banner banner banner

Луценку на посаді генпрокурора доведеться стати самураєм у боротьбі з системою

Екс-депутат, голова ГО "Віче України" Інна Богословська в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповіла про те, чи зможе Юрій Луценко впоратися з посадою генпрокурора, про новий Кабмін і про мінські угоди

Луценку на посаді генпрокурора доведеться стати самураєм у боротьбі з системою
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Екс-депутат, голова ГО "Віче України" Інна Богословська в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповіла про те, чи зможе Юрій Луценко впоратися з посадою генпрокурора, про новий Кабмін і про мінські угоди

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом кількох скликань, головою громадської організації "Віче України" Інною Богословською.

Добрий вечір. Чи зможе Юрій Луценко, з вашої точки зору, провести реформу прокуратури?

Богословська: Все, що зараз відбувається - це спроба чистити дзеркала на потопаючому "Титаніку". Система пострадянської України повністю зруйнована, вона валиться. І зараз йде концентрація влади в руках Порошенка, бо у нас не було прокурора Яреми, Шокіна, і немає прокурора Луценка - у нас прокурор Петро Порошенко. Це його повністю довірені люди, фактично, його друга іпостась. Те, що пішли на незаконну публікацію закону, який дозволив обрати Луценка, свідоцтво того, що влада вже йде ва-банк, тому що вже відчуває, що все розповзається. Розбалансована повністю система зібрана не буде. Тому говорити всерйоз про якісь реформи, особливо в правоохоронних органах: міліція, яку очолює Аваков, який, як і раніше, очолює масу незаконних фінансових потоків в країні, прокуратура, яку очолює хороша людина Луценко - але сама система не дасть йому нічого зробити. Коли він прийшов в міліцію, якийсь час, спочатку, коли він намагався контролювати систему, вона працювала, а потім система змусила Луценка працювати за своїми правилами. Зараз, судячи з усього, буде та ж сама історія.

- А для чого створюється ще одна платформа - Генеральна інспекція, наприклад?

- Перш за все для того, щоб перетасувати кадри. Просто так викинути людей неможливо: є трудовий кодекс. Оскільки старі служаки системи, старі прокурори, прекрасно знають, що вони завтра можуть відновитися через суд, то вони не будуть писати відразу заяви про відставку. Тому потрібно створити нові структури для того, щоб можна було оголосити про ліквідацію старих, перетасувати кадри. Але це все ні до чого не приведе, тому що не робиться головне - не відбувається ментальна реформа в мізках. Ніхто зараз у владі не працює на людей. Будь-який західний політик скаже, що він працює заради суспільства, заради людей. А наші політики працюють тільки заради того, щоб не вилетіти з влади, і весь час думають про наступні вибори.

- Чи є всі пункти, заявлені Луценком, справжнім реформуванням?

- Ні. Точно так же зроблено все, щоб у нас не почалася реформа щодо боротьби з корупцією. Створено таку кількість органів з однаковою компетенцією, що говорити про те, що може бути серйозна боротьба з корупцією це обманювати самих себе. Точно так же, як ми почули сентенцію, що прокуратура забере назад всі справи, які були порушені раніше, ніж 2 роки тому. Вони за два роки не розслідували ці справи, вони зараз їх забирають назад, і при нереформованій судовій системі це круговий обман. Дай бог, Луценко, може, у нього зіграють амбіції. Тому що при такій складній кар'єрі отримати посаду генерального прокурора - це може стати зоряною годиною. Але тоді йому доведеться стати самураєм в боротьбі з системою.

- Вам не здалося дивним, що в 40-мільйонній країні серед професіоналів не знайшлося жодної людини, яка би викликала довіру у президента?

- Українці досі не навчилися самі себе поважати. Суспільство в черговий раз дозволяє витирати об себе ноги, і тому влада дозволяє собі друкувати заздалегідь випуск газети, не маючи прийнятого закону. Я знаю, як ця система працює, я була в ній, як "свій серед чужих, і чужий серед своїх". Якщо народ не пручається - система сідає народу на голову. Це зараз і відбувається.

- Чи не здається вам, що те, що в усі сфери потрібно заводити чесних людей, а не професіоналів - глибока порочна історія?

- Це дуже порочна система. Коли ви розумієте, що кадрова криза, ви берете тих, хто працює, вибираєте з них кращих, і міняєте структуру. Друге - ви берете кілька десятків посад, на яких немає в системі людей, і оголошуєте конкурс. Тисячі місць можна зайняти найбільш ефективними людьми, якщо правильно протестувати існуючу систему. У прокурорській системі, так само в системі міліції абсолютна більшість співробітників будуть працювати за тими правилами, які їм спустять зверху. Якщо зверху спускається правило, що міністр контролює фінансові потоки, або прокурор не звертає уваги на прямі порушення закону, то так існує вся система. Більшість фахівців в прокуратурі і в МВС, якщо їм дадуть політичне рішення про те, що тепер живемо за іншими правилами, вони будуть за цими правилами жити, професійно будучи підготовленими. Проблема в тому, що це риба, яка згнила повністю, з голови. Якщо верхівка системи не вводить нові правила, то система ніколи не почне жити за новими правилами.

- Чи належить нам побачити своїми очима конфлікт між Порошенком і Гройсманом, наприклад?

- Нам потрібен новий суспільний договір, нові конституційні принципи, тому що в цій Конституції закладений конфлікт по горизонталі всієї влади. Тому неминучий конфлікт Гройсмана з президентом. Через короткий час цей конфлікт почнеться. Інституційно в українській Конституції закладено конфлікт гілок влади, тому вона працювати не буде. Друге - тут закладений конфлікт поколінь. Порошенко, безумовно, комсомолець старої системи. Гройсман - ні. Він представник нової буржуазії української, який зробив зараз стрімку кар'єру. Гройсман при будь-якому розкладі подій не захоче ховати себе разом із залишками старої системи. А оскільки Порошенко представник старої системи, він неминуче впаде разом із залишками цієї радянської системи. Тому, я впевнена, що Гройсман в якийсь момент прийме свою програму зростання і розвитку, і почне нею займатися всерйоз.

- І почне претендувати на посаду...?

- Зовсім необов'язково. Справа в тому, що сьогодні парламентсько-президентська республіка, і, на превеликий жаль, якісний склад цього парламенту настільки низький, що парламент ніяк не може осідлати власну владу. Сьогодні, якби парламент захотів, він би поставив на місце і посадив би на певну п'яту точку і президента, і прем'єра, і губернаторів. Але парламент сьогодні дуже слабкий. Божевільна політика знищення національної економіки призвела до того, що парламент ледве дихає, тому що єдині гроші, які там можна заробити або вкрасти - це бюджет. Бідний бізнес, який вже просто здихає, пішов в тінь, і тільки тіньова економіка сьогодні тримає українське суспільство. Державний сектор нічого не робить, а все, що потрапляє в казну, крадеться. Тому люди не хочуть платити податки.

- Чи зможе парламент далі існувати в такій конфігурації, коли за кожне голосування весь час потрібно буде розплачуватися жирними "золотими батонами"?

- Це дорого українському народу, тому що розбазарюється майно, яке є нашим спільним майном. Але це не дорого тим, хто цим розпоряджається. Так, український народ втомився, але якщо сьогодні будуть здавати країну і підписувати, що ми весь Донбас забираємо собі, не пред'являючи жодних позовів до Росії, забувши про Крим, то ніяк інакше, як зрада інтересів людей це не буде сприйнято. Я не знаю, чи знає народ, але еліти то все знають, що таке у нас було: газові вишки, наприклад. Коли одна прем'єр-міністр дарувала на день народження свого коханого по вишечці або по дві. Причому, все це пакується в завивання про любов до українського народу. Кожен, хто в опозиції, каже, що він ідеальний, а коли він приходить до влади, він починає дерибанити вишечки і все інше. Коли Харківська область, яка має велике родовище газу, прекрасно знає, хто там власник.

- А кому належать свердловини газу в Харківській області?

- Маленьку частину легального ринку має міністр МВС пан Аваков, і величезну кількість нелегального бізнесу, який ним контролюється через найближчих його друзів, в тому числі і народних депутатів. Коли він увійшов у конфлікт з Добкіним і Кернесом, частину вишок у нього забрали. Коли влада змінилася, йому віддали все і ще до того ж грошову компенсацію. Чому Гепа сидить не у в'язниці, де він повинен сидіти, а в кріслі мера? Він відкупився всюди і перед усіма, в тому числі і перед Аваковим.

- Як ви вважаєте, ця ВР зможе провести "гарячі" закони, як вони обіцяють? Закон про імпічмент, заміна ЦВК, призначення членів ради Нацбанку.

- Всі ці органи квотуються 50 на 50 парламентом і президентом. Якби хтось хотів, щоб вони працювали, то, принаймні, президент, який це може зробити елементарно, в механічній процедурі, це б давно зробив. Він цього не робить. Сьогодні головним джерелом доходу тих, хто при владі, є бюджет. Тому всім вигідно, щоб там була каламутна вода, щоб нікого не можна було залучити, щоб всі, хто працює в контрольних органах, "висіли" на гачках. Це робить їх повністю залежними від влади, вони, фактично, перестали виконувати свою функцію контролерів, регуляторів. З огляду на, що система вся розповзається, природна реакція Порошенка - концентрувати владу. Він разом з цим і впаде. Влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно. Невміння авторитарного лідера зупинитися перетворює його в диктатора, а невміння диктатора зупинитися перетворює його в труп. Сьогодні, мені здається, Порошенко переступив цю межу остаточно. Видно, що він намагається сконцентрувати владу і поставити абсолютно ручних людей, а це закінчиться тим, що він навіть не встигне зрозуміти, що система падає, а він сидить просто зверху на цій системі, яка вже ні на чому не тримається.

- Який сенс в мінських домовленостях, який сенс їх виконувати?

- Самі мінські угоди, з точки зору юридичної, нікчемні. Їм ціна нуль. Але українська дипломатія повністю програла раунд в Раді безпеки ООН, і дозволила, щоб в резолюції Ради безпеки було прийнято резолюцію за мінськими угодами, в якій сторонами конфлікту названі Україна і "ЛНР", "ДНР". Це колосальний програш України, який не дає нам Росію визнати учасником конфлікту, пред'явити позови і т. д. Була б парламентська сила і воля, парламент міг би це переграти, оскільки немає ратифікації, можна поставити питання про юридичну нікчемність і т. д.

- У парламенті буде ставитися питання про вибори і конституційні зміни. Що нас в цьому сенсі чекає?

- Про конституційні зміни не ставитимуть питання, тому що немає 300 голосів у парламенті, і тому кулуарними переговорами з Росією і європейцями досягнуто згоди про те, що будуть штовхати голосування в 226 голосів. Коли я була депутатом, Турчиновим з порушеннями був проголосований закон про особливий статус Донбасу. Він діє. Там є обмежувальні терміни. Але він все одно діє. Початок зради було закладено тоді. Ця людина зараз є головою РНБО. Якби тоді не було б цього договорняка в парламенті, то не було б і подальшого розвитку подій. Тому що Порошенко повинен був вже слідувати цьому зрадництву, яке було в парламенті. На превеликий жаль, ми не уникнемо великого конфлікту. Зараз робиться маса всяких вкидань, захаращення інформаційного простору, тому що в цей час йде підготовка до головного зрадництва - прийняття цих законів.

- Що потрібно було б зробити?

- Сьогодні потрібно 100% визнавати це окупованими територіями. Це повинен зробити парламент, і це по закону його компетенція. Сьогодні потрібно звернутися до світової спільноти, тому що два роки тому ми були найстрашнішим конфліктом в світі. За ці два роки конфліктів з'явилася така кількість, а Україна на міжнародному просторі виявилася такою беззубою, що нас відклали в задній ящик. Сьогодні тільки парламент в силах пред'явити знову виклик, або українське суспільство знову вийде на Майдан.

- Навіщо Україні віце-прем'єр з АТО і міністр зокупованих територій?

- Готується великий дерибан. Повернення цих територій до складу України через вибори, через амністію, це ж не тільки ракова пухлина, це ще й отримання грошей на лікування цієї пухлини. Сьогодні вже близько мільярда доларів, нібито, різні міжнародні інституції готові дати нам на відновлення Донбасу. За оцінками там 12-15 мільярдів втрачено. Але сидить величезна кількість "хороших" людей, які вже потирають руки, як вони будуть дерибанити ці гроші. Під це і створені віце-прем'єр і міністр, які там будуть "смотрящими" за тими грошима, які будуть виділятися на освоєння цих територій.

Дімента розстріляли на цвинтарі, коли він прийшов на могилу до матері. Це була недоторканна людина - права рука Гепи Кернеса. Він повністю відповідав за незаконні мішки грошей, які весь час вилучаються у бізнесу, і з комунальних підприємств витягуються. На нього була оформлена велика частина Гепиної власності, яка зараз заднім числом переоформляється незаконно. Він повністю курирував весь кримінальний світ Харкова і відповідав за тісну спайку Гепи, як кримінального авторитета.

- У вас є плани піти у велику політику, наприклад, з Рабиновичем, з Мураєвим?

- "Опозиційний блок" завжди складався з двох половинок, одна контролювалася Льовочкіним і Фірташем, друга - Ахметовим. Це неприродний союз, і з моєї точки зору, вони давно повинні були розділитися і йти самостійними політичними проектами. Може, цей процес і почався, але я більше нічого не знаю. Що стосується моїх планів, то у мене лежить план розвитку країни, написаний давно, реальний досі. Якщо збереться команда людей, хоча б на два роки...

- Хто дасть команді грошей?

- Єдиний спосіб вийти країні з тієї"дупи", в якій вона знаходиться, це якщо люди самі почнуть фінансувати свою політичну силу, якій вони готові віддати свій голос. Тоді ця політична сила нарешті стане політичною партією.

- Чи будуть дострокові вибори до парламенту?

- Система впаде. Швидше, спочатку президентські, потім парламентські.Можливо, разом. Важкий випадок, якщо разом.

- Коли?

- Якщо президент піде на імплементацію мінських угод, то він впаде швидше, ніж парламент.

- Чи зустрічаєтеся ви сьогодні з людьми з АП?

- Ні. Тільки з Ложкіним, тому що ми друзі.

- Яка тема ваших бесід?

- Про що хочете. Але не про політичні справи.

- Як скоро з'явиться в Україні Савченко?

- Думаю, що не з'явиться.

- З ким з олігархів ви підтримуєте стосунки хоч іноді?

- Практично з усіма хоч іноді. Вітаю з днями народження.

- Чи стане Тимошенко президентом?

- Ні.

- Чи є перспектива у політичного проекту Саакашвілі?

- Якщо мова йде про прихід до влади, реальної - немає. Участь у владі - так.

- Чи спілкуєтеся ви з Кернесом іноді?

- Ні.

- Чи є у нас можливість захистити кримських татар, яких сьогодні пресують серйозно в Криму?

- Так.

- Як?

- Величезним гамором на весь світ. Світ готовий в цій ситуації підтримувати кримських татар - ми нічого не робимо для цього.

- Чи правда, що до моменту призначення Луценка Шокін не був звільнений?

- Не знаю.

- Чи вірите ви, що будинок у 880 метрів, що належить тестю Луценка, дійсно будинок його тестя?

- Ні.

- Коли будуть ініційовані вибори на Донбасі?

- Кінець червня - середина липня.

- Чи є у нас можливість повернути Крим?

- Так, в довгій перспективі. За участю Туреччини, Великобританії, України, Росії, США. Все буде залежати від того, наскільки довго Росія буде терпіти Путіна.

- Три найбільші виклики для України і три найбільші виклики для Харкова на даний момент?

- Для України: суспільство саме повинно зрозуміти, що маленька гниль, яка залишилася на руїнах системи, легко збивається. Не дати можливість імплементувати мінські угоди в такому вигляді, як вони є зараз, без закриття кордону. І третій виклик - це економіка.

- Дякую, Інно.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>