banner banner banner banner

Коли націоналізм був введений в ранг державної політики, ми втратили найбільшу кількість наших земель і добробут народу

Коли націоналізм був введений в ранг державної політики, ми втратили найбільшу кількість наших земель і добробут народу
112.ua

- У нашій студії Андрій Пальчевський – телеведучий, політик, киянин. Вітаю вас зі святом, пане Андрію.

- Українець і незалежний.

- 100%. Як у вас сьогоднішній день, як ви зазвичай проводите цей день, і, можливо, у вас є якісь атрибути цього дня?

- Атрибутів у мене немає ніяких. Настрій у мене дуже добрий, але мені здається, що період початку нашого завершився і нам потрібно налаштуватися на подальшу боротьбу за наших людей.

Новини за темою

- Якщо порівняти 29 років людини і країни – про що цей вік? Ви б хотіли повернутися в свої 29 років?

- Я комфортно почуваюся у свої 59, так само незалежно, як й у 29, навіть більше. 29, всі говорять, що мало для країни. Та ні. Досить було країн, які закінчували виступи набагато раніше. Далеко ходити не треба - візьмемо історію ЗУНР. Я знаю таке свято, як 30-річчя Китайської Народної Республіки. Вона теж здавалася молодою, тільки вона до цього існувала понад 2000 років. І Україна теж не просто виникла на порожньому місці. Це дуже важливо вбити в голову керівництву країни. Вони не отримали якусь лежачу в пустелі або в степу з козаком Мамаєм банду - вони отримали квітучу країну. Але, втім, за 30 років встигли її згубити. Тому починається другий період.

- Є теорія етапів розвитку. Подружжя Вайнголд довело, що є чотири стадії: співзалежність - матір і дитина, контрзалежність – відділення від матері, незалежність – самостійність і взаємозалежність. Якщо сприймати СРСР як співзалежну структуру, то зараз наша країна в якій із цих стадій?

- Платон говорив, що в будь-якій справі найголовніше початок. Початок незалежності ми просто дивно проґавили. Звичайно, ми можемо сказати, що всі ми "брати українці козацького роду" і самі керуємо процесом, тільки якось вийшло, що ми залишилися в стадії залежності. Залежність у нас від олігархічних кланів, яку ми самі собі вигадали. І скільки б ми не рухалися, вже 29 років наша найголовніша проблема - невдала Конституція, в якій написано, що президент - султан України, і його васалітет, якому він дозволяє грабувати і наживатися. І так вийшло, що захопивши владу в тоді ще непідготовленого пострадянського народу, який не звик до демократичних виборів, далі зробили все можливе, щоб позбавити людей можливості думати. Для цього було зроблено відповідну школу. Батьки ж не дарма скаржаться, що відстаємо. Ми випускаємо 50 тис. юристів і 5 тис. інженерів, а треба навпаки. Якщо говорити за Фрейдом, то ми дуже сильно застрягли в початковій стадії. Ми вже мали 15 років тому піти. У нас Майданів було більше на душу населення, ніж у будь-якій країні Європи. Який сенс? А влада все одно у тих же людей.

- Але ж це шлях до демократії.

- Так вона ж може не настати. Є поняття перманентна революція, а у нас перманентна демократія. Минають роки - то тобі судимий, то актор, то бухгалтер, то партпрацівник, а все одне і те ж. Давайте вже в цю п'ятирічку зробимо дві речі. Президент Зеленський колись говорив, що він буде останнім президентом у тому вигляді, в якому ми звикли їх бачити, а саме цар. І треба піти красиво. І змінити Конституцію, а саме: двопалатний парламент, в якому буде консервативна частина, тобто представники областей, та оперативна частина, швидкий парламент, щоб не засиджувалися. Плюс треба ухвалити кілька законів. Я, наприклад, вважаю, що терміни президентські, навіть якщо він буде обиратися в парламенті, і буде не такою великою людиною, не повинні бути більше одного терміну. А далі у "Квартали", в театри, гаражі, до глечиків, ідіть туди, звідки вас вітром дурості нашої та історією занесло. У людей склалося враження, що ми нічого не можемо, тому що ми весь час погано вибираємо. Та немає, з кого вибирати. Олігархічна система весь час дає телеканали своїм ставленикам, а вибирає народ по телевізору. Й ось "Квартал" танцював, зараз затанцює ще один комік, який розповість, що він 40 років займався комедією, але зараз настав серйозний час.

- Залежність України від олігархічних кланів, про яку ви говорите, можливо змінити чи ні?

- У нас був шанс - Зеленський нам здавався подобою виходу. Не всім - 15% українців здавалося, що із двох олігархів кращий Порошенко, який просто прибив цю країну. Політика - завжди вибір меншого зла, але черговий візит виявився дуже далекий від наших уявлень про Голобородька. Нема Голобородька, але ж він міг би бути. Голобородько міг виявитися Гавелом, Ден Сяопіном, Ангелою Меркель. Політик повинен бути тихим, тому що всі тихі речі робляться малим непомітним ходом. Треба зосередитися на економіці, добробуті, і як можна попадатися на прийоми, особливо пов'язані з атрибутикою незалежності. Справа ж не у вишиванках, не в бджолах. Україна - складна структура. Це синтетична, свого часу зшита територія. Молоді люди не розуміють, що багато частин України було приєднано до неї внаслідок розділення після війни Сталіним. Все з'єднали, мови з'єднали, а далі хлопці на зразок Порошенка до всього цього вінегрету ще й церкву поділили, за мовною ознакою нас розділили ще більше. Здавалося, що ми за 29 років повинні консолідуватися і зрозуміти, що ми єдиний організм - ні, тому що нас ділять політики. Але попрацюємо над цим – не дамо нас ділити.

- Ви кажете, що більше жінок у політиці, то менше воєн.

- Там і ковіду немає. 10 найкращих країн, де немає хвороб, очолюють жінки. А у нашій країні найбільші темпи зростання захворюваності на коронавірус. Зовсім нещодавно глава країни Зеленський Володимир Олександрович сказав, що ми майстри спорту з боротьби з ковідом. Мені було соромно, і не так за нього за нього незручно принаймні, а за радників. Вже 2 тисячі випадків ковіду щодня – це нормальне явище, а буде і 3 тисячі щодня, а потім вони скасують вибори. Тому цей "санітарний лєкарь"...

- Віктор Ляшко?

- ... набув уже статусу рок-зірки. Навіщо з нафталіну витягли людину, яка зруйнувала санепідслужбу? А дістали його для того, щоб він вчасно оголосив, що у нас велика кількість випадків захворювання, тому людям похилого віку не треба ходити на вибори. Тому що дорослі люди приймуть рішення проти нинішньої влади.

Новини за темою

- У ВР IX скликання 87 народних обраниць, це 20%. Що б змінилось, якби український парламент на 40% складався б із жінок?

- Справа ж у тому, яким шляхом вони йдуть у політику. Я колись написав статтю "Секс-кума". Це жінки "корабельні сосни" в нашій політиці, я не хочу образити цим Аллахвердієву. Це було огидно, що жінку так обізвали, але "корабельні сосни" не ми з вами придумали це явище. Це жінки, яких треба привести до купи: потрібно привести жінку і вони ведуть. Є три головні слова, що угробили Україну, – "активіст", "блогер", "волонтер". Я взагалі не можу зрозуміти, хто такі активісти. Блогер це той, кого на роботу не взяли, здебільшого. Чому блогер виражає громадську думку, коли є журналісти та звичайні люди. А хто такий волонтер? Добровольці бувають на фронті.

- Може, це свідчить про активність нашого суспільства?

- Ні, просто з'явилася група людей, яким журналісти чомусь надали пріоритет перед вчителями, робітниками. Візьмемо України 1970-х рр. це металург, шахтар, вчений, лікар. А зараз блогер, волонтер і "лом" лідер громадської думки. А де культура? Де наші письменники, поети? Я не проти поп -культури, але вона відрізняється від глибинної культури тим, що у поп-культурі є гроші, а у другій титули. Поп-культура скороминуща, як "Квартал", а Шевченко та Франко увічнені. І завдання уряду стежити за ось цією частиною. Мадонна ж не отримує звання народної артистки США. А у нас усе навпаки, бо ми із завзятістю ідіотів вибираємо людей, які протягом усього свого життя тільки цим і займалися. Ми як нація ніяк не можемо зрозуміти, що для того, щоб йти вперед, мають бути люди, які є кращими та розумнішими за середню людину. Якщо у нас містами керують представники олімпійських видів спорту, то давайте перейдемо до неолімпійських метання дротиків, кеглі. Боротьба з антиінтелектуальністю – це наше завдання на наступну п'ятирічку. Ми маємо зрозуміти, і цього має навчити нас школа: якщо ми не вибиратимемо найкращих з нас, то у владі постійно будуть: Ющенко, Янукович, Кучма та подібні до них. І ось минуло п'ять років, і Кучма, який зробив для цієї країни дуже багато негативу, фактично пустив її під укіс, стратегічно, видається нам серед горбатих більш рівним. Йому навіть довіряють вести переговори, а коли він втомлюється, майже в 80 років, виходить ще "молодший" політик, Леонід Макарович. І президент говорить: я дуже задоволений. Я не проти, я – "за", але ці люди мали себе показувати тоді, коли їм народ вручив цілу країну, а не зараз, коли вони розмірковують, що буде на Донбасі. Ми знаємо, що буде на Донбасі, не буде нічого доброго. Слава Богу, що там зараз перемир'я! І ​​я не можу не висловити подяку нашому керівництву, що хоча б зараз не стріляють і не вбивають на Донбасі. Але підхід же був зовсім іншим. Порошенко 6 років тому заявляв, що війна за два тижні закінчиться, що гривня буде утричі стабільнішою тощо. Цей розповідав, що бандити сидітимуть у тюрмах. Коротше цьому треба покласти край, і треба вибирати людей, які змінюватимуть конституційний лад, тому що Конституція 1990-х років не працює. Вона веде нас у нікуди. Вона недосконала. Ми придумали таку дурість, що у нас президент є Гарантом Конституції. Ось вони її і змінюють.

- Нещодавно ви згадували про те, що у 1991 році ви пішли з армії, а у 1992 році вже заробили свій перший мільйон. Як за перший рік незалежності вам вдалося це зробити?

- Ми змінювали технології на великих підприємствах. Зараз вже технологій немає нічого змінювати. 29 років короткий термін, для того щоб провести деіндустріалізацію. І перетворити країну з індустріальної, а вона була номером один із пострадянських, у колгоспну. А хто нам заважав, таким "незалежним", зайнятися нашою головною рікою, Дніпром? Я скажу, хто олігархат, стара Конституція, яка дозволяла кожному президенту висисати кров, а згодом дача на Сардинії, будинки в Італії та Лондоні. На крайній випадок у Безрадичах посидимо, але рахунки однаково у валюті. Ми почнемо політичний рух, і я хотів би вкласти у нього залишок усього, що мені дала природа, і сил, які мені дала наша, моя земля. І моя не тому, що вона моя, а тому, що я її.

- Чому про нашу країну дізнаються через скандали, сутички, а не тому, що ми стали успішними в економічній чи соціальній площині?

- Кожній країні, яка пішла вперед, їй в якомусь сенсі пощастило. Американцям пощастило з батьками-засновниками. Українці свого часу, в 90-ті роки, почали голосувати. Але ніхто не вчив нас, як треба голосувати. Стародавні філософи говорили, що набагато важливіше вміти вибирати, ніж вміти працювати кайлом. Хоча я прекрасно розумію, хто нас годує. А від нас хочуть чорнозем, бажано випалену землю – це те, куди нас ведуть так звані президенти. Треба закінчувати із цим інститутом. Наступні 29 років в такому форматі ми не витримаємо.

- Як запровадити економічний націоналізм?

- Україна спробувала себе за Порошенка на націоналістичній ниві. У нас націоналізм протягом 5 років було зведено в ранг державної політики. Багато він нам дав? Саме в цей час ми втратили найбільшу кількість наших земель і добробут народу. Львівський, галицький період в історії України за це п'ятиріччя точно скінчився. Хоча президент Зеленський, який обіцяв повернути Україну в багатонаціональне, багатовекторне і багатокультурне русло, не витримав тиску націоналістів і прогнувся під націоналістичну ідеологію. І з мовами зробив зовсім не те, що обіцяв. З людиною ми повинні спілкуватися так, щоб людина отримала задоволення і на 100% зрозуміла, про що ми говоримо.

Вісті

- Запитання від глядачів: "Чим вам не подобалося торгувати у своєму житті?".

- Коли я працював в Америці, а я був зовсім молодим, мені було 30 років, у мене був учитель, який говорив мені: "Душу не можна продавати – її можна здавати в оренду". Душею мені не доводилося торгувати. Можна здавати в оренду, можна трішечки прибрати свої амбіції, якщо це потрібно для країни, для людей, укласти союзи, навіть ті, які тобі здаються неможливими. Я ось, наприклад, не розумію, як керівник нашої країни не може одночасно розмовляти з двома крилами нашої політики. Наприклад, тут "Свобода", а тут ОПЗЖ. Так це чудово – розмовляй і з тими, і з іншими. На те він і президент – тільки для цього треба вчитися чути, а не слухати. І в жодному разі не лягати під одну ідеологію – рівновіддаленість повинна бути. Уміння знайти спільну мову і душу не продавати.

- "Кому зателефонували з найпершого мобільного телефона? Що це був за апарат?"

- Здається, це був Benefon. А телефонував я своєму партнеру.

- "Найдовша черга, в якій вам довелося простояти, у вашому житті?"

- Це було в аеропорту Лондона, коли одночасно прийшли чотири Boeing. Я стояв протягом 5 годин.

- "Що б ви сказали кожному з шести президентів України?"

- "До побачення". У нас всі президенти, крім Леоніда Макаровича, мільярдери. Або вони, або члени їхніх сімей. А мені хочеться, щоб ці мільярди були в школах, садочках, які не будують у Києві. Я впевнений, що й в інших містах теж.

- У нас парламентсько-президентська форма правління, а чому все вирішує президент?

- Поняття булави, гетьмана досі панує в нашій національній самосвідомості.

- "Якби ви могли змінити якусь подію в історії нашої держави, що б це було?"

- Змінити Конституцію і прибрати президентський пост.

- "Чи є у вас одежа українських брендів?"

- 100% є. Я на вулиці зараз часто купую – я ж на районах тепер живу. Це у нас у центрі міста всі такі, а в районах все застигло. Центр Києва – це як інше місто. Ще й мостів немає – мости побудуємо.

- "Я стою в державній програмі "Доступне житло" на 126-му місці. Я дуже обурений припиненням фінансування цієї програми".

- Вони закривають програму, і людина залишається ні з чим, тому що повірила державі. Треба голосувати за людей, яким довіряєте, по-перше. А по-друге, ми ж виростили бандитську державу за 29 років. Нам весь час розповідали, що бізнесмени – це гади, а держава – це прекрасно. У результаті виявилося, що найбагатші – це чиновники, а найбідніші – це ті, хто працює на державу.

- Кажуть, що в 90-ті роки головним для успіху була підтримка кримінальних авторитетів. Протягом 29 років щось змінилося?

- Ні. Просто кримінальні авторитети пішли нагору - вони сьогодні керівники країни. Для багатьох, хто стоїть при владі, дуже важливо мати бандитську підпірку. Деякі, як попередній президент, собі організовували бандитську підпірку. Наполеон говорив, що достатньо одного мерзотника, щоб розвалити державу. Достатньо однієї хорошої людини, щоб створити державу.

- А система освіти в нас?

- Учіть англійську мову - тоді у вас буде можливість виїхати і довчитися нормально. Наші ж усі виші на ладан дихають. У нас усі юристи й маркетологи, а потрібні інженери. Вже й іноземці перестали згадувати Україну як країну з високим рівнем освіти.

- Може, держава повинна збільшувати державне замовлення, наприклад, на інженерів?

- Але їм же потім кудись треба йти. Добре, що є можливість імміграції. Але що робити з людьми, коли вони будуть повертатися назад? Для цих людей же треба створювати якісь можливості розвиватися. Мине ще 29 років незалежності, і ви побачите, що прошарок українців у Португалії, Іспанії, Італії тощо зросте вдесятеро. Ми навіть не знаємо, як упало наше населення протягом 29 років.

- Кажуть, нас 37 млн за електронним переписом.

- А що, не можна було порахувати? Через 29 років з такою тенденцією вже не буде півкраїни. А першопричина в тому, що Конституція не відповідає викликам цієї країни. Ідеології немає. Приходять султани – "халіфи на годину". А у нас - на 5 років, а ще хочуть і на 10.

- А що із цим робити? Яким чином можна створювати робочі місця?

- Робочі місця самі не виникнуть. Я думаю, що в "зеленої хвилі", якою накрило нашу країну, вистачить розуму почитати нашу Конституцію, в якій написано, що ми соціальна держава. Керівник ОП сказав, що ми будемо залучати Нобелівських лауреатів. Економіка - це не припливи й відливи, це плід праці найрозумніших людей, яких треба зібрати разом і дати їм програму. В.О. Зеленський при владі півтора року - ви хоч одну програму бачили? Але зате фонд Covid-19 буде розкрадено на будівництво доріг. У президента повинен бути моральний стрижень. Зеленський колись говорив у вузькому колі: прийду до влади, знайду класного прем'єра та буду йти. Але щось, мабуть, вирішив затриматися. І з класними прем'єрами теж проблемка є. Як написано в американській газеті: "найкраща робота на землі: президент України – відповідальності нуль, гроші – все".

- А політична відповідальність?

- Яка? Хто відповів політично? Є тільки кримінальна відповідальність - в'язниця. У Китаї чиновників масово розстрілювали, а потім кажуть: китайське диво - не крадуть. Я не кровожерливий, але є закони державності, інакше вона втрачається. Хто із сьогоднішніх керівників через 5 років буде в Україні? Ніхто. Вони всі втечуть. А те, що не чіпали попередніх, так це тому, що є домовники, що президент попереднього президента не чіпає.

- Запитання від глядачів:

"Що не соромитеся купувати з українського виробництва?".

- Нічого не соромлюся. Я ж багато працював за кордоном і навчився: якщо можеш витратити, то краще доплатити своєму. Щоб країна йшла вперед, люди повинні витрачати. А в нас не можуть: у них нема чого витрачати. Тоді повинен працювати кредит. А де кредит у становленні України? Куди ми йдемо? Перші три строки ми йшли в бік сходу. Порошенко прийшов: Росію нафіг, хоча сам торгує, телефонує Путіну й чудово з ним спілкується. У нас люди хороші, вони думають, що президент йде працювати і зараз покладе своє життя. Та ні, він наші життя покладе, а свою - ні.

Новини за темою

- "Як знайти роботу людині, яка закінчила магістратуру, автодорожній, адже молоді фахівці нашому місту не потрібні?".

- Англійська мова, руки в ноги й туди. Ви тут не потрібні. За винятком якщо ваш тато, коханий або наш спортивненький мер запропонує вам якусь синекуру. Але, позаяк там сидять всі його дружки, відсмоктуючи третину бюджету міста у свої кишені, це навряд чи станеться. Є можливість - виїжджайте, протестуючи ногами. Там молоді люди будують своє життя, там у них є перспектива, життя ж минає. Я зараз живу на районах. Це колумбарії. Понад 80% нашого житлового фонду побудовано за радянського режиму - туди людей загнали, і головне, щоб вони там швидше померли. Я виступаю в школі й говорю дітям, що головний ворог людини це держава. Цей звір, Левіафан, якому ми віддаємо наші свободи і все, що у нас є, взамін на безпеку. А він відсмоктує у нас всю кров, все щастя і не дає безпеки.

- Можливо, тоді треба брати участь у політичному житті й обирати тих?

- Для цього треба вчити. Для цього повинна бути просвітницька функція, зокрема й у телебачення. Зеленський ставить керівником культури з одного каналу, з іншого. Ставить їхню першу особу. А перша особа має відповідне розуміння цього? Велике питання.

- Ви кажете, що треба їхати звідси, а хто ж залишиться?

- Це страшно, що я говорю, але через це проходили Китай, В'єтнам, Південна Корея, Іспанія, Ірландія. Люди ж повертаються. Вони створюють бізнеси, нові технології. І найголовніше, коли виїжджають одні, починають більше цінувати інших. А що нам робити з нашими жінками? Я свого часу писав Миколі Яновичу Азарову записку: "Гендерна політика", якої теж немає. Катерина Велика виписувала сюди гусар. Територія нашої Кіровоградської області – це були хорвати, арнаути, німецькі драгуни. Треба було заселяти великий степ, потрібні були чоловіки. Нині у нас вічний брак чоловіків. У маленьких містах чоловіки розбіглися, і хто буде займатися цим питанням?

- Що потрібно зробити для того, щоб була хороша зарплата, щоб не відбувалися ті речі, про які ви говорите?

- Правильні вибори – це вибір правильних людей, які вирішують економічні завдання. А це – багатство. Значить, правильні вибори – це багатство. Неправильні – злидні. Якщо ми будемо вибирати ідіотів, з наполегливістю ідіотів, то у нас буде одне й те саме. 75% країни проти попереднього президента. Такого не було в історії Європи.

- А є стратегічні галузі в нашій державі, інвестуючи в які ми можемо підняти економіку?

- Захід має абсолютно зрозумілу стратегію: перетворити нас на забиту країну споживачів й одночасно використовувати наші чорноземи для того, щоб отримувати наші продукти, виснажуючи наші землі. Ані Схід, ні Захід, ніхто не зацікавлений у сильній Україні. У нас є два класи: керівники та керовані. Ті, хто керують, у сильній Україні теж не зацікавлені. Вони всі роз'їдуться. Вони ж доповідають – хто на Схід, хто на Захід – чого бажаєте? Керований клас – клас звичайних людей – має усвідомити, що вони повинні мати своїх представників, які наїжачаться і представлятимуть їхні інтереси. Ось це головне завдання після 29 років, умовно кажучи, падіння. Уявіть собі статистику навпаки: нас було 52 млн, незалежних українців, є заводи, будувалося 22 млн кв. м житла. Значить, нині щось не так. Це щось – це взаємозв'язок між державою та людиною. Цей взаємозв'язок забезпечується голосуванням, правильним вибором. Тож після 29 років навчімося правильно голосувати.

- На вашу думку, що зміниться в Україні за 10 років?

- Маємо шанс втратити країну, якщо не навчимося вибирати за ці 10 років правильно. Вона буде в економічному рабстві та дійде до розпаду. "Ще не вмерла України ...". А може, нам щось більш оптимістичне? Нам треба повернути словам первісний зміст – повинен бути соціальний оптимізм. Хтось повинен ставити соціальний тон. Може, за ці 10 років ми і гімн змінимо на оптимістичний. Не "згинуть наші воріженьки", а "вже згинули", які називаються зрадниками національних інтересів.

- Хочеться 29-й день народження нашої країни якось оптимістично завершити, з якимись побажаннями.

- Ми оптимісти насправді, просто добре поінформовані. Ми повинні розуміти, що період дитинства-отроцтва закінчився. Вибираймо обережно і думаймо про те, як ми змінимо наш політичний лад. Змінимо – і 30-ту річницю зустрінемо чудово.

- Дякую вам.

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>