повинно бути відчуття, що тобі холодно. Дитина повинна бути тепло одягнена. Будь-які жарознижувальні активізують потовиділення, тому головне завдання - напоїти. З цього починається лікування, а не з таблетки ібупрофену і парацетамолу. Я назвав лише два препарати, які використовуються для дітей. Нічого іншого. Ніякого аспірину або анальгіну. Я наводжу міжнародні назви, а яку ви виберете торгову назву - це ваші проблеми. Але до того, як ви запхаєте в дитину таблетку або сироп (дітям не дають таблетки - тільки дитячі лікарські форми, рідкі), ви повинні напоїти, одягти і встановити правильну температуру. Якщо у дитини висока температура і спазм судин, то свічка з попи не всмоктується - вона там мирно лежить. Щоб визначити, буде свічка ефективна чи ні, ви берете ногу і дивіться: якщо п'ятка рожева і тепла - свічка допоможе. Якщо п'ятка бліда і прохолодна - свічка ефективна не буде.

- Кока-колу коли пити?

- Кока-кола - це торгова назва. Я ніколи не називаю торгових назв. Коричнева рідина з бульками є потужним енергетичним напоєм. Якщо дитина все відмовляється пити, то фактично крапельниця з глюкозою дорівнює кока-колі. Пийте на здоров'я цю гидоту, але ніколи не давайте її здровим дітям. Давайте, коли хворі, нехай п'ють. А здоровій дитині її можна давати тільки за умови, що вона худа і з шилом в дупі. І тато регулярно з нею бігає. А якщо вона цілий день сидить зі смартфоном - йому це не можна.

- Нещодавно ви мені сказали, що для того щоб бути здоровим, треба щодня пити. Я думала, що взагалі-то навпаки.

- Це не я сказав. Виявляється, невелика доза, десь хороша склянка вина на день, зменшує загальну смертність на близько 18%. Щодня. А дві склянки вина вже збільшують смертність. А зупинитися нам завжди дуже складно. Я вважаю, що у нас дуже великі проблеми зі спортом, дитячим особливо. Ми дуже відстаємо. Як тільки в світі щось забороняють - все це тут же виявляється тут. Як тільки заборонили ходунки майже в усьому світі, вони у величезній кількості з'явилися у нас. Ми не хочемо за цим слідкувати, але ж це функція держави.

- Українська еліта - для вас це хто?

- Для мене еліта - це Вова Зеленський, "Квартал 95". Я знаю практично кожного з них і стежу за ними. Це люди, які працюють командою багато років, допомагають одне одному, дружать сім'ями, вміють знаходити спільну мову і з ранку до ночі пашуть. Все, що заробили, - заробили своїм інтелектом. Коли вони викликають сміх, то найстрашніше в тому, що ми повинні ридати над цими жартами. Для мене це еліта. Це справжні патріоти країни. Андрюша Данилко - це для мене еліта. Людина, яка нікому не продалася. Людина, яка богом даний талант зберегла для своєї країни. Вова і Андрій можуть жити дуже добре в будь-якій країні світу, і якби Андрюша зараз жив не в Києві, а в Амстердамі, він би міг щодня літати на заробітки в будь-яке місто Росії, вивозити звідти валізами гроші. А він тут, це його країна. А мерзотники вчать нас всіх патріотизму.

- Якщо Зеленський піде в президенти, ви можете його підтримати?

- Я йому вірю, я його люблю, він паше. Володя, який народився в Кривому Розі, не мав ніяких зв'язків і особливих здібностей, щоб стати тим, ким він став. Кличко бог дав генетику, а працьовитість була його. А є люди, яким бог не дав нічого, крім таланту. Але пробитися таланту в нашій країні, не маючи грошей і зв’язків, можна тільки тоді, коли ти працюєш з ранку до ночі. І коли такі люди, як Володя або Андрій, пробиваються до вершин популярності, то це для мене еталон людей, які можуть пахати і не продатися, не продати свій талант, своє мистецтво.

- Ви дуже багато важливого сказали сьогодні, але сумного. Я б хотіла закінчити іншим настроєм. Давайте якийсь анекдот, улюблений.

- Я розповім одну історію, яка трапилася зі мною років сім тому. У мене у дворі росте дуб, йому років 150. Моя дружина ненавидить цей дуб, тому що тільки в цьому році вивезли 40 мішків жолудів. Але дуже красиво. І ми якось з дітьми вирішили зробити Лукомор’я на подвір’ї. Пофарбували ланцюг жовтою фарбою, купили плюшевого кота і посадили його на ланцюг. І тут стало питання: русалка. Де її взяти? І якось їду я повз Харківський гідропарк і бачу, що мужик продає надувні іграшки: дельфіни, кити. Я приїхав додому: "Придумав!". Біжу в кабінет і набираю в інтернеті "надувна русалка". І мені вивалюється 50 сторінок пропозицій. Виявляється, "русалка надувна" - це класна позиція всіх секс-шопів України. Я сиджу, дивлюся на це все, і тут заходить дружина з питанням: "І що ти придумав?". Я боюсь, що вся наша політика дуже схожа на русалку надувну із секс-шопу.

- Спасибі вам велике.

- На здоров'я, Алесю.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>