Місцеві вибори стануть перевіркою на те, як люди поставилися до зміни влади

Народний депутат фракції "БПП" Дмитро Добродомов розповів в інтерв'ю телеканалу "112 Україна", як він оцінює послання президента до верховної Ради, які корупційні злочини вважає найбільш зухвалими, і про те, що дострокові вибори в Раду будуть, але не в цьому році

Місцеві вибори стануть перевіркою на те, як люди поставилися до зміни влади
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат фракції "БПП" Дмитро Добродомов розповів в інтерв'ю телеканалу "112 Україна", як він оцінює послання президента до верховної Ради, які корупційні злочини вважає найбільш зухвалими, і про те, що дострокові вибори в Раду будуть, але не в цьому році

Влащенко: Сьогодні у студії як ньюсмейкер тижня народний депутат України Дмитро Добродомов.

Здрастуйте, Дмитре. Виступ президента – одна з головних подій тижня. Які меседжі ви почули, чого не почули, що очікували почути?

Добродомов: Його виступ був достатньо емоційним, і це мені сподобалося. Ми почули багато про нашу непросту зовнішньоекономічну ситуацію. Було визнання тих помилок, яких припустилися, – не лише ним особисто, а й парламентом, й урядом. Я почув окремі кроки, які варто прискорити, зробити для того, щоб нарешті отримати результат. Я не почув про інші параметри розвитку держави. Мало було слів і згадувань про Майдан, про те, яким чином втілюються в життя ті принципи, за які люди стояли і віддали життя. Я мало почув слова "культура" в розвитку. У країні є два фронти – зовнішній і внутрішній. Я вважаю, що внутрішньому розвитку розмова була присвячена трішки менше. Мені сподобався один епізод, який згадував президент: він акцентував увагу на волонтерах. Він сказав, що волонтери це приклад того, як народ може самоорганізуватися, як він може допомогти в управлінні державою, допомогти армії. Якщо громадськість, волонтери можуть так активно допомагати, то чому їх не залучати і до всіх інших сфер нашого життя? До реформування  правоохоронних органів, заміщати чиновників, які є десятиліттями. На громадськість ми зараз можемо покласти і відповідальність, і дуже велику надію. Я би на місці президента цю тему продовжив.

- Зараз широко цитують фразу: "Реформи ще не на фініші, але вже не на старті". Коли у нас реформи вже будуть нарешті на старті?

- На старті вони повинні були бути ще рік тому. Реформи характеризуються лише одним показником – результатом. У нас є Стратегія-2020, де чітко описано, і навіть у відсотках виписано, чого досягнуто і чого не досягнуто. Я би на місті тих, хто це виписує (а це Рада реформ), відійшов би від відсотків, а просто почав би виписувати конкретні результати.

- Як ви вважаєте, чому Порошенко практично нічого не сказав про Крим?

- Насамперед, наріжним каменем стоїть проблема сходу. А чітка позиція президента є такою: Крим – це Україна, і це буде Україна. Питання тільки в часі – коли і в який спосіб ми це зробимо. Так само наше ставлення до того, що буде на сході. Безперечно, що ми переможемо, безперечно, що ця територія повернеться під наш контроль. В який спосіб – ми це хочемо почути від тих, хто займається стратегією розвитку держави. 

- Створення партії "Укроп" означає, що у партії влади з'явиться реальна опозиція?

- Абсолютно фейкове утворення з недобитків регіоналів у вигляді "Опозиційного блоку" не можна назвати опозицією, бо вона не є конструктивною, не має жодного авторитету, і її голос не буде почутий чисто природно. Тому я вітаю, що будуть утворюватися додаткові політичні сили, які готові працювати на конструктив. Наша українська модель завжди відрізнялася від всіх інших. Незалежно від того, влада чи опозиція, вектор розвитку країни в них один. У них можуть бути різні погляди на шляхи досягнення, різні погляди на стосунки влади і людей. Але сам напрям у них один. І в нас він зараз так само є один – вхід до ЄС, європейські стандарти. Зараз ми будемо мати місцеві вибори, які будуть лакмусовою перевіркою на те, як люди поставилися до зміни влади. Розуміємо, що в цій складній ситуації негативу набагато більше, і утворюється величезне поле для нових політичних сил. Або "нових-старих", які можуть просто змінити назву. Але "Укроп" – це не перше і не останнє політичне утворення, буквально найближчий місяць-два.

- Чи означає ліквідація банку "Надра" і заборона на придбання "Правексу" політику повного знищення Фірташа? Що означають ці події в банківському секторі?

- Банківський сектор у нас лежить. Жодне рефінансування (а там ще і купа зловживань) не можуть допомогти банкам за тієї економічної ситуації і за тих правил, які були. Щодо олігархів, то президент у своїй промові чітко сказав, що боротьба з олігархами буде реальною. Ми мусимо запам’ятати ці слова і дивитися на реальні кроки. Деякі з них зроблені: "Укрнафта", облгази, банки, підприємства, інвестиційні зобов’язання, які були взяті цими багатими і супервпливовими людьми і не виконані. Ми маємо поступово йти до тієї моделі, коли олігархи цілком реально перестануть впливати не лише на економіку країни, а й передусім на політичне життя. В іншому випадку ми зайдемо в глухий кут і з реформами, і з усім іншим. 

Новини за темою

- Чи означає це, що всі олігархи будуть "знищені"? Чи парочку все-таки залишимо? 

- Є такий вислів, що "олігархи є придворні, а є не придворні". Це питання треба підвести під спільний закон. Мені не імпонує жоден з наших олігархів, попри їхні точкові патріотичні речі. Чудово відомо, за рахунок кого і чого вони так стрімко збагатилися, яким чином вони впливали на процеси в нашій державі. Тому олігархам треба поставити дуже просту умову: сплачуйте податки, створюйте робочі місця, заробляйте гроші. А країна буде допомагати вам це робити, сподіваючись на вашу допомогу в прозорих відносинах. Вони не повинні лізти в політику. Тому президент у своїй промові відзначив нашу ініціативу про державне фінансування політичних партій. Треба ламати схему, яка завжди була в Україні: великі  гроші  роблять велику політику, а велика політика робить ще більші гроші. Ми сьогодні маємо забрати з цього питання політику і поставити замість неї реальну економіку. Я вважаю, що перший рік президентства Порошенка – рік надзвичайних випробувань . І зараз для нього наступає ключовий рік – показування результату. Якщо результату не буде – от тоді наступна його промова перед парламентом  буде надзвичайно проблемною. На найвищому рівні представники наших головних лобістів в ЄС, Польщі и Литви вже прямим текстом кажуть: ми готові відстоювати ваші інтереси, але перестаньте красти гроші у себе ж. І скільки б ми не говорили, що ми просунулися, що ми зробили, всі все бачать. І без конкретних результатів ми далі не можемо розраховувати на цю допомогу. 

- Як ви, фахівець з боротьби з корупцією, вважаєте, чи зможемо ми в умовах, які є сьогодні в Україні, провести прозору приватизацію за реальними цінами?

- Я особисто скептично ставлюся до приватизації в цих умовах. Так, ми хочемо отримати додаткових 17 млрд. Навіть у межах нашої робочої групи з розкриття корупційних злочинів у держсекторі ми показали, де ці 17 млрд, і навіть більше, можна взяти. Давайте запитаємо в тих самих олігархів, чи продали б вони в такий час хоч одне підприємство? Зрозуміло, що зараз є не та ціна. На жаль, "Криворіжсталь" це перший і єдиний випадок, коли вона продавалася вдруге, коли конкурс був проведений прозоро і на порядок вища ціна була заплачена. Навіть якщо піти зараз на приватизацію, то тільки аналогічно з продажем "Криворіжсталі". Тоді суспільство побачить, що процес відбувається прозоро, платять реальну ціну. Я сумніваюся, що той чинний уряд, який зараз є, готовий піти на такий крок. 

Новини за темою

- Як ви вважаєте, з точки зору етики і моралі, чи було правильним давати пільгові умови оподаткування для церкви і дозволяти церквам створювати школи? У багатьох це викликало неприйняття, тому що церква у нас відокремлена від держави, і церква не найбідніший інститут в країні.

- Стосунки церкви і держави завжди не є простими стосунками. Де-юре церква в нас відмежована від держави, але де-факто в нас ставлення до церкви пієтичне. Тому коли виноситься такий законопроект у зал, кожен згадує свою парафію, і йому важко від цього відмовитися. У Західній Україні церква робить дуже багато освітніх проектів, безкоштовних. Вони реально займаються певним просвітнім волонтерством. І в цьому контексті я вважаю, що це правильно. 

- Ми говоримо зараз про те, чи повинна церква розділити долю разом зі своїми громадянами, для яких вона існує?

- Церква, яку я бачу, не тільки розділяє, вона ще активно бере в цьому участь. По суті, стосунки церкви з державою – вони платять тільки комунальні платежі, тому що дохід церкви порахувати дуже важко. Я голосував за цей закон, тому що вважаю, що підтримка церкви є абсолютно благородною справою. 

- Які перспективи у НАБ? Коли воно почне працювати?

- Ми надали всі можливості для роботи НАБ, тому що система, представників якої в Раді дуже багато, реально опиралася дуже багатьом речам. Наскільки швидко бюро запрацює тепер, залежить від його керівника. Осінь – воно почне працювати. Початок 2016 року – будуть перші результати. Зараз відбувається набір детективів. 

- Кабмін вніс пропозицію щодо зняття Кіхтенка. Але ж де-факто спілкування на економічному рівні між окупованими територіями і нами відбувається. З цих районів до нас іде вугілля?

- Так.

- Ми звільнимо Кіхтенка, введемо блокаду, а вугілля перестанемо приймати?

- Щодня йдуть до десятка поїздів з вугіллям, деревиною. Назад йдуть потяги з продуктами. Це все замішано на величезних хабарах за проїзд. Була озвучена інформація, що за проїзд одного потягу із 20-25 вагонів платять 10 млн грн. 

- Хто конкретно "кришує" цей бізнес?

- Треба з’ясувати, хто тримає контроль на лінії розмежування і пропускає потяги, вантажівки. Це – працівники системи МВС. Сюди вантажівки заїжджають з "лівою" горілкою,від нас забирають продукти, які везуть у зону, що контролюється терористами. Вони проїжджають через конкретні блокпости. Є рівень відповідальності, і це відповідальність працівників МВС. 

- Це було причиною того, що ваш підпис стоїть під заявою, щоб відкликати Авакова з посади міністра?

- Це комплекс саботажу роботи, яку ми чекали від МВС. Передусім це кадрова політика, тому що коли ми говоримо, що ми хочемо працювати по-новому, то на якій підставі кілька заступників міністра це люди, які повністю підпадають під дію люстраційного закону "Про очищення влади", і які далі зберігають свої посади? Пан Сакал, якого так захищає пан Аваков (і зараз в Окружному суді йде процесс, щоб він не підпадав під цей закон), це людина, яка прямо має стосунок до переслідування майданівців. На якій підставі він у серпні 2014 року отримав звання генерала і за що? За те, що він фабрикував справи проти майданівців, про що свідчить його посада голови департаменту карного розшуку. 

- Подейкують, що в корупції на блокпостах активно беруть участь і співробітники Міноборони, і СБУ. Як ви вважаєте, це відповідає дійсності? 

- Працівники СБУ мають всі права і  компетентність розібратися з цим питанням. Є організація роботи і відповідальність – це МВС, і є контроль над цією роботою – це, в тому числі, й СБУ.

- Чому ви тоді не вимагаєте відкликати міністра оборони і главу СБУ? 

- Щодо ЗСУ – то вони, як правило, не задіяні у процесі блокпостів чи охорони цих об’єктів.

- Тобто корупції в Міноборони немає?

- Є, але вона іншого плану. Корупція є в будь-якому відомстві. Але зараз у нас є величезна проблема на сході України. І далі ми можемо піти тільки так, як запропонував губернатор Луганської області Москаль: повна блокада і повна заборона на проїзд всього товарообіга, який на 100% є контрабандою, і на чому заробляють величезні гроші. 

- Як ви вважаєте, чи є перспективи у справі Клюєва? І як ви оцінюєте роботу ГПУ?

- Для мене особисто справа Клюєва стала останньою краплею довіри до ГПУ. Шокін обіцяв, що він буде по-новому вести всі справи. Але це не відповідає дійсності. Це видно з того, як ГПУ саботувало діяльність нашої робочої групи щодо корупції в уряді. Справа Клюєва – це є принципова справа. Якщо ГПУ її розвалить і не зможе надати для суду переконливих доказів, а сам Клюєв не сяде за ґрати, то, в принципі, я взагалі не розумію, навіщо нашій країні Генеральна прокуратура в такому вигляді. І просто не потрібно витрачати на її роботу гроші платників податків. Заступник генпрокурора Столярчук заявив, що справи проти чиновників Януковича, як і справи щодо майданівських злочинів, саботувалися працівниками прокуратури за часів Махніцького, Яреми, і вже розпочато проведення службового розслідування. Наші спроби дізнатися, які ж результати цього розслідування, не знаходять своїх відповідей.  

- Але ви ж можете викликати співробітників прокуратури в профільний комітет.

- Це ми регулярно і робимо. Але міністр МВС Аваков на три наші запрошення не з’явився,  заступник теж з’являтися не збирається. Представники ГПУ з’являлися, але нічого конкретного сказати не могли. Саме тому наступного пленарного засідання ми зобов’язані будемо голосувати закон про ТСК. Про це ми домовилися з представниками усіх фракцій. У нас не має іншого виходу, тому що в нас не вистачає повноважень. ТСК повинна розібратися, що насправді відбулося в Дебальцевому, що насправді і скільки було вкрадено за заявами Гордієнка. Ми зареєстрували вже постанову про створення ТСК щодо розслідування фактів саботажу з боку працівників правоохоронних органів у розслідуванні майданівських справ. 

- Чи потрібно реформувати роботу ВР, зробити новий закон про роботу ВР? Як вона повинна працювати, і чи буде проголосований новий закон про вибори?

- Треба дотримуватися регламенту роботи і реагувати на людей, які не працюють. Бо багато років звикли, що як би депутат не помилявся, як би не працював, все одно не звільняють за це з роботи. У Литві, наприклад, депутата, який прогуляв більше половини засідань у Сеймі, позбавили мандату.

- А якщо громадськість ініціюватиме закон, щоб депутата за прогул, наприклад, чверті засідань, автоматично відкликали, ви підтримаєте такий закон 

- Я однозначно підтримую. Я зараз виступаю за те, щоб імена депутатів, які прогулюють засідання, були публічно озвучені, і з них знімали зарплату. Але я і за те, що якщо людина не ходить на роботу, то нормальний керівник позбавляє її цього робочого місця. А позаяк керівником у нас є народ, то він має повне право оцінювати нашу роботу і звільняти нас з цієї роботи.  

- Чому люди, які стояли на Майдані по один бік, зараз перебувають у непримиренних відносинах?

- У парламенті є депутати, яких ми умовно називаємо старими, які вже не вперше в Раді,   які постійно є близькими до владної системи, і ті, які зайшли у Раду вперше. Їх є 60-80 людей, і вони з громадського середовища, волонтерського, журналістського. І в нас різні світогляди і бачення.

- Багато хто з нових швидко пристосувався до цієї системи і прекрасно в ній почувається. 

- Їх є не дуже багато, хоча, безперечно, такі приклади є. Але межа цього розмежування все гостріше йде саме по цій лінії – старі–нові.  

- Чи відчуваєте ви задоволення від своєї роботи в парламенті?

- Ні.

- Чи згодні ви з тезою президентської промови про те, що ескалатори, які протягом декількох десятків років транспортували вантажі з грошима наверх, зупинено?

-  Ні.

- Назвіть три найбільш гучні і зухвалі справи про корупцію сьогодення? 

- Це "Енергоатом", нафтопродукти Курченка, продані, і зникнення грошей і цінностей, конфіскованих новою владою.

- Хто фінансує "Блок Петра Порошенка"?

- Не знаю. Я не є членом партії.

- Яка ймовірність дострокових парламентських виборів?

- Висока, але не цього року.

- А коли це може бути?

- Можливо, наступного року, якщо ми не почнемо показувати реальний результат.

- Хто з представників БПП може балотуватися на пост мера Києва?

 - Я думаю, що підтримка Кличка на сьогодні є найбільш очевидною.

-  Подейкують, що це буде не Віталій Кличко.

 - Я, як депутат-мажоритарник зі Львова, не дуже розуміюсь на київський…

- Чи підтримуєте ви ініціативу дозволити українцям носити зброю?

 - Так.

- Коли буде проголосований новий закон про вибори?

 - Наступного сесійного тижня.

- Які три основні кроки вдалося зробити за останній рік у плані подолання корупції в Україні?

 - Створення Антикорупційного бюро. А два кроки ми ще чекаємо.

- Вельми дякую, Дмитре.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>