Я жодного разу не помилився, вказавши на російський слід у тому чи іншому теракті

Радник міністра МВС розповів 112.ua про досягнення та прорахунки під час реформи правоохоронної системи, чому Київ є більш безпечним, ніж Париж, і чому впевнений у тому, що всі резонансні злочини зрештою буде розкрито

Я жодного разу не помилився, вказавши на російський слід у тому чи іншому теракті
www.mediaport.ua

Тетяна Святенко

Журналіст

Радник міністра МВС розповів 112.ua про досягнення та прорахунки під час реформи правоохоронної системи, чому Київ є більш безпечним, ніж Париж, і чому впевнений у тому, що всі резонансні злочини зрештою буде розкрито

Про проміжні результати реформи

Насамперед на сьогодні реформа МВС, розпочата Арсеном Аваковим, мало чи не єдина ознака того, що в країні щось змінюється. Це те, що люди можуть відчути щодня і – умовно – доторкнутися цього.

Реформа, розпочата нашою командою, це історична віха в новітній історії України. До цього навіть натяків на реформування правоохоронної системи не було. Водночас позиція у нас дуже чітка: ми не намагаємося бути краще, ніж ми є, не намагаємося ліпити із себе ідеальних. Це буде нечесно, проблем багато, і ми їх не приховуємо. 

Але, безумовно, проміжні результати вже є. Ми створили патрульну поліцію, рівень довіри до якої близько 60%. Зараз іде другий етап – створення дорожньої поліції. До кінця року ми покриємо всі стратегічні траси міжнародного і національного значення. Це ще не буде той повний обсяг, який нам потрібен, але це фундамент.

112.ua

Є певні проблеми і з фінансуванням, і з кадровим та технічним забезпеченням, але цей затяжний процес рухається. І сьогодні вже на основних магістралях є оперативні підрозділи патрульної поліції, які, по суті, виконують дві функції: і патрульної поліції, і оперативного реагування. Патрульна поліція на сьогодні – це вже близько 15 тис. людей особового складу.

Ми доволі потужно очистили правоохоронну систему від недобросовісних колишніх міліціонерів, ми взяли вектор на створення поліції, яка повинна служити і захищати. Ми рухаємося до тих цивілізаційних елементів роботи Нацполіціі, які притаманні всім розвиненим країнам світу.

Провели люстрацію і переатестацію правоохоронців. Люстрація, як виявилося, на жаль, має дві сторони. З одного боку, було люстровано тих, хто працював недобросовісно, ​​а з іншого – ми втратили багато професіоналів. І про це теж треба говорити. І говорити про це чесно. Коли ми говоримо про люстрацію і відповідальність, то в тих випадках, де було доведено факт злочину, починалися кримінальні провадження, тому що люстрація – це звільнення, це необов'язково кримінал і суд. Але й такі моменти були.

Те ж саме стосується переатестації. Вона не була ідеальною. Але це не означає, що її не повинно було бути.

Ми втратили частину людей. Я, наприклад, знаю людей 20, які повинні були б працювати і сьогодні в органах внутрішніх справ і бути джерелом знань – і практичних, і теоретичних – вже для нових поліцейських.

112.ua

Бувало й таке, що люди, які успішно проходили переатестацію, виявлялися негідниками і хабарниками, і я таких прикладів знаю дуже багато. Водночас ті люди, які з якихось причин не проходили переатестацію (наприклад, не сподобалися тим чи іншим представникам громадськості або ще щось), впевнений, що вони могли б гідно працювати і служити українському народові.

Коли ми прийшли в міністерство після Майдану, було бажання шаблею наголо всіх розігнати. А такий підхід не зовсім працює. Негідників було багато. І повірте, очистилися дуже потужно, це правда. Але не всіх недоброчесних правоохоронців звільнено, і сьогодні їх вистачає. І далеко не найгірших співробітників, а подекуди й кращих, ми звільнили. Така ось дилема. Тому перші роки (2014-й, 2015-й) і початок 2016-го - найважчі. Зараз ситуація вирівнюється. 

Нагадаю, що саме міністр МВС Арсен Аваков був ініціатором створення добровольчого руху в Україні та ініціатором створення добровольчих батальйонів МВС, які спільно з нашими побратимами зі ЗСУ взяли на себе відповідальність і першими встали на захист української державності.

112.ua

Одним із дуже серйозних досягнень також можна вважати нові сервісні центри МВС, котрі замінили корумповані МРЕВ. Процес ще триває, але це вже сьогодні є безпрецедентним. Я цим пишаюся: і роботою міністра МВС, і роботою Владислава Криклія (директор Головного сервісного центру МВС України, - ред.).

Вони повністю виключили корупційну складову в роботі сервісних центрів. Корупцію там унеможливили. Я не можу собі уявити якусь там схему. Зараз запустили сервіс отримання довідки про несудимість. Думаю, що в майбутньому переведемо і дозвільну систему до сервісних центрів МВС. Це все – рух вперед. І це прогрес, на який я навіть не розраховував. Я не очікував, що піде настільки добре і ми отримаємо зворотню позитивну реакцію громадян.

Триває реформа кримінального блоку. З приходом на посаду глови Нацполіції Сергія Князєва та його першого заступника, керівника кримінального блоку В’ячеслава Аброськіна у нас реально почалися зрушення. Вадим Троян (заступник міністра МВС, - ред.) на цій посаді почав рух вперед, саме з нього почалися внутрішні зміни в цьому блоці. Кримінальний блок – основний у поліції (оперативні служби, карний розшук). Це фундамент Нацполіціі.

Також неймовірно важливим є Департамент захисту економіки під керівництвом Ігоря Купранця. Можна порівняти, скільки корупційних справ та злочинів у сфері економіки розкриває наш департамент і, наприклад, розпіарене НАБУ. При цьому порівняйте бюджети ДЗЕ Нацполіції та НАБУ. Небо і земля! 

Окремо згадаю про Департамент кіберполіції. Я не очікував, що вона покаже себе так добре за такий короткий час. Команда, яку очолює Сергій Демедюк, отримала високу оцінку з боку наших міжнародних партнерів, експертів у сфері боротьби з кіберзлочинністю. 

Про Арсена Авакова

112.ua

Чому Аваков вже увійшов у новітню історію України? Тому що він був першим, хто не відступив. Той, хто не злякався взяти на себе відповідальність за ситуацію в країні. Разом з Турчиновим, Яценюком і, безсумнівно, поряд з президентом, поряд з міністром оборони Степаном Полтораком.

Чому його авторитет на сьогодні є незнищенним насамперед у правоохоронній системі? По-перше, тому що він мужик, по-друге, він чесний з усіма, по-третє, він справжній державник і, по-четверте, він успішний управлінець.

Він не прийшов у міністерство з погонами генерала міліції, він прийшов цивільним і не "включив задню". Для того щоб все це зрозуміти, можна поговорити зі звичайними поліцейськими, в тому числі й з колишніми. Звісно, скрізь є незадоволені. Але я вам даю гарантію, що сьогодні щонайменше 90% співробітників всіх підрозділів, які входять до МВС, підтримують Арсена Авакова.

112.ua

Арсен Аваков дуже жорсткий керівникВін ніколи не заперечує права на помилку, але водночас він вимагає відповідальності. До слова, було дуже красномовне голосування в ВР за відставку Авакова 8 листопада 2017 р.: за відставку проголосував всьго 31 депутат із необхідних мінімальних 226. Такого вотуму довіри до міністра внутрішніх справ (нехай говорять що завгодно про те, чому не голосували) з боку парламенту українська історія не знає. Ба більше, із тих 31 восьмеро мені вже зателефонували. Вони дзвонили сказати, що насправді підтримують Арсена, але були змушені у зв’язку з певною політичною доцільністю. І ми до цього нормально ставимося.

Аваков формує поліцію, поліцейські якої повинні бути такими, які прийдуть захищати незважаючи ні на що. Саме тому до Авакова такий ступінь довіри. Але є персонажі, які весь час "верещать" про відставку міністра МВС. Але досі ніхто так і не сказав: а хто якщо не Аваков? Не тому, що це складно, а тому, що такої людини просто немає. Іншого міністра МВС в Україні зараз немає і поки що не буде.

Аваков жорстко тримає баланс контролю силових органів: умовно кажучи, між президентом, парламентом і Кабміном. Аваков представляє парламент, а у нас парламентсько-президентська республіка, але президент, по суті, не тільки головнокомандувач, він ще контролює СБУ, ГПУ, суди. І ось сьогодні МВС і всі підрозділи – це баланс, щоб не було повної монополізації силових структур. А Аваков тримає цей процес під контролем і буде тримати.

112.ua

Зараз ми стабілізувалися як потужний орган. Ми говоримо про Нацполіцію, але крім того, є ще ДержНС, Нацгвардія, ДПСУ. Хтось взагалі пам'ятає, що Національна гвардія – це дітище Авакова? І подивіться на нинішній рівень Нацгвардії. Це потужний бойовий підрозділ.

У 2013-2014 рр. рівень довіри до правоохоронців був максимум 6%. Сьогодні – від 43 до 49%. До патрульної поліції – близько 60%.

Головна проблема МВС і Нацполіціі сьогодні

На жаль, інформаційний простір фокусується на негативі. Але щодня в стрічках новин або затримання злочинців, або виявлення арсеналу зброї, або виявлення і затримання корупціонера, в тому числі й серед поліцейських. Затримання за економічні злочини, виявлення конвертаційних центрів – це щодня.

Наразі є перехідний етап, є побудова базису і фаза розвитку. Так ось, ми пройшли перехідний етап, вистояли. Нас не зламали, ми змінили вектор, стали поліцією. Ми дійсно служимо і захищаємо. Ми припускаємося помилок, і це нормально, від них ніхто не застрахований. Не помиляється той, хто нічого не робить.

Сьогодні з оглядкою на подачу інформації Нацполіція і МВС є одними з найбільш відкритих, можливо, в усьому світі. Такої відкритості правоохоронних органів немає ніде. Жодної статистики не приховується, відкритість будь-якої інформації, крім тієї, яка йде під грифом. І в цій ситуації від цього органу ніколи немає протидії громадянському суспільству і ЗМІ. Навпаки, є повне співробітництво.

Навіть коли нас нещадно шельмують (не критикують, тому що критикувати потрібно, а саме шельмують). А критика – це необхідність. Якщо не буде критики на рівні експертів, громадських активістів, політиків, які не вказуватимуть на помилки, нічого доброго не буде. Але банальне навішування ярликів потрібно припинити. Негідно це. 

112.ua

А от якщо ті брехуни, балакуни, популісти і маніпулятори не дай боже дорвуться до влади, буде катастрофа. 

Далі.

Почалося реальне поліпшення криміногенної ситуації в Україні. Поліпшення відбувається з огляду на розкриття злочинів, в тому числі й важких: навмисних вбивств, грабежів, зґвалтувань, заподіяння тяжких тілесних, заподіяння тяжких тілесних зі смертельними наслідками. Тенденція йде на підйом. Це головна ознака того, що ми "застовпилися", закріпилися і рухаємся до покращення. 

Реформа, переатестація, постійні скандали, істерики, "зрада-зрадонька", надумана інформаційна істерія. Зосередитися було складно. Я не уявляю, як Аваков це все витримує. Я прийшов у міністерство у червні 2014 року і вже за три дні на місяць поїхав в АТО. Перші два роки взагалі не виїжджав звідти. А в міністерстві не одну добу жили безвилазно. Це був період навіть не становлення, а збереження хоч чогось. І водночас війна на сході, бойові дії. І от тоді, влітку 2014 р., міністр збирає групу з реформування МВС і починає рух на реформи. Я тоді подумав: "Яка реформа! Тут би не дати російським танкам до Києва доїхати! ". А він на це пішов, він взяв на себе відповідальність. Це насправді якесь Боже провидіння.

Про резонансні злочини та російський слід

Ми повинні розуміти, що правоохоронну систему ми створюємо з нуля. Це не означає, що раніше не було хороших міліціонерів, хороших співробітників карного розшуку. Ми повинні розуміти, що і за часів Януковича були гідні офіцери і правоохоронці, які розкривали злочини, ловили ґвалтівників і вбивць. Прекрасних офіцерів було чимало й раніше. Я взагалі вважаю, що ми повинні працювати з ветеранами, з тими, хто може поділитися досвідом, у тому числі й у розкритті резонансних злочинів.

У чому суть ситуації. Сьогодні одним із головних елементів гібридної війни Росії проти України є перенесення терору на мирні території.

Дійсно, протягом останнього часу відбулося кілька резонансних злочинів. Ми відштовхуємося від першого жахливого теракту: Павло Шеремет. Потім було вбивство Дениса Вороненкова, потім вбивство полковника Хараберюша, потім Максима Шаповала. Згодом – вбивство Махаурі, потім теракт біля телеканалу "Еспресо" і вбивство Аміни Окуевой, що для мене є найболючішим, ми були друзями. І припинення замаху на нардепа Антона Геращенка (зловмисників затримано).

Часто нас запитують: чому досі не розкрито? Відразу після вбивства Шеремета я заявив про те, що це робота російських спецслужб. Вони обов'язково роблять це в людних місцях – так, щоб це набуло широкого резонансу. Всі ці злочини здійснено дуже професійно. Окрім вбивства Вороненкова, де просто допомогло те, що виявився "не хисткої руки" охоронець. Інакше, повірте, була б інша ситуація.

Справді, на жаль, більшість цих злочинів досі поки що не розкрито. Але це не означає, що їх не буде розкрито. Якщо брати вбивство Павла Шеремета, то це був найскладніший перехідний момент, в якому перебували правоохоронці: ні туди й ні сюди. Ми зобов'язані це визнати.

Постійні розлідування в прямих ефірах, обговорення версій, демонстрація кадрів не допомагає слідству, це все йому тільки шкодить. Для того щоб слідство проводилося ефективно, воно повинно йти в тиші. Як показує практика, в такому випадку злочин, як правило, розкривають. Нерозкриті гучні злочини є в багатьох країнах світу з дуже потужними спецслужбами.

Замовні вбивства (а ми маємо справу з ретельно підготовленими, персоніфікованими терактами, які відбувалися). Я зараз висловлюю свою точку зору і не претендую на право першої інстанції.

112.ua

Нам з Антоном Геращенком часто дорікають, що, мовляв, не встигло щось трапитися, а Шкіряк і Геращенко відразу оголошують, що це "рука Кремля" й агенти російських спецслужб. Там, де бачимо,– там висловлюємо свою позицію. Поки ми жодного разу не помилилися. На цей момент, якщо брати розкриті злочини, де є доведений слід, ми жодного разу не помилилися. Якщо буде щось інше, з мене шапка не впаде, я скажу: "Був не правий".

Але свою позицію ми чітко аргументуємо. Звісно, три роки тому у мене не було практики і необхідних знань. Сьогодні, оглядаючись на те (я весь час, між іншим, вчуся), я можу досить професійно оцінювати ті чи інші речі, не будучи при цьому дипломованим фахівцем-кримінологом.

Ми час від часу про це говоримо: за кожним із найрезонансніших злочинів, перелічених вище, на мою думку, певною мірою стоїть Російська Федерація.

Якщо говорити про вбивство Шеремета (про хід слідства я говорити не хочу), то слідство триває. Але я можу сказати, що саме точно не допомогло слідству. Слідству точно не допомагають постійні вимоги до правоохоронців звітувати щодо кожного кроку, щогодини. Це ненормально. Це був перший страшний теракт, де ми мали зрозуміти, що так не можна. Коли хочеш не хочеш "викидається" відео, коли повинні звітувати й обговорювати це в прямих ефірах і тим самим підказувати вбивцям, як діяти далі, щоб не бути спійманими.

Ненормально, коли через 10 хвилин після скоєння злочину правоохоронці повинні чітко знати тип вибухівки, основні версії, чи є підозрювані тощо.

Всі ці згадані вище злочини (я вже говорив, що ворог у нас підлий і сильний) виконано на дуже високому професійному рівні. Почерк один. І якщо говорити про теракти, то це повністю лягає в канву того, що їх всі могло бути замовлено з одного й того ж диверсійно-терористичного центру на території Росії.

Щодо замаху на вбивство Геращенка: коригування здійснювали з м. Бєлгород (РФ), ми знаємо, хто безпосередньо це робив, знаємо цього ефесбешника. І це безумовний успіх українських спецслужб.

Стосовно інших злочинів. Розкрито вбивство Дениса Вороненкова, доведено те, що замовлено з Росії, доведено, хто організатор. Організатор – Тюрін. А замовник і причетність Тюріна до російських спецслужб ні в кого не викликають сумніву - Кремль. Розкрито вбивство полковника Хараберюша. І те, про що я говорив раніше: слідство велося в тиші – і вийшли на результат.

Щодо Дениса Вороненкова слідство велося в тиші – вийшли на результат. Ми повинні розуміти, що правоохоронці і слідчі самі ухвалюють рішення, коли і що давати в публічний простір. Бо інакше немає сенсу цим займатися, можна посадити журналіста з камерою в кабінеті слідчого і нехай стрімить про те, як триває розслідування.

Із недоліків. Ми трохи кульгаємо саме в плані попередження і недопущення. Стосовно Геращенка і Гончаренка запобігти злочинам вдалося.

Але контррозвідку точно потрібно посилювати. Втім, варто сказати, що СБУ теж неабияк очистилася від тотального впливу ФСБ. І сьогодні це вже справжня  українська СБ, котра так само, як і українська поліція, народилася з попелу.

І хотілося, щоб було розуміння того, що ми хоч і з великими помилками і великими проблемами, але повинні рухатися вперед.

Це якщо говорити про терористичну війну, яка дійсно ведеться.

Щодо питань безпеки

Ані в Нью-Йорку, ані в Парижі, ані в Лондоні, ані в Брюсселі, ані в Анкарі, ані в Барселоні сьогодні жодна людина не може почуватися на 100% захищеною. Не може почуватися захищеною на 100% і людина в Україні. Ми не можемо поставити по поліцейському біля кожного громадянина. Можу сказати, що я теж ніколи не почуваюся в безпеці. Я понад три роки входжу до групи ризику, і моє прізвище в "розстрільних списках" усіх без виключення російських терористичних банд. Нічого, звик, сприймаю це спокійно і ставлюся до цього філософськи. Крім того, зрозумійте, ми не можемо бути впевненими, що не знайдеться якийсь хворий на голову і що ми застраховані від людського фактора.

Теракти у Парижі, Ніцці, Лондоні, Барселоні, Брюсселі. І в США. Хтось може сказати, що у них погані спецслужби? Ні. Хтось може сказати, що ці країни не працюють з тероризмом? Працюють. Хтось може сказати, що Ізраїль не знає, що таке терор? Але навіть Ізраїль не може себе захистити на 100%. Моссад не зміг запобігти вбивству Іцхака Рабина (прем'єр-міністр Ізраїлю, був застрелений на площі в Тель-Авіві 4 листопада 1995 року після багатотисячного мітингу, де виступав на підтримку мирного процесу; вбивця відбуває довічне ув'язнення).

Ви бачили, щоб після цих страшних терактів в усіх цих країнах люди кидалися на свої спецслужби і на своїх правоохоронців (ви, виродки, ходити не можна, стояти не можна)? Я щось такого не пам'ятаю. Суспільство вимагало покарання винних, але ніхто не ходив за поліцейськими і представниками спецслужб, хапаючи їх за рукава з питанням: і що, і що? Дали можливість працювати. Навпаки, підтримали та об’єдналися. 

Коли ми нарешті зрозуміємо, що наша безпека – це наша спільна відповідальність і що немає жодної країни світу, де можна захиститися від тероризму на 100%! Складна криміногенна ситуація, в тому числі високий рівень терористичної загрози, яка у нас в Україні є постійно. Хоча, можливо, значно менше, ніж у багатьох цивілізованих країнах. І при цьому вони не воюють, а ми воюємо.

112.ua

Я навіть скажу, що Київ точно є безпечнішим, ніж Париж, Лондон або Нью-Йорк. У нас проблема в постійному нагнітанні, інформаційній істерії навіть щодо стандартних, штатних ситуацій.

Тільки-но щось відбувається, про це відразу всі знають. І в такий відкритості інформації свій позитив, тому що раніше ми про це нічого не знали, ми взагалі нічого не розуміли, що відбувається. Зараз повна відкритість, і тому створюється враження, що навколо стільки злочинів. Воно й раніше так було (може, навіть гірше, тому що статистику весь час приховували, були нескінченні відписки). І всі ці вбивства і всі теракти мають місце бути, і, на жаль, я не можу сказати, що це останні.

Але у нас дуже багато позитивного. У нас за 3,5 роки СБУ та Нацполіція попередили понад 300 терактів різного масштабу: від дрібних до потужних, які планувалося й у місцях великого скупчення людей, навіть на Майдані Незалежності.

Хто може протестувати проти посиленого режиму несення служби в умовах терористичної загрози? Будь-яка нормальна людина адекватно реагує на прохання показати документи або здійснити поверхневий огляд речей. Так от. Прекрасно у нас сьогодні люди на це реагують. Неадекватно у нас реагують тільки "ряжені експерти" і політикани в прямих ефірах та у Фейсбуці. А звичайні люди нормально реагують, так вони почуваються більш впевнено. Людина, якій нема чого приховувати, спокійно відкриє сумку і покаже. Це наша з вами безпека, а не "поліцейська держава".

Будь-яку дію правоохоронних органів сьогодні не слід сприймати агресивно, тому що йдеться про твою безпеку. Якщо у тебе перевіряють документи, покажи їх.

Це безпека. Ба більше , ми забуваємо про успішне розкриття справ: наприклад, група "Торпеди", яка влаштовувала акти вандалізму і вибухи біля дипустанов, і щодо гранати на Грушевського на День незалежності. Цих людей теж затримано. 

Сьогодні шанси на розкриття тих резонансних злочинів, терактів, де слідство ведуть і СБУ, і Нацполіція, є. Рано чи пізно кожний цей злочин буде розкрито.

Про суть роботи радника міністра МВС

Якщо говорити про МВС, то кожен радник веде певний напрям. Якщо говорити про мене, я виконую особливі доручення міністра МВС, які лежать у площині координації дій з іншими структурами і підрозділами МВС, а також  СБУ, ГПУ. Безперечно, це й питання АТО, кримінального блоку. А один із найважливіших напрямів – це контрпропаганда. Безпосередньо – війна з російським агресором в інформаційному полі. До речі, блокування "ВКонтакте" та "Одноклассников" вважаю і своїм успіхом. Ми дотиснули, і зараз про них ніхто не згадує. І це один із плюсів, який я собі ставлю.

Як правило, міністр МВС сам визначає конкретну задачу: він наказує – я виконую. Насправді я вів багато напрямів, всі вже й не пригадаю. Скажімо, в 2014-2016 рр. я багато часу проводив в АТО безпосередньо в зоні проведення активних бойових дій. Під час довгострокових відряджень проїхав всю лінію фронта від Широкиного, Мар`їнки, Авдіївки, Дебальцевого до Станиці Луганської. Мав багато доручень і задач, поставлених міністром МВС. Я їх виконав.

До речі, ще раз наголошую, що у мене немає статусу учасника АТО. Хоча я маю на нього повне право, що підтверджено усіма відповідними документами під час моїх відряджень до зони конфлікту. Але я відмовився від отримання статусу ще в 2014 р., це моя принципова громадянська позиція. Так мені значно легше спілкуватися з іншими, особливо з тими чинушами різного ґатунку, котрі виїжджали на три дні десь до Краматорська й отримували омріяну "корочку". Це огидно.

А моя позиція в тому, що поки останній доброволець, якого не було оформлено офіційно, але який взяв зброю і захищав країну на передовій, не отримає цього статусу, мені про це говорити ніяково. Є ще дуже багато воїнів-патріотів, котрі на це заслуговують значно більше, ніж я.

Розмовляла Тетяна Святенко, 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>