Можна з упевненістю говорити, що ми повинні рухатися в рамках мінських домовленостей

Можна з упевненістю говорити, що ми повинні рухатися в рамках мінських домовленостей
112.ua

Дмитро Разумков

Лідер партії "Слуга народу"

- Раді запросити до нашої студії нашого гостя. Це найбільш імовірний майбутній голова ВР Дмитро Разумков.

Добрий вечір. Ми намагаємося зрозуміти, вас вітати чи співчувати у зв’язку з тим, що ваша політична сила висуває вас на посаду голови ВР?

Разумков: Це точно не проста буде робота, але я сподіваюся, що треба вітати всіх нас, тому що партія "Слуга народу" перемогла на виборах. Партія "Слуга народу" є частиною команди Володимира Зеленського, яка очевидно буде йому допомагати реалізовувати всі ті завдання, які перед ним поставило суспільство, і під час президентської кампанії, і тепер перед нами як перед політичною силою, під час парламентської кампанії, і дало дуже великий вотум довіри. Ми розуміємо всю ту відповідальність, яка сьогодні лягає на наші плечі, і що 254 народних депутати – такого ніколи не було в українській політиці, такого ніколи не було в українському парламенті. Це великий виклик, велика відповідальність. І, користуючись нагодою, я хочу ще раз усім подякувати за ту підтримку, яку ви надали нашій політичній силі.

- Уперше в цій студії ви починаєте свій виступ з української.

- Не вперше.

- Це вже посада зобов’язує. Робимо висновок: перед нами стоїть уже точно спікер. Ми пам’ятаємо, що за спікерства Андрія Парубія у ВР було кілька ексцесів, коли за використання народними депутатами російської мови в залі він просто вимикав мікрофони. Хоча деяким дозволяв, своїм колишнім побратимам. Яким саме чином будете вчиняти ви, якщо хтось з народних депутатів у сесійній залі користуватиметься російською? Чи будь-якою іншою мовою.

- Питання мови дійсно порушувалося в стінах парламенту. Але частіше за все це був один з політичних механізмів впливу на опонентів, іноді не на опонентів, а на ситуацію політичного піару. Я вважаю, що треба більш толерантно ставитися. Але, з іншого боку, якщо ми говоримо про офіційну позицію, то я вважаю, що все ж таки народні депутати під час своєї професійної діяльності повинні використовувати державну мову. Я впевнений, що 99% народних депутатів знають українську, і представники нашої політичної сили будуть говорити державною мовою. Якщо, може, десь не вистачає знань, вони підтягнуть. І ми бачили, що це нескладно, аби було бажання. У побуті ми з вами використовуємо ту мову, яка нам зручніша, якою ми звикли спілкуватися. Ви прекрасно знаєте, что "я по русски говорю, чаще всего". Але якщо ми говоримо про офіційні виступи у ВР, мені здається, це моя позиція, що треба все ж таки використовувати державну мову.

- Але мікрофони вимикати не будете?

- Я вважаю, що треба толерантно ставитися до колег. Але, з іншого боку, я сподіваюся, що колеги будуть так само реагувати на мою пропозицію, яку я щойно озвучив.

- Толерантність на толерантність. Дай Боже. Це про український парламент?

- Треба ж змінюватися. Можна залишити все, як є, але я впевнений, що ні мене, ні вас, наших телеглядачів, це не влаштує.

- Щодо толерантності, то цікаво, чи виявите ви толерантність аж таку, що посаду другого віце-спікера буде віддано опозиції? І нам цікаво, якій саме опозиції, тому що ви вже розумієте, що вона нині структурується, намагається довести українському суспільству, що саме вона є опозицією: ми справжня – вони несправжня. Чим тут будете керуватися?

- Логікою. Іноді в парламенті непогано використовувати логіку, і ми будемо її використовувати. Я не розумію "правильна-неправильна". Є політична партія, яка буде складати більшість. Можливо, хтось доєднається, можливо, ні. Але ми набрали більшість у парламенті. Інші політичні сили є представниками опозиції. Я вважаю, що було би коректно, щоб не ми, політична сила, яка є представником влади, а опозиція між собою визначилася, хто на яку позицію буде претендувати. Це логічно, правильно, демократично. І толерантно, навіть у нашому парламенті. 

- Тоді представники кількох політичних сил, які, принаймні, офіційно декларують себе як політичні антагоністи, що вони мають між собою домовитися і висунути якусь єдину кандидатуру на чотирьох: другого віце-спікера ВР?

- Ви ставите мене в незручне становище, тому що я точно не буду частиною опозиції. Мені важко відповісти, як вони будуть це робити. Це їхнє право, це їхня відповідальність, і я сподіваюся, що все ж таки опозиція у ВР нарешті буде знаходити якісь точки дотику. А якщо не буде, мабуть, все ж таки це стосується до опозиції, а не до влади і до політичної партії "Слуга народу".

- Якщо чотири політичні сили, які гіпотетично можуть стати опозицією, висунуть чотири кандидатури, яким чином вирішуватимуть тоді, хто саме стане?

- Я думаю, що це предмет домовленості. Але, наскільки я пам’ятаю, буде голосування за кожною з кандидатур.

112.ua

- Якщо гендерний момент переважить у другому віце-спікерстві, то тоді Юлія Тимошенко, точно.

- Це ваша пропозиція?

- Це наша пропозиція, жіноча. Нині декілька політичних сил вимагають для себе приватизації звання опозиції. Чи варто запровадити на законодавчому рівні критерії, за якими декілька комітетів, посада віце-спікера відходять опозиційній політичній силі, і критерії будуть визначатися законом?

- Мені здається, що ключовим питанням є не посади, не комітети, а відповідальність. На жаль, в українських реаліях позиція опозиції завжди була такою: ми нічого не робимо, частіше за все ми тільки критикуємо. Я вважаю, що це неправильно, тому що опозиція повинна теж працювати. Вони, як і представники влади, отримують заробітну платню. Фактично вони фінансуються тими громадянами нашої держави, які сплачують податки. Тому і опозиція має відповідати за свою діяльність або бездіяльність. Моя особиста думка: було б непогано, щоб був закон про опозицію. Але я не зовсім розумію, що заважало чинним представникам, які сьогодні вже будуть опозицією, протягом 5 років ухвалити цей закон і забезпечити собі рівні можливості в наступному парламенті. Цього не сталося, і це питання не до нас.

Новини за темою

- Але в цій ВР це станеться чи ні?

- Спочатку треба розробити цей законопроект, потім щоб він пройшов ВР. Я вважаю, що було б непогано, щоб був закон про опозицію. Але коли це відбудеться, поки що не зрозуміло.

- Ваша позиція як майбутнього спікера з приводу змін, певного коригування закону про державну мову?

- Нині це не питання голови ВР чи депутатів. Це питання, яке буде на розгляді президента держави. Він про це говорив ще під час виборчої кампанії. На жаль, було багато нагальних питань, які треба було вирішувати. Я сподіваюся, що коли зійде піна, коли буде тверезо працювати парламент, вийде з виборчої кампанії, то треба буде більш детально вивчити це питання, і якщо буде необхідно, щоб президент на це реагував.

- А критерії виникнення цієї необхідності?

- Критерії було теж озвучено. Президент казав, що треба, щоб закони відповідали інтересам усіх громадян держави та Конституції держави. Саме тому я кажу про те, що президент на це буде реагувати.

Питання із залу: Коли ви будете спікером ВР, як будуть наказані кнопкодави й прогульники?

- З приводу кнопкодавів наша позиція така: вони повинні бути наказані суворо. Це або високі штрафи, 50-80 тис. грн, друге – кримінальна відповідальність за такі діяння. Руки рубати не будемо. Наступним правильним етапом буде запровадження системи, яка дала б змогу зробити неможливим голосування за себе і за того хлопця. Це можуть бути відбитки пальців, сенсорна кнопка. Правда, ніхто не може до кінця відповісти, чи буде вона працювати? Сенсорна кнопка близько 12 років є в парламенті і жодного дня не працювала. Чому це не можна було зробити раніше? Питання риторичне, але тим не менш її вирішили запустити під кінець каденції. Я не розумію, чи буде вона працювати, як вона буде працювати, чи відповідає вона тим викликам. Ви ж розумієте, що 12 років тому про смартфони не йшлося. І я думаю, що сьогодні є інші технології, які більш чітко відповідали б тим викликам, що стоятимуть перед народними депутатами. І ми плануємо впроваджувати таку систему. Щодо прогульників,  то я завжди говорив, що потрібно наказувати людей, коли вони не ходять на роботу. Якщо ми з вами не будемо ходити на роботу, нас виженуть. А народного депутата вигнати не можна, тому що є цілих 5 років, коли він, одержавши індульгенцію, буде сидіти в парламенті, поки, якщо вам повезе, в наступне скликання його не візьме жодна політична партія, і він ніде не проскочить за мажоритаркою. Наша пропозиція така: якщо народний депутат протягом сесії не був 30%  на пленарних засіданнях і на роботі комітетів, то, напевно, він заклопотана людина, і хай іде займатися чимось іншим. Позбавлення мандату було б справедливим. Економія бюджету, а іншим би не кортіло – вони б почали працювати.

112.ua

- Ви неодноразово говорили про можливе розроблення законопроекту щодо механізму відкликання народного депутата.

- Про припинення повноважень народного депутата.

- І ще говорили у вашій політичній силі про імперативний мандат. Про можливе посилення імперативного мандату. Можете роз’яснити, який саме механізм контролю пропонується? Які саме пропозиції є на столі?

- Протягом президентської і парламентської кампанії ми готувалися і розуміли, що в нас з’явиться шанс змінювати цю державу. Тому наші колеги займалися законотворчою діяльністю, розробляли ці законопроекти. Є декілька пропозицій, вони зараз комбінуються, для того, щоб ми отримали законодавчі ініціативи, які ми будемо подавати до ВР, і вона вже буде за це голосувати. Є декілька бачень, про одне з них я тільки що розповів. Так само щодо кнопкодавства, і щодо іншої діяльності народного депутата, яка не відповідає тим обіцянкам, які він давав під час виборчої кампанії, я думаю, що він повинен нести відповідальність не лише під час виборів, а і під час своєї діяльності, як народного депутата. Якщо він не відповідає повністю за свої слова, то, мабуть, йому нема чого робити у ВР. Механізм буде запропонований нашою політичною силою у ВР. Я впевнений, що ви зможете ознайомитись з цими законопроектами, і мені здається, що ви їх підтримаєте.

- Ми розуміємо, що дуже непростою буде робота щодо координації, уніфікації думок, ставлень до якихось вкрай важких питань. Давид Арахамія, ймовірний лідер фракції вашої політ сили, говорив з приводу системи штучного інтелекту, яка буде відстежувати аномалії. На базі чого буде навчання цього штучного інтелекту, чи є вже розробки, і чи можна було інакше назвати в коментарі цю систему, аніж "Великий брат", тому що це за Орвелом, і це за тоталітаризм. Це доволі негативно було сприйнято низкою представників мас-медіа і суспільством.

- Давид сказав, як сказав. Я не бачу тут нічого екстраординарного. Можна було б по-іншому це назвати, але система може складатися з багатьох факторів, про один з яких сказав Давид. Він більш айтішник, ніж я, і більш компетентно зміг би відповісти на це питання. Я пропоную вам його запросити, і він детально розповість про ті ідеї, які є в нього і в команди, з якою він працює.

- Тоталітаризм буде чи ні?

- Ні. В нашій державі все, що було пов’язано з диктатурою, призвело до дуже негативних наслідків для тих, хто її впроваджував. І в далекій історії і в тих подіях, які були нещодавно. Тому я впевнений, що то не той шлях, який буде обирати політична партія "Слуга народу", і то не той шлях, який від нас очікує суспільство.

- Це не ми: це пан Дубінський, пан Бужанський хвилюються – це ваша фракція.

- Якщо ми говоримо про партійну дисципліну, то це непогано. Тому що я не розумію, як можна не проголосувати за ті базові програмні цінності, з якими ми йшли до людей. Як можна прийти і сказати: "Ми не будемо вводити сенсорну кнопку, тому що зручно, коли за нас можуть проголосувати ще 10 людей". Нам більше не повірять і ми це робити не будемо. Зняття депутатської недоторканності (якщо ми говоримо, що це треба зробити, і про це ми говорили протягом президентської і парламентської кампанії) - це правильна позиція. І я впевнений, що сьогодні її підтримують всі. То як ти можеш за це не проголосувати, коли ти, агітуючи за себе, казав, що ти будеш за це голосувати? Це – непорядно. Є питання, які треба дискутувати, переконувати, можливо, тебе переконають, і це нормальна позиція, коли існує внутрішньопартійний диспут, дискусія. Але коли вже прийнято рішення, то, мабуть, ти теж повинен притримуватися тих ідеологічних цінностей, з якими ти йшов до людей. Особисто для себе я це рішення прийняв. Впевнений, що і 253 моїх колеги теж.

- Але дискусія внутрішньопартійна існує?

- Це нормально.

- Ми побачили, як вона виливається в соцмережі. Вона виглядає доволі жорсткою, ця дискусія.

- Це непогано. Краще дискусія, яка відбувається публічно, ніж дискусія, яка буде відбуватися кулуарно.

- Це правда.

- І нехай ця дискусія йде навколо питань стратегічних, базових, а не йде навколо корупційних питань: кому що перепаде, який завод або шматок бюджету. Тому я нічого поганого в цьому не бачу.

- Якщо ви заговорили про партійну дисципліну, хочемо скористатися можливістю попросити вас допомогти нам запросити пана Арахамію, щоб він нам докладніше розповів про цю систему, щодо "Великого брата". Наші гостьові редактори неодноразово зв’язувалися з паном Арахамією, і поки що жодного разу він не погодився прийти до нас. Ми запрошуємо його у нашу студію.

- Це не партійна дисципліна – це буде лише моя пропозиція, щоб він до вас долучився. А те, що ви використовуєте мої службові обов’язки зараз, – це теж некоректно. Але я йому обов’язково передам.

- І пана Дубінського, і пана Бужанського. Якщо всі разом прийдуть – це буде неперевершено. З’ясуємо стосунки перед всією країною.

Кажуть, що ви вже визначилися з головами комітетів, заступниками. Писали, що ваша фракція буде поділятися на 15 неформальних груп. Чи можете ви підтвердити цю інформацію і повідомити, за якими принципами ділили народних депутатів на ці самі групи і яким чином обирали їхніх лідерів?

- Обирали не лідерів груп, а обирали заступників голови фракції. Заступники голови фракції висуваються один від 15, згідно регламенту. В нас виходить трошки менше – це допомагає координувати діяльність всередині фракції. Тут немає якихось застережень – це нормальна ефективна робота. Ти завжди групуєш людей для того, щоб ефективніше комунікувати, доносити інформацію, збирати інформацію, а потім імплементувати ті чи інші рішення в стінах парламенту. В нас дуже велика фракція. Навіть зали у ВР, де б можливо було зібрати таку кількість  народних депутатів – нема. Тому що це прецедент, якого ніколи не було. Найбільший зал – 250 місць. Ми не беремо зал пленарних засідань. Тому нам дійсно треба буде функціонувати в рамках таких груп. Але це ні в якому разі не ділить фракцію на якісь окремі елементи. Фракція – це живий організм. Це люди, які прийшли зі своєю позицією, з позицією партії і які, я впевнений, будуть підтримувати всі ці базові цінності, які нами були озвучені.

Новини за темою

- Ми звикли, що якщо є група, то це, відповідно, зона олігархічного впливу. І домовлятися дуже легко за формулою: "Ти мені – я тобі". На рівні якраз цих кураторів. Принаймні, так було.

- Час відвикати. Не будуть ці групи ділитися за принципом якихось олігархічних впливів. Я думаю, що коли ви їх побачите, ця дискусія зійде сама по собі на "ні". Як відбирали людей на заступників голови фракції? Частіше за все це люди, які пройшли з нами всю виборчу кампанію, починаючи з президентської, в тих чи інших іпостасях. Це люди, які користуються авторитетом усередині партії і всередині фракції, які вміють навколо себе об’єднувати колектив. І не для своїх цілей, а навколо себе, як лідера, який може далі просувати всі ті задачі, які перед нами сьогодні стоять, і реалізовувати їх в життя. Тому, я думаю, що ніяких питань по тих людях, імена яких сьогодні гуляють у ЗМІ, нема.

- Є публікація, в якій говориться про заступників голови фракції: Галина Янченко, Дмитро Соломчук, Юрій Місягін, Павло Халімон, Євгенія Кравчук, Павло Сушко, Юрій Корявченков, Юрій Кисіль, Микола Тищенко, Вадим Струневич, Ольга Савченко, Максим Ткаченко, Артем Культенко, Роман Мулик, Олена Шуляк. Все вірно?

- Так. Це люди, які, скоріш за все, будуть пропонуватися фракцією як кандидати на посади заступників голови фракції політичної партії "Слуга народу" в ВР України 9 скликання.

- Андрій Герус, представник президента у ВР, заявив про те, що 3 вересня ВР нового скликання розпочне свою роботу. Чи підтверджуєте дату?

- На жаль, ні. Я не можу підтвердити або спростувати цю дату. Лише сьогодні завершився підрахунок голосів, і ЦВК відправила листа. Після цього є ряд юридичних норм, які повинні відбутися. Діючий голова ВР збере комісію, яка буде займатися підготовкою першої урочистої сесії. На жаль, сьогодні ми ще не можемо зазначити, про яку саме дату йде мова. Найбільш оптимістичне, але я не дуже в це вірю, що це буде 24 серпня, і крайня дата – 3 вересня. Зараз ще зарано говорити про конкретну дату. Ми обов’язково вас попередимо.

- Які конкретно законопроекти будуть виноситися на розгляд парламенту в перший тиждень?

- У нас багато законопроектів. Були і законопроекти президента, будуть і законопроекти нашої команди, які ми будемо розглядати. Ми готові до плідної, але важкої роботи. Не дивлячись на те, що в нас не було відпустки, майже ні у кого, ми готові працювати.

- Як ми вас розуміємо.

- Ну, це завдяки нам у вас не було відпустки.

- Дякуємо дуже, від усіх журналістів. Ще й до "Ріксосу" нас не запросили.

- Я вас хочу запевнити, що там теж не було відпустки. Але, повертаючись до питання. Законів багато, проектів законів багато, я впевнений, що більшість з них буде прийматися відразу. Це і стосується тих питань, які ви задавали, щодо зміни підходів народних депутатів до своєї діяльності: це і кнопкодавство, і питання недоторканості, і багато інших.

- Питання пріоритетів. Які пріоритети в вашій політичній силі: п’ять перших кроків.

- Сьогодні, на жаль, в державі нема чогось пріоритетного, а чогось непріоритетного. Сьогодні склалася така ситуація, що у нас весь перелік проблем – пріоритетний. І їх треба буде вирішувати. Саме тому я кажу про те, що треба буде багато працювати. Є питання, пов’язані з Конституцією, з тією ж недоторканістю – це пріоритетно. Є питання, пов’язані з економікою, – пріоритетно. Питання, пов’язані з прокуратурою, армією і багатьма іншими напрямками діяльності держави, – це теж все пріоритетно. Я вже мовчу про соціальні питання, які, на жаль, сьогодні бажають виглядати краще. Я думаю, що цих напрямків буде набагато більше.

- Хочеться у вас запитати про втрату суб’єктності парламенту. Що робити з цим? Адже зараз є монобільшість, і з одного боку є шанс на повернення цієї суб’єктності. З іншого боку, шанс на її втрату колосальний. Вам просто будуть дзвонити з Офісу президента або з іншого центру ухвалення рішень, щоб спустити те чи інше потрібне… "ніщачок". 

- Потрібне для кого?

- "Ніщачок" це ясно для кого – не для нас.

- Від цього теж треба відвикати. Якщо ви говорите про те, що було, то засідали "сімки, вісімки, двадцятки", і вони проговорювали про те, в кого який, вибачте за непарламентський вираз, "шкурнячок". Слава богу, сьогодні в нас цього не відбувається. І позиція президента залишається такою, якою вона була ще до того навіть, як він висунувся в кандидати в президенти, в 2018 році. І я впевнений, що ні в нього, ні в команди не буде ні "шкурняків", ні "договорняків", ні чогось іншого, що буде шкодити нашій державі.

- Але все ж таки – центр прийняття рішень.

- Центр прийняття рішень – те ті програми, з якими ми йшли до людей. Там робити не переробити. Там роботи дуже багато. І цей центр прийняття рішень був, коли людина йшла, брала бюлетень, ставила галочку та опускала в урну. Це був центр прийняття рішень.

- Це було наше рішення, за яке ми будемо нести відповідальність, і ви теж.

- І я теж.

- Свою політичну, всенародну фактично – 73%. Далі, якщо будуть оці ризики, парламент стане нарешті центром прийняття рішень?

- Парламент ним нарешті буде. Але давайте будемо реалістами. Ми всі єдина команда, яка буде працювати на результат. І результат буде працювати не на користь власних кишень, а на користь держави. Тут інша ситуація. Коли суб’єктність прийняття рішень була на Банковій для того, щоб комусь щось перепало в бюджеті або нарізали, то такої суб’єктності нам не треба. А якщо ми говоримо про командну роботу, відкриту, прозору та на благо держави, то я не бачу тут ніяких проблем.

112.ua

- Ми розуміємо, що найбільш ласим шматочком був бюджет. До 15 вересня вже новий склад уряду має подати текст законопроекту про бюджет на 2020 рік. Чому досі, офіційно принаймні, не називають кандидатів на посаду прем’єр-міністра в вашій політичній силі. Чи ведеться вже зараз робота майбутніх народних депутатів від "Слуги народу", потенційних урядовців від "Слуги народу" з діючим урядом, який готує проект бюджету на наступний рік?

- Я сподіваюся, що буде вносити проект бюджету, до 15 вересня, вже новий очільник Кабміну України, і наша команда над цим працює. Якщо ми говоримо про персоналії, то навіть сьогодні ми говоримо про те, що є кандидатури. Я вважаю, що це правильно. Давайте ми прийдемо в парламент, проголосуємо за керівництво Кабміну і за новий Кабмін. І вже через декілька тижнів, я думаю, ми побачимо новий проект бюджету держави.

- Але ці кандидатури є від Atlantic Council. Немає кандидатур від вашої команди. Є критерії, про які говорив президент, але нічого більше. Чому так? Чому прізвищ ми не чуємо від команди саме?

- Є декілька прізвищ, які в якості кандидатур розглядаються. Але для того, щоб не створювати інформаційний бум, з врахуванням того, що люди ще й займаються підготовчою діяльністю в якості майбутніх представників нашої команди в Кабміні, ми цю інформацію зараз не виносимо на загал.

- Ігор Коломойський в інтерв’ю РБК російському розказав, що нібито Юрій Вітренко і Олексій Гончарук є фаворитами на посаду прем’єра. Можете підтвердити чи спростувати?

- Мені важко відповісти чи сперечатися з Ігорем Валерійовичем. Ви, мабуть, чули декілька прізвищ, які потенційно можуть розглядатися на цю посаду. Якщо ви говорите про цих людей, то вони теж в якості кандидатів розглядаються в ЗМІ.

- Нам цікаво, щоб ви нам сказали.

- Якщо подивитися на результати першої і другої кампанії, то різниця в тому, що треба менше говорити і більше робити. Це приносить результат.

- Пана Рябошапку називали як можливого кандидата на посаду Генерального прокурора. Він досі залишається єдиним кандидатом?

- Пан Рябошапка зараз виконує обов’язки заступника голови Офісу президента. Виконує досить непогано і працює саме на цьому напрямку. Але з питанням Генерального прокурора буде визначатися президент. Він буде його подавати до парламенту, парламент буде розглядати, і якщо кандидатура буде відповідати всім тим критеріям і високим очікуванням, які є в суспільстві, парламент обов’язково за нього проголосує.

- Кадрові питання будуть вирішуватися в перший тиждень майбутньої Ради?

- Я сподіваюся, так.

- Цю ВР вже розпустити не можна, якщо не проголосують. Хоча якщо буде ще одне тлумачення Конституційного суду, я вже нічому не здивуюся в цій країні.

- Нащо ви так кажете? Я вважаю, що Конституційний суд був тут повністю правий.

- А ми вважаємо, що був правий, тому що він сказав про нас нарешті, що ми є джерелом влади, і це приємно.

- В такому випадку ніяких питань ні в кого з нас нема.

- Це абсолютно точно. А тепер питання, що стосуються безпосередньо вашої політичної кар’єри. Чи потрібно Дмитру Разумкову зараз це спікерство взагалі? Політична кар’єра зараз перед вами майоріє ну просто фантастична. Вона тільки починається. Спікерство, ви знаєте, чим для багатьох завершується. Приємно, що ви людина з експертного середовища, ви бачите причинно-наслідкові зв’язки, можете моделювати ситуацію. І ви знаєте, що всі негативи, які уособлює парламент, концентруються саме на спікері. Ви не боїтеся цих ризиків? Навіщо вам зараз це спікерство?

- Тут не стоїть питання спікерства, комітетів чи чогось іншого, тут командна робота. Є частина команди, яка разом з президентом працює в Офісі президента і теж ухвалює, мабуть, не завжди популярні рішення. Не можна бути завжди популярним. Є велика наша команда, яка пішла працювати в парламент. І якщо мені довірять, я прикладу максимум зусиль для того, щоб бути ефективним на цій посаді. Наша позиція, якої ми притримувалися протягом всієї виборчої кампанії: треба бути щирими і відвертими. Якщо це не дуже зручне питання, то не треба його якось ховати і пробувати уникнути дискусії. А треба чесно приходити до людей і чесно казати: треба зробити це. Це не буде дуже корисно для кар’єри, але це буде щиро і відверто. Як показує практика, люди в це вірять. Якщо ти чесно показуєш всі плюси і мінуси того, що ти робиш, – люди в це вірять, і люди за тобою йдуть. Дуже легко знову піти в опозицію і казати: хай хтось зробить за нас. Але, як показує практика, за нас ніхто нічого доброго не зробить. Тут – не про кар’єру, тут – про державу. Давайте притримуватися цієї ідеології.

Питання з залу: Спікер попередньої Ради, Парубій, часто дозволяв собі порушення регламенту. А могли би ви пообіцяти Україні, що коли ви будете знаходитися в кріслі спікера, то ви будете строго дотримуватися регламенту, а якщо раптом виникнуть порушення, то будете розглядати можливість відставки?

- Я хочу пообіцяти, що прикладу максимум зусиль для того, щоб знаходитися в межах регламенту. Але, з іншого боку, я можу вам пообіцяти, що регламент треба буде міняти. Той регламент, який є, абсолютно не відповідає тим викликам, які стоять перед ВР. Для того, щоб знаходитися в правовому полі, його не порушуючи, треба змінювати його, вибудовуючи під ті задачі, які стоять сьогодні перед новим парламентом. І проводити в тому числі і політичну реформу, яку, в принципі, так довго чекають. Я і мої колеги будемо прикладати максимум зусиль для того, щоб не порушувати. Ми всі з вами порушуємо закон і колись порушуємо і правила дорожнього руху. Але ж це не добре, і треба прагнути, щоб цього не було.

- Які саме зміни до регламенту запропонує ваша команда?

- Це дуже довга розмова.  

- Скільки разів можна буде ставити на голосування проект закону за новим регламентом?17-30?

- Якщо ми говоримо про персональне голосування, коли всі  перебувають у залі, то буде достатньо й одного. Не можна буде пробігтися по рядах і натиснути за себе і за 28 колег.

- Ви Антона Яценка недооцінюєте.

- Якщо ми говоримо про дактилоскопію, чи про сенсорну кнопку, то це вже фізично зробити буде неможливо. Тому багато питань самі по собі підуть. Якщо ми говоримо про покарання за неперсональне голосування, то це теж дуже сильно звузить кількість охочих порушувати ці норми чинного українського законодавства. І багато інших речей, які сьогодні відображено в регламенті, і багато речей, яких у регламенті нема, а напевно, варто було би, щоб вони там з’явилися.

- Одна з проблем, яка найбільше хвилює українців, це, власне, питання війни і миру. Як припинити війну на Донбасі, яким саме чином повернути ОРДЛО, Крим під контроль України? Це буде надпотужним, надважливим завданням, зокрема, й для майбутньої ВР. Курт Волкер ще в липні говорив, що майбутній ВР треба буде визначатися зі своєю позицією щодо законопроектів, передбачених мінськими домовленостями. А тут і внесення змін до Конституції,  і так званий особливий статус для окремих районів Донецької і Луганської областей, і питання амністії.  Чи є вже позиція вашої майбутньої фракції  і ваша особиста позиція, як майбутнього голови ВР, з цього приводу? Чи підтримуватиме ви ці законопроекти? Можливо, свої якісь варіанти запропонуєте?

- Це досить важка дискусія, яка відбуватиметься в парламенті. Вона буде прозорою. Про що можна сьогодні з впевненістю говорити, що ми повинні рухатися в рамках мінських домовленостей. Ми від цього не можемо відійти. І ми, як команда, а насамперед це президент імплементує ці позиції, які було відображено в мінських домовленостях. Це і припинення вогню, і відведення озброєння. На жаль, це точково, але цього треба прагнути і цю практику поширювати на всю лінію розмежування. Це дійсно дасть можливість повернути території. Ми будемо виробляти, впроваджувати, реалізовувати інформаційну стратегію, про яку вже сьогодні говорять представники Офісу президента, і я впевнений, що парламент буде підтримувати їх у цих ініціативах. І дуже багато інших речей, які нам треба буде зробити. Якщо ми говоримо про амністію для військових злочинців, то в усьому світі це неможливо. Якщо ми говоримо про амністію для тих, хто вимушено перебуває на окупованих територіях і вимушені впроваджувати ту чи іншу діяльність, то, звісно, там треба буде підходити більш ретельно до цих питань. Питань багато, і мені би дуже не хотілося про них говорити так піарно, зі студії, коли є п’ять хвилин. Це досить глибока дискусія і між владою, і між суспільством, і між тими, хто живе тут, і тими, хто дуже часто  вимушено живе на окупованих територіях.

Новини за темою

- Це й те, про що говорив президент: і про компроміси, і про те, на що він здатний заради миру, і це те, про що всі думали, ідучи на вибори. Ви в інтерв’ю сказали, що одними законами не вирішити питання війни, одними законами не прибереш офіцерів агресора. Але ж ці компроміси, які можна в законодавчій площині окреслити, це все ж таки буде ваша відповідальність. Богдан Яременко, який очолюватиме комітет з міжнародних відносин, оцінюючи мінські домовленості – особливий статус Донбасу, говорив, що "новозмінений закон про особливий статус Донбасу – це фантасмагорія, спроба оженити здоровий глузд з мінськими домовленостями". Ставлення до цього особливого статусу, навіть до "Мінська", як такого, у вашій фракції є дуже різним. Як ви з цим збираєтеся працювати?

- Наша фракція, як і вся наша велика Батьківщина, – різні люди. З різними поглядами, з різним світовідчуттям, сприйняттям. З різними позиціями. Але я впевнений, що й у фракції, і в державі треба знаходити (і ми знайдем) точки дотику, які об’єднають всю фракцію і всю державу довкола тих позицій, які дозволять повернути ті тимчасово окуповані території як Донбасу, так і Криму.

- Восени спливає термін дії закону про особливості місцевого самоврядування. Якщо восени постане знов питання з боку наших закордонних партнерів щодо пролонгації цього закону, ваша позиція?

- Для цього треба розуміти позицію закордонних партнерів, для цього треба буде  розуміти ситуацію, яка буде фактично в цей час і з боку РФ, і на фронті, і всередині держави. І завжди, голосуючи за ті чи інші закони, треба виходити з національних інтересів держави.

- Не можемо не згадати історію минулого тижня з паном Богданом: з дивною заявою, яка чи то була, чи то її не було.

- Чому з дивною? Була.

- Тому що "звільнити за власним бажанням з моменту бажання" - так ще ніхто не формулював.

- За останній рік багато чого відбулося, чого не було раніше. Зеленський переміг з 73% відриву. Партія "Слуга народу" набрала понад 43%. Богдан написав таку заяву. Багато що міняється в нашій державі.

- Коли він її написав?

- Я не є персональним секретарем Андрія Йосиповича. Вам краще до нього звернутися. Але я вважаю, що він правильно зробив, коли він її написав. Якщо не помиляюся, вся керівна частина Офісу президента, на той час ще АП, написала ці заяви.

112.ua

- Ви теж напишете?

- Це не питання. Якщо буде треба, я можу запросто написати.

- І всі народні депутати від вашої політичної сили, чи ні?

- Там трошки інша ситуація.

- У кого буде сейф із цими заявами і ручками, якими їх буде написано?

- Мені би хотілося, щоб цей сейф був у людей. Щоб у них була можливість написати нам заяву. Якщо ми не відповідаємо тим задачам і тим обіцянкам, які ми давали, щоб вони підписали цю заяву. Оце було би найбільш правильно.

- Закон про відкликання, умовно.   

- Значить, це і буде закон про відкликання, або про дострокове припинення повноважень народного депутата.

- Тобто домовленості всередині фракції, що ви підписуєте якусь джентльменську угоду про складення мандату.

- Джентльменську ми не підписували. Ми підписували меморандум.

- Він юридичної сили не має.

- Якщо ми говоримо про ці заяви, то це теж не відповідає Конституції. Треба, щоб Рада голосувала, якщо ми говоримо про сьогодення. Якщо ми говоримо про працівників АП, то люди дійсно йшли з позицією, що вони за крісло не тримаються. Якщо буде необхідність залишити своє місце (тому що так буде треба державі, тому що так виграє суспільство, тому що так треба буде команді), то люди без якихось скандалів підуть зі своїх позицій. Це я вважаю абсолютно правильною позицією, яку, можливо, треба було взяти на озброєння і нашим опонентам.

- Минулий тиждень ви провели в дуже напруженому графіку в Трускавці. Але, можливо, ви маєте інформацію з приводу, яка з тих заяв з Офісу президента і коли саме була написана? Це було зроблено одразу, коли вони прийшли на Банкову, чи це було зроблено минулого тижня, після цього скандалу з нібито написаною заявою? І хто їх у ЗМІ запустив?

-  Я дійсно був у Трускавці, й мені важко відповісти. Я не знаю, коли вони писали ці заяви. Гадаю, що буде коректніше, коли на ці питання відповідатиме Офіс президента і колеги, які писали ці заяви. А як вони потрапили до ЗМІ? На жаль, "злив" і досі існує в українській політиці. До кого потрапила ця заява, хто її сфотографував, хто її віддав у ЗМІ… Гадаю, що всередині Офісу президента будуть розбиратися.

- І тут журналісти одразу ставлять своє перше питання, яке їх вчать ставити ще на першому курсі: кому вигідно? 

Трускавецьке навчання: хто оплатив і скільки коштувало?

- Оплатила політична партія "Слуга народу". Скільки коштувало, мені зараз важко відповісти з деяких причин. Перше: є комерційна таємниця, яку ми підписували в рамках договорів з контрагентами. Друге: буде звіт НАЗК, де ми, як партія, представимо всі свої видатки за звітний період, і ви це побачите.

- Зараз чому не представити?

- Тому що зараз є комерційна таємниця, яку відображено в договорах. Тому що коли підписуєте з тією чи іншою компанією або школою договір, то є позиції, які вони виставляють. Але потім ми можемо це показати в рамках чинного українського законодавства. А є ще й третя позиція: я, на жаль (або, на щастя), не займався бухгалтерією, пов’язаною з проведенням цього навчання, тому мені буде не дуже коректно відповідати.  

- Переговори з іншими партіями щодо участі в коаліції ще тривають чи вже згорнуто?

- Формулювання "ще тривають" мені не зовсім зрозуміло, тому що ми не проводили таких перемовин.

- У нашій студії представники не вашої політичної сили казали, що тривають такі перемовини.

- Ми зустрічалися зі своїми колегами і під час ваших ефірів, але проводити час разом в ефірі, дискутувати або навіть поза ефіром дискутувати з тих чи інших питань і проводити коаліційні перемовини – це різні речі.

- Тобто коаліційних переговорів ще не проводили?

- Не проводили.

- Дякуємо вам. Дмитро Разумков, ми дуже сподіваємося, що коли ви очолите ВР, ви знову з’явитеся в нашій студії. Будемо раді вас бачити.

- Дякую вам.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>