Генеральний директор ДП "СЕТАМ" Віктор Вишньов: Продажі активів за борги по аліментах виросли в два рази

В Україні активно ведеться компанія продажу активів, стягнених в рахунок боргів по аліментах. Також чимало активів йдуть з молотка в рахунок невиплачених зарплат. Про продажі майна боржників, перспективи продажі активів "ПриватБанку" і конфіскованих "євроблях",а також про плани торгувати ювелірними виробами, які нині не можуть продаватися у зв'язку з колізіями законодавства, 112.ua розповів Віктор Вишньов, гендиректор державного електронного майданчика СЕТАМ, який спеціалізується на проблемних активах.

Генеральний директор ДП "СЕТАМ" Віктор Вишньов: Продажі активів за борги по аліментах виросли в два рази
Віктор Вишньов 112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

В Україні активно ведеться компанія продажу активів, стягнених в рахунок боргів по аліментах. Також чимало активів йдуть з молотка в рахунок невиплачених зарплат. Про продажі майна боржників, перспективи продажі активів "ПриватБанку" і конфіскованих "євроблях",а також про плани торгувати ювелірними виробами, які нині не можуть продаватися у зв'язку з колізіями законодавства, 112.ua розповів Віктор Вишньов, гендиректор державного електронного майданчика СЕТАМ, який спеціалізується на проблемних активах.

Обручка в рахунок аліментів

Віктор Михайлович, відомо, що в Україні ведеться активна кампанія стягнення активів з боржників за аліментами. Вилучені у них активи в основному продаються на СЕТАМ. Таких активів дійсно стало більше?

Безумовно. Ми бачимо, що обсяг стягнень зріс у рази. Зараз виконавчій службі у черговий раз розширили коло повноважень, щоб поліпшити стягнення заборгованості по аліментах. Винуватцям загрожує не тільки заборона на виїзд за кордон, але і такі покарання, як скасування дії мисливського квитка, водійських прав. На СЕТАМ продається навіть риболовецька вудка, яка була описана виконавчою службою за борги. У цілому ми бачимо, що в грошовому еквіваленті розмір стягнень з заборгованості по аліментах зріс більше, ніж у два рази. Їх обсяг продовжує зростати, як і кількість активів, які надходять на продаж. Зараз багато випадків, коли боржники, які не мають майна, спрямовуються на примусові роботи.

Ще один напрямок, в якому веде роботу виконавча служба – стягнення заборгованості по зарплатах. На СЕТАМ продаються автомобілі підприємств, описані за такими боргами. Ми навіть продавали асфальт черкаського аеропорту. Зазначу, це був асфальт з бічних доріг, незлітних смуг і не використовувався в господарській діяльності підприємства. Здавалося б, кому може бути цікавий б/в асфальт. Але ми його продали, його купила компанія, що займається дорожнім будівництвом. Людям частково закрили заборгованість по зарплаті.

Новини за темою

Прямо зараз над чим ще працюєте, які ініціативи готуєте?

Працюємо над врегулюванням ситуації з ювелірними коштовностями.  На сьогодні законодавство виписано таким чином, що усі арештовані виконавчою службою коштовності, в рамках навіть господарських спорів, повинні передаватися на зберігання або в банки, або в Держсховище. Далі рішення про продаж цього майна може приймати тільки Держсховище. Без його дозволу продаж статися не може, але в той же час і рішення про продаж воно прийняти не може. Таким чином, такі активи зависають у невизначеності. До речі, аналогічна ситуація з активами, вилученими на користь держави. Вони також передаються в Держсховище (знаходиться в підпорядкуванні Міністерства фінансів). У 2017 році ми намагалися зробити з ними пілотний проект з продажу цих цінностей на СЕТАМ, але він не пішов. Держсховище послалося, що не має грошей на оцінку коштовностей і нам на реалізацію так нічого і не було передано. Зараз ми хочемо внести пропозицію про зміну діючого порядку, щоб на нашому майданчику стала можлива реалізація хоча б тих активів, які були вилучені в господарських спорах. Чим вони відрізняються від таких матеріальних цінностей, як автомобіль? Але автомобіль для покриття боргу продати можна, а приміром каблучку, ланцюжок або діаманти – ні.

Яким документом може бути врегульовано це питання?

Ми будемо ініціювати внесення змін до спільного наказу Мін'юсту та Мінфіну. Сподіваюся, що ми його успішно реалізуємо і тоді зможемо говорити про новий цікавий напрямок.

Віктор Михайлович, виходить, що при стягненні аліментів телевізор і вудку можна продавати, а обручка жодним чином не може слугувати меті отримання грошей на дітей?

Вірно! В цьому і питання. Вони не виставляються на продаж через те, що не врегульовано низку питань між Мін'юстом, Мінфіном і Держсховищем.

Попит на заводи і параходи

Не можу не запитати про активи "ПриватБанку" – у вас був підписаний меморандум на продаж великих активів на користь погашення заборгованості, яка виникла у період його управління приватними акціонерами. Ці великі активи вам досі не передали?

Ми активно продаємо передані банком квартири, в основному в Дніпрі, в Києві. Вони потихеньку розходяться. Днями, до речі, з'явився учасник торгів, який виявив інтерес до квартири в Дніпрі, вартістю 7 млн грн. Ми, звичайно ж, чекаємо ті великі активи, про які банк заявляв. Але рішення про реалізацію приймає правління, тому будемо чекати, що вони вирішать. Ми не можемо на їх рішення ніяк впливати – це може бути тільки їх добровільне рішення.

Перспектив у продажу гірськолижного курорту "Буковель" також поки не передбачається?

Поки ні. Наскільки мені відомо, "ПриватБанк" нещодавно проводив конкурс з відбору радників по реалізації. Його результати поки невідомі.

Я так розумію, мова про продаж тієї частини курорту, яка юридично належить "Привату"?

Так. Але є ще частина, яка належить Нацбанку, а далі я не готовий сказати, кому що ще належить. Там кілька компаній і по ряду об'єктів є діючі договори оренди. Підйомники в одних руках, земля у інших. Вкрай складний актив. Навіть якщо рішення про продаж (частки "ПриватБанку") буде прийнято, велике питання, якою буде ціна. Тому що в принципі об'єкт складний і на нього потенційно не так багато клієнтів будуть претендувати. Але ми готові. І також готові проводити переговори і з європейськими компаніями, потенційними покупцями активу, але все буде залежати від бажання замовника.

До речі, є інтерес до активів в Україні з боку європейських, іноземних операторів?

Так, є великий інтерес. Ми його бачимо. Звичайно, у них є побоювання. Особливо з урахуванням того, що в країні йде війна. Але ми дійсно помічаємо, що і іноземні, і внутрішні інвестори останнім часом стали активнішими. Хоча, не виключено, що це пов'язано з появою на СЕТАМ по-справжньому привабливих активів. Вчора ми закрили операцію з продажу корпусу заводу "Арсенал" на вулиці Московська, 8 у Києві, що належав "Укргазбанку". Це найбільший реалізований на СЕТАМ лот. Він був проданий за 563,710 млн грн. І це дуже позитивний сигнал ринку. Актив стояв на продажу два роки і банк жодного разу не опускав ціну на нього. Це старий цех заводу (37 тис. кв. м.) в історичному центрі Києва з земельною ділянкою (1,3 га), що безумовно вимагає інвестицій у ремонт у розмірі не менше вартості, за яку він був проданий.  

Крім цеху, ми також продали такі великі активи як логістичний центр "Арктика", цегельний завод у Київській області (в селі Кузьминці), будівлю колишньої дирекції "Укргазбанку" на Великій Васильківській за 182 млн грн. І це пожвавлення ринку ми спостерігаємо в останні півроку. Люди готові вкладатися в великі проекти. Якщо раніше у нас стеля продавалися активи до 100 млн грн, то ось останній рік показав, що ринку цікаві активи і від 150 плюс. Ми також продавали на СЕТАМ судна: танкери, шаланди.

Яка доля виставленого на продаж російського риболовецького сейнера "Норд" (заарештований в Азовському морі)?

АРМА (Агентство з розшуку та менеджменту активів) прийняла рішення не продавати "Норд", а передати його в управління. Справа в тому, що "Норд" знаходиться в Бердянську і через нинішню ситуацію в Азовському морі його буде важко використовувати за прямим призначенням. Швидше за все, перший же вихід судна в море закінчиться вкрай негативно. Тому, оцінюючи ризики, багато потенційних покупців від нього відмовилися. Хоча цікавилися. Ціна була досить приваблива. За останньою оцінкою ціна судна була близько 50 тис. дол. Проте, оцінюючи ризики, покупці були не готові платити навіть цю суму. Його можна було на залізничній платформі перевезти в Чорне море, але очевидно, що це дуже затратно. Або пустити на металобрухт. Судно тричі виставлялося на торги і кожен раз ціна опускалася на 10%. Тому АРМА прийняла таке рішення. Швидше за все, в результаті судно передадуть одному з навчальних закладів, яке буде проводити на його базі навчання молодих фахівців.

"Євробляхи" і земельні ділянки сільгосппризначення

Нещодавно закінчився пільговий період, у який так звані "євробляхи" можна було розмитнити зі знижкою. Чи зросла кількість конфіскованих автомобілів, які виставляються на продаж на СЕТАМ?

Новини за темою

Поки ні. І питання, коли це станеться. Пільговий період закінчився. Але далі має пройти строк, протягом якого фіскальна служба спільно з МВС будуть відпрацьовувати порушників митних процедур, затримувати автомобілі, буде подавати в суд, коли їх власники відмовляться платити митні платежі, і тільки після цього такі автомобілі можуть з'явитися на СЕТАМ. Ми ж фінішний етап у таких процедурах.

А за вашими відомостями, така робота вже ведеться?

Поки не готовий сказати. Поки що м'яч на полі Нацполіції і фіскальної служби.

А як ви відчуваєте з ситуації, буде у вас бум продажів "євроблях"?

Технічно ми готові до такої ситуації, але як це буде на практиці, враховуючи кількість автомобілів на єврономерах в Україні… Питання не в нашій компетенції і, звичайно ж, для цього треба, щоб почалася масштабна кампанія по вилученню "євроблях". Ви ж розумієте, якщо таких автомобілів більше мільйона… Ми вже бачили масштабні протести й виступи, якими був паралізований Київ. У рік двох виборів, очевидно, це буде непростий процес.

Чи задоволені ви торгами прав оренди на земельні ділянки сільгосппризначення? Що вони показали – земля популярний актив?

Задоволений. Ми на сьогодні вже навіть окупили цей напрямок. Продаємо зі значним приростом і місцеві бюджети від цього у великому виграші. Земля - це дуже популярний актив. Багато залежить від цільового призначення – є земля для вирощування культур, а є сади, виноградники. Є пасовища. Багато залежить від розмірів полів – зрозуміло, що якщо є масив землі 50 гектарів плюс, він йде по більш високій ціні.

Вірно я розумію, що найбільший інтерес у інвесторів викликає земля, на якій можна вирощувати зернові?

Сади і виноградники, як правило, беруть ті, хто їх до цього орендував. А за масиви землі, на яких можна вирощувати зернові, дійсно йде серйозна конкуренція. Що стосується конкретних результатів, ми провели 485 успішних аукціонів з продажу прав оренди, сума продажу 37,8 млн грн при стартовій ціні 13,9 млн грн. Тобто майже 24 млн грн було додатково зароблено СЕТАМ для місцевих бюджетів. Це земля сільськогосподарського призначення, якою розпоряджається Держгеокадастр. Як правило, мова йде про права оренди на 7 років. Але ми запускали ці торги з упевненістю, що рано чи пізно мораторій на продаж земель сільгосппризначення в Україні буде скасовано.

Як ви плануєте розвивати напрямок?

Зараз ми працюємо над тим, щоб почати продаж прав оренди земель об'єднаних територіальних громад. Їм уже передано більше півтора млн га. Це дійсно дуже хороша реформа. Ми б хотіли, щоб права оренди на неї продавалися на СЕТАМ. Зараз вирішуємо, як це зробити на рівні нормативної документації. Держгеокадастр, як правило, виставляє на продаж земельні ділянки з терміном оренди на 7 років, але ОТО можуть виставляти і на більш тривалі терміни оренди. Виставляти на продаж не тільки їх, але і емфітевзис (право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, яке засвідчується договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою, - ред.). Все залежить від їх волі. У нас вже є перші договори з ОТГ, зокрема в Черкаській області (Білозерська ОТГ). Продаж таких земель на електронному майданчику вигідний самим громадам. Можна, звичайно, здати її за договором місцевому фермеру або компанії. Але тоді буде питання – як ви сформували ціну оренди? Якщо виставити права оренди ділянки на електронні торги, в них зможе брати участь і місцевий фермер, і фермер із сусіднього району, який, можливо, шукає базу для розширення. Може це буде великий холдинг зі столиці. Вони між собою будуть торгуватися і вийдуть на ринкову ціну. Головне, що електронний майданчик створює можливість конкурувати за ціною всім потенційним учасникам. 

На Prozorro почалися торги ліцензіями на ділянки з запасами газу, нафти. Ви не плануєте брати участь?

Ми зараз прораховуємо, наскільки такий проект може бути цікавий для нас з точки зору економіки. Але прорахунки ми не закінчили. Скажімо так, в правилах торгів зараз вони прописані під діючу систему на Prozorro.продаж. Якщо ми вирішимо працювати з цим напрямком, нам буде необхідно буде доопрацювати свою систему.

Розмовляла Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>