banner banner banner banner

Іван Фурсенко: У багатьох областях члени дільниць намагались сфальсифікувати результати виборів

Іван Фурсенко: У багатьох областях члени дільниць намагались сфальсифікувати результати виборів
112.ua

Іван Фурсенко

Перший заступник Всеукраїнської асоціації громад, член політради партії "Пропозиція"

Вже понад тиждень ТВК рахують голоси на виборах, які відбулися 25 жовтня. Результати оголошено тільки по деяких громадах. Тривалість підрахунку голосів може побити усі рекорди. Та вже сьогодні можна констатувати, що вибори були надзвичайно брудними, з маніпуляціями і спробами фальсифікацій.

На місцевих виборах не просто обрали нові органи місцевого самоврядування, вони показали  справжній рівень довіри до президентської сили і змінили усю кон’юнктуру політичного життя. На арені з’явились і відразу показали результат нові політичні сили, які заручились підтримкою людей. Так, у трьох обласних центрах  – Дніпрі, Житомирі,  Кропивницькому – з високим ступенем імовірності, вже у першому турі перемогу здобувають кандидати від нової партії "Пропозиція", у Миколаєві з великим відривом від конкурента також лідирує кандидат від цієї політсили. У партії численні перемоги і в менших містечках,  в органи місцевого самоврядування усіх рівнів заходить солідний депутатський корпус. Про те, яким буде життя після виборів, чи можливе "потеплішання" між центральною і місцевою владами та як і  хто намагався маніпулювати на виборах, говоримо з першим заступником Всеукраїнської асоціації громад, членом політради "Пропозиції" Іваном Фурсенком.

Пане Іване, розкажіть, як ви можете оцінити хід виборів, які були проблемні моменти?

Вибори були досить складними. Перше, що хотілось би відмітити, це організаційні моменти: держава не виконала своїх зобов’язань щодо забезпечення членів дільниць засобами індивідуального захисту. Гроші вчасно не надійшли до органів місцевого самоврядування, а отже, місцевій владі, яка більш відповідально поставилась до питання безпеки на дільницях, довелось перераховувати кошти на це з власних бюджетів. І якщо у містах все було більш-менш нормально, то в невеличких містечках і селах з організацією протиепідемічних заходів могло би бути краще.

Порушення були. У містах, де члени комісій більш фахово підготовлені, вибори проходили спокійніше, а в селах, на превеликий жаль,  ми спостерігали  і маніпуляції, і фальсифікації. Десь це було несвідомо – через  нове законодавство і великі та складні бюлетені. Переважна більшість сільських жителів, особливо похилого віку, не могла розібратися  в бюлетенях, і траплялися випадки, коли члени комісій показували, де ставити галочку і як ставити галочку, а це в принципі – порушення законодавства, тому що вони не мають права втручатися у виборчий процес.

Але більш тривожить те, що були і свідомі фальсифікації. 

Які найбільш серйозні порушення спостерігались?

Вибори були дуже брудними. Ми фіксували підкуп виборців, працювали так звані "сітки", особливо це нахабно робилося у Дніпрі. Більше того, ми вперше побачили мережі для скупки голосів у сільській місцевості. Раніше на місцевих виборах такого не було. Зараз це характерно для сіл, які примусово приєднали до міст.  Про ці порушення менше говорили в день виборів, бо там немає навіть інтернету нормального, щоб всі ці дії можна було відразу знімати і стрімити.

По всій Україні члени комісій не завжди роздруковували біографії кандидатів. Це проблема загальнонаціонального характеру: десь вибірково не вивішували, десь взагалі ні про кого не було інформації.

Чи були фальсифікації, які могли б серйозно вплинути на результати виборів?

Такі фальсифікації почались уже після закриття дільниць. Ми отримуємо численні сигнали про докидання бюлетенів членами дільниць. Про Петропавлівську Борщагівку, яка об’єднувалась із Софійською, говорять уже навіть центральні канали. Там уже після виборів члени сільської ради самостійно заповнювали бюлетені з купою паспортів і підвищували явку. На Житомирщині  в селі Рудня Іванівська під час передачі бюлетенів у ТВК виявилась рекордна явка – понад 85%, і 90% проголосували за одну партію. За результатами перевірки документів і бюлетенів виявилось, що багато з них заповнені однією рукою, на корінцях немає підписів виборців. Ці дані уже передали правоохоронцям. На Івано-Франківщині  в одній лише Печенігівській громаді поліція відкрила 11 кримінальних справ за заявами "Пропозиції". Ми очікуємо, що правоохоронні органи проводитимуть неупереджене розслідування. 

Як ви можете оцінити результати своєї політичної сили?

Наш результат є прогнозованим, ми приблизно такий і очікували. Приємно, коли наші лідери – співзасновники партії – в переважній більшості перемагають у першому турі, і в міські та обласні ради заходить велика кількість наших депутатів. Є успіхи і в інших областях, приміром, на Рівненщині наші кандидати виграли вибори мера у двох містах – Острозі та Вараші. Вараш – це місто енергетиків, місто інтелектуалів, тому приємно, що наші ідеї виявились близькими там для людей. Будемо присутні в багатьох інших органах місцевого самоврядування різного рівня.  Для молодої партії – це хороший результат. Нам є куди рухатись далі. Зараз головне  – захистити голоси своїх виборців, щоб ЦВК оголосила дійсно ті результати, які ми отримали.

Про які тенденції свідчать результати, які отримали усі партії?

І у "Слуги народу", і в "Голосу", і в "Батьківщини", і в інших парламентських партій результати слабенькі. Люди не сильно хочуть голосувати за загальнонаціональні проекти, тому що вони жодного стосунку не мають до життя на їхніх територіях. Це підтверджує не тільки високий результат "Пропозиції", а й успіхи невеликих локальних партій на рівні областей. В переважній більшості регіонів люди проголосують за тих, кого вони знають і їхні партії, а не за бренди. В кожній другій області перемогу здобули місцеві проекти, такі, як скажімо, в Чернігівській, Закарпатській, Хмельницькій та багатьох інших. Разом з тим такі партії, які відстоюють інтереси  кожної окремо взятої громади, працюють на розбудову своїх територій, а не граються у велику політику, для "Пропозиції" є потенційними союзниками, перед ними наші двері відкриті і ми готові з ними надалі співпрацювати. Адже у нас спільні цілі – сильне і самодостатнє місцеве самоврядування.

Чи вплинуть результати місцевих виборів на загальний політичний порядок денний?

Безумовно, вплинуть. Переважна більшість депутатів-мажоритарників від "слуг народу" вже зрозуміла, що на тих територіях, від яких їх обрали, їм робити нічого, що там населення має уже зовсім інші симпатії й інакше ставиться до монобільшості. Вони зараз будуть більше орієнтуватися на місцеву владу, адже її обрали їхні ж виборці. З іншого боку, нова політична кон’юнктура зможе впливати і на президентську вертикаль. Після формування більшості в обласних радах ми можемо побачити системне висловлення недовіри головам ОДА з боку окремих облрад, тому що губернатори здебільшого є нефаховими, не мають жодного стосунку до територій.

До виборів між центральною і місцевою владою спостерігалось відкрите протистояння. Чи означає завершення виборів "потеплішання" у відносинах між ними?

Говорити про співпрацю центральної влади з місцевим самоврядуванням ще зарано, не думаю, що протистояння  в одну мить буде знівельовано. Багато що залежатиме, головним чином, від дій центру. Побачимо, чи виконає президент таки свою обіцянку щодо передачі земель громадам. Він казав, що це буде зроблено 26 жовтня, але і досі ні постанов уряду, ні закону немає. Як складатимуться стосунки між центром і регіонами залежатиме і від того, який буде прийнятий держбюджет – що буде закладено у Фонд регіонального розвитку, чи буде збережено акцизний податок і повернуто екологічний податок громадам. Бо проект бюджету виглядав бюджетом централізації. Але я думаю, що мажоритарники уже починають вагатися, яким чином за цей бюджет голосувати. 

І другий фактор – як буде сформовано більшість на місцях. Ми розуміємо, що десь від "слуг народу" пройшли люди, які зацікавлені в розвитку своїх громад, і з ними можливе створення коаліції. Тобто багато залежатиме і від позицій тих людей, які пройшли на місцях.

А ще попереду складні питання – прийняття закону про місцеві адміністрації та засади адміністративного устрою. Якщо РДА і ОДА перетворять на "смотрящих", які виключно займаються поборами і наглядом, а не на тих, хто співпрацює з місцевою владою і працює в інтересах жителів територій, то навряд чи можна буде говорити про "потеплішання".

Як, на вашу думку, далі розвиватиметься земельне питання?

Можливі два варіанти розвитку подій. Перший – передача земель згідно з розпорядженням уряду, як це відбувалося за часів Гройсмана. Тобто те, що держава знайшла, те і передала, а знайти вона може не все, як показує практика. Поки у громад немає  повноцінного доступу до реєстрів, до баз даних – повної інвентаризації не буде.

Другий шлях – це законодавче врегулювання і прийняття відповідного закону про передачу усіх сільськогосподарських земель органам місцевого самоврядування. Він був би більш логічним, якби передали усю землю і після цього громади  провели б повну інвентаризацію. Але я так відчуваю, що голосів у сесійній залі під це немає, тому що земельна мафія в Україні досить серйозна, вона працює 20 років і має величезний обсяг "чорного кешу", за який можна купувати і нардепів, і міністрів. Я думаю, що найімовірнішим є сценарій, що уряд  передасть те, що знайшов, але це буде далеко не вся земля.

Чи може змінитись підхід до боротьби з пандемією з огляду на завершення виборів, адже політичні пристрасті уже мають вщухнути, а хвороба нікуди не поділася?

Поки що ми цього не відчуваємо. Судячи із заяв президента чи його дій. Вони 280 млн грн вирішили направити в регіони на закупівлю концентраторів кисню, але що таке 280 млн на 24 області? Це всього по 2 млн грн на район, де проживає 500-600 тисяч населення, – це ні про що.

Держава намагається політичну відповідальність перекласти на громади, заявляючи, що вони багаті, у них багато грошей, вимагайте від свої мерів і депутатів нехай вкладають кошти. Але центральна влада чудово знає, що надходження від основного податку, який наповнює місцеві бюджети, – ПДФО,  в умовах замороженого бізнесу, суттєво зменшились.  Якщо з 2021 року заберуть акциз на пальне, це буде ще один мінус, і в місцевого самоврядування не буде грошей для модернізації клінік.

Як мало б здійснюватися фінансування боротьби з ковідом?

Спочатку нам довго говорили про створення Фонду боротьби з коронавірусом, куди, зауважу, забрали і гроші місцевого самоврядування. А потім, коли з’ясувалося, що з цього фонду не придбали жодного апарата ШВЛ, а все купували за кошти місцевих бюджетів і меценатів, що за кошти фонду в умовах епідемії будували дороги, Єрмак раптом заявляє, що насправді фонд просто так "назвали помилково". Зрозуміло, що все робилось для піару.

Дивно слухати президента, коли він говорить про тестування якоїсь української вакцини. Вона насправді не зареєстрована у ВООЗ, яка не знає нічого про те, що Україна якусь вакцину розробляє. Це очевидні маніпуляції та брехня.

А взагалі підхід до фінансування насправді мав бути зовсім іншим – держава мала забезпечити тестами, але ми так і не розгорнули власне виробництво і всі тести купуємо за кордоном. Держава мала профінансувати лабораторії, щоб вони могли обробляти більше матеріалів. А у нас є громади, де люди чекають на результати тестів по кілька тижнів.

Міста обласного значення ще якось власними зусиллями намагаються стабілізувати ситуацію, а в  райцентрах і віддалених селах ситуація є взагалі патовою.  Сімейних лікарів не вистачає, найближча лікарня подекуди знаходиться за 35-40 км, тож швидка не виїжджає,  хворий тест здати не може, аналіз крові здати не може. Аптек немає, навіть за умови, що є якісь заощадження, а ліків придбати ніде – і це величезна проблема, особливо для депресивних територій і невеликих містечок. Людей поставили в умови "виживеш – добре, не виживеш, ну що ж  – не пощастило".

Чи можуть знову запровадити жорсткий карантин, щоб збити другу хвилю?

Теоретично так, але навряд чи це зроблять. Принаймні в такому  форматі, який був. Уже навряд чи вдасться повністю "покласти" країну. Економіка цього не витримає – з одного боку, з іншого  – населення просто не буде дотримуватися вимог карантину. Ми зараз спостерігаємо аналогічну тенденцію в країнах західної Європи, коли італійці, німці бастують проти запровадження карантину, посилаючись на те, що держава не усім допомагає і їм немає за що жити. А у них зовсім інший рівень життя, ніж у нас. Тому я думаю, що жорсткого карантину не буде. Зараз треба кинути всі зусилля на те, щоб розширювати кількість місць у лікарнях під хворих на ковід з тяжкою формою, закуповувати препарати. Бо знову-таки, поки немає тесту, людину не можуть покласти до лікарні, бо держава без тесту не фінансує лікування. А я повторюсь – лабораторії перевантажені. Це замкнуте коло, яке ні до чого хорошого не призведе. Якби кошти надходили до органів місцевого самоврядування, це все значно швидше вирішувалось би. Якби цей коронавірусний фонд був розподілений хоча б за якоюсь формулою по громадах і містах, то очевидно, що міські та сільські голови значно ефективніше могли б протидіяти епідемії, а не просто витягувати свої останні гроші з програм, які змушені заморожувати, і покладатись на допомогу підприємців.

Чим буде займатися "Пропозиція" після виборів?

Зараз ми будемо займатися розбудовою партії на місцях, будемо долучати до співпраці інші регіони – ті, які не були залучені під час місцевої кампанії. Будемо розвивати напрям жіночого лідерства,  бо партійні квоти питання не вирішують, жінок треба приводити до влади. Будемо розвивати молодіжне крило партії, бо активних молодих лідерів багато, і їм треба давати змогу самореалізуватись. І глобальне питання – це розвиток сільських територій. На превеликий жаль, жоден орган центральної влади, жодна політична сила у парламенті об’єктивно не займаються питанням розвитку села, потрібно розробляти стратегію. Усіма цими питаннями треба займатися. 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>