banner banner banner banner banner

Два роки Яценюк прем'єр-міністр, він вже не зміниться

Український політичний і громадський діяч, юрист і правозахисник. Народний депутат Верховної Ради від фракції політичної партії "Батьківщина". Голова підкомітету з питань державної служби. В минулому — помічник народного депутата Ірини Геращенко. Молода і амбітна. Випускниця КІМО, факультету міжнародного права. Студентка Сорбонни і Кембриджа. Під час навчання у Франції працювала помічником адвоката в органах судочинства. Стажувалася в парламенті Канади. Разом з випускниками Оксфорда і Кембріджа заснувала аналітичний центр "Україна 2020". Після Майдану брала участь в асоціації "Професійний уряд", куди увійшли українці із закордонною освітою. Один з авторів законопроекту "Про права і свободи вимушено переселених осіб". Обожнює шоколад, сніг, лижі і сальсу

Два роки Яценюк прем'єр-міністр, він вже не зміниться
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Український політичний і громадський діяч, юрист і правозахисник. Народний депутат Верховної Ради від фракції політичної партії "Батьківщина". Голова підкомітету з питань державної служби. В минулому — помічник народного депутата Ірини Геращенко. Молода і амбітна. Випускниця КІМО, факультету міжнародного права. Студентка Сорбонни і Кембриджа. Під час навчання у Франції працювала помічником адвоката в органах судочинства. Стажувалася в парламенті Канади. Разом з випускниками Оксфорда і Кембріджа заснувала аналітичний центр "Україна 2020". Після Майдану брала участь в асоціації "Професійний уряд", куди увійшли українці із закордонною освітою. Один з авторів законопроекту "Про права і свободи вимушено переселених осіб". Обожнює шоколад, сніг, лижі і сальсу

Влащенко: Сьогодні у нас в ефірі народний депутат України Альона Шкрум.

Доброго дня. Тиждень тому був відпущений Мосійчук. Сама процедура арешту, як це приймалося у ВР, залишає дуже багато питань. Чи небезпечний цей прецедент?

Шкрум: Більшість нашої фракції проголосували за арешт. Ігор Луценко не голосував через порушення процедури, а мене в той день не було.

- Якщо б ви були, як би ви проголосували?

- В політиці немає "якби". Хочеться вірити, що не проголосувала б. Я тоді дуже критикувала своїх колег, які проголосували, в тому числі молодих, талановитих юристів. Було повне порушення процедури, повне порушення регламенту. Навіть ці молоді юристи говорили, що після перегляду відео їм було плювати на порушення процедури і регламенту. В нашій країні можна змонтувати все що завгодно – на емоціях не можна такі речі голосувати. В англійській, американській системі права найважливіше – це процедура. Людину там можуть відпустити за вбивство, якщо було мінімальне порушення процедури. Тому для мене це важливо. Інша справа, що в парламенті зараз ми котимося в повну анархію процедурну, насправді.

Новини за темою

- Це скликання парламенту безпрецедентне за кількістю процедурних порушень.

- В цьому винен Гройсман. Ті депутати, які у парламенті не перше скликання, в тому числі з нашої фракції, кажуть, що вони зрозуміли, звідки це почалося. Це почалося з таких дрібних деталей, як запізнення Гройсмана на 5-60 хвилин. Інші спікери не дозволяли собі спізнюватися, щоб 450 депутатів їх чекали. Виходить, що почалося з чогось малого. Потім почали ставити закони по 20-30 разів на голосування. І зараз воно йде в досить небезпечну ситуацію.

- Гройсман не зміг би порушувати процедуру, якщо б його не зустрічала мовчазна згода – договірняк, 426 депутатів. Депутати йдуть у відпустки під час засідань. Які відпустки під час засідань, якщо ви два тижні засідаєте, а потім два тижні гуляєте?

- Дуже багато депутатів їздять в округи, зустрічаються з виборцями, їздять в АТО, їздять на конференції за кордоном. Коли до парламенту прийшли молоді депутати, ми говорили, що є якісь базові цінності, за які ми готові блокувати трибуну і відстоювати їх. Наприклад – кнопкодавство. Ми проти цього завжди готові блокувати трибуну. Кожен раз, коли ми про це знаємо – ми виходимо. Інша справа, що треба блокувати трибуну і через повні порушення регламенту. До цього ми ще не дійшли. Але нас не так багато, і якщо ми будемо блокувати трибуну, вони будуть голосувати без нас. За час, що ми були в парламенті, дуже багатьох речей ми не очікували - заплутані кулуарні історії, про які ми не знали. Я об'єктивно не знаю дуже багато речей, які проходять в залі.

- Що вас вразило найбільше, чого ви не знали?

- Я вважала, що я буду мати доступ до прийняття рішень в країні. При цьому ми розуміємо, то центр прийняття рішень – це не парламент. Це – найнезрозуміліше для мене, що ми не можемо цілою фракцією, де Юлія Володимирівна дуже впливова людина, поставити свої закони на голосування просто тому, що або Банкова, або прем'єр-міністр проти. Вони дзвонять Гройсману і говорять не ставити закони. Закони про газ не ставляться місяцями. Ми, як фракція, вимагаємо, щоб центр прийняття рішень був на погоджувальній раді, де збираються всі фракції коаліції – але там немає центру прийняття рішень.

- Як вам це пояснює спікер Гройсман – що не можна на погоджувальній раді вибирати, які закони будуть винесені в зал?

- Спікер Гройсман - мудра людина. Я почала ходити на погоджувальну раду як народний депутат, і він бере до уваги все, що ми йому там говоримо, але потім нічого не ставить. Це таке шулерство – політика підкилимного рівня. Тут ми з "Самопоміччю" об'єднуємося і говоримо, що центр прийняття рішень повинен бути в парламенті, або це не коаліція, тому що ми не можемо в коаліції розділяти відповідальність, але не розділяти прийняття рішень.

Новини за темою

- Чому ви залишаєтеся в коаліції?

- Перша причина – у нас Путін на кордонах, і ми відчуваємо, що ми не можемо взяти на себе відповідальність розвалити демократичну коаліцію і провести зараз, не дай Боже, чергові вибори. Друга причина - мені здається, що у нашій фракції і особисто у Юлії Володимирівни є певний комплекс провини за 2004-2005 роки та за розвал тієї коаліції. І цей комплекс провини не дозволить нам піти. Я зараз не готова сказати, що ця коаліція абсолютно неефективна. У нас був день, коли ми прийняли понад  20 економічно важливих законів за один день. Ми неефективні, можливо, в прийнятті стратегічних рішень. Ми не можемо поставити свої рішення до порядку денного, але ми підтримуємо інші закони. Фактично це парламент перехідного періоду. Я сподіваюся, що після цього парламенту прийде новий.

Новини за темою

- Тоді чому ви боїтеся нових виборів?

- Ми їх не боїмося. Ми абсолютно самостійні, як фракція, від Банкової. "Батьківщині" зараз вигідні нові вибори - ми отримаємо більше. Але знову кинути країну у виборчий процес, знову витратити гроші було б просто неправильно. Мені здається, що ми повинні зупинитися і трошки забути про вибори. Треба попрацювати трохи - ми тільки що закінчили місцеві вибори. Давайте сядемо і рік-два попрацюємо.

- Ви голосували за конституційні зміни?

- Ні. Я ніколи не голосувала. Насправді у нас був навіть невеликий конфлікт з фракцією – я і кілька молодих депутатів не голосували навіть за направлення до Конституційного суду. І ми потім фракцією не голосували за зміни. І ми "отримуємо" за це від наших європейських партнерів.

- Хто вас на фракції найбільше сварить, коли ви не приймаєте спільної позиції?

- У нас на фракції Юлія Володимирівна кожному дає слово, і потім ми голосуємо. Конституція був найважчий процес, тому що голоси розділилися фактично 50 на 50. Ми дуже довго не могли виробити загальну позицію на направлення до Конституційного суду. На фракції нас не лають - нас переконують. Але аргументовано переконують, можливо, тиснуть з висоти свого авторитету - Юлія Володимирівна це вміє.

- Спроба Яценюка звернутися до фондів, щоб доплачувати міністрам – це спроба легалізувати доплати. А як ви це розцінюєте?

- Дійсно, реформа держслужби неможлива без двох речей. Перше - замінити всіх старих корупціонерів по відкритому незалежному конкурсу; друге – зробити нормальну зарплату. Але ми повинні розуміти, що наша держава не зможе їм поставити зарплату в 25 тис. доларів. Але вони так і не напрацьовують. Тому корупціонерам, які звикли отримувати мільйони в місяць – їм хороші зарплати не потрібні і не допоможуть. Нам потрібно набрати нових людей і поставити їм зарплати 1000-1500 дол. Це стосується, зокрема, і депутатів.

- Чому офіційно не заявили про те, що Згуладзе поїхала до Франції? Чому вона перед від'їздом не відзвітувала про те, що вона зробила?

- Згуладзе не міністр - вона була заступником міністра. Вона виїхала з особистих причин, наскільки я знаю. Я думаю, що вона надасть нам звіт. Її робота буде закінчена, я не думаю, що вона її кине на півдорозі.

- Суспільство має право розуміти, чим займаються державні службовці рівня міністрів.

- Ми повинні розуміти, що міністри не держслужбовці. Міністри - політики. Вони вибираються не за конкурсом, а за квотами. Це потрібно змінювати в нашій конституції. Але ми навіть не можемо добитися в парламенті нормального звіту перед депутатами. На мої депутатські запити дуже мало хто відповідає - депутатський запит більше не означає нічого. У нас в п'ятницю є "годину питань до уряду" - там ніколи немає нормальної, хорошої дискусії. Яценюк приходить і читає нам якісь нотації замість того, щоб відповідати на запитання. Єдиний міністр, який відповів на наші запитання – це Квіт. Всі інші приходять, щось собі під ніс розповідають і йдуть. Це – ненормально, я бачила, як ця година запитань проходить в Канаді, три рази на тиждень. Ми вимагаємо, але з цим урядом вже нічого не буде. Два роки вже Яценюк прем'єр-міністр, він вже не зміниться. У нього персональний конфлікт з дуже багатьма депутатами і дуже багатьма фракціями. Він не буде звітувати перед нами - нам потрібно міняти уряд.

- Віктор Чумак підтвердив, що у депутатів НФ є доплати. Чому молоді депутати не говорять відверто про те, що вони не живуть на 4,5 тис.

- Доплата справді в парламенті є, але я не знаю, хто і скільки. Мені особисто ніхто ніколи навіть не пропонував. Те, що в інших фракціях є певні люди, які комусь доплачують – це на рівні чуток. У нас є зарплата 4,5 тис., депутатські - 6 тис. і фонд помічників. Не всі цей фонд віддають помічникам. Є чоловіки, дружини, є запас міцності – на рік-два. Якщо зарплати не зміняться, то в мене цей запас міцності, в принципі, закінчується, тому що у мене чоловік теж на держслужбі. Нам потрібно змінювати ставлення суспільства до зарплат депутатів.

Новини за темою

- Нам потрібен новий закон не тільки про держслужбу, але і новий закон про народних депутатів. Нам треба відкликати народних депутатів за невідвідування понад 10% засідань. У нас же кожну п'ятницю – Гройсман і порожнеча.

- В основному, на жаль, це мажоритарники, і мажоритарники з великих фракцій. Нам дуже потрібна парламентська дипломатія – тому депутатам потрібно їздити, але я згодна, що не третину робочого часу. Я зараз працюю над законом про відкликання депутатів місцевих рад. За кордоном можна відкликати депутата, зібравши понад 50% підписів тих людей, які проголосували. Це можна зробити в місцевих радах, для мерів і т. д. Але щодо депутатів ВР важче – у нас подвійна система. Якщо за списками можна відкликати і список посунеться, то щодо мажоритарників кожен раз потрібно переобирати округ. Санкції повинні бути, і я їх абсолютно не боюся наприклад.

- Ваше запитання до мене?

- У мене до вас пропозиція. У нас мало професійних хороших журналістів. Нам потрібна допомога таких журналістів, як ви, у просуванні конкретних, непопулярних реформ, наприклад як зарплата депутата; держслужба – будуть звільнені 100 тис. чиновників; відкликання депутата – непопулярна реформа для політичних кіл. Нам потрібні передачі, де ми будемо висвітлювати ці непопулярні реформи.

- Я із задоволенням готова на будь-які переговори з цього приводу.

Дуже дякую.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>