Коли переміг "зелений" рух, я сказав, повторюючи за великими: ми перемогли на всіх фронтах, а отже, ми приречені

Коли переміг "зелений" рух, я сказав, повторюючи за великими: ми перемогли на всіх фронтах, а отже, ми приречені
112.ua

Кужеєв: Сьогодні у "Великому інтерв'ю" Андрій Пальчевський.

Добрий вечір. Ми пройдемося точково, згадаємо знакові події. Головна тенденція яка?

Пальчевський: Більшість українців підійшли до власного рішення, в своїй голові, без зовнішнього тиску, чи правильним шляхом йде країна. Чи правильний вибір зробили вони? І які перспективи на найближчі чотири з половиною роки.

- Все пізнаємо в порівнянні. В колишньому парламенті коаліція збиралася, розпадалася, народ був незадоволений. І ось трапилася так звана монобільшість, і не тільки в парламенті, а в усіх напрямках. І знову не те?

- Коли перемогла сьогоднішня влада, "зелений" рух, я сказав, повторюючи за великими: ми перемогли на всіх фронтах, а значить, ми приречені. Найголовніше, що монобільшість дарує тому чи іншому правителю. Це траплялося в різних країнах, в різні часи. І питання, чи добре це? Теоретично - так, якщо гілки влади, сплітаючись, підтримують один одного. Але якщо щось не працює в основній гілці влади, яка домінує над усіма іншими (я не кажу про диктатуру, яка в принципі, теоретично, може з'явитися в будь-якій державі), зосередження влади в руках однієї людини або групи людей - у нас в країні абсолютно чітко відбулося, завдяки виборам. Люди абсолютно усвідомлено підтримали всі ті гасла, які висувалися ще 10 місяців тому. Хто був проти деолігархізації, деолігархізації каналів, референдумів, які повинні були проводитися, проти миру? Звичайно, ніхто. Тепер правлячій силі необхідно втілювати свої передвиборчі обіцянки. Незважаючи ні на що досі багато людей, і ваш покірний слуга, сподіваються на втілення основних тез. Якою, до речі, Павло, основна теза була для вас?

- В мене, знаєте: для того, щоб не розчаровуватись, не треба зачаровуватися.

- Але "людині властиво помилятися". Люди зачаровуються один одним, а не політичними лідерами. Ми звичайні люди, а людині властиво закохуватися, помилятися, довіряти. І цей кредит довіри був виданий, а зараз приходить час цей кредит повертати.

- У кожного є свої слабкості. В "гречку" вскочив депутат Яременко.

- Що стосується кадрового складу та кадрової політики нової влади, то знову самоцитата: губить людей не пиво, гублять людей друзі. А вираз "любі друзі" можна застосувати і для цієї влади. І відбір людей, який здійснювався часто похапцем, привів до того, що один у нас знаходиться любитель еротичного листування, просячи у повії Аліни особливих знижок, враховуючи, що він народний депутат, другий теж пропонує нам нетрадиційний секс, підтверджуючи, що він призначає свого міністра , ще один пройшов туди, маючи судимість за згвалтування. Справа не в тому, що ці люди там виявилися: це може трапитися з будь-якою системою. Але перед тим, як кадри набирати, необхідно було створити апарат, який би дуже просіював крізь сито людей. На місцях треба було запитати у людей. Занадто багато виявилося людей, які, умовно кажучи, бешкетували, а відповідати за це буде особисто рейтинг керівника країни. Це дуже турбувало мене тоді, але зараз вже не турбує. Відпустило. Я весь час дивуюся. Ми з вами українці - у нас стільки розумних людей. Що, немає чесних людей? Чому так виходить - приходять до влади... У нас 30 років Незалежності, це одне покоління. Адже були часи в цій країні, на цій землі (поки нашій), коли люди розуміли, що на корупцію є управа. Але виросло покоління людей, яке бачило тільки олігархів, продажних народних депутатів, продажних слуг капіталу. Може, стандарт вже знизився за цей час, і люди, які приходять до влади, у них вже немає іншого прикладу, іншої моральної планки. Виборча електоральна демократія вчить політиків найголовнішого: вмінню обиратися. Вміння влучати в категорію "наша людина" - мордобоєм, або нецензурною лексикою, як це робили багато хто тепер знамениті журналісти. Влада приходить і йде, а журналісти у владі залишаються. У цьому сенсі призначення Найєма керівником "Укроборонпрому" для мене було... Я не знаю, як люди це сприймають. Може, хором Верьовки його поставити керувати теж? Ну як "Укроборонпромом" журналіста? А що, писати журналіст не може?

- Щодо демократії: у британців - "залізна" леді, у німців - "залізний" канцлер, в Радянському Союзі був Сталін. Можливо, ми є свідками народження українського аеромена?

- Може. Дуже хотілося б, щоб аеромен був фігурою позитивною. Але досвід показує, що Україна не може існувати в двотактній системі. Як тільки перевага однієї з політичних партій стає домінантною, то замість пилки "Дружба" з'являється бензинова пилка, і цією пилкою починають пиляти права громадян часто. Це стосується всіх. Президент Кучма написав книгу "Україна - не Росія". Я читав цю книгу, і багато з чим я згоден, багато з чим не згоден. Але те, що не Росія, це точно. І в першу чергу не Росія, тому що у нас завжди був плюралізм думок. У нас же можна було "погавкати" - при будь-якому режимі. А зараз вийшло так, що одна влада домінує над усіма, одна група домінує над усіма, і не вистачило політичної розсудливості для того, щоб розбавити фахівцями з інших груп.

- Для заліза шкідливим може бути кислотне середовище: щоб не заіржавіти.

- Залізо чисте - ламке, тому в ньому необхідна якась кількість домішки і загартування. Так ось, це загартування ми не оформили. Зате зараз дуже "загартовується" Юлія Володимирівна, з якою пограли в кішки-мишки, пропонуючи їй будь-яку участь, а потім президент Зеленський вимовив фразу, що фігура Юлії Володимирівни така саме, що вона позбулася "солодких місць".

- "Залишилась без солодкого". А як вам віртуальний обмін шпильчаками - езопова мова? Натомість Тимошенко сказала, що "чекаємо на корпоративах, з власним піаніно".

- Так, там є подвійний зміст. Так чи інакше будь-яка частина політичного спектру представлена ​​якимись людьми. Деякий час назад за Юлю голосувало майже пів країни. Хтось голосує за представників ОПЗЖ, хтось за представників "Слуги народу". Так, різниця між ними іноді колосальна. Але вона, як сніг, при світлі сонця швидко може зникнути. Юлія Володимирівна такий собі буревісник політичних потрясінь. Одного разу, коли країна жила спокійним життям, Янукович вирішив поквитатися з цією жінкою. Я набивався в програму Савіка Шустера (був тоді спонсором каналу, на якому працював Шустер), і попросив 43 секунди для виступу. Я готувався до нього всю ніч, але Шустер мені не дав виступити. Сенс цієї промови був в тому, що Україна це країна, де не можна чіпати жінку. Я потім придумав фразу: "Пожнеш Юлю - посієш бурю". Може, на той момент Тимошенко там щось і напартачила, але вона що, там одна була така? Або коли тебе садить завгар Янукович, двічі судимий, це виглядає справедливо? Я, до речі, був при посадці та при виході Юлі. Я був впевнений, що Володимир Олександрович знайде якесь застосування її талантам. Вирішили піти іншим шляхом. А далі - шекспірівська тематика: будь-яка зарозумілість карається. Я сподіваюся, що двері ще не закриті, хоча Юлія Володимирівна вже в опозиції, і опозиція почне зміцнюватися у міру того, як не почнуть виконуватися (якщо вони не почнуть виконуватися) обіцянки нашої влади. Я дуже сподіваюся, що Володимиру Зеленському вдасться розв'язати конфлікт на Донбасі. Але злі язики стверджують, що президент буде знаходитися в положенні цугцванга: куди не ходи - усюди мат. Як в шаховому, так і в повсякденному сенсі цього слова. Мені здається, що якщо ми підемо на занадто великі поступки щодо Росії, то ми програємо. А якщо ми підемо на занадто малі поступки, Росія не погодиться. І тоді у президента - зима, підхід до нового року може трапитися з порожніми руками. Все дуже просто: був порушений стрункий порядок плану "А". А це: посадки навесні, деолігархізація, референдум, а потім все інше.

112.ua

- Це поспіх? Якщо поспіх, то навіщо?

- Міністр Наполеона говорив, що "це гірше, ніж злочин - це помилка". Я думаю, що в керівництва країни не було будь-яких темних думок. Наш народ ставиться співчутливо до сьогоднішнього керівника країни до пори до часу, тому що ми його усвідомлено вибирали, але політик - це не людина, не Володя, а людина, яка виходить з набором якихось гасел, якихось обіцянок, які вона повинна втілити. У Гватемалі теж переміг президент - актор. У перші шість місяців він втілив дуже велику частину своїх обіцянок. Я не пам'ятаю, чи педалювати так питання ринку землі в програмі "Слуги народу". Мені здається, що питання стояло. Але підтримали б люди це питання, якщо б вони не читали, що до цього повинен бути референдум? Потім була заява, що референдум відбудеться між першим і другим голосуванням...

- …і то, з приводу продажу-непродажу іноземцям.

- Причому тут іноземці? Ми прекрасно пам'ятаємо, як була проведена приватизація 90-их років. Все, що було, дісталося за безцінь нинішнім олігархам, а олігархи розіпхали далі, в тому числі і іноземцям. Ця схема працює. Чому я повинен думати, що в цей раз буде якось інакше? А що, участь іноземців з першої спроби, нарівні з нашим олігархатом, які, до речі, за паспортами половина з них іноземці. І якщо покопати по всіх партіях, які пройшли до ВР, то там з'ясується така різнобарвна ситуація. Керівник фракції Давид Арахамія повинен довести, що він не є американцем.

- Арахамія на каналі "1+1" сказав, що у фракції проблемних депутатів менше 2%.

- Якщо 2%, то це не страшно, звичайно. Але ж це можна поправити. Умовно кажучи: попався на дипломатичному листуванні з повією - геть. Попався на тому, що у тебе були судимості - геть. Кажуть, що недоліки - це продовження достоїнств. Люди, які довго знають президента, кажуть, що він людина дуже терпляча. І дає іншим людям другий шанс. Але я не знаю, чи можна використовувати наш досвід сімейного та професійного життя, де ми людині даємо другий шанс, в житті політичному, коли від тебе чекають різких політичних рішень проти зла, яке повинно бути покарано негайно. Насправді почалися вже якісь посадки. Питання в тому, наскільки добре підготовлена ​​ситуація з Пашинським, і найголовніше питання для кожного українця: чи сяде в тюрму Порошенко? Ситуація для сьогоднішнього президента може скластися таким чином, що у нього не буде іншого виходу тримати на плаву свій рейтинг, або піднімати його, окрім як піднімати швидкий каральний меч проти старих можновладців. І коли кажуть, що існує, нібито, змова між Коломойським і Порошенком, і що існує змова з президентом, я не вірю. З приводу президента - точно, з приводу інших - не знаю. Сунь-цзи говорив про війну: "Якщо ти знаєш супротивника і себе - переможеш завжди. Якщо знаєш себе, а не знаєш його - один раз переможеш, інший - програєш. Якщо не знаєш ні його, ні себе - будеш терпіти поразки". Я хочу сказати, що для того, щоб перемагати в будь-якій війні, потрібно знати і себе, і супротивника. У сьогоднішнього президента вже є чіткий почерк: він не страждає стратегічними перегинами.

Новини за темою

- Це плюс чи недолік?

- Як подивитися. Якщо кредо, символ віри Зеленського в тому, що треба робити малими непомітними кроками, а хтось із великих казав, що все велике робиться малим, непомітним ходом, то тоді його система працює. Наприклад, побудував одну лікарню, зробив одну дорогу, посадив одного бандита.

- Це як японці кажуть: швидко – це повільно, але безперервно.

- Так, плавність ходу повинна бути. Але люди голосували за нову владу, перш за все тому, що були обіцяні масові посадки. Складалося враження, що з кримінальною елітою, не в сенсі карною, а у нас вся еліта практично кримінальна... сьогоднішня еліта у нас ще не кримінальна, але, коли минає якийсь час, ми з'ясовуємо, що всі минулі кримінальні.

- І це називається політичним переслідуванням.

- Так. Як грошей накрасти – це економіка, а як відсидіти за це – це вже політика. Справа в тому, що ми теж через 30 років подорослішали і розуміємо. Давайте розглянемо два варіанти. Володимир Зеленський вдало вирішує питання миру на Донбасі. Там з’являється його права рука - Андрій Єрмак, людина, як на мене, витримана. І ще група товаришів, у тому числі Леонід Кучма, у тому числі Олексій Резніков, якого пророкували в керівники Київської адміністрації. Вони здібні люди, і раптом вони вирішать це питання. Звичайно, у Зеленського буде величезна підтримка, нарешті зітхнуть люди, які живуть там, нарешті ми зітхнемо. Якийсь час буде ейфорія, а далі питання, якою ціною? Це позитивний варіант. А якщо цього не станеться? Тому що це політичне танго "Кумпарсита", від іспанського "кумпараса", тобто порівняння. Порівнюватимуться два президенти. А що якщо президент Росії Путін не піде на умови, на які буде згоден президент Зеленський? Що якщо вони повернуться без домовленостей? Я реально хвилююся з цього приводу.

- Це обов'язково робити 9 грудня?

- Там же сакральні речі. Це пов'язано з Новим роком, з якимись політичними рішеннями, які мають ухвалюватися. У цьому є глибокий сенс. 2020 рік буде давати можливість всім людям, які оцінюють діяльність чинної влади, дивитися на неї вже з інших позицій. 

- Але 2019 рік починався не з цим президентом, і вітав з 19-м інший.

- Коли ми перейдемо в новий рік, щомісяця люди будуть дивитися все більш прискіпливо на діяльність президента. Ми підійдемо з якимись успіхами: у нас стабілізувалася валюта, банки запрацювали.

- А як можна було примудритися допустити появу руху опору капітуляції? А тепер ще й формується штаб опору продажу землі.

- Я стояв на землі, в Житомирській області, і відчув метафізику цієї землі. І як писав Пастернак: "земля хитнулася під ногами, немов би з жалю до мене". Як можна було таке серйозне питання - продаж землі - не винести на всенародне обговорення? Питання є очевидним, тому що всенародне обговорення могло бути проти. Але, можливо, вони нагорі розуміють, що країна економічно не може рухатися. Але що тут важливіше: гроші чи розуміння, що слово народу важливіше за гроші. Вибір є очевидним, але він, на жаль, є очевидним не тим, хто ухвалював рішення спочатку голосувати, а потім питати.

- Чомусь про ринок землі говорять у контексті продажу, і мало говорять у контексті купівлі. Ви зможете продати свою землю, кажуть народу. І ніхто не говорить: Ви зможете купити її. За який шиш?

- Мені зателефонував мій однокласник і запитав, чи можна громадянину України отримати свій шматочок землі? Можна, близько 2 га. Ба більше, можна отримати навіть і в місті, і деякі депутати примудрялися отримувати навіть у Києві під будівництво. Але навіть якщо сьогоднішній керівник, як Ісус Христос, нагодує хлібами всіх охочих, все одно виникнуть суперечки. Для того, щоб ухвалювати такі рішення, треба спиратися на волю народу, для того щоб убезпечити себе політично. Я як людина, яка симпатизувала тим ідеям, постулатам, котрі ніс кандидат Зеленський, бажав би, щоб вони порадилися з народом. Мені здається, що точку повернення не пройдено. Як буде добре, якщо парламенту і керівництву вистачить мудрості цей закон далі не продавлювати. Близько 70% українців проти продажу землі. Може, це темні люди, але вони ж люди. Може бути, хтось дуже розумний, типу сьогоднішніх "соросят", але навіть проста пересічна людина знає, що землю заберуть дешево в них, а далі віддадуть їм уже дорого.

- У нас завжди владі не щастить з народом, а народ потім завжди кається у своєму виборі. То, може, на законодавчому рівні ухвалити рішення, щоб у виборах брали участь тільки платники податків?

- Я міркую про долі вітчизни і про те, що електоральна демократія, в тому вигляді, в якому вона є в Україні, не працює 30 років. Не працює система – президент-парламент, як її не назви. На мою думку: в нашій країні взагалі не повинно бути президента. Тому що концентрація влади в руках будь-якого (я не маю на увазі Зеленського)... традиційно, історично, Україна має такий вигляд: внизу влада темряви – вгорі пітьма влади. І влада асоціюється, звичайно, з першою людиною, яку як би жартома назвали гарантом. Особливо Кучмі діставалося.

112.ua

- Це прописано: гарант дотримання Конституції – президент.

- Ну як людина, одна? "Бо слабка вона". Давайте громадська думка виступить гарантом Конституції. До речі, "Слугою народу" було запропоновано створення системи народного вето. У народу має бути право вето. Якісь люди написали, наприклад, що ми вважаємо, що у нас має бути вето на закон про землю.

- Там у тих повідомленнях, у цих ініціативах багато чого пропонували. Наприклад, закрити "112 Україна". А ви кажете "громадська думка". Громадська думка Христа розіп'яла.

- Це точно. Істина десь посередині. Є люди, які вважають, що "112-й" канал треба закрити. А уявіть, якби в нас була пряма демократія, про яку так довго говорила чинна верхівка. І у Володимира Зеленського є ще час зробити прорив у нашій демократії та привести до прямої демократії в смартфоні, коли виноситься: земля, мир з Росією, в якомусь вигляді, закриття "112-го" каналу. Деякі гарячі голови пропонують запровадити систему цензури. А будь-які ігри навколо свободи слова призводять до вуличного протесту. Навіщо доводити до гріха? Деякі люди вважають, що "112-й" канал - це умовно знаряддя якоїсь групи тощо. Але ми з вами прекрасно пам'ятаємо, що "112-й" канал, у тому числі, дав Володимиру Зеленському відсотків десять-дванадцять голосів. За моїми даними. Про що президент, звичайно, не здогадується. Ба більше, я був одним з учасників давання цих голосів.

- Про що ж тоді здогадується президент у цьому контексті?

- Він оточений своїми людьми, які доповідають йому ті новини, які цікаві. У мене була можливість виступити перед першою особою, і я сказав, що населенню країни здається, що ви десь далеко. Я б назвав це скляною кулею: видно, але не чути. Звуконепроникний. Володимир Зеленський - харизматична людина, коли він кудись виходить, його вітають люди. Але в цей час збираються й інші люди. Елементи прямого управління, в 21 столітті - це абсолютно вирішуване питання. В бюджеті мало грошей передбачено на оцифрування країни. Нічого страшного немає, живуть багато країн референдумами. Швейцарія взагалі так живе.

- Усі ці загравання зі смартфоном... якось обережно люди до цього ставляться.

- Було б бажання.

- Нещодавно переглядав фільм "Звичайне диво". Я виписав собі невеликий фрагмент, коли перший міністр нарікав на тирана. Йому кажуть: "Хто, Король?" Він каже: "До Його Величності вже всі звикли. Це міністр-адміністратор". Йому кажуть: "Але чому ви не пожалієтеся Королю?" "Ха, Короля он так хорошо обслуживает и снабжает, что государь ничего не хочет слышать".

- Це вічне явище. Моя точка зору: я прихильник вибору за жеребом і ротацією. Досвід показує, що не можуть люди, які перебувають поруч із президентом, тягнути свою нелегку лямку, яка потім закінчується мільярдними статками. Якщо у Володимира Зеленського буде можливість і бажання змінити цю гвардію, це добре. Їм же так важко жити: на роботі з ранку до вечора згорають, зашиваються. Ну, так не зашивайтесь, поміняйтеся. Ми нещодавно створили на підтримку президента рух "Лампа", який займатиметься стратегічними питаннями. І я б хотів звернутися до українців з посланням: я хотів би очистити Дніпро. Як систему, як річку, яка об'єднує нашу країну. Дніпро забруднений і через 20 років помре. Все можна зробити. Німці те саме зробили з Рейном. 59 міст брали участь. 75 мільярдів було залучено не тільки німецьких, а і європейських грошей на це. І дадуть. Ба більше, і наші союзники, а Дніпро тече територією як мінімум 3 країн, так чи інакше будуть втягнуті до такого роду дій. 

- Хто з наших дасть на це? Тому що ми вже чули від одного бізнесмена, що може дати на кіоск для фарбування.

- Так, на жаль якість еліти є такою, що не дадуть. Наші сьогоднішні не дадуть. Але ось це велике народне стояння має початися. В українській історії вже була руїна. Але минула. Коли через сто років писатимуть про українську історію, це буде важкий період. Не буде фанфар. Буде про мову і про вишиванки – і це серйозно. Але є кілька груп людей, які знущаються із суспільства і вважають, що мова і вишиванки - це зброя для того, щоб отримати з цього якийсь політичний зиск. Мені здається, що є більш серйозні речі.

- Ви говорите, щоб почистити Дніпро, а в Японії є амбіція до кінця 2020 року побудувати нове місто, де б на 100% воно було забезпечено відновлюваною енергією, коли б за поведінкою людей визначали їхні хвороби заздалегідь. А ми говоримо про приватизацію, про те, щоб те, що є, комусь віддати.

- Ми досі не почули стратегічного плану чинної влади. Я думаю, мірою того, як дужчає президент, як мужніє на цій посаді, тільки-но буде видано якісь стратегічні цілі України... наприклад, ми стаємо аграрною частиною Заходу і перестаємо вчити фізику, математику і хімію. Ми просто собі сіємо та оремо. У нашому випадку такі ось мимовільні землероби. Не хотілося б. Час виходити на якісь стратегічні перспективи. Я замислююся: якою буде історична роль Володимира Зеленського? Може, ми занадто багато очікуємо від Володимира Зеленського? А може, він та людина, яка зруйнує стару систему і дасть новим людям хвилю ентузіазму будувати нову країну?

Новини за темою

- Тобто задачу бульдозера, який всі ці авгієві стайні не помиє, а зруйнує.

- Авгієві стайні Геракл чистив, переспрямувавши туди річку. Це не просто глибоко символічно. Ми об'єднаємося по Дніпру, очистимося по Дніпру і відчуємо себе нацією по Дніпру. У нас було зроблено дуже багато помилок з початку 90-х років. Я скажу крамольну річ: Білорусія, Казахстан - двомовні. Україна - мономовна. Чи правильне це було рішення? Судячи з того, що відбувається на Донбасі, воно було, щонайменше, спірним. Можна було підійти до нього мудро. Треба було просто сказати: "Шановні українці. Ми маємо перехідний період. Ми є країною, яка має свою власну мову, – нам пощастило. Українська мова має бути державною. І ми маємо час підготувати вас й особливо покоління на кшталт мого, які розмовляють російською".  

- Так ніхто ж не проти – тільки не за рахунок іншої мови.

- Так. Я говорю завжди російською мовою, тому що російською говорять у Росії. У нас купа варіантів з країнами, які мужніли у важких умовах: США - з англійською, Бразилія - з португальською тощо. Так чи інакше це питання розв`язували. У нас абсолютно чітко можна було це зробити безболісно, якби початкові рішення були би правильними. Не розділяти людей, а підготувати їх до того, щоб була одна мова.

- Ви кажете: очистити Дніпро як певний сакральний акт. Але ж завжди знайдуться тошнотики, які скажуть: а чому не Збруч?

- Символ України - Дніпро, він же Славутич, він же Борисфен. Я думаю, що любов до Дніпра нас усіх об'єднує, а потім візьмемося і за Дністер, і за Дунай.

- Є інформація, що за останні десять років поменшало тіньового працевлаштування. Але хоча подекуди в Україні на тих самих спеціальностях можна заробити стільки ж, скільки й за кордоном, люди все одно їдуть за кордон. Президент теж поставив завдання, має таку амбіцію: повернути людей в Україну, щоб вони працювали і заробляли тут.

- Я думаю, що зараз у людей настрій не так кидати, як це було за Петра Олексійовича. Якщо Володимиру Зеленському вдасться перевести рух України в тихе русло, яким пішло вже багато наших сусідів... Ось Молдова має вже тихо страхову медицину. Естонія - кращу систему цифрових послуг, Польща тихо стала одним із лідерів. Вона абсолютно тримається нарівні з гігантами.

- Там є консенсус. І  поляк, і німець, і естонець знають, куди рухається країна. І вони хочуть, щоб вони туди рухалися. Там немає руху опору тому або того.

- Ми - за стратегічні цілі. Ми – "за мир, за дружбу, за улыбки милых, за сердечность встреч". Я колись розмовляв з покійним великим Любомиром Гузаром і звернув увагу, що він дуже багато сміявся. І він сказав: "Посміхатися можна - реготати не можна". Він мав на увазі, що зникло те, що відрізняло нас завжди, ось ці посмішки на обличчях наших дівчат насамперед. До речі, тут теж повинна бути стратегічна політика - у нас гендерна прірва. У нас чоловіки вмирають раніше, тому що вони не можуть реалізуватися. Країна нині перебуває у фазі розграбування. Грабуй і їдь. Перші особи повинні показати: будуй і привозь. Будуй  і залишайся.

- Але ж усі свої. До однієї школи ходили, одними вулицями.

- Вони не свої. Ми народжуємося всі разом, а вмираємо поодинці. І хтось живе і вмирає набагато краще. Ніякі ми не свої. Батьки – засновники США були дуже освіченими. Кілька зірок моральних авторитетів (а не аморальних, як у нас), політичних запалилися одночасно на небосхилі. Я думаю, що якщо Господь є і Софія простягає над Києвом свої ранта, то колись же нам має пощастити з цими людьми. Ми проголосували за Володимира Зеленського, думаючи, що він із них. Якщо він не справляється зараз - нічого страшного. Ще має час перелаштуватися. Має час перебрати людей. Кеннеді казав: "Не питай, що Батьківщина може зробити для тебе, запитай, що ти можеш зробити для Батьківщини". Але це дуже пафосно. Настав момент, коли ми можемо запитати: що Батьківщина може зробити для свого народу? Скільки ми можемо страждати в цих ланцюгах? Ми все для Батьківщини, для Батьківщини, а коли нам Батьківщина відповість?

- Нещодавно – чергова річниця Революції гідності, Майданів. І в День гідності та свободи президент Зеленський сказав, що "нам потрібні реальні результати розслідування справ на  Майдані. Сім’ї загиблих і все суспільство мають обов’язково отримати відповіді, а винні – покарання".  

- Правильно сказав. Щоправда, генпрокурор Рябошапка сказав, що було втрачено деякі матеріали. Було втрачено - так позносьте голови всім тим, хто втратив, посадіть їх усіх.

- Горбатюк, колишній очільник управління спецрозслідувань ГПУ, постійно нарікає на те, що були постійні перешкоди під час розслідування подій на Майдані.

- І зараз будуть. У владі виявилося багато людей, які не хотіли взагалі, щоб ми щось знали про їхнє минуле. Коли була система нових ліфтів і нових облич, виявилося так, що нові обличчя, наприклад, Давид Арахамія, є орденоносцем епохи Порошенка. Богдан Андрій працював з Азаровим, ще з кимось. Це не страшно, що він працював з кимось, а Арахамія отримував орден, страшно те, що ці люди опинилися сьогодні там, де повинні були бути нові люди. Я розумію, що президента не мав можливості набрати цих людей, та й звідти їх взяти? Але скільки можна ставити нам це питання в країні з багатомільйонним населенням? Як вийшло, що така кількість порохоботів, висловлюючись народною мовою, я би сказав колаборантів (людей, які злочинно співпрацювали зі злочинним режимом), виявилося на плаву? Я не хочу називати, тому що не можу більше наживати особистих ворогів. Ці люди мені нічого поганого не зробили, крім того, що вони угробили нашу з вами країну. Я наживаю ворогів, а їх все підвищують. Як наслідок, реформи не буде - будуть розчарування.

- То, може, все ж таки урізати права голосування? І тільки платники податків нехай голосують.

- Найстрашніша в електоральної демократії система це "одна людина - один голос". Всі люди різні, деякі взагалі нічого не розуміють, але закон суворий. Що більше я думаю про долю Батьківщини, а останнім часом весь час думаю, навіть про свою почав менше думати, то більше я думаю, що нам треба конституційно міняти. Не працює система електоральної демократії. У нас утворилися клани, які контролюють весь час. Якби керівництво країни дійшло би до висновку, що необхідно щось робити із системою вибору людей і людьми... Не працює система - у нас весь час вибирають гірших. Значить, треба створювати інституції, які би не дозволяли цим кланам так управляти людьми. І тут - майбутнє. Я розумію, що це майже утопія, але я в це вірю.

- А як розірвати це коло, якщо олігархічні клани створюють під себе інституції, а потім їх контролюють?

- Таким руйнівником народ бачив і бачить Володимира Зеленського. Він себе позиціонував як людину, яка сказала: все, до побачення, клани. Вийшло у нього чи ні - це інше питання. Тому тягар надій, і вже треба видавати дитинку. І дитинка ця має бути нашою. І якщо вийде, що нині, до кінця року, владі небагато вдасться показати своїм людям, то настане другий період - апатії. Тобто втрата у людей віри. Проблема полягає в тому, що важко союзників знайти у справі державного будівництва. Ющенко - слабкий президент, Янукович - взагалі якесь затемнення, але була певна інституція, за якої можна було гавкати. Зокрема, й на каналах, зокрема й над Януковичем.

112.ua

- Коли я брав участь у різних диспутах під час президентської кампанії, то інколи з'являлася така думка, що до влади має прийти людина, для якої сама одержимість владою є ціллю. Не влада як інструмент збагачення себе, а влада як такий органічний стан.

- Ви хочете запитати, чи відповідає подібного роду підхід сьогоднішньому моменту? Час покаже. Ми не можемо сказати нічого. В одного з моїх улюблених поетів Константіноса Кавафіса є вірш, як імператор іде. Він знімає свої багряні одежі, переодягається, розкланюється, як актор, і йде. Приходити, як актор, - ми вже знаємо як. А ось зробив справу - ось мої результати, кланяєшся і йдеш. На ту саму квартиру, де жив, до тих самих дітей. Якщо запровадити норму закону, що перебування в будь-який гілці влади має на увазі таке саме становище, як у більшості людей, то гадаю, у владі нікого би не було. Але хто заважає запроваджувати дотепні закони? Хто сказав, що дотепність має бути тільки на каналі "1 + 1"? Дотепність має бути в законі. У нас живе багато євреїв-ашкеназі. У них, як вважають, один із найвищих айкью у світі. Подивімося на ізраїльську армію, як дотепно вирішено питання державної таємниці. Там дозволяє статут солдату й офіцеру говорити все, що він знає. І ті, хто його катують, знають, що катувати сильно не треба, він все одно розповість все, що знає. Це дотепно. І побільше дотепності не на сцені в сенсі глузування, а побільше дотепності в законах. Колись Богдан сказав, що вони залучать нобелівських лауреатів для того, щоб піднімати українську економіку. Я не знаю, чи має наш Олексій "кіндерсюрприз" Гончарук нобелівський ступінь, але я знаю точно, що ступінь магістра не відповідає зразку. Як це може бути? І чому він ще там, якщо це дійсно так?

Новини за темою

- Якщо зірки запалюють, то це комусь потрібно?

- Абсолютно правильно. Ви сказали про маніпуляції, і люди це розуміють. Вся ось ця гидота, яка є навколо нас, вона змусить верхівку, зокрема й президента, і людей, вже нових, поруч з ним, ухвалити ті рішення, які врятують майбутнє і президента, і країни. Я би не хотів заражати громадським песимізмом і без того уражене песимізмом наше суспільство. Ми не намагаємося "укомашити" наше населення, переходячи на якісь гасла, а залучаємо народ до громадського обговорення серйозних проблем. І в цьому я вбачаю головну мета сьогоднішньої журналістики. А ось ці всі розмови нової влади про те, що треба контролювати: правильні новини, неправильні новини¸ каже міністр Бородянський. Він, може, розумна людина і розуміє те, чого не розуміємо ми з вами, але, може, що й ми розуміємо те, що є незрозумілим для нього. Що людям має бути зрозуміло, що робить влада. Не треба намагатися складними словами, складними формулами пояснити, чому закрито той чи інший канал. Та не треба закривати канали. Нехай розквітає сто квітів. Сталін колись був поетом і в 16 років опублікував перші два вірші. Один із них закінчується так: "А вы учебой своей прославьте родину свою". Цю сталінську пораду дуже хотілося би втілити всім нам. Ми вже повчилися на своїх помилках, зокрема й політичних. Ми повинні увійти в діалог. Я з керівництвом вашого каналу домовився про те (поки нам рот не забили глиною), що ми будемо транслювати засідання "Лампи". І ми хотіли би залучати якнайбільше людей. Чому ось ця спроба зробити людей дурнішими, ніж вони є, вдається?

- Вам не здається, що ефект від засідань "Лампи" був би ще кращим, якби пряма трансляція велася безпосередньо в кабінет президента?

- Гадаю, що він, щонайменше, щось побачить. І не завдяки, а всупереч. Я дуже вірю, що у 20-му році у нього настане час різких рішень, інакше ось ця група людей, яка перебуває поруч з ним, затягне його на дно історичних втрат країни.

- Цьогоріч головна ялинка країни буде заввишки 30 м, а завважки - понад 100 тон.

- Оце буде, як казав Янукович, "йолка". 

- А ви, як корінний киянин, яку новорічну ялинку згадуєте?

- У Жовтневому палаці, куди я ходив завжди. Ми всі були діти всього нашого народу. До речі, я поки не побачив особливого зшивання заходу і сходу, про яке Володимир Зеленський говорив. Я би хотів йому побажати, щоб, по-перше, настав мир, щоб йому вдалося і щоб він перейшов до другої частини. Інакше нам буде дуже важко. І ось цей цуґцванґ, про який говорять, тобто про можливість отримати мат за будь-який хід, він склався саме тому, що багато людей навколо президента повели його не зовсім правильним шляхом з погляду виконання передвиборчих обіцянок. І він повинен буде, як мені здається, щось принести перед Новим роком як подарунок під ту 150-тонну ялинку.

- Я вам дякую, пане Андрію.

- Дуже приємно, дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>