banner banner banner banner

Коли Квіташвілі написав заяву, пробували продати його посаду, але вона вже не котирувалася

ОКСАНА Корчинська - народний депутат України від фракції Радикальної партії Олега Ляшка. Перший заступник комітету ВР з питань охорони здоров'я. Глава наглядової ради дитячої лікарні "Охматдит" у Києві. Вважає, що повноцінне життя молодих людей повинне бути радикальним. Заміжня, має сина.

Коли Квіташвілі написав заяву, пробували продати його посаду, але вона вже не котирувалася
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

ОКСАНА Корчинська - народний депутат України від фракції Радикальної партії Олега Ляшка. Перший заступник комітету ВР з питань охорони здоров'я. Глава наглядової ради дитячої лікарні "Охматдит" у Києві. Вважає, що повноцінне життя молодих людей повинне бути радикальним. Заміжня, має сина.

Влащенко: Сьогодні у нас в гостях народний депутат України Оксана Корчинська.

Добрий вечір, Оксано. Не призначено єдиного міністра - в МОЗ. Як ви думаєте, чому саме це міністерство стало каменем спотикання?

Корчинська: На мій суб’єктивний погляд, перший заступник міністра Павленко була тим сірим кардиналом, котрий керував міністерством. Сам міністр в житті людина дуже цікава, і я, все ж таки, підозрюю, що він не корупціонер, і ніколи не був корупціонером. Він просто людина, якій треба працювати виключно в невеличкій країні, розвинутій, європейській, де стала економіка, стала система. Він був людина, котра де-юре, тому що де-факто, дійсно, очолювала все і все робила Павленко. І всі темні справи, як раз, були пов’язані з нею. І всі поразки МОЗ, і те, що ми до сих пір, наприклад, не маємо ліків за міжнародними закупівлями - це її відповідальність, тому що вона не була зацікавлена, абсолютно, щоб міжнародні закупівлі відбулися прозоро і чесно. Від неї залежали всі підзаконні акти. Ми були авторами законопроекту. Закон був прийнятий більше року тому, писався в важких муках, робився аж з трьох законів. Були передбачені всі ситуації, але повинні бути підзаконні акти, і дорожня карта, позаяк в країні перший раз відбувається закупівля за міжнародними стандартами і з міжнародними організаціями. Наша задача була - зламати оцій гідрі, нашій фармацевтичній мафії, шию, тому що завжди самий великий відсоток прибутку лишався на місцевих дистриб’юторах. Поки нам це не вдалося зробити.

- Кажуть, що два народних депутати, з вашого комітету, після того, як пішли Павленко і Загорія поділили весь фармацевтичний ринок і тепер від міністра нічого залежати не буде. Наскільки це відповідає дійсності?

- Я не думаю, що ці люди, які збираються реально зараз рулити ситуацію в МОЗ – вони є безпосередньо з нашого комітету. Там можуть бути ті люди, які є другим ешелоном, які будуть підгавкувати, і мають справу. Реально люди, які впливають на ситуацію, знаходяться у фракції БПП. Один з них - це Загорія. Павленко в тому числі працювала і з Кононенком, вже останній час. Нам вдалося в липні зробити міжвідомче розслідування, і воно повинно було закінчитися зняттям Павленко і передачею справи в ГПУ. Учасниками цього розслідування було 10 міністерств, 14 народних депутатів, і це було на базі Національного агентства державної служби. Але, по чуткам, я не можу цього стверджувати, тоді включився на боці Павленко Кононенко, і вона залишилися в міністерстві, навіть після висновку цієї державної комісії. Не відбулося закупівель на мільярд гривень - ліки не заїхали в країну.

- Що заважає зараз передати цю справу в НАБУ?

- Ми подавали – вона там. Але не розслідується. Я знаю, що і Кужель теж подавала, і багато депутатів подавали. Ми подавали і в Державне агентство, а воно потім подавало в НАБУ. Але замість передачі в прокуратуру відбулася просто догана. Там було доведено, давали свідчення працівники МОЗ Державному експертному центру, що в них Павленко вимагала, щоб їй в кабінет приносили досьє на ліки. Це взагалі кримінальна справа, коли вимагають такі речі.

Новини за темою

- Чи правда, що від міністра нічого не залежить в даній ситуації? Чи знаєте ви хоч одну людину з тих, хто міг би, гіпотетично, бути міністром, у кого розписана концепція і покрокова дорожня карта реформування медицини України?

- Я знаю кілька особистостей, професіоналів, в цій країні, які могли би зараз бути флагманами по реформі охорони здоров’я. Ніхто з них не роздивлявся на Банковій, тому що вони сказали, що за умов, які розглядаються на призначення міністра МОЗ – ніхто не погодиться. Колись не просто міністра призначали, а ця посада купувалася за шалені гроші. Зараз вона дешево коштує. Коли Квіташвілі написав заяву, її пробували комусь запропонувати, або продати, але вона вже не котувалася, тому що в цьому році, за законом України про міжнародні закупівлі, всі закупівлі ліків, 19 державних програм, а це більш ніж 5 млрд гривень, повинні бути здійснені міжнародними організаціями. Тобто вони вже позбавляються контролю за державними коштами. А це вже не цікаво. Тим, кому важливо прийти і пахати, їм важливо прийти і пахати командою. Тому що те міністерство, яке є зараз, відбувалося всі останні роки. Це було міністерство, де були люди з різних кланів. Це були люди, які не могли домовитися ні по одній темі, бо жоден заступник не знав, що робить інший заступник. А в нашій країні є достойні люди, надзвичайно сильні особистості, головні лікарі, які зараз показали, що вони можуть організувати великий рух навколо своїх обласних лікарень. Незважаючи на те, що відбувається в країні – вони показали, що вони можуть в своєму секторі. Ми зараз говоримо про медичного менеджера, якого в країні, взагалі, такого фаху ніколи не було, тому, на жаль, щоб я побачила, що є програма детально розписана, то я це бачила тільки у однієї людини - це Ольга Богомолець. Вона пробувала це зробити в комітеті, і пробувала з міністром знайти спільну мову, і написати спільну програму. Її програма була озвучена, презентована, і її можна було обговорювати. Бо більше ніхто не запропонував модель. Ми до сих пір реформуємося якимось пілотами, і у нашій системі охорони здоров’я вже постійно діє закон самозбереження. І всі лікарі кажуть: "Не чіпайте нас". На життя вони собі заробляють побутовою корупцією, самі кращі лікарі розраховують на справедливу вдячність. Гірше крило, і таких кожен третій – це вимагателі, хабарники, котрі живуть за рахунок того, що вони вимагають до того, як взяти пацієнта, хабарі.   

- Може варто було б почати з медичної страховки, яка б фінансово забезпечила перетворення? Може, дійсно, нам пустити іноземні страхові компанії для того, щоб організувати страхову медицину в країні?

- Само собою. Це – ринок, а ринок повинен буті відкритий. Повинна бути якісна конкуренція. Сюди повинні заходити, в тому числі, і іноземні компанії, для того, щоб показати якість послуг і рівень послуг. Я думаю, що у нас іншої моделі, ніж йти до страхової медицини – не існує. Ми не готові до моделі Англії, де є безкоштовна медицина, тому що це зовсім інший рівень. З нашої моделі, "совецької", на цю модель ми вже не перейдемо, тому що ця модель у нас вже прогнила. Тому в нас іншого виходу немає. Єдине, від чого нас застерігає Захід, щоб це був процес не дуже швидкий, тому що можна багато помилок наробити. В даному разі страждають, звичайно, люди похилого віку, і люди, які не можуть себе забезпечити базовим пакунком послуг. В нашій країні до цих пір немає визначення, що таке медична послуга. В минулому році більшість наших бійців АТО залишилися без психологічної допомоги, тому що ті психологи, які могли б вийти на тендер в Мінсоцполітики, і надати свої послуги, а не бути вічними волонтерами в госпіталях - не змогли вийти, бо медичної послуги надати неможливо.

Новини за темою

- Що зараз з військово-польовою медициною?

- Катастофа. Тому, що ми навчилися – то це фантастика. В Донецькій і Луганській областях ми не чекали, коли щось зміниться в МОЗ, тому що МОЗ не цікавило, взагалі, що відбувається в Донецькій і Луганській областях. Ми змогли з Міноборони, МВС, СБУ, приєднали МОЗ, зробили міжвідомчий штаб, і там собі зробили окрему модель. Ми поламали всі міжвідомчі перепони і там організували одну модель. Вона у нас чудово функціонувала до минулого тижня - потім відбулася демобілізація четвертої хвилі. А четверта хвиля була сама масова хвиля. З фронту пішло 1000 медиків - це були фантастичні люди. А позаяк мобілізація 7-ої хвилі не відбулася, то лишилися тільки залишки 5-6 хвилі, і кадрові наші офіцери, яких мало. Зараз в ЗСУ ми добилися достойних зарплат для медиків. Медик, який йде на контракт в ЗСУ, не їдучи в зону АТО, отримує від 7 тис. гривень на руки. Це медик з училищем. Якщо це лікар, а особливо госпітальний – від 8200. Якщо це зона АТО, госпітальні лікарі, які нам потрібні зараз - хірурги, анестезіологи, травматологи, - від 10 тис. гривень. Вони вже не сидять в окопах, у нас є 17 лікарень, де ми зробили міні-госпіталі. Наші лікарі мобілізовані - це були світочі. В Попасній у нас був лікар з Коломиї, який зробив понад 300 операцій місцевим жінкам. В останній раз я застала у нього в палатах жінок, які приїжджали до нього з Харкова, Дніпропетровська, тому що він робив операції, які в Дніпропетровську коштують 15 тис. гривень, мінімально. А він це робив безкоштовно.

- Чому ви сидите в ВР, а не сформуєте управління військово-польове, і не очолите його?

- Ми його створили вже з Ольгою Богомолець 19 травня минулого року, і я заступник голови штабу. Ми об’єднали сім міністерств, і я до цих пір є міжвідомчий координатор. 

- Що зараз відбувається з будівництвом "Охматдиту"?

- Коли ми стали депутатами в 2014 році, умова нашої опікунської групи, (а нас було 5 чоловік), була по бюджету до Яценюка - "Охматдит". Щоб не продовжував її будовництво "Укрпрофмед", який будував за Януковича. Опікунська рада подала в КРУ томи порушень при закупівлі обладнання, при будівництві. Перед Коваль, яка була причетна до тієї компанії, був борг в 80 млн. В 2014 році Коваль сказала, що вона знає об’єкт, він у неї на балансі, і вона погоджується добудувати все чесно і прозоро, і заморозити борг на три роки, з правом списання. 80 млн нам би вистачило, щоб переробити все те, що було зроблено неякісно, на погляд наших експертів. Ми волонтери, не чиновники. Я завжди працювала менеджером на приватних компаніях. Коли ми сидимо у Кириленка, коли є офіційний лист Яценюка – у Гройсмана, Уманського, Яресько, що борг заморожується до грудня 2017 року. А по законам України через три роки він списується. В даному разі ми були переконані, що те, що вони хотіли вкрасти 80 млн – це буде заморожено. А далі Павленко написала лист в казначейство, а Уманський підписав і дав дозвіл перерахувати їй гроші: 14 млн. Ми подали документи в НАБУ і в Держфінінспекцію. Нам вдалося арештувати з цих грошей 64 млн, і принципова наша позиція, що вони не йдуть на будівництво, а повертаються в казначейство.

- Чи правда, що проти фонду "Таблеточки" є кримінальні справи?

- Я про це не чула. Але те, що вони не влаштовують багатьох, в тому числі лікарів в "Охматдиті" - це без сумніву. Це прозорий фонд, котрий для того, щоб допомагати, вимагає рецепти, і не бере участі в жодній корупційній схемі. "Таблеточки" зараз допомагали 14 областям, але в них були вимоги: рецепти, вони купують тільки ліки, яких у нас немає, не купують ні  в яких сірих дилерів, не купують у компаній, які хочуть лікарі, завідуючі, де вони звикли купувати. Вони купують тільки якість, і за ціною. Тому вони по областям так само були не потрібні. А в "Охматдиті" є відділення, з якими "Таблеточки" принципово не працюють. Наприклад, це відділення трансплантації кісного мозку. Там до сих пір мамам не дають рецепти, ведуть себе не прозоро. У нас була масова інформація про те, що деяким батькам, щоб зайти в це відділення, треба заплатити великі суми грошей. Нам не вдалося це довести, тому що мами забирали свої заяви, тому що вони заручники.

- Ваше запитання?

- Якщо б не ваша робота журналістом – чому б ви присвятили своє життя?

- Я писала б книги, або робила б дитячі кафе, кондитерські.

- Я б вам допомагала. В "Охматдиті" відкриваємо.

- Дякую. 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>