Конкурси - єдиний правильний механізм, але сьогодні вони дають збої

Народний депутат України, кандидат юридичних наук, доцент, заступник голови парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції, член міжпарламентської ради Україна-НАТО. ВІКТОР ЧУМАК

Конкурси - єдиний правильний механізм, але сьогодні вони дають збої
Народний депутат України Віктор Чумак в ефірі "112 Україна" 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат України, кандидат юридичних наук, доцент, заступник голови парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції, член міжпарламентської ради Україна-НАТО. ВІКТОР ЧУМАК

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо й аналізуємо з народним депутатом України В. Чумаком.

Ви написали, що перехід влади від олігархів до громадян не відбувся, і звідси всі проблеми. Можливо, суспільство має дозріти до цих змін?

Чумак: Так, суспільство повинно бути готовим до змін, по-перше, а по-друге, в суспільстві повинна бути група людей, які ці зміни можуть провести. Якщо подивитися на дві наші революції, 2004 і 2013, то вони відбувалися на економічному підйомі, рушійною силою цих двох революцій був середній клас, коли він зрозумів, що в нього два рази крадуть мрію – перший раз, коли вибори начебто виграв Янукович, а не Ющенко, а другий раз, коли Янукович вкрав мрію про європейське майбутнє. Оце було таким вистрілом, який дав старт революції. Але революція не закінчена – вона продовжується. Просто вона продовжується абсолютно іншими методами і засобами. Середній клас, який був рушійною силою революції – не отримав свого представництва у владі. Цим, що зробив середній клас, скористалися олігархи. Тому революція повинна продовжуватися, і середній клас повинен зрозуміти, що поки він не об’єднається, поки він не знайде своїх представників, поки він не буде готовий платити за політику – жодним чином зміни не будуть відбуватися. Середнього класу в нас зараз – 6-10%. І середній клас, про який я кажу, це не той, який за соціально-економічними показниками має хороший економічний стан, а це, скоріше, за ціннісними орієнтаціями. Це люди, які, в принципі, вірять у демократію, стандарти, процедури, але в них немає достатньо коштів для того, щоб бути середнім класом.

- Як можна боротися з корупцією в країні, де депутати самі стали її осередком? Коли було відкрито електронні декларації, то всі зрозуміли, що чесних людей у ВР дуже мало.

- Будь яка боротьба починається з першого кроку. Чесні люди, які є, повинні говорити про те, що відбувається насправді. Ми не унікальні – ми продовжуємо той шлях, які пройшли всі країни світу. І вийдемо ми з цього так, як і вони вийшли. Але вийдемо тоді, коли суспільство буде готово до цього.

- Всі хочуть жити сьогодні, а не колись. Пора починати робити вже конкретні реформи.

-  Хто їх повинен починати робити?

- Люди, які повзли до ВР ледь не на колінах і обіцяли зробити "місто-сад".

- Хто зараз не дає проголосувати за зняття недоторканності? - АП. Хто не дає проголосувати закон про зміни до регламенту, новий закон про вибори? - БПП–НФ.

- Чи правильно я вас розумію, що коаліція сьогодні стала джерелом деструктиву в країні і вона гальмує реформи?

- Кабінети на Банковій на сьогоднішній день замість того, щоби бути локомотивами, є самими великими гальмами реформ. Останні два засідання депутати від БПП, крім Лещенка, не з’являються на засіданнях нашого комітету.

- У четвер і п'ятницю депутати взагалі не з'являються у ВР. Хто їм забороняє приходити до ВР?

- Список БПП формував особисто президент. Тому, я думаю, що за якість цього списку можна запитати  у президента. Президент, Кононенко, Луценко, Кличко – ті люди, які формували список. У них була мрія, що вони зберуть там "каждой твари по паре" і об’єднають всіх, кого можна. Але як можна об’єднати Чумака, наприклад, і Кононенка? Лещенка і Надала чи Тригубенка в одній фракції?

- Коли Ковальчук і Кличко прийняли рішення об'єднатися з БПП – ви ж не заперечували? Ви ж пішли в цей список?

- Я не був у списку – я мажоритарник. Я був один з тих чотирьох депутатів, хто категорично на фракції поставив це питання – про шкідливість цього об’єднання. Фракція прийняла таке рішення, і я пішов на вибори мажоритарником. Я розуміння не мав, хто йде в списку. Я познайомився з тими, хто пройшов по списку, крім "ударівців", тільки вже в ВР. І коли я попав у ВР вже у фракції, тоді я вже зрозумів, куди я попав. Слава Богу, я там недовго залишався.

- Мені здається, що ми почали не з тих питань. Ми почали з перейменувань, а ми повинні були закінчити розслідування того, що сталося на Майдані, чому і як здали Крим. Чому віддали частину Луганської і Донецької області? Що відбувалося в Іловайську, Дебальцевому? Виходить, що все можна робити, тому що нічого не буде розслідувано й оприлюднено?

- Я абсолютно з вами згоден. Але якщо би, в принципі, змінилася влада і змінився характер влади, і туди прийшли б люди, які хотіли міняти країну, то спочатку крім того, щоб були ці розслідування, треба було, щоб був чіткий план модернізації і деолігархізації країни. Як зробити так, що не п’ять олігархів диктують усім нам тарифи? Як зробити так, що у нас монополія в усіх найбільш важливих економічних областях? Оце треба було зробити на початку – але почали домовлятися. П. О. Порошенко – олігарх, поруч з ним є Р. Л. Ахметов, який має такий же самий бізнес. Вони в цій політиці 20 років. Вони звикли домовлятися і пішли домовлятися далі. Якщо говорити про те, що говорите ви, то треба повністю перекрити кисень Ахметову, його бізнесу, його друзям. Президент Порошенко на це не піде, тому що це буде війна між двома олігархами. А там ще є К. Григоришин, Пінчук, Фірташ. А там ще Коломойський, який ще повів себе на початку війни більш-менш патріотично. Йому подарували купу грошей за банк, який лягав.

- А ваш комітет робив спробу зрозуміти, чи автентичні плівки Онищенка?

- Як би нам не хотілося, роль парламентського комітету - не розслідувати питання. Захоче Онищенко співпрацювати з комітетом – буде. Не захоче – не буде. Завдання парламентського комітету - це законотворча діяльність, контроль за діяльністю виконавчої влади. У рамках цього комітет достатньо ефективний на сьогоднішній день. Ми визнали кучу законів корупціогенними і не пропустили їх. Тому наш комітет так не люблять БПП і НФ, "Воля народу", "Опоблок", "Відродження".

- Закон про спецконфіскацію є корупційним законом?

-Він абсолютно безглуздий і непотрібний.

- Чому ваші колеги, народні депутати, замість того, щоб змінити саму систему, бігають з плакатами і перекривають колії, щоб не пропустити потяг. Хоча вони повинні сидіти у ВР і робити так, щоб у Ахметова не було можливості диктувати тарифи, а влада вирішувала питання купівлі вугілля по-іншому в період війни.

- Так, вони повинні робити те, що ви кажете, але ці слова нікуди не доходять, тому що вони є частиною опозиції. У всьому світі є таке правило  - опозиція галасує, а влада голосує. Можна і далі сидіти в ВР, а влада буде і далі робити що хоче. Вона наживається на цій контрабанді. В’їжджають туди товари, у сіру зону, яка абсолютно не контролюється митними, правоохоронними органами України. Частина залишається там, частина йде в Росію – без сплати митних платежів, акцизів і т. д. Частина взагалі йде в Європу, знову ж таки, без сплати всього. Це просто- напросто прямісінька контрабанда. Головне, що туди йде – це ліс і вугілля. Щодо вугілля, то це казки, що ми без нього не можемо. За три роки можна було найти будь-яке місце для того, щоб отримати вугілля для роботи наших електростанцій.

Новини за темою

- Чи цивілізовано ставити можливість надання фінансової допомоги з відміною мораторію на вивезення лісу-кругляку?

- Цивілізований світ вважає, що так можливо робити. В принципі, є порушення принципів вільної торгівлі з єдиним "але". Кожна країна повинна захищати свій ринок і свої національні інтереси. Національний інтерес України на даному етапі (це не значить, що мораторій на вивіз лісу-кругляку може бути вічним) - запустити свою деревообробну промисловість.

- Рада проголосує цей закон?

- Думаю, що так.

- Але це буде здачею національних інтересів?

- Для них? Для них це буде здачею уряду – тоді Гройсману треба йти в відставку, якщо вони не проголосують. Не голосування за це – це буде не підтримка прем’єра на міжнародному рівні. У Раді існує коаліція, яку очолює прем’єр-міністр Гройсман, тому що уряд – дитя цієї коаліції. Якщо коаліція не підтримає прем’єра, то він повинен йти у відставку.

- Ваші прогнози щодо "Мінська"? Що ми маємо робити далі?

- У наших взаємовідносинах з нашими західними партнерами жодного іншого документа, який би міг описувати наш стан по відносинам у цьому конфлікті, крім мінських домовленостей – немає. Це продукт наших партнерів, який вони підписали і постійно просувають. Вони говорять: – спочатку безпека, потім – вибори.

Новини за темою

- Коли НАЗК отримає інструментарій для того, щоб хоча б вибірково перевіряти чиновників, депутатів?

- НАЗК - це найбільш серйозний антикорупційний інструмент, який був створений за останні роки в Україні. Якщо ми хочемо, щоб він запрацював, то туди повинні прийти люди, які зможуть його запустити. На жаль, з тих 4 членів, які там є на сьогодні – там є 1,5 члени, які професійно підготовлені до цього.

- А чого ж ви не пішли?

- Мене туди не пустили би. Був конкурс, але в нас після НАБУ вся боротьба  відбувається не за перемогу в конкурсах, а за перемогу в конкурсних комісіях, для того, щоб в конкурсну комісію попали люди, які могли би забезпечити результат.

-Ці конкурси малоефективні?

- Вони сьогодні малоефективні, а взагалі, конкурси - єдиний правильний механізм. Сьогодні вони в більшості випадків дають збої. Ми зробили дуже хороші інструменти – і в НАБУ, і в НАЗК є повноваження, функції, завдання, в них є все для того, щоб ефективно боротися з корупцією. Тепер справа за людьми, які очолюють державу, тому що першим кроком у всій антикорупційній діяльності є політична воля. Якщо ми хочемо глобальних змін – повинна прийти команда з лідером, які скажуть, що "все, хватить, ми будемо міняти країну".

Новини за темою

- Чому ви розбіглися із Саакашвілі? Чому не вийшло спертися на цю політичну силу?

- Я до сих пір не знаю. У нас була домовленість, що після звільнення Михаїла з Одеської ОДА ми активно включаємося на побудову якогось великого партійного проекту, який тоді називався "Хвиля". Ми всі чекали, але він звільнився і не прийшов.

- Які у вас плани? Чи є якісь люди, з якими ви хочете йти в цю "розвідку"?

- Вся та ініціативна група, яка була в партії "Хвиля", залишається разом. Пішов Міхо, і пішов Сакварелідзе. Всі інші залишаються, і ми продовжуємо працювати. Створювати зараз 361 партію - це безглуздя. Зараз треба говорити про те, як об’єднати всіх. Але в нас нема механізму об’єднання. Нам просто треба знайти механізм такого об’єднання, який би не був ні для кого поганим, а потім будувати ефективну політичну машину. Але ще є момент фінансування. Це ж повинна бути не олігархічна партія, і вона не повинна фінансуватися з карману олігархів. Треба йти до людей, а люди повинні довіряти цій партії.

- Таких прикладів немає в новітній історії України.

- Новітня історія України налічує всього-на-всього 25 років. У світовій історії це секунда, момент часу. Є люди, які приходять, які готові підтримувати, але це не настільки широка база.

- За електронною декларацією у вас готівкою є 60 тис. доларів. Де ви взяли такі гроші?

- Моя пенсія, починаючи з 2004 і по 2012, була більше 100 тис. Крім того, це кошти за продану квартиру мами дружини.

- Де ви зберігаєте готівку?

-У банківських скриньках.

- Чи пропонувала вам "Самопоміч" співпрацю?

- Я завжди співробітничаю з тими партіями, з якими є спільні інтереси.

- Чи дотримується спікер Парубій регламенту і законності у парламенті?

- Ні. Я вважаю, що це сама велика проблема, що спікер не відповідає регламентним нормам, не працює з регламентом. І всі ці бійки, які відбуваються в парламенті, це тому, що не реагує ні спікер, ні регламентний  комітет.

- А ваш комітет подає до суду?

- Ми подавали в суд. А  на Парубія в суд подати не можна, тому що українські адміністративні суди кажуть, що це внутрішня справа регламентного комітету.

- У вас є нагородна зброя?

- Є. Але, не від Авакова. Від служби зовнішньої розвідки.

- Найбільший дефіцит у країні?

- Віри в те, що можна все змінити.

- З ким із колег ви б пішли в розвідку?

- Біля мене сидить такий крутий депутат, з такими чоловічими якостями - Новак Наталя Василівна.

- Найбільша удача у вашому житті?

- Сама велика вдача – мої діти і моя сім’я.

- Найбільша помилка?

- Не можу сказати.

- Чи є у нас ресурс закінчити війну?

- Є, без сумніву, в середньостроковій перспективі.

- Чи треба перевіряти депутатів на психічне здоров'я, перш ніж давати їм мандат?

- Ні, я думаю, нам треба перевіряти депутатів перед тим, як їх ставити в список. Це питання політичних партій, які делегують, і людей, які голосують за цих людей. Це їх питання, а не лікарське.

- Чи буде у нас до літа безвіз?

- Так, без сумніву буде.

- Чи правда, що ваші політичні амбіції – це президентські амбіції?

- Я вам на це відповім у 18 році.

- З ким із олігархів влада домовилася?

- З Ахметовим, Коломойським, Пінчуком. І не чіпають Фірташа. Олігархічний консенсус як був, так і залишається.

- Чи отримав ваш інститут цього року гранти?

- Не знаю. Живе, значить, щось отримує.

- Три найбільш кричущі корупційні схеми в країні?

- Сама величезна схема – субсидії громадянам. Друга – непрозорі тарифи. Обсяг ринку тарифів - 450 млрд гривень, більше половини бюджету. Третя схема – "Укрзалізниця".

- Дякую, Вікторе Васильовичу.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...