Ми отримаємо таку ж псевдореформу судів, як і прокуратури

ДМИТРО ДОБРОДОМОВ - народний депутат України. Позафракційний. Лідер політичної партії "Народний контроль". Секретар комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції. Закінчив факультет журналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка. Член міжфракційних депутатських об'єднань "Єврооптимісти", "Щодо реформування податкового, митного та земельного законодавства України". У минулому - журналіст, генеральний продюсер телеканалу ZIK, ведучий програми журналістських розслідувань "Хто тут живе?", "Народний контроль"

Ми отримаємо таку ж псевдореформу судів, як і прокуратури
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

ДМИТРО ДОБРОДОМОВ - народний депутат України. Позафракційний. Лідер політичної партії "Народний контроль". Секретар комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції. Закінчив факультет журналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка. Член міжфракційних депутатських об'єднань "Єврооптимісти", "Щодо реформування податкового, митного та земельного законодавства України". У минулому - журналіст, генеральний продюсер телеканалу ZIK, ведучий програми журналістських розслідувань "Хто тут живе?", "Народний контроль"

Влащенко: Сьогодні у нас в гостях народний депутат України Дмитро Добродомов.

Доброго вечора. Як ви дивитеся на те, як сьогодні відбувається конституційний процес?

Добродомов: Якщо говорити про зміни до Конституції в частині децентралізації, про цей скандальний пункт "Особливості місцевого самоврядування Донецької і Луганської області", то я особисто і наша група "Народний контроль" голосуємо категорично проти. Вважаємо, що це зазіхання на територіальну цілісність, підігрування Путіну, який не збирається виконувати ані мінських пунктів, ані всього решту, і без рішення народу такі речі приймати не можна. На жаль, хороші речі, які вмонтовані, щодо децентралізації через відсутність 300 голосів будуть провалені. Цей процес штучно загальмований через вичікування. Хоча є дуже багато питань щодо деяких пунктів  децентралізації, і передусім щодо питання введення інституту префектів, таких собі наглядачів недоторканих, які йдуть за президентською вертикаллю. Таке узурпування влади на місцях, яке йде з Банкової. Цього теж категорично не можна приймати. Ситуація сьогодні така, що він відкладений на невизначений термін. Я схиляюся до того, що це є єдиний й останній козир, який залишився у переговорах щодо мирного урегулювання на Донбасі. Зараз можна посилатися на парламент, на відсутність 300 голосів, на те, що треба виконувати з того боку… Я вважаю, що тут ще й фактор зовнішніх дипломатичних домовленостей теж грає не останню роль. 

- Коаліція, депутати повинні нести політичну відповідальність за те, що уряд нічого не виконав?

 - Ми наполягали на іншому підході створення уряду – без партійно-політичних квот, за принципом технократичного уряду, де  над  міністрами, в тому числі й над прем’єр-міністром, не тяжіла би політична складова. Знімемо критику Яценюка, бо це вже просто бити ногами лежачого. Він провалив реформи, він погруз у корупційних скандалах, йому радше треба не збиратися на великих нарадах і говорити про корупцію, а давати на таких нарадах відразу свідчення щодо пограбування держави, особливо в держсекторі та на закупівлях. Затвердили програму уряду, є коаліційна угода – відзвітуйся. Подай письмовий звіт, як цього вимагає Конституція. Є 15 днів для вивчення, міністри проходять профільні комітети, звітуються, проводиться аудит діяльності міністерств, в тому числі й державних підприємств. У парламенті представ цей звіт (а за нинішніх умов нульової довіри до прем’єр-міністра з боку людей, бо вже з десяток місцевих й обласних рад висловилися за недовіру Яценюку) і як європейський політик, яким ти себе декларуєш, прийди і сам вимагай від парламенту надати тобі вотум довіри. Якщо не буде підтримки, то треба піти з цієї посади, бо інакше – це політичний клінч. Це якщо говорити цивілізованою мовою про те, що мало відбуватися. А насправді у нас і далі йде підкилимна боротьба, хтось хоче змінити кількох міністрів, але від цієї перестановки ніяких кардинальних змін не відбудеться. Тому цьому уряду треба піти. Треба провести публічну дискусію, визнати помилки, пройти по пунктах коаліційної угоди – хто що не виконав, чому не виконав, хто в цьому винен. Безперечно, що в цьому є доля вини парламентарів. Коаліція має чітко зрозуміти, що вона несе таку саму персональну відповідальність за бездіяльність уряду, за провалені реформи, за корупційні скандали.    

- Ви сьогодні є політичним союзником Саакашвілі?

- Так, ми є співорганізаторами Антикорупційного форуму. Те, що пропонує Саакашвілі і на що є запит суспільства, повністю збігається із засадами нашої партійної діяльності, "Народного контролю". 

- Є така перспектива, що "Народний контроль" може злитися з політичним проектом Саакашвілі?

- Є правильне розуміння того, що якщо раптом будуть перевибори, то цей шанс щодо оновлення парламенту не можна проґавити. Я зараз виступаю проти перевиборів, але з огляду на те, що відбувається всередині парламенту, ми будемо розуміти, що відставка або невідставка Яценюка, власне, й призведе до якогось кульмінаційного моменту і заведе парламент в глухий кут. Тому треба готуватися. Основні політичні сили до виборів восени вже готуються. Вже показали ефективність роботи нові люди. Зараз у парламенті приблизно 50-60 ініціативних народних депутатів. Ці вибори треба вигравати. Щоб їх вигравати, треба набрати найбільшу кількість голосів і стати переможцем цих виборів, якщо вони будуть. Це можливо в сьогоднішніх обставинах, тільки об’єднавши всі адекватні політичні сили. Зараз йдеться про три політичні сили: "Сила людей", "Демальянс" і  "Народний контроль". У роздумах перебуває "Громадянська позиція". Зараз потрібен активний громадський рух. "Народний контроль" зараз оголосив мобілізацію до Антикорупційної гвардії. Ми хочемо на місцях виявляти всіх тих чиновників, здавати їх. І ми разом доможемося, щоб їх було не лише звільнено, а й притягнуто до відповідальності.   

- Може, Саакашвілі краще покинути крісло губернатора, якщо він хоче займатися політичною діяльністю?

- Я знаю методи його роботи – в нього завжди дуже потужна команда. Я вважаю, що реалізація Одеського пакету реформ, до якого ми теж маємо причетність, є абсолютно зараз правильною. І на моє переконання, він не може зараз покинути цей пост, не показавши в Одесі результат. А його команда вже показує перші результати змін. У даному випадку я би точно не драматизував ситуацію. У нинішній час інформаційних комунікацій правильний керівник це той, який вміє правильно організувати процеси, які заточені на результат.

- А які перші результати є в Одесі?

- Мені дуже сподобалися ці реорганізації, які зараз відбуваються на митниці. Ми дуже прискіпливо вивчаємо цей процес, і попри опір Насірова та іже з ним, Одеська митниця зараз найпрозоріша.  Відкриття Центру послуг. І підхід до кадрового питання – конкурсні засади, а не призначення кума, свата, брата.  

- Чому в Одеській області ще нікого не посадили за корупцію?

- Зараз розслідують справи, і думаю, що березень-квітень приємно здивує в тому плані. Я працюю секретарем антикорупційного комітету, і деякі з тих справ, які там зараз відбуваються, я знаю. Так само, як ми прискіпливо дивимося, чим саме закінчиться справа "діамантових" прокурорів. А там, взагалі, парадоксальна ситуація – жоден суддя не хоче її брати. Воно прийшло в Печерськ – і жоден суддя!

- Судді кажуть, що там було колосальне порушення процедур, тому вони не хочуть з цим мати справу.

- Судді там не люстровані, "підвишені" самою Генпрокуратурою (тому що більшість із них замазані в антимайданівських справах, рейдерських, корупційних), тому вони розуміють, які наслідки  може мати для них одне чи інше рішення. Кожен із тих суддів, який так чи інакше брав участь у процесуальних процедурах надання дозволів… А саме в українському суді стався безпрецедентний випадок, коли ГПУ під штучним приводом зайшла до режимного об’єкту суду, де видаються санкції на прослуховування, арешт чи ще якісь речі. Вони шукали, чи не ведеться таке щодо когось із них. Такого не було навіть за Януковича. Тому коли зухвало поводяться "діамантові" прокурори, які говорять, що їх відпустять, то цій системі треба розуміти, що вона цією справою може сама себе проковтнути. І тут важлива публічність. 

- Зняли арешти з рахунків чиновників Януковича, зняли санкції.

- Це вирок ГПУ, Шокіну, якого захищає президент. Це вирок Авакову, за якого мертво тримається Яценюк, це вирок всій правоохоронній системі. Якщо ми зараз не змінимо суди, то всі ці справи просто розіб’ються. Ми забираємо політичний вплив на суди, але залишаємо політичний вплив президента, причому прямий. Ми говоримо, що буде нова структура – Вища рада правосуддя, але  це просто перейменована Вища ради юстиції, яка, до речі, буде дійсна до 2019 року. Всі старі кадри суддівського й адвокатського корпусу, які були замішані в усіх цих справах, вони залишаються до 2019 року! І саме вони би мали проводити переатестацію суддів, причому там записано: "Переатестація, крім випадків, визначених законом".  Я вже переконаний,  що половина суддів підпадуть під це формулювання. У кінцевому підсумку ми отримаємо точно таку ж саму псевдореформу, як псевдореформу прокуратури. 

- На форумі в Давосі обговорювалися економічні моделі можливого розвитку України у світовому контексті. Чому у нас одні й ті ж самі люди весь час займаються політичним туризмом? Чому ми не посилаємо туди професійних економістів, депутатів, які дійсно розуміються на економіці?

- Я знаю, що там є дуже багато персональних запрошень, і, власне, до частини наших молодих депутатів дуже прихильно ставляться наші європейські й американські партнери, бо вони бачать певні принципові дії. Я не був у Давосі, але я був у Польщі на великому форумі "Україна – ЄС". Польща – один із наших найбільших лобістів в ЄС. Але яким чином на цьому форумі опинилися депутати Держдуми РФ, а також відверті українофоби і сепаратисти типу екс-регіоналки Бережної, яка там просто висловлювала антиукраїнські позиції?! Мені довелося її перервати, а сьогодні я написав заяву в СБУ.    

- У вас є запитання? 

- Яке питання ви би ніколи не поставили людині в ефірі?

- Я б ніколи не задала питання, що принижує людську гідність. Але тем заборонених немає. Важливо, як це зробити. 

- Тому ми й виступаємо за конструктивну дискусію. У нас занадто багато популізму і нефахових розмов не лише всередині парламенту чи з урядом, а й із суспільством. Але я би закликав і ваших глядачів теж цікавитися цими процесами, аналізувати. Давайте перестанемо куплятися на політично-маркетингові утворення, які в нас, на жаль, в парламенті переважають і таким чином тиснуть. Реформа прокуратури закінчилися тим, що 98% старих прокурорів стали новими прокурорами. Але всі відзвітувалися про реформу. Міністр МВС не звітує про те, що в нас погіршилася криміногенна ситуація, не розкриваються резонансні вбивства, а злочини ростуть у геометричній прогресії.

- Дуже дякую, Дмитре. 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>