banner banner banner

МВФ нам дає смертельно небезпечний наркотик, але в розпал війни з Росією вибору немає

ОЛЕКСАНДР КІРШ - народний депутат України. Член депутатської фракції "Народний фронт". Член комітету ВР з питань податкової та митної політики. Заслужений економіст України, публіцист. Шеф-редактор журналу "Бухгалтер". Одружений

МВФ нам дає смертельно небезпечний наркотик, але в розпал війни з Росією вибору немає
Олександр Кірш 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ОЛЕКСАНДР КІРШ - народний депутат України. Член депутатської фракції "Народний фронт". Член комітету ВР з питань податкової та митної політики. Заслужений економіст України, публіцист. Шеф-редактор журналу "Бухгалтер". Одружений

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат України Олександр Кірш.

Вітаю, Олександре Вікторовичу. Ви член коаліції, яку складають дві

фракції, які, по суті, партіями не є. І ніколи ними не були. Як ви прогнозуєте долю коаліції?

Кірш: В Україні взагалі ніколи не було жодної партії, у традиційному розумінні цього слова. В Україні завжди клани під якусь людину, навіть не під ідею. Хоча були й назви, на кшталт європейських, а зараз вже назв не вистачає, і в хід пішли вже просто слова.

- "Народний фронт" або БПП ніколи не продавали місця в списку?

- Я не скажу за БПП, але в НФ продажу місць не було. Там же видно, хто у списку: партійні функціонери, люди, які працюють для партії ще з тих часів, коли це ще була інша партія. Всі депутати НФ колись були у "Фронті змін" або в "Батьківщині".

- А комбати в списках?

- Комбати – для залучення голосів.

- Серед них половина – комбати липові.

- Я не знаю, який комбат липовий, а який не липовий – на них не написано. Я їх не можу запитати: "Ти липовий комбат чи ні?". Для мене в формі - значить, комбат справжній. І для мене малоймовірно, щоб хтось із них давав гроші за місце в списку.

- Всіх цих людей у ВР привели олігархи. Інакше партіям не було б за що існувати і вибори не було б на що проводити.

- Не впевнений. Є сфери впливу того чи іншого політичного діяча. Я, до речі, близький до Авакова і не приховую цього. Хоча іноді бувають тертя, іноді не голосую так, як йому б хотілося, проте це зовсім не означає наявність певних товарно-грошових або фінансових відносин. Дуже часто відпрацьовують роботою. Наприклад, я взагалі в депутати не просився. Це була пропозиція самого Арсена Борисовича. Я відповів не відразу, але потім погодився  – мені було цікаво. Я звик бути таким публіцистом-оглядачем, а тут раптом із оглядача перетворюєшся на досліджуваного. Тим більше, що я один з кращих фахівців у країні з оподаткування. Тоді у мене ще були ілюзії, що зсередини реалізувати якісь податкові новації простіше, ніж зовні. Але це не набагато більше, ніж можна зробити зовні.

- Вам подобається Податковий кодекс, за який проголосували?

- Ні. Все це набір компромісів та інше. Цей кодекс, за який ми проголосували, значно кращий, ніж той, який пропонувала банда Яресько і який не міг пройти у ВР, тому що він був дикий і такий же, з місяця, як і сама банда Яресько. Тому за три-чотири дні на базі того кодексу, який був, щось поміняли, щосьні і зробили те, що дійсно прийняли, бо не приймати вже було не можна. Інакше б не було траншів від МВФ, чергових. Я вважаю, що те, що прийняли, це не найгірший варіант. Воно майже не погіршило для більшості, гірше стало тільки сільському господарству.

- Податковий кодекс у будь-якій країні приймається не для того, щоб отримати транш МВФ, а для того, щоб бізнесу в цій країні дихалося легше, щоб бізнес розвивався і  щоб вивести його з тіні.

- А при чому тут ми? В іншій країні – так, а при чому тут Україна? Україна не відноситься до незалежних країн – вона повністю залежна країна. Якщо раніше вона була залежна від Росії, то тепер вона, однозначно, залежна від ін'єкцій МВФ. Не ми підсіли на цю ін'єкцію – не наш уряд, не наш парламент. Я вважаю, що велика частина провини тут лежить на Януковичі, хоча і не лише на ньому. На наркотичну голку МВФ підсіли набагато раніше, ніж ми прийшли у ВР, а тепер у нас немає вибору. Сидячи на цій голці, ми змушені робити те, що говорить той, хто годує країну. Сама себе країна, в стані війни з Росією, прогодувати не може. Ми живемо не за свій рахунок – наша економіка віртуальна. Нічого того, що ми самі готові споживати, вона не виробляє. Тому ми вимушені, всупереч своїм власним бажанням, слухати МВФ. Був нормальний кодекс, який ми підготували, його підписали 150 депутатів – він називається "Кодекс Южаніної", хоча, насправді, його готували багато людей. Президент готовий був підтримати його, але прилетів віце-президент США Байден, якому цей кодекс не сподобався, і він його відкинув. В цьому прикол нашої країни, що керує не президент, а віце-президент. В хід пішов кодекс, який зробила під керівництвом банди Яресько, за єврогроші, не за гроші нашого бюджету, українська фірма Pricewaterhouse. Цей кодекс був зовсім дикий, його приймати не можна було. Цей кодекс просто знищив економіку України, тому, на базі того, що було, практично нічого не змінивши, взяли і прикрасили косметичним ремонтом.

- Можливо, країні пора згрупуватися і зістрибнути з голки МВФ?

- Безумовно, це потрібно, але війна з Росією не дуже відповідний момент. МВФ нам дає смертельно небезпечний наркотик, за рахунок того, що ми не розвиваємося самі. Але в розпал війни з Росією вибору немає.

- Але, крім факту війни, агресії, є факти неконтрольованої корупції в Міністерстві оборони, на митниці. Рефінансування чорне – яке було величезне.

- Ви прихильник боротьби з корупцією?

Новини за темою

- Ми всі прихильники боротьби з корупцією.

- Ні, я категорично проти боротьби з корупцією – я вважаю, що це велика помилка і демагогія, боротьба з корупцією в тому вигляді, в якому вона зараз ведеться. Боротьба з корупцією повинна бути наслідком, а не самоціллю. В тих умовах, які зараз, підприємства, які не платять ПДВ, не платять ні на митниці, ні всередині країни, які користуються послугами поганих конвертаційних центрів, при тому, що вони користуються офшорами та інше - вони мають реальну рентабельність - 5-10%. Зараз немає підприємств, які жирують. Змусити їх платити всі податки – у них буде негативна рентабельність. Немає такого закону, щоб підприємства працювали собі у збиток. Вони просто перестануть працювати і зупиняться. Разом з ними викинуться  на вулицю ті люди, які у них мають занятість, і якщо б ця тіньова економіка не становила, за різними оцінками, 50-60%, то на неї можна було б махнути рукою. Але як тільки ми перемагаємо корупцію – ми перемагаємо 50-60% підприємств. Оскільки підприємств стане менше, то тій же грошовій масі протистоїть інша маса товарів, курс долара неймовірно зростає, зарплата падає. Це якщо боротися з корупцією тупо, як зараз борються. Я собі уявляю боротьбу з корупцією як реальне вдосконалення (не слухаючи МВФ, всупереч МВФ, але тільки після війни), зміна податкового законодавства, зміна валютного законодавства. Як ми можемо боротися з офшорами, якщо досі діяло правило, що для того, щоб перерахувати інвестору гроші, ці гроші мають бути переведені в національну валюту України. Тобто інвестор, який дав в Україну гроші і хоче отримати дивіденди – міг отримати їх тільки в гривні. Тільки нещодавно прибрали це дике правило. Так от, спочатку потрібно змінювати валютне законодавство, податкове законодавство в ідеї того кодексу, який підписали 150 депутатів, і після цього, на цій підставі, корупція зникне сама. Вона просто втратить базу, і тоді можна буде з нею дійсно боротися. А коли ми просто починаємо з боротьби з корупцією або з офшорами – це гасло, демагогія.

- Хто вам заважав за ці два роки всі ці перетворення зробити?

- Якби можна було знайти нормальних комунікаторів, то з МВФ можна було б домовлятися. Просто Яресько була не найвдалішим комунікатором з МВФ. Не було ще в країні такого тупого міністра фінансів, яка просто звалилася з місяця і не розуміла, що відбувається. Коли вводили абсолютно дике електронне адміністрування ПДВ, то проти, на всю Раду, були двоє депутатів – я і Кужель. Податковий комітет прийняв рішення, щоб не було цього електронного адміністрування, тому що всі передбачали, яке буде ручне втручання, що вся корупція залишиться – просто переїде до Києва. Але цей же закон навіть не був поставлений на голосування спікером. Гройсман, всупереч усім регламентам, всупереч усім законам, замість того, щоб поставити той закон, який запропонував податковий комітет, прийняв рішення сам поставити зовсім інший закон на голосування. Який не проходив через податковий комітет, який йому просто привезли з-під МВФ на літаку. Аграрії поупирались, з аграріями поговорили, вони здались, і, в результаті, був прийнятий той варіант ПДВ, який зараз існує і через який зараз стогне вся країна, і який набагато більше, ніж корупція, тому що він включає корупцію. Але не тільки її. Мої законопроекти просто не виставляються не те що на голосування в залі, а навіть не виносяться в комітет. Вони торпедуються конкретними людьми в апараті ВР.

- А чому ви працюєте в коаліції з людьми, які порушують регламент, торпедують закони?

- А який вибір?

- Вийти з коаліції.

- Кому від цього стане легше? Так в коаліції є хоч одна людина, яка голосує проти, яка, будучи членом НФ, підписалася за відставку прем'єр-міністра. Після цього у мене була дуже серйозна розмова і з міністром МВС, і з самим прем'єр-міністром, ми обговорили ситуацію. Результатом цієї розмови було те, що до проекту Податкового кодексу були внесені дуже серйозні зміни. І з ПДВ були вжиті заходи – не так, як я хотів, але все-таки щось полегшили. Не переоцінюйте ВР. За Конституцією, джерело влади - народ. Депутати самі по собі, без підтримки народу, можуть дуже мало, все вирішується не на Грушевського,5 і навіть не на тій Грушевського, де Кабмін, і навіть не на Банковій. Найбільше, поки що, на жаль, вирішується в Брюсселі і Вашингтоні. Коли народ мовчить, то МВФ може спокійно нав'язувати все, що захоче. Неграмотна частина депутатів на це ведеться, а грамотної занадто мало.

- Ви не здатні на діалог з Брюсселем і хочете, щоб прийшов народ?

- Особисто я не здатний – у мене погано з англійською. Якщо ви маєте на увазі ВР в цілому, то мають бути нормальні комунікатори.

Новини за темою

- Що "Народний фронт" конкретно зробив за ці два роки для людей?

- Народ починає обурюватися, коли відбувається наслідок, а не причини. Так от, коли причини, ми намагаємося достукатися. Гроші ж не можна намалювати – гроші дає економіка, а щоб економіка працювала – потрібно не вбивати підприємства, а щоб не вбивати підприємства, не можна було вводити ту електронну систему ПДВ, на якій МВФ, до речі, не наполягав.

- Як ви працюєте з Аваковим?

- Дзвінки від нього бувають рідко, найчастіше смс. Найбільш різке смс було: "Те, що ви зробили – підло і безвідповідально" - це після того, як я підписався за відставку Яценюка, після чого були розмови з Аваковим, Яценюком та Турчиновим. Я голосував категорично проти мінських домовленостей, особливого статусу Донбасу – не так, як фракція в цілому. У виняткових випадках він відповідає на мої смс, але я іноді сам дивуюся, як він терпить. Принаймні, у своїх голосуваннях я абсолютно вільний, але коли щось виходить не так, як він хоче – він сам дає знати смс-повідомленням. Ми тоді разом збираємося

і разом вирішуємо, але я не просто міняю свою позицію, а ми разом розбираємо і разом вирішуємо.

- Ваше питання?

- Ви себе відносите до тих людей, які можуть чітко сказати: "Я – народ"?

- Звичайно, я частина народу. Але я ніколи не розраховувала на державу, тому що держава – це шахрай, тому своє життя треба будувати абсолютно самостійно, за можливістю допомагаючи собі та своїм близьким.

- Повністю згоден. Про це моя нова книжка "Маніфест антикомуністичної партії" - не вірити державі, а вірити тільки в себе.

- Дуже дякую.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>