Майдан коштував Україні дорого, але дорожче їй вийде бюджетний касовий фільм "Слуга народу", якщо його нам будуть крутити ще п'ять років

Майдан коштував Україні дорого, але дорожче їй вийде бюджетний касовий фільм "Слуга народу", якщо його нам будуть крутити ще п'ять років
112.ua

Надія Савченко

Депутат Верховної Ради VIII скликання

Кужеєв: Сьогодні у "Великому інтерв’ю" народний депутат 8-го скликання, політична і громадська діячка, Герой України Надія Савченко.

Давайте почнемо з того, як нам всім дихається. Люди вже виходять на екологічні акції протесту.

Савченко: Я читала, що були аміачні скиди з авіації для зрошування полів. Я запаху не відчувала, а запах, як горять торф’яники, він є. Дійсно горять, під Києвом чи ні, чи це сукупний смог, люди повинні бачити це. Люди повинні дзвонити на гарячі лінії, писати в інтернет. Запах важкий дуже (інтерв'ю вийшло 26 жовтня, - ред.).

- Народ ще нарікає, що дерева вирубуються, ліси навколо, і не тільки Києва.

- Якщо взяти все, що відбувається в Україні, в порівнянні з тими роками, коли їм жилося і дихалося легше, то можна сказати, що дихається нам і в моральному сенсі, і в прямому набагато важче.

- Броварський райсуд переніс розгляд вашої справи на 12 грудня. Ви повідомили, що через завантаження суду.

- Це не я - це суд сказав. Але насправді перенесення відбулося через те, що з групи в 30 прокурорів жоден не прийшов представляти звинувачення. Написали, що в них тестування – реформа прокуратури, вони будуть зайняті, і суд не відбувся. А перенесення на 12 грудня – суд сказав, що через те, що завантажені суди. Через судову і прокурорську реформи умудрилися заблокувати розгляд будь-яких справ на довгі роки. Прикро, що це стосується не тільки якихось відомих справ – це стосується, де люди ув’язнені і не можуть доказати свою невинуватість. Суди відбуваються рідко, прокурори не приходять. У нас завалена вся ця система. Наберуть інших прокурорів – подивимося на швидкість їхньої роботи, точність їхньої роботи.

- Одна атестація була, зараз інша.

- А якщо повідновлюються ті, шо були люстровані? Зараз ЄСПЛ виніс рішення, що неправильна була люстрація. Я рідко пам’ятаю випадки, коли б прокуратура судилася з системою, в якій працює. Зазвичай прокуратура і суди заодно, за владу, проти народу. А тут прокурорські розуміють, що треба якось зупиняти вакханалію. Звільнили Горбатюка, бо він не пішов писати тести. А багато прокурорів будуть подавати до суду в зв’язку з тим, що ця реформа не є долугою, є неконституційною. Одним словом – самі з собою гризуться. А людям від цього не легше.

- То можна сказати, що сама система опирається реформам? Все старе, як це часто буває, просто опирається і не хоче змін.

- Якщо генеральний прокурор покаже українському суспільству 15 тис. штиків, готових, навчених, з нових облич, які вже готові завтра замінити стару систему і старих при системі – напевно в них получиться. Якщо цих нових немає, і люди за такі гроші працювати в прокуратурі десь на районному рівні не погодяться, то вони погодяться тільки тоді, коли зможуть брати хабарі, або зависне ця система взагалі. Коли в антикорупційні закони закладається помилка для того, щоб потім закон про незаконне збагачення просто зник, або про недоторканність депутатів – начебто прийняли, але тільки пів закону, він наполовину діє, а у всі відомчі акти його не внесли. Якщо хочуть так, щоб не можна було повернути назад – то потрібно міняти систему. Зміну політичної системи треба готувати з підґрунтям, так, щоб її не можна було розбити в жодних судах. Якщо вони не здатні це підготувати законами, а закони пишуться на догоду тим чи іншим – то воно так і буде. Систему буде хитати туди і назад.

- А те, що генеральний прокурор Руслан Рябошапка підписав указ про звільнення керівника управління спецрозслідувань Горбатюка, вам шкода?

- Мені шкода, що немає відповіді на запитання: хто розстрілював на Майдані, і немає тих людей, які повинні були відповісти за те, що скористалися Революцією гідності і зробили з неї державний переворот, на якому залізли до влади і 5 років протрималися. Шкода, що немає результатів за 5 років. Скоріше за все, і далі не буде. А те, що звільнено Горбатюка, він фахівець, який знає, як подавати далі до суду. Аби у нас хтось зробив справу добре, аби у нас взагалі в державі не хитало цю систему, аби все відбувалося крок за кроком, то було б добре. Ми цього не бачимо – ми бачимо постійно якісь спекуляції, звільнення, посадки, а люди окремо як жили, так і живуть від того, що називається державою.

- Можна виграти суд, але не поновитися на посаді.

- Що нам з тим робити? Нам з вами є до цього діло? Українцю, якому завтра заплатити за тарифи, є до цього діло? У нас зараз так функціонує вся держава – вона в хаосі. Свавілля творить сама система. Відновилися – не пускають на поріг, або ще якісь ігрища відбуваються. Якщо інституції держави показують те, що вони мають право використати силу проти закону, там, де їм вигідно, або використати корупцію проти закону там, де їм вигідно, то, відповідно, так працює і вся держава. Зараз змінюють Трудовий кодекс - люди не будуть мати можливості взагалі захиститися і подавати до суду. Проблеми накопичуються шарами від того, що робиться на горі.

112.ua

- Можливо, полегшає після того, як НАБУ отримало право на "прослушку"?

- НАБУ і решта органів і без того могли слухати. Питання в тому, чи зможуть вони довести справи в суді і до посадки – відповідного покарання. Якщо їм потрібні прослуховування лише для того, щоб мати когось на гачку, то нічого не зміниться.

- НАБУ в ФБ сказало, що бюро нарешті отримало право самостійного зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, і, як вони кажуть, це можливість НАБУ бути корисним у розслідуваннях кримінальних корупційних злочинів, без посередництва інших структур, що мінімізує можливий витік інформації про розслідування НАБУ.

- Ще би бажано, щоб без звітності і підзвітності зовнішнім партнерам. ФБР у США не залежить від держави. Вони ведуть розслідування, і це тільки їхня відповідальність. Якщо НАБУ нарешті отримало, як вони кажуть, у законний спосіб знімати (а до цього вони знімали в незаконний спосіб), то що вони будуть робити далі з цією інформацію? Вони доведуть справу по українським законам до українського правосуддя і справедливості для народу? Чи просто знімуть інформацію і відзвітують їхнім зовнішнім кураторам, що з цим далі робити? Я б дуже хотіла, щоб у нас були сильні самостійні антикорупційні органи. І щоб вони могли дійсно довести ситуацію до кінця, а не тоді, коли їм скажуть: "Фу", зразу кидати все і віддавати все на відкуп. Якщо ви маєте справи проти топ-корупціонерів – чиновників, не беріть з них гроші, щоб вони змогли відкупитися – саджайте їх. Доведіть справу до кінця. Повертайте всі гроші, які вони вкрали, в бюджет. І не так, як повернули гроші Януковича: Порошенко, Луценко і Турчинов роздерибанили їх між собою, а повертайте так, щоб це наповнювало бюджет. Якби їм можна було дати ще меча і сокиру – я не проти, аби вони ними скористалися так, щоб українцям від цього відчутна якість була.

Новини за темою

- Тобто ви вважаєте, що антикорупційні органи в Україні - це такі собі філії закордонних інституцій?

- Вони створювалися як філії закордонних інституцій. І чи дадуть їм право бути самостійними або чи вистачить їм сили духу стати самостійними – я поки що цього не бачу і в це поки що не вірю.

- А от щодо дерибану, про який ви згадали, можна тут детальніше?

- Як дерибанилися гроші на війні? Порошенко будь-яке замовлення, яке проводилося через "Укроборонпром" або через Пашинського, або через Свинарчука, контракти складалися за завищеною ціною. Притому віддавалася половина, а половина виводилася на посередницькі компанії в офшорах. Багато цих матеріалів є від волонтерів-розслідувачів, і те саме НАБУ не могло про це не знати. Перевіряти це все – куди ділися ті 1,5 млрд, про які Луценко говорив, що вони повернули їх в Україну? Як вони були використані для України? Якщо вони закупляли зброю, якої не було, або обладнання, яке вони закупляли, не спрацювало, то треба шукати слід тих грошей.

- Ви працювали в комітеті ВР з питань національної безпеки й оборони. Вам тоді було щось відомо про корупційні оборудки в оборонці?

- Це читалося абсолютно у всіх діях комітету: Пашинського і його групи (Вінника, Чорновіл) і пособників, яких вони ситуативно брали: тих же Берези, Тетерука. З іншого боку, довести щось, щоб взяти якісь документи – то вони мали можливість все тримати під контролем та уникати цього. Я пам’ятаю, скільки депутати добували інформацію про міномет "Молот" - чому ця зброя вибухає. У депутата не такий великий спектр можливостей. Можна писати депутатські звернення, можна добувати інформацію, але її треба перевіряти. Перевіряти її повинні слідчі органи. Тому слідчі органи, які п’ять років відпрацьовували під владу і звітували зовнішнім кураторам або просто працювали під владу, такі як СБУ, цього разу, сподіваюся, почнуть працювати більш-менш незалежно і, врешті-решт, вже для українського народу.

- За якими ознаками ви розуміли, що в комітеті діється якесь неподобство?

- За голосуванням законопроектів. Коли є якийсь законопроект, який хвалить Пашинський, який протягує його група через комітет, а ми говоримо, що це недоцільно (комітет складався з більшої кількості військових), що це ще не готово, потрібно допрацювати, а "Народний фронт" із БПП пропихають. Такий турборежим порошенківський, який називається "не думайте, а голосуйте". Можна було зразу зрозуміти, де вони захищають свої лобістські інтереси.

- Сергій Пашинський нині під вартою. До 4 грудня він там буде без права внесення застави. Але там не про корупцію йдеться.

- Це не надто вдалі методи, якими працює прокуратура. Хотілося б, щоб вони не боялися пред’являти підозри, які є важливими. Наші органи часто починають працювати, заходячи ззаду, тому що напряму вони працювати не вміють. Я не знаю, як з ним працюють, для чого його взяли саме так. По великому рахунку, українцям байдуже: вони хочуть, щоб Пашинський сів за все. За "Житомирські ласощі", за міномети "Молот", які розривалися на навчаннях. А що творилося в "Укроборонпромі", і яку частку він мав від цього? Точно так же, як і всі решта. Якщо влада знайде в себе професіоналізм закрити їх бездоганно – це буде дуже добре. А ще краще повернути все з закордонних рахунків, включаючи і Гонтареву, і Свинарчука, і Порошенка. Але чи вистачить розуму і вмінь нашим правоохоронним органам? Дуже хотілося б у це вірити.

- Пашинський і його оточення говорять про реванш, зокрема згадуючи і Андрія Портнова.

- Кого вони хочуть цим здивувати? Вони хочуть українцям відкрити очі на якісь політичні переслідування? Вони не пам’ятають 14-й рік, як вони прийшли до влади? Що тоді було? Вони реваншили по "папєрєдніках" дуже довго. Забирали їхнє майно. Стоїть весь Козин – райське місце на землі стоїть порожнє. "Папєрєднікі" втекли, і все це майно зберігалося в "надійних" руках постреволюційної влади. Українцям що до цього? Кожен виживає сам. Підлаштовується під недолуго складені закони або ігнорує їх, як це робить більшість. Це все заходить в одну велику корупційну систему, бо інакше вижити не можна. І те, що вони бігають і доганяють один одного кожні п’ять років – ну нехай далі бігають. Може, вони поїдять один одного, й українцям стане легше жити. Хоча, думаю, частково покусають, а далі домовляться. Але треба враховувати, що прийшли нові часи, і для того, щоб безповоротно змінити ситуацію і виграти, навіть олігархи розуміють, що просто так домовитися буде мало – комусь когось доведеться "з’їсти". Сакральна "жертва" олігархату для того, щоб зробити вигляд очистки від олігархату.

112.ua

- Горбатюк у травні цього року сказав в інтерв'ю, що Надія Савченко тричі приходила на допит у справі Майдану і її свідчення пов'язані з подіями 20 лютого 2014 року і перебуванням там Пашинського. Але якщо у ЗМІ були категоричні твердження про заведення снайперів та їхній інструктаж, то в її свідченнях це не фактаж, а припущення. Тобто в протоколі допиту цього не звучало.

- Я не пам’ятаю, чи взагалі згадувала Пашинського у своїх свідченнях. Я згадувала ті події і тих людей, яких на той момент я взагалі не знала. Крім Луценка, якого я впізнала, бо він був медійною людиною. Я не була політиком на той час. Я говорила про його слова, які лунали зі сцени, про машину, яка під’їхала, і з якої виходили люди зі зброєю, роздавалася зброя. Я тих людей не знала. І Пашинського там не було. Далі, що я бачила в готелі, куди ходили люди зі зброєю, я це описала. Пашинського, я сказала, на якому моменті я там бачила. Так само, як і інших людей, які потім стали публічно відомими. Нехай перевіряють.

- Реально через стільки років зрозуміти, що взагалі відбулося під час Євромайдану і Революції гідності?

- Добратися до абсолютно кожної людини, яка де що робила, – це вже не зможе ніхто. Треба зрозуміти, що вийти треба на тих, хто приймав рішення і віддавав накази. Хто давав гроші, кому це було вигідно. Та тут не треба навіть виходити – вони всі це знають. Просто кругова порука. Тому розібрати цю трагедію можна лише побачивши реально тих, хто за кулісами дьоргав за ниточки, і свої руки не бруднили аж ніяк. Нам потрібно, щоб дали відповідь на те, хто посмів скористатися цією ситуацією, щоб вивернути її і перетворити на свою владу. Пашинського в тюрмі їм для цього достатньо – всіх решта він здасть.

- Пана Гладковського випустили з під варти – внесли заставу.

- Нічого хорошого це не показує. Його ж судив новий Антикорупційний суд. Для того, щоб стимулювати правоохоронні органи реально займатися корупцією, їм повинні бути надані більш рішучі інструменти. Коли людина підозрюється в хабарі 10 млн, то Антикорупційний суд не повинен призначати йому заставу так само 10 млн, а повинен призначати заставу в 10, а то і в 100 разів більше. Ми ж говоримо про економічні злочини, а вони налічують собою сотні томів, сотню років розгляд цієї справи може йти. Тому, якщо ми вважаємо, що ми гуманна країна і не тримаємо людей у в’язницях, то тоді гуманна країна повинна тримати топ-корупціонерів за фінанси. Мене звинувачували в намаганні тероризму й арештували все майно, яке мені належало. Одну третю квартири, в якій я живу з матір’ю і сестрою, так само. Чому випустили Свинарчука, не арештувавши всі його банківські рахунки в Україні, за кордоном, все його майно? Антикорупційний суд показав свою абсолютну неспроможність. Антикорупційні органи повинні мати до корупціонерів набагато більш потужні механізми, ніж ті, що зазначені в КПК. І далі так буде велика риба зриватися, тому що вони ж знають реальну ціну свободи Свинарчука. Цікаво знати, крім тих 10, інші 100 млн кому в кишеню пішли? Сподіваюся, що коли-небудь слідчі органи знайдуть, кому пішли ці 100 млн застави. І чому показали тільки 10.

- Ви говорите про гуманність держави, гуманність, яку було прописано в так званому "законі Савченко"?

- Хай Пашинський тепер з Гримчаком і рештою фігурантів ще 10 разів пожаліють про те, що вони так критикували "закон Савченко". Він би їм знадобився. Але це не тільки про "закон Савченко". У Конституції у нас прописано, змінами Порошенка, що є в яких кримінальних статтях: безальтернативність - де тільки тримання під вартою. Всі ці статті стосувалися тільки так званого тероризму, держзради або нападу на великих чиновників. Після 14-го року Порошенко це вніс для того, щоб захистити себе проти таких самих методів, якими спрацювали вони проти Януковича, - від переворотів. Потім Конституційний суд виправив цю помилку, сказав, що всі в рівних правах, або не може бути ніяких винятків. Тож немає безальтернативності запобіжного заходу. Антикорупційні органи було створено, бо був глибоко "занепокоєний" Захід. От будемо такими безкомпромісними органами боротися з корупцією. Але які безкомпромісні органи, якщо в них немає зубів? Подарували зуби, але як допоможуть зуби, якщо в них немає совісті. Мені важко сказати, чому в нас все буде скочуватися в ті самі часи, що і за Януковича так само вирішувалося, і за Порошенка. Не треба їх садити, якщо ви так до них гуманно ставитеся. Хай живуть у своїх дорогих будинках, просто заберіть у них все, що вони забрали в українського народу.

Новини за темою

- Може, варто повернути "закон Савченко"?

- Я вже бачила і тюрму, і суму, тому, в принципі, про своє майбутнє я не думаю. "Закон Савченко" треба повертати, якщо буде правильно працювати правоохоронна система. Він був створений для того, щоб стимулювати органи не тримати людей без дій у в’язниці. Якщо хочете розкривати злочини, проводьте слідчі дії. Тоді тримання людини під вартою буде виправдано хоч якось. Якщо вони не проводять слідчих дій і списують це на те, що їм бракує часу, то не тримайте людину у в’язниці. Дорого для держави, платників податків це виходить. Через п’ять років людина виходить звідти з покаліченою психікою. Тому щоб не було такого, треба не просто "закон Савченко" повертати, треба робити правильну реформу прокуратури, суду. Жодна реформа не спрацювала у нас якось правильно. Так само і реформа пенітенціарної служби. Якщо живе тюрма "в чорну",  вона і далі так живе, і всім це вигідно. 

- Ви брали участь в акції "Ні – капітуляції!"?

- Ні. Я не належу до секти "25%". Я не вважаю, що це підпадає під фразу "капітуляція". Вважаю, що можна було би провести всі ті самі акції з якимись іншими закликами до президента: "Зупинись, подумай, почуй нас, поговори, ухвали рішення". І скажи нам, свідомо, про своє рішення, яким воно буде. Нема нічого поганого, щоб розвести в Золотому і Петрівському і подивитися, як люди будуть жити в нових умовах. Не потрібно відводити всю лінію фронту, оскільки не закрито кордони України. "Формула Штайнмаєра" є не геть долугою: під неї ще треба багато формул розробити, щоб можна було виконати ту формулу. Все в руках президента, його задача - працювати, щоб в Україні нарешті був мир. За 6 років люди втомилися вже від війни. Його задача - зробити все, щоб Україна могла економічно розвиватися і могла забрати свої території. Якщо поки не Крим, то хоча би Донбас. Йому треба в цьому допомагати. Людська агресія і людська непокора потрібні для того, щоб президент розумів, що йде не туди. Якщо він хоче продати землю, то буде йому щось подібне "Ні – капітуляції!". Не можна робити необдумані кроки.

- Це більше політична чи патріотична акція?

- Свідомо це про небажання українців сприйняти важку правду. Що незрозуміло, за що ми 5 років воювали, незрозуміло, чому Свинарчуки з Порошенком 5 років на тій війні крали, чому ми втрачали людей, а зараз ми повинні змиритися з тим, що нав’язував Путін ще з 2014 року? Ми не можемо зрозуміти особливого статусу для одного якогось регіону країни - дайте вже всім цю відчутну децентралізацію. Залишайте 80% бюджету на місцях. А не так, як обіцяв Гройсман, - 60, а зараз там 35-40. Важко людям сприйняти амністію, тому що якщо говорите про те, що українці захищали свою землю, значить, тоді наша правда. Чому тоді має бути амністовано тих, хто вбивав захисників?

- У кого руки в крові, там амністії нема.

- Це все спекуляції поки що. Я вам пояснила, що люди відчувають. Але в нас нема роз’яснення людям, що справедливості для когось одного не буде. Вона, як істина, - одна для всіх. Все одно всім частково доведеться змиритися з якоюсь біллю і відчуттям несправедливості саме для нього. А те, що ви сказали, що для тих, у кого кров на руках, амністії не буде, це все паршиві спекуляції. Буде. Є Женевська конвенція, в якій розведено злочини проти людяності: зґвалтування, мародерство, тортури. Інші випадки - це як працює артилерія або авіація, це площалні бомбардування, з вимушеними жертвами війни. Ви будете розказувати про кров на руках? Чию, з якого боку? Мирні люди, які не тримали в руках зброї, гинули. На чиїх руках буде відповідальність? Путіна? Згодна. Давайте посадимо Путіна, а якщо ні, то давайте розбиратися з цим питання більш серйозно. Бо розказувати такі популістичні речі, які люди хочуть чути… Ну, подурите людям голову рік-два, а далі ви зрозумієте, що зі зброєю в руках стояли там хлопці починаючи з 18 років і ще молодші. До того там стояв їхній батько, і коли їм було 12, він загинув. І будемо дивитися, є в них кров на руках чи немає. Вони кулі випускали. Куди ті кулі попадали? Знайдете кожну кулю, куди влучила? Тому якщо люди хочуть серйозного діалогу на цю тему, то президенту треба зрозуміти, що марафоном тут не відмахаєшся. Це несерйозний підхід. Він повинен ухвалити це важке рішення за весь народ, тому що весь народ ніколи не буде задоволений однією чи іншою частиною рішення.

- 40 членів Палати представників США підписали рішення до держсекретаря США Помпео з вимогою внести полк "Азов" і ще дві праворадикальні організації в Європі до списку іноземних терористичних організацій.

-  Великий привіт конгресменам США. Хочу їх порівняти з держдумівськими парламентарями, які ухвалили рішення, що в них "Правий сектор" вважається терористичною організацією. Нехай вони там свої організації розбирають у Росії і в США: хто терорист, а хто - ні. Якби парламентарі США хоча би трохи вникнули в ситуацію і побачили, з якого часу в нас люди зареєстровані в полку "Азов", кому він підпорядковується і з якого часу. Тому що вони говорять не про "Нацдружини" - громадську організацію, не про "Нацкорпус" - політичну партію, а говорять про полк "Азов". Полк "Азов" є у військових структурах України. Є хлопці, які там служать з 2014 року безперервно, без відпусток. Бо ці люди вірять ідейно, що вони захищають, і вони вірять в перемогу України. Не США вирішувати, які у нас збройні сили і з чого вони складаються.

- Є думка, що така пропозиція це такий собі привіт міністру МВС Авакову.

- Я вважаю, що це політичні розборки – ставлення США до України. Хочуть розбиратися з Аваковим, хочуть мати вплив на президента Зеленського. А я не хочу, щоб вони мали вплив. Я хочу, щоб наша держава врешті-решт відбулася без зовнішніх впливів. Зі своїми гравцями і катами ми будемо розбиратися самі.

- Зараз пожвавішали розмови з приводу Римського статуту. Як ви гадаєте, що з цим має робити Україна?

- Можна було би вивчити приклади сотні країн, які виходили з таких ситуацій, приблизних, іншими шляхами. За нашою українською ментальністю ми завжди будемо вважати винними сусіда, якщо ми не почуємо відповіді авторитетного органу або гетьмана, що правда, вона отут. Колись, це можливо, закінчити би весь цей бардак, і нас чекає 5-10 років дуже важкого процесу: соціального, морального і духовного. Нам би вистачило року, якби влада і суспільство були єдині в тому, що ми хочемо жити краще. Суспільство підсвідомо розуміє, що ми хочемо жити в щасливій країні, але не знає, як це зробити. Влада розуміє виключно одне: що їй треба утриматися при владі, якнайбільше накрасти. Тому їм невигідно, щоб суспільство жило щасливо. Пропаганда повинна йти в унісон. Людям треба пояснювати і налаштовувати їх на позитив всіма медіа, які є в країні. Так само спонукати до цього й закордонні ЗМІ. Так само вести перемовини про це в мінському процесі, щоб телебачення Росії починало розкручувати ту пластинку пропаганди, істерії, ахінеї та ненависті, яку вони нагнітали 5 років, у зворотному напрямку. І тоді можна буде справитися скоріше - за рік-три. І плюс великий економічний ріст, тому що починаємо працювати разом для країни. Така картинка не може бути ідеалістичною, тому що навіть ця влада, яка прийшла, вона прийшла не для того, щоб зробити країну мрій для українців, а для того, щоб зробити Україну мрією для себе особисто.

- Якось дивно виходить у нас: люди хочуть жити щасливо, але не знають як (з ваших слів). А влада знає, як зробити людей щасливими, але не хоче цього робити.

- Так і є. Є якась економічна теорія, яка базується на тому, що жити в очікуваннях прогресивного росту, в очікуваннях кращого повинно три покоління поспіль для того, щоб врешті-решт почати жити краще. Три покоління повинні робити щодня потроху, вірячи, що буде добре, і тільки тоді піде економічний вибух і буде краще, ніж було. 

- Щось історія Радянського Союзу не підтверджує цю теорію.

- А там не було в людей надії. Там була пропаганда. Там всім говорили, що ми живемо завтрашнім днем - комунізмом. А в людей був страх, приниження, ненависть, бажання розвалити систему. А я говорю про щирий намір, коли люди хочуть зробити самостійно, від себе. А не з-під примусу виконують накази.

- За 50 днів уряду, як сказав міністр оборони Андрій Загороднюк, маємо певні результати за визначеними пріоритетами. Це стандарти НАТО, людиноцентрічна армія і антикорупція.

- Це ахінея повна.          

- Він аргументує: експрес-аудит, будівництво житла, казарми, гуртожитки для контрактників. Можливість закуповувати сухі пайки за підтримки та постачання агенції НАТО. 

- Це наміри чи це вже почало робитися?

- Це здобуток. І завдяки співпраці з депутатським корпусом ухвалено зміни до законодавства, які відкривають можливість створити в українському війську повноцінний сержантський корпус. Ви бачите такий самий оптимізм, який випромінює міністр оборони України?

- Я не знаю, скільки було роздано житла для військовослужбовців за цих 50 днів або скільки заклалося фундаменту для того, щоб його збудувати.

112.ua

- Він каже: крім того, оптимізовано кошти для проведення конкурсів на закупівлю понад 300 квартир штатно-посадового житла для військовослужбовців.

- Це означає, що пройдуть конкурси і куплять 300 квартир. Вони десь вилучили нераціонально використані кошти й оптимізували саме в цю галузь. Фірми-прокладки для закупівлі ліків із-за кордону - це була програма Супрун. Ще й досі не можуть з нею розібратися: вакцини немає, нічого немає. Хотіли вивести корупцію з України, почали купувати за кордоном і перевели цю корупцію за кордон. Стосовно постачальників НАТО продпайків. Я не можу зрозуміти: в нас тушонку перестали робити? Треба обов’язково купувати натівські продпайки? Давайте просто наймемо закордонних менеджерів, наймемо американську систему KBR, в якої гасло: "Де армія, там і ми". Вона приїде і стане повністю тилом українських збройних сил. Покаже нам, як треба працювати. Вони не будуть закуповувати за кордоном, вони приїдуть й одразу налагодять закупівлі тут.

- Йдеться про те, що під час виконання завдань армійці отримують той продукт, який відповідатиме стандартам армій держав – учасниць НАТО.

- Стандартизований продпайок. За Порошенка казали, що наш продпайок буде так само стандартизовано НАТО, запакували в кращу упаковку. Не бачу нічого поганого.

- З вашого досвіду, на смак український сухпайок і натівський: у чому тут кардинальна різниця?

- Солдату, щоб вижити, вистачить і того, і того. На смак весь натівський продпайок буде пахнути карбонієм, тому що він на ньому буде грітися, буде більш різноманітний. Наш пайок у тушонці буде більш натуральний, але менше м’яса, і буде грітися на простому вогні. Американці просили у нас наш пайок, ми - у них їхній. Завжди краще там, де не твоє. Якщо не будуть замість тих хороших продуктів, які виграють тендер, давати більш зіпсовані та більш дешеві продукти, і пайок буде тримати рівень якості - от що нас цікавить у стандартах НАТО, а не просто найменування того, що там покладуть, то буде цілком достатньо.

- А от те, що маємо нові військові звання, що відповідає стандартам Альянсу: головний майстер-сержант, рекрут, старший майстер-сержант, старший майстер-старшина, головний майстер-старшина?

- Кількість генералів зменшили до відповідності рівня НАТО? Ми зараз обговорюємо дріб’язкові звіти міністра оборони, який розповідає нам по крупинках, як вони наблизилися до стандартів армії НАТО. Мене в цій показовій марафетній армії цікавить тільки одне: повертаємося у 2014 рік. У нас іде вторгнення вздовж лінії фронту. Артилерія криє погранзастави. Як швидко встигне армія розвернутися, вийти на позиції, захистити Україну? І ще мене цікавить, чи волонтерам, жінкам, підліткам не треба буде брати в руки консерви або автомати і йти на передову? Якщо мені міністр оборони гарантує завтра, що мою країну буде захищено і не треба буде йти на війну тим, хто не є в армії, я буду задоволена. Якщо він гарантує, що ми так прагнемо стандартів НАТО, що НАТО готово за нас вивести свої війська на позиції, розвернути їх і дати відсіч Росії, я теж буду рада. Якщо міністр оборони буде розказувати, що портянки замінили на шкарпетки, солдату добавили одну цукерку в продпайок і він вже не єфрейтор, а майстер-сержант, мене це абсолютно не цікавить.

Новини за темою

- Для чого тоді оцей город городити?

- Для того, щоб було видно, що він щось робить. Не треба показувати процес роботи – покажіть результат. Вони звітують, куди вони витратили виділені кошти. Це цікаво частині ЗМІ, повинно бути цікаво депутатам. Вони повинні, виділяючи бюджетні кошти, відслідковувати, чи не погіршилося. Журналісти мають бігати, відкривати тушонки і дивитися, чи нема черв’яків. А мене як людину цікавить одне: ми завтра захистимо країну силами ЗСУ чи знову захищатимемо країну силами всього українського народу?  

- У вас своя відповідь є?

- Так, силами українського народу, завжди. Тому саме армію потрібно формувати під те, що армія - весь народ, як у Швейцарії. Або як в Ізраїлі. Армію офіцерів треба скоротити до мінімуму, і вони повинні бути виключно спеціалістами вузького профілю. Їх має бути достатня кількість відповідно до того, скільки в нас є авіації, флоту, військ ПВО. Вони повинні дати перший бій, поки весь народ не мобілізується і не почне виконувати своїх функцій. А тил має бути, як KBR: готовий завжди забезпечити будь-яку кількість армії, якщо починається війна. Ті гроші, які видаються бюджетом, аби тільки не були вкрадені. Хай міністр оборони і звітує. А я вважаю, що нам цієї армії недостатньо буде. Якщо ми розуміємо, що українському платнику податків буде дорого коштувати просто армія – щоб гарний хлопець носив форму, мав роботу, мав звання майстер-сержанта, їздив за кордон, у миротворчі місії, показував, які в нас гарні воїни, то така армія не стане тою структурою, що зароблятиме в бюджет держави. Тому має бути своя армія, яка утримує  основний інженерний інфраструктурний потенціал для війни та оборони країни. Має бути армією весь народ. І повинна бути мобільна армія, яка заробляє гроші в бюджет України. Для цього нехай створюють приватні військові компанії, які реєструють в Україні, які будуть дорого найматися в гарячі точки інших держав, і інші держави сплачуватимуть податок країні, де вони наймають цю армію. Ці люди не повинні бути в ЗСУ та отримувати зарплату з бюджету. За цим майбутнє. Росія має приватну військову компанію. І вона дуже грамотно делегує своїх військовиків – то в приватну військову компанію, то назад до Збройних сил. Але в РФ інша ситуація – більша територія та армія набагато більша. Вони вкидають туди дуже багато грошей, особливо на розвиток і модернізацію зброї. У нас армія 19 століття, навіть не початку 20-го. У нас немає флоту, авіації, ПВО, щоб захистити нашу державу. Якщо ми будемо як Україна з усіма своїми збройними силами тільки однією з баз НАТО, то тоді запитання: де гарантія, що НАТО нас завтра захистить? Якщо ми будемо зі своєю базою військовою, яка прагне в НАТО, де гарантія, що завтра нас захистить наша армія? Якщо в нас правдою залишається тільки одне, що український народ захищатиме нашу землю, то робіть приватні військові компанії, нехай хлопці заробляють собі на хліб і платять податок у державу. Нема чого годувати армію з бюджету, годуйте з бюджету ту армію, яка зберігає в нормальному стані те, що залишилося з нашої техніки, наших потужностей. Комбінуйте так, щоб армія коштувала державі якомога дешевше та виконувала якомога більший функціонал. Для того, щоб вона була більш вільною та отримувала кращі гроші, ніж вони отримують зарплату в армії.

- Це можна назвати військовим заробітчанством?

- А в нас це сьогодні як називається? Ще до війни, відряджаючи льотчиків на місію і ротацію до Африки, командир говорив: ну що, мої заробітчани? В армії це давно переведено на заробітчанство. Переведено на то, що, якщо ти хочеш поїхати, заробити більше грошей, поділися, заплати за місце. Можна ж відрядити й іншого замість тебе. Заплати, віддай одну-дві зарплати - пошлють тебе. А участь у бойових діях не є заробітчанством? Поїхати отримати корочку УБД. Приїхати додому, побачити, що немає роботи, розвернутися, поїхати на передову, де, слава Богу, крайнім часом не так часто стріляють. Стояти на першій-третій лінії, отримувати бойові – це не є заробітчанство? Армія – це заробітчанство, а професіонали повинні заробляти багато.  

- Тут є специфіка?

- Своя специфіка у тому, що армія не платить податків. Тому йде навантаження на податкову систему і на кожного українця.

- Ви пристаєте на пропозицію скасувати військовий податок – 1,5%?

- Його час би вже скасувати. Вони взяли додатково 1,5% з кишень українців і вважають, що в нас більше грошей, економіка зростає. Давайте вже його скасуємо, він же був тільки на період війни, яка так і не була названа війною. Але буде дірка в бюджеті. А ви вже розпланували його на наступний рік. Уряду треба розуміти, що це податок воєнного часу, а він визнаним не був. У нас далі продовжується мирний час, а отже, і військового податку бути не повинно. Треба його скасовувати і дивитися, як уряд випливатиме з цього.

- Ви бачите соціологію. Наскільки в різних регіонах України різняться настрої щодо подій на Донбасі?

- Тут справа не в подіях на Донбасі, а в перспективі та стратегічному баченні на майбутнє. У нас є те, про що ми говоримо: територіальна оборона. Резервісти. На всі віка і покоління поставити завдання треба так, щоб кожна людина від свого народження розуміла, що за будь-яких потрясінь у державі наше життя в наших руках. І це не тільки в тому, щоби заробити, а ще і в тому, щоб захистити. Тому програма підготовки суспільства як монолітного війська, коли треба захищати, має починатися з програми в школі. Потрібно подавати історію правильно, потрібно подавати медицину – навчити людину допомагати іншій людині. Це треба прививати на рівні механічних навичок. А в старших класах подавати володіння зброєю. Зброї в Україні багато, людина повинна вміти захиститися. Чим більшою кількістю зброї українець буде володіти, вміти керувати транспортними засобами, тим більше ми будемо сильнішими за сусідні держави, тим більше ми будемо затребувані в робочій силі. Така наука піде кожному українцю на користь. Допоможе вижити в майбутніх часах. Хто знає, що нас чекає.

- А в нас поки точаться розмови про право на носіння зброї.

- Замість того, щоб навчитися цим усім користуватися і дозволити кожній людині, як у Швейцарії, мати зброю для захисту.

- Хто це має дозволити?

- Це має бути програма цілої влади для держави на 10-50 років. Розкажіть, якої країни ми хочемо досягнути протягом 50 років? Ми хочемо мати таку народжуваність, таку силу нації, таку армію, таку освіту. І давайте думайте, де ми будемо брати на все це гроші, кого ми будемо роздягати.

- 23 жовтня САП зареєструвала кримінальне провадження за фактом можливого хабарництва у ВР – по 30 тис. дол. 

- Це цілком реальна сума за голосування. Нині депутати в "турборежимі" ухвалили закон, скоїли черговий злочин, щоби повністю анулювався список державних об’єктів, які неможливо приватизувати. І тепер це стає найсолодшою темою. Наскільки це буде прозоро, залежить від того, як вони пропишуть кожну літеру. А кожна літера коштує відповідної суми коштів. Тому та названа сума є цілком реальною еквіваленту того закону, в чиїх інтересах він міг би бути ухвалений. Якщо САП це розслідує і доведе до кінця, а не просто зробить чергове шоу з поліграфом…

- Шоу цього тижня відбулося.

-  І не тільки цього тижня. Річ ось у чому: щоб українці повірили, що нові обличчя хоч чимось відрізняються від старих, нові обличчя мають почати відповідати за свої промахи вже під час своєї каденції, а не через п’ять років, коли їх будуть наздоганяти наступники, як "папєрєдніков". Коли ти кнопкодавиш, а казав, що цього робити не будеш, ти мусиш скласти мандат. А якщо Зеленський хоче дійсно довести, що влада, яку він рекламував і привів, чимось відрізняється, то деякі депутати могли б уже сісти за корупцію під час своєї каденції, а деякі – скласти мандат і піти геть, тому що порушили слово, яке дали українцям.

- Ви були в миротворчій місії. Теж платили?

- Це був Ірак, і після того, як там загинула чимала кількість українців, вона не була найпопулярнішою. Були люди, які купляли собі місця, бо батальйон зібрався різношерстий. Він збирався з воєнкомату, з резервістів, із рот, виведених з військових частин. Мені такого навіть не пропонували, до мене були інші пропозиції. Але знаю, що хлопці з моєї роти платили за те, щоб їхати.

- Як вам нова кавер-версія народної пісні про горіння сосни і плач дівчини?

- Залишилося тільки співати, плакати і сміятися. Не треба відволікати увагу українського суспільства від злочинів, які вони реально скоюють, на будь-яке безглуздя, показане по телевізору. Я дуже хочу бачити нашу українську владу вже завтра такою, що їм вистачить духу викинути Сороса з України разом з усім зовнішнім управлінням. Вистачить сил дати опір МВФ, навіть якщо ми підемо шляхом технічного дефолту. Їм вистачить розуму прорахувати цей технічний дефолт і сказати українцям правду: що буде завтра, як ми будемо жити. Їм вистачить сил врубати повні антикорупційні механізми – із саджанням, націоналізацією деяких об’єктів. Щоб не було більше шантажу олігархів, що вони завтра закриють ГЗК, і не буде у вас жодної економіки. Щоб такого не було, держава повинна вмикати механізми націоналізації – забирати за такий шантаж, особливо під час війни. Я хочу, щоб влада змусила олігархів заплатити в бюджет те, що вони мусять реально заплатити в бюджет. Хочу, щоб владі вистачило сил припинити дешево торгувати українським ресурсом. Щоб їй вистачило сил зробити страхування кожного громадянина, відповідно зробивши економічний паспорт громадянина, про який Зеленський розпинався перед виборами, відповідно заборонивши торгувати ресурсами будь-якому олігарху і будь-якому монополісту. За все, що буде підніматися із землі, українець повинен отримувати пожиттєву ренту, як у Саудівській Аравії за нафту. 

- А міністр економіки Милованов застеріг, що оцей жарт "кварталівців" може негативно вплинути на інвестиційний клімат в Україні.

- Я думаю, що на інвестиційний клімат гірше вплине чітке просліджування нашими іноземними партнерами і нашими можливими інвесторами бездарності, скудності розуму, продажності й жадібності наших високопосадових чиновників, в тому числі уряду. Спростимо конструкцію і скажемо: наших інвесторів відлякує, що в нас при владі дебіли, які не знають, що робити сьогодні. Інвестори не знають, що вони нароблять завтра. Інвесторам потрібні стабільність, впевненість у законодавчому полі, сталість і підтвердження їхнього статусу, що вони зможуть захистити своє право в наших українських судах. Якщо вони бачать критичну масу клінічних ідіотів у парламенті, в уряді, то це відлякує інвестиційний клімат однозначно від України.

- А тим часом Україна, за даними соціологів, входить до тих, хто здебільшого позитивно сприймає ЄС. Звідки цей оптимізм у тих 70%, хто "за" ЄС?

- Тому що ті "за" 70% працездатного населення вже давно працювали хоча б раз у Європі. Говорили, що, якщо кожен українець побуде хоча б раз у Європі, ми станемо Європою. Українці нормально ставляться до того, чим є система ЄС, навіть не ЄС, а єврообраз. Як захищаються права людини, як ти будеш дотримуватися законів. Ми розуміємо, що їм у себе вдома краще, ніж нам у себе вдома. Не факт, що нам у них удома буде краще. Ми хочемо, щоб нам у нас удома було так само добре, як їм у себе. Тому і гарне ставлення до ЄС.

- І це при тому, що пропонують Україні якісь гроші за ліс-кругляк, те, що переполохало нині всіх, – ринок землі.

- Ринок землі, місце для ядерних відходів, сировина з ресурсів. Кожна розумна країна буде намагатися діяти собі на користь і сусіду, якщо треба, на шкоду. Кожна країна захищає свій національний інтерес. І вони абсолютно при цьому не червоніють. У них абсолютно вистачає совісті робити корупцію в чужій державі, аби тільки вона не прийшла у свою державу. Вони захищають свої національні інтереси. А ми маємо захищати свій.

- А які ж тут паритет і дружба?

- Немає. У політиці немає друзів, у політиці є інтереси. Національні інтереси повинні бути захищені в кожній державі. Тут треба з посмішкою відмовлятися: ви такі добрі, ми вам так вдячні, але так не буде, бо нам так невигідно. Ті, хто укладають оборудки, невигідні для держави, заключають їх з вигодою для себе. Тоді європейці розуміють, що в нас дуже легко провести закони, які шкодять нашим національним інтересам, тому що ми дешево продаємося. Ви, як політики, бізнесмени, олігархи, продаєтеся виключно за свій бізнес-інтерес, за те, що вас в Європі похвалять. Надамо вам політичну підтримку, а ви за це йдете на повідку в Сороса. Ви говорите, що треба просто перестрибнути цей момент, і далі ми будемо процвітати. Ні, треба розуміти, що, стрибаючи, ви будете довго падати в прірву. Боляче вдаритеся і будете в новій системі. І в тій новій системі почнете рухатися вгору, знову ж таки із самого початку. А питання в тому, чи зможете ви рухатися знизу вгору правильно або ж знову закорупціонуєте і нову систему.

- Нинішні події в ПАРЄ: повернення російської делегації, демарш української делегації.

- Якщо ви розумієте, що в кожної країни свої інтереси, то не треба думати, що коли вам клянуться в вірності, цю вірність вам дотримують. Я приїхала до ПАРЄ в 16-му році, і перше, що я сказала: ви повернете РФ до ПАРЄ,тому що так прописано вашу структуру. Ви – майданчик для діалогу, ви цього хочете. Давайте поторгуємося, як це можна зробити найвигідніше для України. Просто поверніть її вигідно для України. Нехай Росія віддасть всіх українських політв’язнів, а потім будемо говорити про діалог. Наша українська делегація сказала: як вона сміє, це зрада, ви ніколи не повернете російську делегацію. Хто мав рацію? Можна було два роки тому забрати наших людей, а можна повернути пізніше, і Україні від цього нічого, крім ганьби, сорому й того, що делегація зараз демонстративно вийшла. Можна підібрати час і місце й скористатися більш вигідною пропозицією, і для себе зокрема.

- Нині ще й питання стоїть щодо ГТС. Вже зима і кінець року. І контракти.

- Тут катастрофа. Це ще одна кримінальна справа стосовно діяльності Порошенка. Я би брала ще глибше, починаючи з тих часів, хто взагалі гробив ГТС. Скільки років у неї не вкладалося, розкрадалося фінансування, скільки років кожен президент ділив місце на трубі з олігархом, який був делегований від Росії. Що зробила Україна за п’ять років для того, щоб захистити наші можливості транзитера і втримати, не дивлячись на те, що триває війна між Європою і Росією? Вдало національними своїми інтересами скористалися Білорусь і Польща. Навіть Туреччина скористалася вдало.

112.ua

- Пропонується концесія, наприклад?

- Тут все треба рахувати з рахунком війни. Кожен глава держави повинен розуміти стратегію: що – якщо? От посваримося ми завтра з Європою, що ми робимо з трубою, якщо частина керування в США, Росії, Європі? Німеччина обкладає санкціями Росію, а економіка в них не зупиняється, тому що невигідно. Треба дуже пильно розрахувати все, треба думати наперед в усьому. Якщо це врятує ГТС і не нашкодить Україні, то можна так робити. А якщо не врятує і нашкодить Україні, то на чорта така сдєлка?

- Хоча би втримати й заробити на цьому. Бо якщо не буде навіть плати за транзит… Це про ту діру в бюджеті, яку ви згадували.

- Хто прогарантує, що йтиме така кількість газу, щоб заробити?

- Який ваш головний висновок після парламентсько-президентської кампанії?

- У нас в Україні люди голосують за великі вкинуті гроші. Хтось іде і голосує принципово без грошей. Потужні гроші вкидаються в інформаційну кампанію, за гроші продаються місця. Це пов’язує людей при владі дуже швидко. В Україні поки що не винайшли нічого нового і чистого. Все абсолютно діє за старою гнилою системою. Ми не змінили старої системи, і поки в нас політики не будуть залежати від виборця… А вони не залежать, крім одного дня – дня виборів, а все решта вони залежать від договорняків: де, хто, як, кому зіллє, продасть округ, дільницю, хто як купить ЦВК або ДВК, хто як сфальсифікує. Поки в нас не буде такої політичної системи, де влада щодня залежатиме від виборця, у нас нічого не зміниться.

- Хто цього має захотіти – кандидат чи виборець?

- Зробити це може тільки чинна влада. Вона цього не зробить ніколи. А захотіти цього має виборець, і змусити владу змінити політичну систему має виборець. Але виборець дуже далекий від цього своєю свідомістю, й особливо далекий від того, що йому доведеться докласти своєї фізичної праці для того, щоб це відбулося.

- За всі ті рішення, які зараз ухвалює влада, народ голосував під час виборчої кампанії.

-  Ні, практично за жодне з тих, що вони голосують. І поки жарений півень у зад не клюне, ми нічого не зробимо. Коли вже дійсно українці зрозуміють, що це небезпечно… Річ у тім, що в нас дуже багата земля. Ми себе прогодуємо. Ми не вмираємо з голоду. Є багато країн, які відчувають набагато більше нестачу ресурсів, відчувають буквально фізично голод і піднімаються швидше. Українці буянять несерйозно, бо якщо би буянили серйозно, то давно би мали кращий результат.  

- А нове буйство можливе?

- У нас все можливо. Питання в тому, наскільки воно буде свідоме.

- Тобто ви говорите про якусь направну руку?

- Звичайно. Запалити майдан не так і важко. Відповідна кількість грошей, так само, як на виборах, - і ти в дамках. Щоб українці зрозуміли, що цей майдан не можна програти, бо якщо ми програємо, то ми програємо Україну.  Ця свідомість ще не скоро до українців дійде.

- Скільки грошей на останньому Майдані було вкинуто?

- Я чула від одного олігарха, що він дав 5 млн доларів. Думаю, що там кожен давав, і не такі маленькі суми. Вкидали дуже багато, крім того, що люди дійсно повірили і несли останнє. Майдан коштував Україні так дорого (життя, я маю на увазі), що, напевно, дорожче для України вийде тільки бюджетний касовий фільм "Слуга народу". Якщо нам його будуть крутити ще п’ять років. От він для нас може вийти ще дорожче – з продажем землі, з втратою незалежності, з невиходом економіки з піке, з -  не дай боже - незакінченою війною.

- Результати прийдешніх місцевих виборів якось відрізнятимуться від парламентських?

- Не підходьте до місцевих виборів з чистими і серйозними помислами. Якщо подивитися на місцевих князьків українців, то вони залишилися на своїх місцях практично як Радянський Союз розколовся. Люди не навчилися на місцях очищати владу. Кожна влада на місцях поперебувала в усіх політичних партіях. Сьогодні вони вже "зелені" всі. Вони всі завжди біжать до чинної влади, тому що хочуть залишитися на місцях. Вони беруть собі щоразу нові маски, і на місцях для українців нічого не змінюється. Українці ще навіть не зрозуміли, як їм можна користуватися на повну силу самоврядуванням – хоча би тим, яке прописано в Конституції, - й очищати владу з низів. Хайпанули тільки на тому, щоб поміняти верхівку, не помінявши системи. Поміняли фішки, які там стояли: вичистили фішки Ляшка - набрали фішки Зеленського, "Голосу". Зеленському не вистачає ресурсу навіть просто губернаторів поставити, керівників РДА поміняти. Тому, думаю,  влада залишиться та сама – українці оберуть тих самих, просто цього разу під новим вайфаєм.

- Ви бачите, яким чином це можна зламати?

- Як то змінити, я знаю. А як змусити людей повірити в те, що це змінити можна і що якась людина це змінити може? А з іншого боку, я вже втомилася від того, що наші люди розчаровуються. Знов поопускали  руки і чекають, що їм впаде мана небесна. Тому я поки займаюся в себе домом і  під’їздом, наведу порядок в себе в будинку, і якщо захочеться, буду допомагати іншим наводити порядок. А ні – нехай справляються самі українці.

- Ви знову, як і в попередньому скликанні, "біла ворона"?

- Я, напевно, від народження "біла ворона". 

- Треба ж якось у зграю збиватися з кимось таким самим, тому що один у полі не воїн.

- Білі ворони знайдуть рано чи пізно один одного і створять потужну зграю. А прибиватися до зграї чорних ворон немає сенсу.

Новини за темою

- Ви бачите якусь позапарламентську політичну силу, з ким би ви могли згуртуватися, блокуватися і йти спільним фронтом?

- Я бачу окремих людей, не дурних. Тут питання в тому, чи стануть вони чимось однорідним? У нас тільки-но починають об’єднуватися, закінчується тим, що кожен сам за себе. Мені важко сказати, чи буде достатньо бажання, щоб вкласти в це знову всі сили, для того щоб вчергове дати людям потужний і свідомий месседж, що ми можемо це змінити. Я думаю, що знайдуться люди з такими силами, бо не може бути в нас все безнадійно. Не спинити ідею, час якої настав. Дивитися на це болото, яке зараз є, на цей небезпечний хаос, турбулентність у видимому просторі української політики нині, треба від цього трохи відійти, нехай воно пронесеться повз. 

- Аби тільки не поруйнувало і дахи не позносило. Хто може зараз називатися патріотом в Україні?

-  Та людина, яка мовчки зціпить зуби, не буде бігати та розмахувати прапорцями і кричати, а зробить щось не для себе, а для сусіда.

- Хату спалить йому?

-  Ні, щось хороше зробить. Це люди, які можуть не просто тупо й сліпо йти на самопожертву, а люди, які можуть досягти якогось успіху у своєму житті, своїми силами. І при цьому залишаються небайдужими, не осторонь інших, допомагають і можуть дати людині старт, щоб вона стала так само успішною, як і сам. Один, підтягуючи іншого, - ми можемо зробити нижній шар суспільства більш монолітним, більш потужним, більш сильним. Оці люди – патріоти. Які мовчки роблять свою справу, і там, де треба, виходять на захист, а коли треба, виходять, щоб поламати владу.

- 300 народних депутатів це, мабуть, забагато з огляду на вашу програму? Ви 100 пропонували залишити.

- Не 100, а в залежності від кількості українського суспільства. Депутати повинні бути обраними і відкликаними – живий мандат у руках кожного українця. Дав голос депутату – не сподобалося, як він працює, – відкликав. Для цього має бути механізм, а механізми пишуться, як комп’ютерні іграшки. Що дуже близько нашому уряду. Аби тільки хотілося. І тоді депутатів буде стільки, скільки буде українського народу. Для цього треба спочатку перепис зробити, потім референдум, і це буде перший механізм. А потім живий мандат. Це все міняється дуже швидко, аби тільки хотілося.

- У під’їзді наведете лад і підете на місцеві?

- Так, далі підемо в Києві наводити лад, а потім – в Україні.

- А як вам у Києві ця історія з КМДА і мером?

- Страх. Мені іноді здається, що бути мером Києва це важче, ніж бути президентом України. Президент більш абстрагований від всього конкретного, а будучи мером, ти дуже дотичний до всього конкретного. Київ – таке місто, де за владу і стріляють. Дуже великий і потужний кусок економіки і корупції. Розвиватися і вчитися дати можливість місту жити – це не так легко.

- Ваша "чуйка" що говорить про 12 грудня, на яке Броварський суд переніс розгляд вашої справи?

- Я по собі "чуйку" не включаю. Я не часто замислююся над тим, що буде далі в моєму житті. Такі справи, як моя, вони не просто так взялися. Їх було придумано, зроблено, намальовано, розказано спеціальними людьми під якісь спеціальні події. Треба брати кожну таку справу і класти її в основу справи проти Порошенка і його режиму. І подивитися, чим займалася кожна бойова одиниця в його час, яка повинна була виконувати одні функції, а чому вона займалася іншими функціями. Де в цьому криється корупція, а де криється злочин.

- Хотіли би пройти поліграф?

- Я його проходила тисячу разів.

- Є щось, на що ви би не хотіли відповідати?

- Я думаю, що те, на що я би не хотіла відповідати, ніхто не здогадається, що в мене це треба запитати. А що стосується роботи, яку було делеговано мені українським народом і яка належала українському народові, я відповідати, звісно, завжди готова.

- За що я вам і вдячний. Без поліграфу, але стільки встигли, настільки і вклалися. Я вам дякую за розмову, пані Надіє.

- Дякую.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>