Майкл Феллон: Для тиску на Росію повинно бути більше кораблів НАТО в Чорному морі

Як у Великій Британії ставляться до пропозиції Олександра Турчинова взяти участь у проходженні суден через Керченську протоку, чому варто повернутися до Будапештського меморандуму та навіщо в Чорне море потрібно повернути авіаційну поліцію? Еліна Бекетова в рамках International Insight поспілкувалася з екс-міністром оборони Великої Британії Майклом Феллоном, який разом з іншими парламентарями побував у портах Азовського моря

Майкл Феллон: Для тиску на Росію повинно бути більше кораблів НАТО в Чорному морі
Майкл Феллон 112.ua

112 International Insight

Проект Еліни Бекетової

Як у Великій Британії ставляться до пропозиції Олександра Турчинова взяти участь у проходженні суден через Керченську протоку, чому варто повернутися до Будапештського меморандуму та навіщо в Чорне море потрібно повернути авіаційну поліцію? Еліна Бекетова в рамках International Insight поспілкувалася з екс-міністром оборони Великої Британії Майклом Феллоном, який разом з іншими парламентарями побував у портах Азовського моря

Пане Феллон, ви проінспектували безпекову ситуацію в портових містах – у Бердянську та Маріуполі. Що там побачили?

Ми відвідали Бердянськ та Маріуполь, і зараз вже зрозуміло, що рівень торгівлі там швидко знижується, і те що робить Росія, блокуючи Керченську протоку, означає, що регіон загалом починає потерпати від цього. І дуже важливо, щоб ми рішуче реагували на те, що там відбувається. Затримка судноплавства, зокрема й міжнародного, - це абсолютно неприпустимо. Вантажні судна, що йдуть до Маріуполя і Бердянська, зупиняють. Якщо це триватиме, обидва порти зазнаватимуть збитків, і економіка південного сходу України постраждає.

Як довго нині чекають кораблі в черзі?

Ми чули, що великі кораблі мають чекати десять-дванадцять днів, щоб їх перевірили. Маленькі судна, що йдуть до російських портів, проходять швидше. Такі затримки є дуже серйозними. Це означає, що наступного року або через рік іноземні судноплавні компанії можуть почати використовувати інші порти. І міжнародне використання Азовського моря може знизитися. А для Маріуполя, в якому промисловість залежить від судноплавства, вантажних суден, це все дуже серйозно.

Який вихід із цієї ситуації? Як врятувати українські порти?

По-перше, Захід повинен прокинутися і переконатися, що є належний доступ до Азовського моря, що воно не перетворюється на якесь російське озеро. Це є неприйнятним на міжнародному рівні. По-друге, мені здається, що потрібно знову звернутися до деяких програм допомоги Україні. Чи можна зробити щось більше, щоб не допустити ізоляції таких міст, як Маріуполь? Там слабка інфраструктура: дороги і залізничне сполучення не дуже добрі, аеропорт закрито. Гадаю, що Британія та інші західні країни повинні вирішити, яку допомогу потрібно надати для поліпшення ситуації в портах та економіки південного сходу України.

Новини за темою

Говорячи про інцидент у Керченській протоці, секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що Україна планує здійснити нове проходження через Керченську протоку із залученням міжнародних партнерів, зокрема представників ОБСЄ і міжнародних організацій. Як гадаєте, Велика Британія погодиться взяти участь у цьому?

Цю пропозицію нещодавно було зроблено, і тепер союзники і Захід мають її розглянути. Крім того, у вересні українські кораблі "Донбас" і "Корець" змогли пройти через Керченську протоку. Важливо, щоб український флот зберігав право доступу до неї. А Захід має думати, як підсилити це право. Я більше не міністр оборони, але нині у Великій Британії вирішують, як збільшити тренінги та навчання, які ми пропонуємо, та навчити український флот, як краще спостерігати за морем і справлятися з такими ситуаціями, як блокада.

Є ризик, що коли Україна відправить свої кораблі знову через Керченську протоку, ймовірно, Росія розгляне це як провокацію. Які мають бути практичні дії України та Європи?

По-перше, гадаю, що Європа повинна дати оцінку тому, що відбулося в Керченській протоці: є можливість продовжити санкції або запровадити обмеження проти більшої кількості осіб чи секторів Російської Федерації. На мою думку, недостатньо просто продовжити санкції. Треба їх переглянути і розширити, щоб охопити більше росіян, які можуть бути причетні до цього. По-друге, ми маємо дивитися на політичний процес, який, як на мене, видається досить мертвим. Нормандський процес на паузі, мінських домовленостей не дотримуються. І, можливо, нам треба повернутися до Будапештської угоди, де Британія, Сполучені Штати і Росія мають певну відповідальність за територіальну цілісність України. Те, що відбувається нині в Азовському морі, ще більше підриває її та ставить під сумнів дієвість Будапештської угоди.

Новини за темою

У доповіді комітету в справах ЄС Палати лордів три роки тому йшлося про те, що Велика Британія, як держава, яка підписала Будапештський меморандум, мала особливу відповідальність перед Україною, але вона не була настільки активною, як мала би бути. Чого Сполучене Королівство, на вашу думку, не зробило?

Ми називаємо це меморандумом, але, звісно, це міжнародна угода, це юридичний документ. Й очевидно, він має більше ваги, ніж нормандський процес. Велика Британія є однією з трьох країн - підписантів цієї угоди. І тому є обов'язок як Великої Британії, так і Штатів. Ми, звісно, маємо пам'ятати, що Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії територіальної цілісності. З огляду на події в Азовському морі, ми повинні знову переглянути це.

112.ua

А що буде на практиці? Ми знаємо, що мають відбутися консультації країн, які підписали Будапештський меморандум.

Про це йдеться в статті 6 Будапештського меморандуму: мають бути консультації між підписантами. І на мою думку, ці консультації повинні розпочатися, це стане важливим кроком у визнанні зобов'язань за Будапештською угодою.

Ви вже згадували про санкції. Чи буде Європейський Союз або США запроваджувати так званий "Азовський пакет санкцій"? Були резолюції Європейського парламенту та Сенату, які засуджують російську агресію проти України в Керченській протоці. Литва запровадила національні санкції проти Російської Федерації. Чому інші країни не готові зробити те саме?

Я не можу говорити за уряд, я більше не є його членом. Але я був розчарований заявою Європейської Ради. Це, звісно, добре, що економічні санкції проти Росії продовжили, це було очікувано. Гадаю, що ми маємо переглянути список санкцій і запровадити більше індивідуальних обмежень.

Новини за темою

Ви досі вважаєте санкції ефективним методом тиску проти Російської Федерації? Які інші механізми слід розглянути?

Є свідчення того, що санкції впливають на Росію, і є інші речі, які Британія може розглянути. Наприклад, багато заможних росіян використовують Британію та, зокрема, Лондон як фінансовий центр, і ми вже схвалили нове законодавство, щоб розслідувати випадки, коли намагаються використати Лондон у незаконних діях. Хтось зберігає свої статки, а хтось допомагає фінансуванню російських військовослужбовців. 

Отже, мета – перевірити цих дуже заможних людей і, можливо, закрити їхні рахунки, щоб вони не могли робити жодних операцій?

Деякі з цих людей використовують Лондон, щоб заробити гроші на різних ринках, а частина цих грошей повертається назад, щоб наповнити військову машину Росії, що, на мою думку, потрібно припинити. Є різні речі. Важливо не забувати про те, що сталося. Потрібно повернути 24 моряків на Батьківщину. Нам потрібно надіслати Росії чіткий сигнал, що така поведінка є неприйнятною.

Сім'ї українських моряків, яких тримають у московській в'язниці, написали листа до королеви й попросили президента Росії Володимира Путіна звільнити їх. Як гадаєте, це спрацює? Які інші методи є, щоб Путін звільнив українських моряків?

Він може звільнити їх у будь-який момент, вони не мали відповідальності за те, що сталося, а просто виконували накази. Отже, він повинен їх звільнити. І немає нічого, що може завадити йому це зробити. Коли такі інциденти трапляються в інших країнах (хоча вони є дуже рідкісними), людей зазвичай відпускають протягом декількох днів. Якщо Росія хоче уникнути подальших покарань, санкцій, солідарності Заходу і НАТО в Чорному морі, правильний крок для них - це визнати, що вони припустилися помилки, звільнити моряків і повернути судна.

Це буде ефективно, якщо корабель НАТО зайде в Азовське море або там зявиться місія Альянсу?

Повинно бути більше кораблів НАТО в Чорному морі. До Одеси в п’ятницю прибуло судно Великої Британії. Це важливо, такі кроки мають бути регулярними і наполегливими. Я хотів би бачити більше військово-морських суден НАТО в Чорному морі та більше військово-морської діяльності НАТО тут. Я також хотів би бачити повернення авіаційної поліції НАТО. Коли я був міністром оборони, відправляв такі літаки патрулювати Чорне море, базуючись у Румунії.

Новини за темою

Хоча Україна і не є членом НАТО...

Україна не є членом Альянсу, але Україна є сусідом НАТО, і багато країн допомагають Україні та проводять навчання і відправляють місії, намагаючись забезпечити стабільність України, тож НАТО не забуває своїх сусідів.

Як ви знаєте, Україна хоче закріпити в Конституції прагнення долучитися до Європейського Союзу і НАТО. Чи вважаєте ви, що це допоможе стати членом Альянсу?

Україна має сама вирішити, чи рухатись їй далі до західних організацій, таких як НАТО чи Європейський Союз, залишатися нейтральною або зближатися з Росією. Важливо, щоб хтось інший не мав права накладати вето на цей вибір. І Путін не повинен вирішувати, кому дозволено подавати заявку на членство в НАТО, а кому заборонено. Звісно, є процеси, є критерії для членства в Альянсі. Просто ви маєте бути готові взяти на себе зобов'язання, так само як і ними користуватися.

Чи вважаєте ви, що нині Україна стала ближчою до НАТО, ніж це було в 2014 році?

Безумовно, військо модернізувалося, оскільки постачалося нове обладнання. Британія та інші країни допомагають у підготовці, українська армія тепер починає запроваджувати деякі доктрини НАТО. Отже, з військового погляду, Україна поступово рухається далі на Захід. Але я підкреслюю, це рішення України. Не я або будь-хто інший з українських друзів у Великій Британії має говорити, що Україна повинна це зробити. Це питання самої держави.

То ви вважаєте, має бути референдум?

Ми проводили  референдум у Великій Британії, який був для країни досить суперечливим досвідом, і я не хотів би рекомендувати його для будь-кого іншого. Це питання українців, парламенту вирішувати. Але Україна тепер має багато друзів на Заході, зв’язки з Європейським Союзом постійно зміцнюються, і це те, що ми повинні робити: давати зрозуміти, що готові допомогти.

Дякую за інтерв’ю!

Дякую вам!

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>