112.ua

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях політтехнолог, аналітик, політолог Сергій Гайдай.

Доброго дня, Сергію. А ким ви себе самі вважаєте?

Гайдай: Ніким з названого. Колись хотів стати професійним рекламістом і став ним. Працював на торговельні марки. Саму торгову марку не вдалося продати - її придумав особисто власник. Але складова її частина, яка йде з нею постійно, це моя фраза: "Солодкий знак якості". У якийсь момент мені сказали: "Ти ж робиш хорошу рекламу - давай для політиків". А це дуже складне завдання. До жуйки, памперсів і косметики у вас ніколи не буде стільки претензій, скільки у вас є до політиків. Ви їх спочатку, як покупці, ненавидите. Мої кумири, рекламісти, говорили, що насправді рекламісти, які роблять комерційну рекламу - це піхота. А ті, хто дозволяє собі робити політичну рекламу - це спецназ. Мені завжди хотілося бути спецназом. Мене запросила перший раз команда хлопців, знаючи мої здібності, в Росію. Я працював на "Союз правих сил" - на Нємцова, на Хакамаду. Остання моя робота там була в 2003 році, коли Путін уже наступав по всіх фронтах. В принципі, я себе називав політичним маркетологом і рекламістом і слово "політтехнолог" для мене було дуже незвичне, тому що термін дуже загальний. А загальні терміни мені завжди не подобаються. І остаточне моє розуміння, хто в Україні є політтехнологи, що це досить вузька група людей, що я знаю, виявляється, усіх, що я з половиною з них так чи інакше співпрацював, сталося завдяки інтернету, тому що вони там всі зібралися. Коли мене стали кликати в ефір, то мені довелося визначитися з титрами, і я вирішив, раз називають політтехнолог - буду політтехнолог.

- Куди котиться сьогодні світ і Україна? Яке головне питання для української державності на сьогоднішній день?

- Головне зрушення відбувається не в державному механізмі і не в політичному класі, який за 25 років нікуди особливо не зрушується, а серед громадської думки. Найголовніше зрушення ще не відбулося - а там зрушення колосальні. Дуже багато українців зрозуміли, багато розуміють, тільки з втратою ілюзій ми починаємо щось розуміти. Головна проблема - нас весь час намагаються в політичному і геополітичному плані перенаправити. Нам кажуть, що дуже важливо вирішити, якою мовою говорить країна. Нам кажуть, що дуже важливо вирішити, куди збирається країна - в цивілізований Захід, або в російську Азію. Це важливі питання, але вони допомагають приховувати найважливіше питання, яке постійно вислизає. Україна - це країна, яка досі не привела до влади еліту. А головна відмінність еліти від кого завгодно це як влада використовується. Ми досі не розуміємо, що влада не може використовуватися для особистого успіху, збагачення, благополуччя, для чого завгодно. А в Україні влада використовується виключно для цього. І це наше лихо. Коли людина йде на вибори, вона не хоче розбиратися в нюансах, вона хоче, щоб їй чітко сказали, за що проголосувати, а за що не голосувати. І її відволікають: "Голосуй за тих, хто живе територіально з тобою, наприклад, за донецьких, або голосуй за наших, україномовних". Це все фігня. Голосувати сьогодні потрібно тільки за одним принципом: або ти голосуєш сьогодні за божевільного хлопця, який щиро вважає, що прийшовши до влади він буде перебудовувати світ і нічим іншим там займатися не буде, або ти голосуєш за покидька, який, можливо, зараз чесний, нормальний , але у нього спочатку інтерес комерційний і благополуччя. Як тільки він приходить туди, він розуміє, що у нього з'являються колосальні можливості поліпшення себе, свого підприємства, свого клану. Ось де головна проблема.

Новини за темою: Депутати можуть заборонити пропагувати державу-агресора у розважальних програмах на ТБ

- Де ця громадська думка, якщо Путін, коли став наступником Єльцина, мав 3%, а через 4 місяці вже 70%. Де ж ця громадська думка, якщо людей можна так легко переконати?

- Я перебував у Росії, коли він приходив до влади. Цю громадську думку дуже швидко сформували найжорстокішими методами, убивши кілька сотень власних громадян. Не кажучи про те, що потім убили ще тисячі простих громадян, два рази стираючи з лиця землі Грозний.

- Якщо громадською думкою так легко маніпулювати, то її немає, це ілюзія.

- Є така ключова річ, абсолютно незрозуміла нашому народові - політична позиція. І у нас вже навчилися на себе надягати якісь політичні позиції, тому що це модно, а не тому, що цього вимагає виборець. Наприклад, Тимошенко у нас соціал-демократка, такого лівого спрямування, а Ляшко у нас вже зовсім лівий.

- Повинна бути політична реформа, в результаті якої можуть прийти люди, які зараз не можуть прийти, тому що у них немає грошей.

- У кучмівські і післякучмівські часи парламент це були абсолютні лобісти - 450 осіб лобістів чийогось бізнесу. Майдан завів у парламент невелику кількість божевільних, але вони не володіють достатньою політичною волею для того, щоб протистояти.

Новини за темою: Порошенко: Вивчення українцями англійської мови – важливий крок у боротьбі з російською пропагандою

- А кого ви вважаєте такими божевільними романтиками в парламенті?

- По-перше, Є. Соболєв, М. Найєм, С. Лещенко, С. Семенченко. Всі вони виявилися не готові до боротьби з системою. Система їх втягнула, перемолола і виплюнула. Коли ти приходиш на виборчу дільницю, тобі треба визначитися, за кого ти будеш голосувати: за "ангелів світла", які готові світ перебудовувати, або за тих людей, які політику перетворять на власне благополуччя. Зараз можна створювати інструментарій, і останній, шоковий інструментарій - це електронне декларування. Коли людина працювала чиновником все життя і у неї мільйон готівкою, або вона говорить, що піклується про бабусь, і є членом Радикальної партії, і у неї мільйон готівкою... Та просто наявність будь-якого бізнес-активу. Навіть я не можу бути політиком - я співвласник невеликої продуктової фабрики і я категорично не можу бути політиком, тому що, прийшовши туди, навіть якщо я вирішу, що я не буду використовувати політику для себе, у мене все одно корупційна ситуація.

- Чому за 25 років державності ми категорично не здатні зосередитися на власних проблемах?

- Ми, як держава, до сих пір не є нормальним суб'єктом - ми об'єкт. У нас, дійсно, позиція патерналістського чоловічка, який говорить: "Нехай хтось прийде". Це і є совок, відсутність політичної позиції. Совок - це коли людині говорили: "Ти нічого не вирішуєш, колектив - все, держава - все". Це дуже зручно, суперкомфортно, бо ризикувати, відповідати за себе, визнавати, що якщо трапилася невдача в житті, то винна не держава і не сусід, а ти, і т.д. Це спадщина СРСР, і це не так швидко змінюється.

- Сьогодні ніхто не формує якісь тренди. Сьогодні мають значення тільки гроші, технології і сила. Скільки ми можемо йти в глухий кут?

- А як ви хотіли? У нас дуже складна ситуація - ми ніколи не були державою. Ми завжди були під чиєюсь владою. З одного боку, ми дуже самоорганізований народ, причому десь генетично. З іншого боку, дуже багатьох елементів в нашому житті не вистачає. 25 років, де-юре, незалежності ніякий народ ні до чого не привели. Ми теж покоління минулих людей - це так швидко не відбувається. З іншого боку, за три роки, що минули після Майдану, величезні зміни відбулися. За 25 років незалежності такої динаміки не було. Теж все змінювалося - народжувався середній клас.

Новини за темою: Як війна на Сході розстріляла українську журналістику

- А яка зараз динаміка?

- Динаміка полягає в тому, що величезна кількість народу якраз починає усвідомлювати, що ніхто не прийде, ніхто не допоможе. Навіть ось ця євроінтеграція і безвіз: здавалося, все, що нам треба зробити, це щоб нас європейці прийняли в ЄС і щастя настане. Не приймуть і не настане. Динаміка полягає у втраті ілюзій. Все станеться, коли ми почнемо усвідомлювати, що крім нас, крім надзусиль кожного окремо і всієї нації разом нічого не станеться.

- А як ви можете оцінити цей рівень безвідповідальності, коли аналітики говорять, що нам не дадуть безвіз, поки відкрито 400 км кордону, а президент виходить і постійно говорить: ось 25 листопада, чи 1 лютого...буде щастя.

- Ми - країна підміни термінів. У нас зараз є такий новий термін - популізм. Дуже часто мене називають популістом, коли я критикую владу. Всі наші політики - популісти. Популізм - це спроба повідомити виборцеві щось, що виборцю дуже сподобається, заради чого він проголосує, і що, в принципі, є нездійсненним. Популіст № 1 у нас відома людина - він так владу взяв. 54% за нього проголосувало, тому що він сказав: "Війну за пару годин, солдату тисячу в день, гривню по 8". Так говорив чоловік, який має найбільше влади в країні. Я колись мав з ним не одну розмову, і моя думка, що він, як і більшість українських політиків думає, приблизно, таким чином: "Народ заслуговує, щоб його обманювали до тих пір, поки він з нами буде грати в гру, що голосувати він буде за ту людину, яка не говорить правду ". Уявіть: сказати такому народу, що є величезна кількість держав, де взагалі немає пенсії. І що, швидше за все, нам так і треба вчинити - щоб у нас не було пенсій, як це грузини зробили і за що вони не люблять реформи Саакашвілі. Він скасував пенсії. Це ж страшні речі треба говорити. Куди легше сприймати: "Я прийду - і гривня по 8". Але політик теж прекрасно розуміє, що виборець розуміє, що він обіцяє те, що він не виконає. І раз він готовий за таке голосувати, то він заслуговує на те, щоб йому обіцяти те, що потім політик виконувати не буде. Такий цинізм, політичний.

Новини за темою: Українська журналістика: Як не стати пропагандистом ненависті

- Чи не є сьогоднішні скріпи гальмом для іншого, нового життя, яке сьогодні починається в усьому світі?

- Насправді сьогодні боротьба ведеться не між Росією та Україною - боротьба йде між минулим і майбутнім. В силу обставин Україна крок в майбутнє зробила на півсантиметра більше. А Росія відстає на півсантиметра і хапає нас за труси. На жаль, всі ті, хто сьогодні архаїчно тримаються за традиції, історію, вони і є агенти того, що ми разом з Росією будемо залишатися в минулому. Майбутнє - це свобода, відсутність кордонів. Майбутнє - це все одно, яка мова: чим більше мов, тим краще. Років через 100 ми точно будемо мати штучний розум і він нам запропонує, що якщо ми хочемо вижити, то буде єдина мова. Більш того, єдині мови, міжнародні, давно існують - це мови програмування. Буде єдина планета, жити ми будемо в глобальних містах, і держава спуститься до окремо взятого чоловічка. Держава - це ваш айфон. Ось там і буде держава.

- Вельми дякую, Сергію.