banner banner banner banner

Геннадій Москаль: На жаль, я більше не бачу у владі розумного та ефективного призначення кадрів

Геннадій Москаль: На жаль, я більше не бачу у владі розумного та ефективного призначення кадрів
112.ua

Геннадій Москаль

Екс-голова Закарпатської ОДА

Кужеєв: Сьогодні у нас у "Великому інтерв'ю" колишній очільник Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

Вітаю вас, пане Геннадію. У 2021 році виповнюється 30 років незалежності України. На вашу думку, чи туди ми йшли всі ці 30 років, куди прийшли?

Москаль: Ви поставили таке болюче питання. Я пам’ятаю 24 серпня 1991 року, коли було проголошено Акт незалежності України. Яка була щира радість, як хотілося робити! Був такий підйом. І з кожним роком воно все вниз і вниз, гірше й гірше. Отак минув і 2020 рік. Люди не того чекали. Весь патріотизм, підйом людей влада знівелювала своїми абсолютно непродуманими діями. Люди сьогодні біля розбитого корита і думають: а що ж таке сталося за 30 років? Я вважаю, що сталося те, що наші виборці постійно помилялися. То йшли з гаслами "Ющенко – так!", "Нас багато – нас не подолати", то йшли за "партію рідну". Як я робив на Луганщині, то бабці сказали: "Ми за рідну Партію регіонів готові померти". І вже 2014 році, коли я був, то вони: "Ой, все так погано". То є можливість реалізувати ваші чаяння померти і не дивитися на це все.

- Жорстко.

- Ну а що? 2019 рік: народ знову підкосили різні "інфекційні" хвороби, які чомусь б’ють по корі головного мозку – "зе, зе, зе". І що? І знову ми біля розбитого корита закінчуємо 2020 рік. З нічим.

- Згідно зі Старим заповітом, в нас ще 10 років – Мойсей водив 40 років, а в нас тільки 30. Принаймні Мойсей хоч знав куди веде.

- Я був в Ізраїлі декілька разів і стажувався там колись. Нам поліція організувала екскурсію. Екскурсовод – араб. Ми проїхали Ізраїль і кажемо: "Та тут територію за день проїхати можна. Як Мойсей 40 років водив?". Екскурсовод каже: "Мойсей зрозумів, що з цими людьми йти до Нового Єрусалима безперспективно. Тобто він чекав, коли настане біологічна смерть, і з молодими, яких сам Мойсей навчить, він піде до Єрусалима". А в нас, в Україні, цього, на жаль, не сталося. Нема Мойсея. Ющенко не був Мойсеєм, а Зеленський не те що на Мойсея, а до жодного біблійного персонажа не подібний.

112.ua

- Ющенко мав, як він казав, дорожню карту.

- В нікуди. Всі з дорожніми картами, з планами А, Б. Мені так подобається, коли Кравчука вже притиснули й кажуть: "Ну скажіть, що за план Б?". Він каже: "Ми звернемося до міжнародної платіжної системи, щоб вони від’єдналися від Росії". Гадаю, що ці платіжні системи і світ пальцем покрутили біля скроні. Це план Б, який приведе нас до миру на Донбасі, чи це повний маразм і маячня?

Новини за темою

- Хто повинен написати національну стратегію України? І що, головне, в цій стратегії прописати?

-  У нас є дві інституції. Я розумію, що президент не може все писати, все знати, все розуміти. В нас є Інститут стратегічних досліджень. Ви когось знаєте з яскравих фігур, хто там сьогодні працює? У нас є РНБО. Вона так тихо сидить. Вся її публічна площина – скільки померло і скільки захворіло на ковід. Це вони мають все писати. Це має затверджуватися рішенням РНБО, а указом президента вводитися в дію. Однак вони мовчать. Президент мовчить, ОП мовчить, РНБО мовчить. Сам Зеленський не знає, куди він іде і куди веде своїх виборців. 

- А його попередники невже знали?

- Ні. Ще більш-менш була стратегія і розуміння ситуації за Кучми. РНБО, Інститут стратегічних досліджень, адміністрація працювали. Щось було. На сьогодні ми зайшли в глухий кут. І, мабуть, у 2021 році ми з нього не вийдемо. На жаль, в Україні цього року дива не буде. Хотілося би вірити, що Бог дасть розуму нашим керманичам, але чогось Бог не дає цього розуму, а, навпаки, залишки цього розуму відбирає.

- Ну, а хто в цьому винен? Народ? Може, йому теж треба якоїсь клепки додати?

- Явно народ. А хто привів цю владу?

- Владі завжди не щастить із народом, а народ нарікає на те, що якась не така влада.

- Владі з народом пощастило, бо народ піддався на ту ярку палітурку від цукерки. Але коли народ після голосування її відкрив, то там порожньо. Вважаю, що виборці мусять бути відповідальними. Подивіться, як німці ставляться до виборів. Тому що в 1933 році вони так помилилися – привели Гітлера до влади. Розплатилися за це вони катастрофою. Наші виборці несуть потім відповідальність тим, що піднімаються тарифи, життя стає нестерпним, безгрішшя. Але щойно з’явиться знову якийсь месія з псевдопатріотичними гаслами – знову люди повірять. Ми 30 років змарнували і прийшли до розбитого корита. Люди ще є прихильниками російських народних казок, що можна нічого не робити, а диво-піч все зварить і напече й буде золота рибка. Кожен надіється на диво, на щастя, що він зловить золоту рибку і три бажання буде виконано. Виборів ще буде багато в нашій державі, й не винуваті президенти, а винуваті виборці, які привели негідних, нерозвинених, недержавницьких політиків до влади.

112.ua

- Треба якось зіставляти свої бажання з можливостями?

- У 2019 році з людьми неможливо було говорити. Казали: "Ви не розумієте! Настає нова ера. Все, що було за вас, за Порошенка, це все. Ми заживемо". Я їм казав: "Хоч зараз не можна, але читайте Маркса або інших, хто розумівся". У тимчасовому уряді Керенського був міністр фінансів, який передбачив усі економічні кризи. Але всі вважають, що це дурниці, що це для інших країн, а в Україні має бути месія, Зе тощо. Але не можна перехитрити Маркса та інших великих політиків.

- У 2013 році Азаров теж намагався попередити, що все це може спричинити. Тоді теж затюкали, а зараз передивляються ті записи і кажуть, що і про тарифи, і про курс гривні все правильно говорив.

- Азаров дійсно був дуже хорошим фінансистом і дуже хорошим економістом. Таких кризових явищ принаймні за нього не було. Я працював в уряді, коли Азаров був першим віце-прем’єром. Так, він працював у ручному режимі (треба було піти і пояснити йому, для чого ці гроші потрібні). Тоді ЄС дуже гостро вимагав відкрити пункти для біженців. ЄС давав 50% своїх коштів, а 50% мала давати Україна. Тоді Марчук, який був на той час міністром оборони, а я очолював Національний комітет у справах національностей і міграції, дав нам два дуже великих колишніх військових містечка, де все було. Разом із верховним комісаром ООН у справах біженців, міжнародною організацією з міграції ми почали там робити пункти для прийому, і сьогодні вони одні з найкращих в Європі. Я тоді прийшов до Азарова по гроші, а він каже: "А що це нам дає?". Я кажу: "Це ми взяли обов’язки перед ЄС. Вони дають нам 50%, а ми мусимо дати ще 50%. Це обличчя держави, обличчя України". За півгодини він вже написав на Мінфін, щоб профінансували. До кого сьогодні можна підійти? Ні до кого. Один не розуміє, другий не знає, а третій каже, що грошей нема й у 2021 році виживайте хто як може. 

- Ми знаємо, що історія вчить того, що нічого і не вчить. Нині 7-ма річниця останнього Майдану. Що далі від тих подій, то більше виникає запитань. Скільки ще треба почекати, щоб узнати всю правду?

- Для цього потрібна тільки політична воля. Я на своїй сторінці у Фейсбуці та на офіційному сайті перед кожною річницею подавав усі 46 висновків щодо всіх подій, бо я ж був головою тимчасової комісії. Але це абсолютно нікого не цікавить. Ні той Горбатюк, який був у Генпрокуратурі, ні ДБР – ніхто не хоче їх розслідувати. В ніч з 19-го на 20-те  невідомі в масках вчинили збройний напад на всі райвідділи Львова та прилеглих районів, "Беркут", Головне управління у Львівській області,  спалили – двоє "беркутят" згоріли.  Винесли 12 тис. одиниць зброї: автомати, пістолети, гранатомети, вибухові пристрої, патрони, гранати. А де вони? На моєму офіційному сайті є висновок щодо цієї події. Хто це зробив? Або це була перевдягнена агентура СБУ, або їхні штатні працівники, або перевдягнена агентура МВС, або їхні штатні працівники, або це зробили маловідомі на той час громадські організації, які мали своє розуміння соціальної справедливості в Україні. Знайдіть їх – і тоді все стане на свої місця. Як можуть спокійно їздити Зеленський, Разумков, Шмигаль, якщо на руках невідомо в кого 12 тис. одиниць найсучаснішої зброї. Я не можу сім років повторювати одне й те саме – і ніхто про це слухати не хоче. Кажуть: "А чого ви не встановили?". Я ж був один – вся комісія розбіглася. А по-друге, ми надавали тільки політико-правову оцінку. Ми не слідчі, не прокурори, ми не мали права проводити якісь процесуальні чи слідчо-розшукові дії. Ми сказали: "Знайдіть". Мені здається, що у Львові та Львівській області всі знають, хто це зробив, і я знаю, на рівні чуток. Але перевірте. 

- А що стоїть на заваді появі політичної волі?

- Може, бояться, що самі на себе вийдуть. Нічого непоправного не станеться: вилучите цю зброю. СБУ спалило Будинок профспілок. Хоч когось покарали? 12 висновків є щодо дій СБУ на Майдані. На ремонт Будинку профспілок взяли 150 млн грн кредиту – зараз їх майно під арештом.

- Була інформація, що там знаходились якісь піротехнічні лабораторії.

- У системі МВС колись були пожежники та пожежно-технічна лабораторія. Я взяв старих експертів і повів їх туди. Вони сказали, що цього не може бути, бо по кожній кімнаті напалмом це робилося, і не дивилися, є там люди чи немає. Якби був вибух, то були б сліди десь на стелі, стінах, а нічого немає. Тобто цілеспрямовано знищували опозицію. Хтось невідомий підпер двері, але прийшов хтось у камуфляжі, із тих, хто співчував, і мені повідомили, що станеться сьогодні вночі. Ми всіх попередили, всі вийшли. Один хлопець забарився, і його спалили. Мене попередили, я попередив всіх лідерів, хто тоді був, – і на момент штурму і спалення в Будинку профспілок вже нікого не було. Для чого було палити? Щоб опозиція не мала, де збиратися. Сьогодні президент Зеленський не має політичної волі. Знову покладатимуть квіти. Діти загиблих на Майдані вже підросли. Як їм дивитися в очі? Це треба не мати ні совісті, ні честі. 

- З віком людина стає більш сміливою у своїх висловлюваннях, вчинках чи більш обережною: якби чогось не вийшло?

- Я ніколи не був обережним, будучи у владі чи не у владі. Я завжди вільно висловлював свої думки, вільно говорив. Коли я працював на посадах, мені завжди казали, що ви так говорите, а ви розумієте, що незамінних людей немає? Я кажу: "Так, розумію. Але є ще продовження цього вислову: "Немає людей, яких не можна замінити, але немає гідної заміни. Ви маєте на мою посаду гідну заміну?". Ну, що робити? Слід було взяти лозунг, яким керувалася комуністична партія: "Підбір, виховання і розстановка кадрів".  На сьогодні кадрів не має жодна політична партія, ніхто не займається їх вихованням, тим більше – розстановкою. Політична партія, як правило, заснована на одному вожді, і чим темніше ніч, тим яскравіше світить зірка лідера партії. А там набирають таких, щоб, не дай Бог, хтось був розумнішим за керівництво цієї партійної організації. Спілкування пана Зеленського було на рівні артистів "95 Кварталу", серіалу "Свати" та спонсорів "95 Кварталу". Тільки тепер він починає розуміти, що абсолютно дійшов до межі з такою кадровою політикою. Гриневецький – це перше призначення, яке показує, що є державна інституція голів ОДА, які реалізують виконавчу владу. У ній мають перебувати люди, які знають державне управління. На жаль, я більше не бачу у владі розумного та ефективного призначення кадрів.

- Це "безриб’я"?

- Треба бути спонсором, сватом, братом або бути в масовці "95 Кварталу". Якщо ти там не був, ти – ніхто.

- Потроху, може, розпрощаються із законом про люстрацію? Я маю на увазі ті кадри, які розуміються на державному управлінні.

- Навіть Кучма розглядав кандидатуру Гриневецького як голови Офісу президента після Литвина. Але розпрощатися з Єрмаком президент не може, незважаючи на те що той завів вже мінські переговори, щодо Криму, відносини з Росією у глухий кут. "Дурень" – але ж це "наш дурень із "Кварталу". Ось таке в Україні розуміння кадрової політики.

- А зараз що корисніше давати поради чи дослухатися до порад?

- Дослухатися до порад, робити висновки. У грудні річниця ЗСУ. Президент їде на Донбас. За день до цієї  поїздки російські найманці та їхні посіпаки вбивають нашого військового. А він виступає і каже, що "режим тиші" себе виправдав – жодного вбитого. Він нічого не хоче слухати, він, як у секті, увірував. Може, він сам у це вірить, але це нічим не підкріплено.

- Може, йому якогось папірця підсунули та сказали: ось так. Він же сам не бігатиме по передовій.

- Президент України – Верховний головнокомандувач ЗСУ. Про те, що твориться в ЗСУ, він мусить знати. Основа його повноважень – зовнішня політика. Є посольства, посли, він про все мусить знати. На жаль, і того він не хоче знати й чути, і того не хоче знати й чути. Ми самі себе заплямували неприкритою агітацією за Трампа. Держдеп зробив заяву про те, що Україна втручається у виборчу кампанію. Звідки могли з’явитися плівки Порошенка – Байдена?  Тільки з Державної служби спецзв’язку України. Невже їх надали без дозволу ОП?  Переговори президента – це державна таємниця. Зеленський – не вічний. Те, що будуть дострокові вибори, – однозначно. А як почнуть його переговори з усіма викладати в інтернет? Це нормальне явище? Як Венедиктовій дали команду порушити справу проти Байдена-молодшого. Burisma – це приватна контора Злочевського. У приватній фірмі скільки господар захоче, стільки він і дає зарплату. Вони з бюджету не тягнуть.

- Ми можемо і не знати всього про те, як усе відбувається.

- Дотримуйтеся нейтралітету. Україна є не такою політично, економічно і фінансово сильною, що може собі дозволити підтримати того чи іншого. 20 січня відбудеться інавгурація. Подивимося, хто там буде присутній від України. Якщо там не буде самого Зеленського, то йому треба самому тихенько подякувати виборцям і повертатися у "95 Квартал".

- Щодо порад я згадав, як у лютому 2020 року народний депутат Брагар порадив продати собаку для того, щоб сплатити за комунальні послуги.

- Я не знаю, на якій соціальній помийці "слуги народу" знайшли цей збрід.

- Народ обрав.

- Народ не цікавили персоналії, кого обирати. Всі побігли, як "німі до суду". А потім подивилися: а кого ж ми обрали? Вони що, до обрання до парламенту жінок не бачили? Якісь там усі збоченці на сексуальному ґрунті.

- Може, не збоченці, а сексуально стурбовані та гіперактивні?

- Звідки їх узяли?

- Вони живі люди: "Я людина, і ніщо людське не чуже мені".

- Де таке було раніше? Ви ж найвищий законодавчий орган, ви ж займаєтеся не секс-розбірками, а ухвалюєте закони. Напевно, Разумкову потрібно залучити бригаду сексопатологів, щоб вони встановили, чи не мають вони якихось розладів… Я не виключаю, що настане час – і когось із них затримають як педофіла чи маніяка, і ним виявиться депутат від "Слуги народу". Чи не щотижня в парламенті вибухає черговий секс-скандал.

- Місцеві вибори показали, що на дільницях вимагали не мобілку, а стару добру книжечку. У цьому електронному документообігу поставили воза поперед коня?

- Тільки Україна могла таку зробити дурницю. І найголовніше, що я сам здав нормальний внутрішній паспорт. На новому немає інформації, де ти проживаєш, немає групи крові. До нього дають паперовий витяг, де ти зареєстрований, бо нема зчитувальних приладів. Для країн ЄС, коли є ID-паспорт, не потрібен закордонний паспорт. Для чого це було робити нам? Показати, що ми пішли вперед? Так стало ще гірше. Яка "Дія", яка "Україна в смартфоні"?

- Найнижча за всю історію явка була в нас на місцевих виборах. Проігнорували понад 60% виборців похід на вибори – 18 млн людей не прийшли.  

- Люди зневірились. Люди вже зрозуміли, що голосуй – не голосуй, влада все одно обманює людей і проводить свою політику. Люди не вірять в інституцію так званих демократичних виборів.

- Так це ж може бути й на руку корумпованим представникам при владі.

- Чим менше прийшло, тим тяжче сфальсифікувати. Фальсифікують, коли явка під 65-70-80%. На Закарпатті коли був другий тур мерських виборів, правоохоронні органи очепили місце, де компактно проживають роми, і не дали їм іти голосувати. Бо роми часом голосують за того, хто більше дав, хто простимулював. Це стаття за перешкоджання. І оце влада додумалася: це ненадійні виборці, і треба зробити, щоб вони на вибори не йшли.

- На Донбасі теж 500 тис. не дали проголосувати через небезпеку. Це теж з рубрики неблагонадійності?

- Це вперше за роки незалежності. Я в 14-му році був на Донбасі, абсолютно не було такого. Усі вибори відбувалися. Там, де була перша лінія, постійно обстрілювали, там була небезпека відкрити дільниці. 10-12 дільниць від сили, і вони ніяк не впливали. Як заборонити в Лисичанську, Сєверодонецьку, Кремінній, де великий вплив мали ОПЗЖ, "Наш край", Шарій? "Слуги народу" перестали користуватися в жителів Донбасу на підконтрольній Україні території авторитетом. Для того губернатори Донецької та Луганської областей постановили: "Не так будете голосувати, нема чого вам ходити на вибори". Тут же вони заявляють, що були обстріли Лисичанська. Коли визволяли Лисичанськ, то було, але після того ніхто Лисичанськ не обстрілював, а тим паче Сєверодонецьк ніхто не обстрілював після визволення.

- Складається враження, що на Закарпатті хтось навмисно намагається розбурхати ситуацію.

- Усе пов’язано з виборчим процесом. "Слуги народу" своєму вождю Володимиру Олександровичу Зеленському дали дуже високі сподівання. Є ще такі їхні сателіти, "Рідне Закарпаття" - містечкова партія. В ОП казали, що беруть 30% "Слуги народу", 30% - "Рідне Закарпаття". Вони роблять коаліцію, обирають свого голову Ради, і всі решта партій по боку. А тут так не вийшло. "Рідне Закарпаття" взяло 12 мандатів із 64, а "Слуги народу" - 11. А треба 33. І тут угорці зі своїми 10 мандатами. Але вони відмовилися. Як? Скажена лють була в ОП – як це відмовилися? Беруть бригаду з центрального апарату СБУ, санкцію в Запорізькому суді та роблять обшуки в лідерів угорської партії KMKSZ, у культурному фонді тощо. Знаходять, мовби, чернетки створення національно-культурної автономії. О, сепаратизм, угорці хочуть створити автономію.

- Так це прописано в законі про нацменшини.

- Так, шоста стаття. Нацменшини мають право на створення національно-культурної автономії, на навчання рідною мовою. Усе можна – так прописано в законі. Прочитайте закон і не кричіть. Кричать: "Подивіться, як мадяри живуть". Так вони так живуть, тому що 90% з них працюють за кордоном, заробляють гроші та вкладають у свій будинок. Ті горе-блогери, в яких свого нічого нема, сидять у ФБ і кричать: "Сепаратизм у Закарпатті, усе пропало". "Вони співали гімн Угорщини" - так поїдьте до Будапешта, станьте на центральній вулиці й співайте з ранку до ночі гімн України. Ніхто не зробить жодних зауважень. У парламенті в них є представник від української громади, депутат, якого обирають тільки українці. Заходиш до нього – стоїть прапор України, прапор Угорщини. Був офіційний прийом у депутата: перший був гімн Угорщини, потім гімн України, у парламенті Угорщини. Стоїть пам’ятник Шевченка поруч із греко-католицькою церквою, яка веде службу українською. Екскурсоводи приводять туристів до пам’ятника, які там співають гімн України, кладуть квіти з національною символікою. Хтось робив якісь зауваження? Склали присягу, заспівали гімн України, а після цього гімн Угорщини. Цей гімн – із далеких корінь, це молитва за угорський народ. Він співався завжди, і ніхто не робив із цього трагедії. Це вже традиція така. Це як у нас є гімн і є молитва за Україну. Завжди в Закарпатті на День незалежності, коли тільки сонце сходить, починається молитва за Україну: "Боже, великий, єдиний, нам Україну храни". А хто може знати, може за 30 років наш гімн і молитва об’єднаються? А ту це відео було ще в листопаді, СБУ його викопало десь, кинуло в інтернет. І що тут почалося? Повний маразм. Неетичні форми боротьби за владу. Хоча Закарпатська ОДА – банкрот. Протягом 11 місяців -250 млн. Немає вільних залишків. Я кажу: "Що ви йдете брати касу, знаючи, що каса порожня?" Але Зеленський сказав, що більшість і голова ОДА мають бути від "Слуг народу" - усе. А що попсували відносини з Угорщиною так, що склеїти неможливо? А Саакашвілі, який нічого доброго, крім усяких дурниць, Україні не зробив, але ми побили горщики з грузинами? Посла як відкликали для консультацій, так він до України й не повернувся. Для чого це робити? У Конституції сьогодні немає такої одиниці, як ОТГ. Це псевдореформа. А співали в ОТГ. Ну, як співали би на похороні чи на весіллі?

- Якщо це не в конституційний спосіб створено, а люди проти: опорні школи, опорні лікарні.

- Опорні лікарні без кисню. Опорні школи не комп’ютеризовані. Треба провести спочатку в горах інтернет, а потім робити опорні школи. "Нова українська школа", а решта - це які школи? Коли замітає взимку, куди дітей везти? Я сам із Буковини - у горах людей навіть не хоронили взимку. Священик відспівував, забивали труну й заносили на горище – чекали весни. А в 44-52 роках це була територія активних дій УПА, то по одному можна було тільки ходити. Якщо ходили вдвох-утрьох, то без попередження НКВС відкривав вогонь. Ідеш по горах – кладовища. Це поховання з тифом. 1944 рік – це був тиф, епідемія. Але народ це поборов і поборе й коронавірус, але не завдяки владі, а сам поборе, без нинішньої влади.

- А чого нас навчила історія з Новими Санжарами?

- Абсолютно нічого. Ксенофобія – це острах чужого. Навіщо було боротися із хворими людьми? Ми тоді показали, що наше суспільство, на жаль, має ознаки ксенофобії.

- Відлуння Середньовіччя.

- Так.

- Можливо, правий був Святослав Вакарчук, коли поклав у червні свій депутатський мандат?

- Я був у парламенті від "Народної самооборони". Тоді Ющенко переконав Луценка, що треба йти разом. Ми мали щочетвертий мандат. Вакарчук тоді сидів у парламенті, очі перелякані. Він не знав, куди він потрапив. Він декілька місяців просидів і пішов. Для чого було вдруге це робити? Я запитував представників "Голосу": "Хто вас фінансує?". "Ми за партійні внески", - відповіли. Я кажу: "Не робіть ыз мене дурного. Кажуть, що Пінчук". "Ні, це кажуть наші вороги", - відповідають. Я думаю, що вони зійдуть з політичної арени, якщо будуть парламентські вибори.

112.ua

- Улітку наші законодавці легалізували гральний бізнес. Мабуть, не варто було його і забороняти?

- Його забороняли, була кримінальна відповідальність, але правоохоронні органи це "кришували". А сьогодні взяли якогось афериста, Тимошенка, радника з грального бізнесу. Усе в нашій країні вже є, і тільки бракує грального бізнесу. Казали, що такі будуть доходи, що нема куди їх буде дівати. А парламент звільняє на чотири роки від сплати податків – ми ж дуже "багаті". Для чого це робити сьогодні? Це ж не Монако, де мільйонери можуть собі це дозволити. Основне поповнення бюджету Монако – це казино, які є в комунальній власності. Сьогодні ніхто не ухвалює передати в приватні руки районні лікарні, обласні, філармонії, які на зарплату навіть не мають. Ні – казино, гральні автомати. Казали в 5-зіркових готелях, тепер – у 4-зіркових. А хто у нас атестацію готелів робить? На селі вуйко виріже з дерева і почепить собі й шість зірок. Яка влада, такі і наслідки маємо від їхніх дій.

- Ви, коли були народним депутатом, працювали першим заступником голови комітету боротьби з організованою злочинністю і корупцією. Нині від назви комітету залишилося тільки "корупцією". А організовану злочинність вже побороли?

- Аякже, шляхом створення нових органів – НАБУ, ДБР. Я в 1975 році прийшов у карний розшук міліції, і в райвідділі були фахівці, які працювали ще у відділах з боротьби з бандитизмом. Вони були дуже професійні, дуже результативні. Але прийшов до влади Хрущов і сказав, що у суспільстві, яке будує комунізм, який може бути бандитизм? Яка організована злочинність? Суспільство будує комунізм: проституції нема, наркоманії нема, бандитизму нема. Так і ми сьогодні.

- Суспільство, яке будує європейську Україну, в ньому теж не може бути проституції, бандитизму.

- Так. Але всі члени ЄС давно вже легалізували проституцію. Я працював головою комітету з прав національностей і міграції, і у Швейцарії був якийсь симпозіум, а мені відмовили. Я зателефонував послу у Швейцарії і доручив зібрати, хто у них в будинках розпусти, з яких країн – виявилося, всі з України. Мені переслали все з фотографіями. Я пішов до посольства і кажу: "Проституткам можна, а мені не можна? Ви кричите, що Україна не бореться з торгівлею людьми, а в нічних клубах українки. Чого ви їм даєте візи? Багато хто з них без реєстрації, а ви на них не робите облави". Посол каже: "Це приватні клуби, а втручатися у приватне життя нам забороняють Конституція і закон". Так чого ви на нас кричите, що ми основні В Європі постачальники живого товару? Що ми на першому місці з торгівлі людьми? Мені потім принесли паспорт із візою. Державний комітет тоді входив до складу Кабміну, і я з таким боєм це одержав. Отаку подвійну мораль ЄС щодо України має, на жаль.

- А щодо боротьби з організованою злочинністю, то так чи інакше будуть змушені повернутися до цього, хоча б у назві парламентського контролю за цією діяльністю?

- Основне у всіх країнах світу – це організована злочинність і відмивання коштів. За відмивання коштів у США як не довічно, то дають стільки, що людина біологічно стільки не живе. Я неодноразово говорив: зробіть це в українському законодавстві – і злочинність піде на спад, як це робиться в країнах ЄС.  Людина вчинила 10 розбійних нападів і йде за однією статтею. Не поглинайте – за кожним епізодом суд дає і плюсує. Так, людину буде все життя ізольовано від суспільства, але він знав, на що йде. А так він завтра вийде, з вашими гуманними законами, і знову буде це робити. А у нас вже за вбивство дають умовно. Такого у ЄС нема. В США, якщо ти зайшов до магазину або до хати, де нема господарів, і мав із собою зброю, то ти відповідаєш як за замах на навмисне вбивство.

Новини за темою

- А от всілякого штибу муніципальні варти – це про що?

- Це дурниці. Це містечковий ланцюговий злий пес мера. Ходити і бабусь, які з городу щось там продають, ганяти. Ідіть, ловіть собак вуличних, жебраків, знаходьте безхатьків і влаштовуйте їх до якихось місць – ні, це не наші функції. Охороняти мера і сам будинок – от. 

- Після того як було дискредитовано "Беркут", сьогодні є інший підрозділ.

- Це вже не такий, як "Беркут". Є два спецпідрозділи. "Беркут" був дуже навченим. Держава вклала дуже великі кошти не для того, щоб він боровся з ідеологічними ворогами Януковича. Сьогодні дуже багато працівників міліції працює в РФ і Білорусі. Карний розшук, з боротьби з наркотиками та ОМОН. Коли київський "Беркут" й інші повтікали до Криму, зі своєю зброєю, з якої вони стріляли, нічого не було зроблено, щоб у них вилучити цю зброю. А Косюка, керівника "Беркуту", який втік у лютому, було звільнено аж у кінці квітня. На той час він вже працював заступником начальника ОМОНу Москви. Колокольцев, міністр МВС РФ, дав тоді дозвіл, щоб "Беркут" був у Криму на базі. Але він сказав: хай цей хвалений "Беркут" покаже, що він уміє. Вони показали йому, і він був у шоку. А коли вони їли живих жаб, то кажуть, що його аж знудило. І він дав три доби, щоб прибули начальники всіх округів і щоб їм показали. І сказав: брати всіх з України. А ми почали люстрацію тих, хто вмів працювати, хто розумівся і кого було навчено. Всі потрапили під люстрацію: хтось не так голосно сказав "Слава Україні", хтось не хотів стати на коліна, попросити пробачення за вбитих людей. Вони кажуть: "Так я не вбивав, я займався квартирними крадіжками, розкриттям вбивств". – "Ні, на коліна". Але люди теж мають свою гідність. Ідіть шукайте "Беркут", якому ви дали можливість втекти, не забрали зброю. Людей позвільняли, і люди пішли на роботу до Росії, до Білорусі. Там вони мають добру славу, бо і сама система МВС дала їм хороші професійні знання. Не весь "Беркут" був заплямований у подіях. Київський, севастопольський, донецький "Беркут" себе заплямували в усяких кривавих розбірках. Починаючи від 30 листопада і далі 11 грудня, 19 січня – велике протистояння, де було вбито, поранено. Я був із першого до останнього дня на Майдані. Дивлюсь сьогодні, хлопці ходять у камуфляжі. Я кажу: "Чого ви до Білорусі не їдете на допомогу?". – "А що, білоруси нам допомагали?". – А я кажу: "А хто перший загинув, на Водохреща? Жизневський, білорус корінний, який приїхав сюди воювати з режимом Януковича".

- Може, білоруси й самі собі раду дадуть?

- Ходити сьогодні вулицею як ряджені абсолютно немає потреби.

- Минув ще один рік. Ви знайшли для себе відповідь на запитання: "Зрештою кому на Русі жити добре?".

- Зеленському і всім, хто прийшов до влади з "95-го кварталу". Більше нікому. Всі вже живуть поза межею бідності в епоху бідності, яка вже пішла в епоху злиднів.

- Але на свята заведено сподіватися на краще.

- Коли був головою ОДА, я завжди у новорічному вітанні казав: "Є недоліки, є великі проблеми, але треба з оптимізмом дивитися у майбутнє". На жаль, я сьогодні такого не можу сказати, бо і сам не випромінюю оптимізму.

- А втім, веселих вам свят.

- Веселих, щасливих, і попри карантини, локдауни Новий рік, Різдво, Святий вечір треба відсвяткувати. Жителям України веселих і гарних новорічних свят!

- Дякую вам.

 

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>