Нардеп Мустафа Найєм
112

Влащенко: Сьогодні події тижня обговорюємо з народним депутатом України Мустафою Найємом.

Добрий вечір. З'являється таке відчуття, що ми виходимо на новий виток протистояння між БПП і НФ. Що ви скажете?

Найєм: Я думаю, що це спектакль, який нам показують протягом останніх двох років: спроби показати, що є якась війна між цими двома групами. Насправді важливо, що за лаштунками вони сидять за одним столом. Це протистояння, конкуренція, але це не війна на знищення, не політична війна за владу – це війна за вплив, позиційна гра в рамках коаліції. Але вибивати зараз один з-під одного стільчики вони не будуть точно. Більш того, тактика Петра Олексійовича - це стандартна історія: послабити, щоб потім домовитися. Проблема в тому, що зараз вони настільки один від одного залежать, що один без одного вони досить незначні.

- Чи згодні ви зі мною, що зараз у правоохоронних органах глибока криза? А. Аваков, голова МВС, і Ю Луценко, генеральний прокурор, не говорять правду про Княжичі, хоча її знають.

- В історії з Княжичами багато ховається – це правда. При всій повазі до поліцейських, мені здається, що у будь-якого начальника цієї ситуації є вибір: або ти захищаєш систему, розуміючи, що ця система може загрожувати безпеці, в тому числі співробітників, або ти захищаєш букву закону і факти, які є. Та інформація, яка перша відкрилась, і друга хвиля інформації – вони суперечили одна одній. Тобто те, що в Княжичах відбувалося щось, чого не договорювали – відчуття було від самого початку. Це була спланована акція, яка зірвалася – але це мої домисли. Я думаю, що в інтересах всіх, хто зараз знаходиться в поліції і в прокуратурі, чітко викласти всі факти. Тому що чим далі і чим більше відкривається якась інформація – вона знищує репутацію всіх тих, хто говорив до цього. Я сподіваюся, що вони знайдуть аргументи пояснити, як версія, яка була спочатку висунута, відповідає версії, яка була озвучена потім. І в цій історії я не можу сказати, що я повністю довіряю Луценку чи МВС, але у мене є відчуття, що щось не договорюється, і це не дуже красиво.

Новини за темою: Першим стрілянину в Княжичах відкрив співробітник Держслужби охорони, - Луценко

- Йде реформа поліції та усього сегмента внутрішніх справ? У чому полягає реформа на сьогоднішній день?

- Реформа ще не здійснилася – якісь речі, зрушення є. Збільшилася кількість ДТП, але зараз вживаються різні заходи. Є багато причин, чому збільшилась кількість тяжких злочинів. Одна з них - величезна кількість зброї, якої не було три року тому. Якщо говорити, що немає реформи взагалі, то це неправда. Є зрушення, зміни, поліпшення. Запитайте, скільки водії дають хабарі даішникам?

- Так ДАІ немає на дорогах – кому давати хабарі?

- Ніхто не бере гроші на дорогах – ми прибрали всі підстави зупинки автотранспорту.

- У нас немає даішників на дорогах, але і ніякого контролю немає.

- Це неправда. Патрульна поліція перестала брати хабарі, покращилася превенція. Щодо прав людини – покажіть, коли в нас востаннє катували когось і міліція на це не реагувала? Погано те, що кримінальний блок став слабшим.

- Які великі справи розкрито? Хто сидить у мукачівській справі, яка вам близька?

- Двоє з людей у мукачівській справі, які безпосередньо стріляли, сидять, двоє загинули на фронті, а двоє зникли. Начальник, який на той момент працював, звільнений і не працює. А що стосується розкриття великих справ, то ці питання треба задавати кримінальному блоку.

- Ваша діяльність останні рік-півтора пов'язана з МВС, ви були в списку людей, які балотувалися на посаду начальника Нацполіції, тому я ставлю вам ці запитання.

- Я не балотувався, відразу відмовився, бо знав, що я не відповідаю критеріям. Це дурна ситуація, оскільки у нас глава Нацполіції повинен володіти юридичною освітою. Це спірний момент. Я зараз вчуся на юриста, але у мене немає вищої освіти. Другий момент – стаж у галузі права. На жаль, в Україні так прописаний закон. Більше того, до 1 січня у мене був шанс, а після 1 січня – ні. Але нонсенс у тому, що у нас глава Нацполіції буде більше знати законодавство, ніж генеральний прокурор.

- Що ви скажете з мовного закону і закону "Самопомочі" щодо Сходу?

- У мене немає відчуття, що ці закони пройдуть парламент. У мене змішані почуття, оскільки я дійсно думаю, що держава повинна захищати свою державну мову. Але мені здається, що закони, які наказують людям розмовляти якоюсь мовою... до мене підходили підписати цей закон, але я сказав, що у нас бібліотеки закуповують 80% фонду російської літератури. Давайте виділимо гроші і будемо українським авторам видавати українські книги. Якщо ми даємо гроші на підтримку української мови і відриваємо їх від себе – з потоків, з фінансів – ось це підтримка української мови. А говорити гаслами, що офіціант повинен розмовляти тільки українською мовою, мені здається трохи лицемірним. Я хотів би як політик, щоб ми побачили конкретні статті витрат – що ось тут ми виділяємо на бібліотеки 1 млрд гривень і лише українська література закуповується. А не так, що у нас зараз видавництва, які видають російську літературу, заробляють на тому, що ми заборонили ввезення російської літератури з-за кордону. Це нечесно. Там ми заробляємо гроші на тій же самій мові, яку ми дуже плекаємо, а тут ми не робимо цього. Не треба робити вигляд, що ми цим законом підтримаємо мову. Закон моїх колег щодо Донбасу говорить про статус окупованих територій і про те, що потрібно робити після деокупації. Я вважаю, що статус окупованих територій повинен бути визнано. Але те, що написано з деокупації – мені здається це те, що нас буде дуже сильно бити і в міжнародному сенсі, і величезний сигнал тим 1,7 млн людей-переселенців. Можливо, так і треба буде робити, але зараз у цьому законі прописано, що Україна не має жодних зобов'язань щодо дотримання прав людини на тій території. Ми робимо свій закон з деокупації – потрібно визнати, що РФ окупувала ці території, вони несуть відповідальність за те, що відбувається, але ми, як країна, вважаємо це своєю територією і громадян, які визнають нашу владу, будемо повністю забезпечувати їхніми правами.

Новини за темою: Політикам треба заборонити втручатися в питання міжнаціональних відносин, релігії та мови, - Литвин

Новини за темою: Немає відчуття, що законопроекти про мову пройдуть парламент, - нардеп від БПП

- Цього тижня визнано неплатоспроможним "Фортуна-Банк". Цей банк близький до Пашинського та Тищенка, і там зберігалися гроші, виручені від нафтопродуктів Курченка? Що це все означає?

- Щоб не було маніпуляцій – я не знаю, хто за цим банком стоїть. Я просто чув про те, що ви говорите. У моєму розумінні це навіть не мародерство, це коли "грабуй награбоване". Ні для кого не секрет, що зараз агенти Януковича ходять по країні, пропонуючи ті борги, які у них є, викупити за півціни, 30%. У даному випадку, якщо це дійсно так, то це чиста схема. Подивіться, хто у нас домагається закону про спецконфіскацію, за яким далі буде такий же дерибан. Я за те, щоб забрати у Януковича ці гроші, тільки дайте прозорий механізм перерахування їх у державу. А ці речі – це зараз війна за награбоване.

- А. Ситник купив собі автомобіль за 800 тис. гривень. Це його річна зарплата. Наскільки це етично?

- Треба вийти і сказати – ось документи, ось гроші на те, що я купив. Чи етичний момент – це нехай судить суспільство. У даному випадку, я вважаю, що якщо буде хоча би мм питання до Ситника щодо цих грошей, щодо цієї машини – це дуже сильно вдарить по всій структурі.

- Є інформація, що близько 10 депутатів збираються виходити з БПП.

- Я чув про це. Але я навіть не знаю, хто це.

- Ви особисто будете виходити?

- У мене таких планів не було. Якщо буде привід і плани, то я про це повідомлю.

- Ви у себе в "Фейсбуці" написали, що Україну будували не ми. А хто її будував останні три роки?

- Те, що на мені є відповідальність за ці три роки, я не знімаю. Але коли я прийшов депутатом парламенту і сказав, що 5000 гривень це мало, то мене знищили, у тому числі і ви як журналіст. А те, що до цього 4 тис. дол. отримували водії, коханки, адвокати, це всіх влаштовувало. Навіть зараз ці запитання ви ставите мені, тому що до вас не будуть ходити люди, які сидять на потоках, які 25 років грабували країну. Так, ці три роки – це моя відповідальність, але це тільки початок моєї політичної кар'єри. Але у нашого покоління поки немає всієї повноти влади, щоб робити інакше. Ось коли у мене будуть повноваження призначати людей, саджати людей, звільняти людей – ось тоді ви зможете з мене спитати. Порівнювати мене з тими, хто ці 25 років будував країну, грабуючи її – вибачте!

- За ці три роки стало більше корупції, тому тим людям, які сьогодні в парламенті, потрібно навчитися брати на себе відповідальність за все, що сталося.

- Зараз повнота влади в тих і роблять політику ті, кому ви в цих ефірах такі запитання не ставите. За ці мої перші три роки в політиці я несу відповідальність за все, що я робив. Жоден мій крок не пов'язаний з корупцією. Я не підігравав цим людям, не сідав з ними за стіл, не ділив з ними нічого. Я відкрито їх критикував, перебуваючи з ними в одній фракції. Порівнювати мене з ними - ні.

- Група "Єврооптимісти" своїм завданням ставила наблизити європейські реалії, отримати безвіз тощо. Що це було – популізм, некомпетентність, романтичні помилки?

- Це були надії. Ми сподівалися, що буде ось так. Але ми не могли знати, що Ле Пен може стати президентом Франції, що буде Трамп, що буде "брексит". У цьому є велика частка відповідальності політичного класу в Україні, тому що ми не встигли зробити в те вікно можливостей. Але це було чисте бажання, мрія і надія багатьох людей.

- Чи правда, що перший досвід виборних кампаній ви отримали в штабі С. Тігіпка?

- Ніколи не був. Брехня.

- Як би ви поставилися до того, щоб депутати щороку проходили детектор брехні?

- Давайте хоч кожен день проходити.

- Чи правда, що ви всього кілька років вчилися в школі м. Києва?

- У 61 школі я навчався 2 роки, а потім я навчався в технічному ліцеї і закінчив його зі срібною медаллю.

- Коли востаннє ви зустрічалися з В. Медведчуком?

- Я з ним ніколи не бачився.

- Остання ваша прочитана книга?

- "Казус Кукоцького" Улицької.

- Чому ви цього разу не поїхали в Давос?

- Я виклав свою точку зору, що я не згоден з тим, що написав В. М. Пінчук, а мій статус депутата, як мені здається, піднімав би статус цього заходу, а це неправильно по відношенню до країни.

Новини за темою: Порошенко зустрівся в Давосі з Пінчуком, - джерело

- Чи є у вас нагородна зброя?

- Ні. Пропонували, але у мене немає цього. Слава Богу.

- Три речі, які ви візьмете з собою, якщо вам, не дай Бог, коли-небудь потрібно буде покинути країну?

- Я про це не думав. Немає речей, які я міг би з собою забрати.

- А за яких обставин?

- Якщо моєму життю фізично буде загрожувати небезпека. Але мені здається, що моя чоловіча гордість не дозволить мені виїхати у цьому випадку.

- Дякую.