Думаю, недоторканність з депутатів буде знята, коли ми будемо міняти виборче законодавство

Народний депутат Сергій Пашинський в програмі "Люди. Hard Talk. Live" на телеканалі "112 Україна" прокоментував заяву німецького посла про вибори на Донбасі, розповів про блокаду Донбасу та вугілля, а також про новорічний інцидент зі стріляниною

Думаю, недоторканність з депутатів буде знята, коли ми будемо міняти виборче законодавство
Депутат Сергій Пашинський в ефірі "112 Україна". 11.02.2017 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат Сергій Пашинський в програмі "Люди. Hard Talk. Live" на телеканалі "112 Україна" прокоментував заяву німецького посла про вибори на Донбасі, розповів про блокаду Донбасу та вугілля, а також про новорічний інцидент зі стріляниною

Влащенко: Події тижня обговорюємо з народним депутатом України Сергієм Пашинським.

Вітаю, Сергію Володимировичу. Що власне не сподобалося депутатам у виступі німецького посла? Хіба він не озвучив мінські домовленості?

Пашинський: Ні, неправда. Німецький посол заявив про те, що він бачить вибори в присутності російських окупаційних військ. У мінських угодах написано, що передумова виборів – це контроль України над своїм кордоном. Я вас інформую, що з точки зору наших відносин з окупаційними військами, контроль нашого кордону не передбачає наявності там збройних сил РФ.

- У "Мінську-2" написано, що контроль над відведенням військ і контроль за кордоном встановлюється на наступний день після проведення виборів.

- Мінські угоди розвиваються. А відносно того, що сказав німецький посол, то він сказав неприпустиму для суверенної української держави річ, яка в перекладі на українську мову означає, що німецький посол передбачає проведення виборів на території, окупованій РФ, під контролем російських військ. Президент Порошенко, наша фракція, БПП зайняли позицію дуже чітку про те, що ми не допустимо ніяких виборів під контролем російських військ на нашій території. То будуть псевдовибори. Відповідно, якщо Німеччина так вважає, нам дуже сумно, але ми поки що навіть не члени ЄС, у нас немає зобов’язань свою зовнішню політику узгоджувати з німецьким МЗС. Я вдячний Німеччині за ту чітку позицію, яку завжди займала канцлер Меркель, але в нас є свої національні інтереси, і ми будемо їх відстоювати.

- Чому тоді ми публічно не відмовимося від мінських домовленостей? Чому МЗС не озвучив офіційну позицію на висловлювання німецького посла?

- Я зверну вашу увагу, що згідно Конституції України, вертикаль МЗС – це президентська вертикаль. Безпосередній начальник п. Клімкіна – президент України. Президент України зайняв більш ніж чітку позицію – "ми не допустимо проведення виборів під контролем російських військ". Що ще? МЗС сказав, що вони сподіваються, що ті висказування німецького посла не нашкодять нашим відносинам. Тому що Німеччина за останні три роки - це одна з небагатьох європейських країн, яка не боїться жорстко протистояти Путіну. Але в України є свої інтереси, своє бачення свого розвитку. Ми це бачимо в руслі європейської політики, але і я, як народний депутат, і наша фракція, ми підтримуємо тут Порошенка, одностайно - ніяких виборів під дулами російських автоматів, під дулами російських найманців на Донбасі не буде. Ми готові провести вибори, ми готові амністувати тих, хто не вбивав наших воїнів, і від цього не відмовляємося, але навіщо проводити вибори "аля-Крим"?

Новини за темою

- У Мюнхені буде проведена конференція з безпеки. Україну представлятиме президент. Може, там якраз і є те місце, де президент повинен сказати, що ми не будемо проводити вибори, якщо не буде відновлено кордон. І, може, там варто порушити питання про Будапештський меморандум?

- Президент України зайняв чітку позицію, і він її не поміняє на Мюнхенському форумі. Наша фракція і А. Яценюк вийшли з ініціативою, щоб добавити в мінський процес офіційно сторони-учасники Будапештського меморандуму. Це – чотири країни: Росія, Англія, США, Україна. Зараз у мінських угодах немає США й Англії як гарантів нашої безпеки. І це неправильно і з точки зору моралі, і з точки зору міжнародного права. І я думаю, що Петро Олексійович поставить це питання.

Новини за темою

- Як ви вважаєте, чи має наш МЗС проартикулювати якусь позицію щодо Білорусі, де був затриманий і висланий з країни С. Жадан?

- Сьогодні, в суботу, білоруського посла вже викликали в МЗС і вручили йому наш протест. Наше МЗС спрацювало професійно. З приводу Білорусі питання цікаве. П. Лукашенко вже багато років президент своєї держави, і він почав зараз балансувати між Росією, нами, Заходом. Фактично, за останні 15 років Росія перетворила Білорусь на свого сателіта, і поки Лукашенку давали мільярди доларів, його це влаштовувало, зараз це його не зовсім влаштовує. Ми повинні дуже чітко розуміти, в чому інтерес України по відношенню до Білорусі. Наш інтерес по відношенню до Білорусі – допомагати Білорусі максимально дистанціюватися від впливу РФ.

Новини за темою

- Як ви вважаєте, ми повинні виступати за придбання вугілля на сході чи проти? Куди і кому платили податки за куплене вугілля? Чи потрібна нам ця блокада?

- Я би не називав це "блокадою". Це така рейкова піар-акція учасників цієї блокади, щоб відволікти увагу від одного до іншого. Щодо серйозної блокади, то я вважаю, що так, як зараз у нас йде, фактично, необ’явлена війна з РФ, то люба наша дія повинна давати нам можливість розібратися – це нам вигідно чи невигідно? Якщо ми заблокуємо "ДНР-ЛНР",  це знизить боєздатність першого і другого російських армійських корпусів, які там розташовані? Ні, ні в якому разі, тому що ці корпуси, які підпорядковуються Північнокавказькому воєнному округу, від наших товарів не залежать. У нас йде війна, і не з "ЛНР-ДНР", а з РФ. Якби питання було в "ЛНР" і "ДНР", то їх через два тижні уже б там не було. ЗСУ під Авдіївкою це дуже чітко показали. Але питання в нашій спроможності це зробити. У нас є армія, ми її створили, з 14-го року, крок за кроком. І ця армія показала, що вона боєздатна. Щодо вугілля і податків, то всі підприємства, які завозять вугілля сюди, платять податки тут. Сьогодні була дуже цікава інформація з "ЛНР", що якщо до 1 квітня підприємства не почнуть платити податки там, то вони їх націоналізують. Інформую, що якщо хоч одне підприємство, яке зареєстроване на території України, перереєструється там - ніяке вугілля вони сюди поставляти не будуть. Це суперечить українським законам, і в СБУ, і в правоохоронних органів достатньо інструментів, щоб це вирішити. Втрати від відмови від вугілля пораховані до копійки. Це - 15 млрд гривень. Один з блокувальників сказав, що це копійки. Хочу звернути увагу, що державне оборонне замовлення на минулий рік було 9 млрд гривень, і ми його не виконали. На цей рік – 10 млрд. Чи вигідна ця блокада нашій державі? Чи зможемо ми цією блокадою собі допомогти? Поки я відповіді "так" не бачу, то треба блокувати не тільки "ЛНР-ДНР", а і весь кордон з РФ.

- Тобто це питання доцільності?

- Звичайно.

- А навіщо ми придумували "Роттердам+"?

- Це, взагалі, іншого стосується. Це стосується до ціноутворення на електроенергію, і там більше питань, чим відповідей. НКРЕ дала формулу.

- Нас переконували, що ми купуємо це вугілля в Роттердамі...

- У Роттердамі нема вугілля – це вас хтось заплутав. Воно просто купується на Роттердамській біржі. Фізично ми купляли вугілля минулий рік у двох точках - це ПАР, звідки кораблями вугілля проходило Дарданелли і Босфор і розвантажувалося в Одеському порту. Ціна цього вугілля зараз десь під 100 дол. І ми купляли вугілля з українських підприємств, з "ДНР-ЛНР" по ціні 1600 грн. Вугілля  українських підприємств, яке поставляється в "Центренерго", воно йде через лінію розмежування, але питання тільки ціни питання. Я абсолютно переконаний, що самим головним гарантом нашої з вами безпеки і безпеки нашої держави є не німецька сторона, не "Роттердам+", а ЗСУ. Мене дивує, що блокують ті політики, які ні разу не підтримали підвищення боєздатності збройних сил, але пропонують ввести військовий стан. Я говорю про представників партії "Самопоміч" і партії "Батьківщина". Дуже цікава ситуація – ні разу ці депутати своїм голосуванням не підтримали підвищення обороноздатності нашої держави. При цьому вони говорять: "Ми патріоти і будемо блокувати". Депутат повинен займатися тим, ради чого він прийшов в парламент.

- Чи денонсовано харківські угоди?

- У 2014-му році ми скасували харківські угоди, і це все денонсовано було.

- Російська військова база на території українського Криму сьогодні знаходиться незаконно?

- Незаконно.

- Чому немає консенсусу, щоб проголосувати закон про спецконфіскацію?

- Всі хочуть добра країні, або блокуючи парламент, або роздмухуючи якимись прапорами. Такі законопроекти прийняті в усіх країнах Європи. Перший варіант, 4057, це, по суті, копія латвійського закону, за яким, до речі, гроші Арбузова були перераховані в латвійський бюджет. Потім нам почали розказувати, що він недолугий, поганий. Уряд Гройсмана звернувся офіційно до Єврокомісії, і був написаний спільний закон, який був внесений, і його знов провалили. У мене нема ніяких сумнівів про те, що його провалюють люди, яких Янукович та його оточення корупційно зацікавили. Мова йде про конкретних 1,5 млрд доларів, арештованих в "Ощадбанку" України. І там ще якісь активи в інших банках. При обшуку в п. Онищенка знайшли документи на одну з цих компаній, де було заблоковано 157 млн дол. Онищенко в своїх публічних виступах неодноразово заявляв дуже цікаву річ, що він 30 млн дол. потратив на підкуп депутатів і ЗМІ. Провалюють цей закон так звані "Єврооптимісти", регулярно, публічно, затято. І провалює цей закон фракція "Самопомочі". Один з керівників "Самопомочі" договорився вже до того, що якщо Пашинському треба, то нехай домовляється з "Опоблоком". Ну не можу я з Бойком, Льовочкіним, Фірташем домовитися.

- Всі кажуть, що ви цей закон просуваєте, тому що зацікавлені у відомій історії з нафтопродуктами Курченка.

- Цей закон розповсюджується виключно на грошові кошти і цінні папери держави. Це предмет цього закону.

- Але якщо закон зворотної сили не має, то він буде діяти тільки на ті справи, які будуть виникати з моменту прийняття цього закону?

- У нас арештовані кошти, і в нас повинен бути юридичний механізм їх перерахувати в бюджет: на збройні сили, на пенсіонерів. А всі, хто вам щось розказує – люди або нефахові, або просто корумповані. Закон розповсюджується тільки на грошові кошти і цінні папери держави. Він розповсюджується на дуже вузьку групу злочинів.

- Тобто, його як інструмент політичної боротьби використовувати не можна?

- Ні в якому разі. Там повинна бути  прописана вся судова процедура. Суть цього закону, що ці гроші заарештовані не на ім’я Януковича – це офшорні компанії, відкриті на підставних осіб, які до Януковича де-юре і не мають відношення.

- Тоді чому ви не обмежите цей закон кількома прізвищами і конкретним терміном дії?

- Є правила європейського суду, і ми підписали конвенцію. Закон не може бути вибірковим. І отут є проблема. Перший варіант закону був з прізвищами.

- Нещодавно президент-утікач Янукович сказав, що у нього є докази вашої причетності до розстрілів на Майдані. Як ви можете це прокоментувати?

- Я прошу Януковича і гарантую, що я як народний депутат, державний діяч і політик зроблю все необхідне, якщо в нього є такі докази, що це не він і не його подонки давали команди розстрілювати, а це я командував "Беркутом", це я направляв ці автомати "Беркуту" - хай приїде сюди, покаже ці докази. У нас є всі підстави говорити, що суд буде чесним і неупередженим. Вони вже там, по-моєму, або поспивалися, або донюхалися до такого ступеня, що вони вже розказують, що Майдан зробили марсіани.

Новини за темою

- Чи збереглися в архівах переговори часів Майдану? Де угода, яку було підписано з Януковичем в останню ніч?

- Я з Януковичем не підписував ніяких угод. Щоби легалізувати введення збройних сил і застосування вогнепальної зброї, вони 19 числа об’явили в центрі Києва АТО, і по цьому документів нема ні одного. Вони встигли, коли втікали, вивезти це все.

- Уряд Гройсмана дає дозвіл на експорт-імпорт озброєння "Ленінської кузні". Раніше таке право належало тільки "Укроборонпрому". Чи означає це, що у нас з'явився "Укроборонпром-2"? І що збирається експортувати "Ленінська кузня"?

- У РНБО є затверджена ще на початку 16-го року програма реформування ВПК. Згідно Конституції України об’єкти господарювання у нас перед законом всі рівні. Я вважаю, що ринок зброї повинен бути децентралізований, а "Укроборонпром" – це один із суб’єктів. "Ленінська кузня" робить артилерійські річні судна і робить легку піхотну зброю наступу - має відношення до гранатометів. І я вважаю, що якщо "Ленінська кузня" має ринки збуту, тому що те, що армія замовляє, вона повинна робити в першу чергу, але виробничі потужності їй дозволяють, то… я, взагалі, вважаю, що монополія держави будь-де приводить до деградації. А корупція – це елемент деградації. Питання навіть не в корупції. Питання в тому, що управлінські рішення приймаються дуже нефахово. Я вважаю, що три роки війни дали нам одну цікаву річ – ми знаємо, як треба і що треба. І тепер це треба розвивати.

- Прокоментуйте історію із закупівлею російських двигунів для БТР.

- 90% зброї, яка стоїть на озброєнні ЗСУ, радянського виробництва, російського в тому числі. Або в кооперації з Україною. Є запчастини, елементи озброєння, які робляться тільки в Росії. Ми не поставляємо Росії товарів військового призначення, і Росія не поставляє нам. Але коли нам щось треба, ми звертаємося до посередників.

- Але ж це дорожче виходить? Кого ми обманюємо?

-  Подзвоніть Путіну, домовтеся. Суть у тому, що я звертаюся до третьої країни, на озброєнні якої стоїть, наприклад, МіГ-29, і прошу їх, взамін обіцяючи щось інше, щоб вони купили в Росії і перепродали нам. У нас розслідувачі вже довели мене до сміху. Я не знаю ситуації по тим двигунам - я публічно взяв на себе зобов’язання розібратися.

- Виключили Н. Савченко з комітету з Нацбезпеки й оборони чи не виключили?

- Є регламент ВР, є зареєстрована постанова про виключення Н. Савченко з комітету. Ця постанова розписана на два комітети. Обидва комітети провели засідання і внесли постанову до зали. Тепер чекаємо, коли вона буде винесена на голосування. Савченко буде виключена з комітету, коли ВР за це проголосує 226 голосами.

- Прокоментуйте серію Онищенко з Мартиненком.

- Колись в історії Російської імперії були "подмьотні" листи Г. Отреп’єва. У нас зараз блокбастер "Подмьотні" записи Кадирова". Цікавість цього громадянина для українського народу повинна бути не в тому, що він вкидає якісь фейкові записи. Поки Мартиненко або правоохоронні органи не підтвердять автентичність, там нема взагалі про що говорити. Цю людину наша фракція, Т. Чорновіл в свій час звинуватила в крадіжці з державного бюджету 3 млрд гривень. Цікаве почалося, коли він вже втік у Москву і там давав прес-конференцію. Мене вразило, скільки він депутатів купляв, які ЗМІ, які він робив ті акції.

- Звідки в А. Портнова, який підтримує справу В. Хімікуса, така "любов" до вас?

- Мені це взагалі не цікаво. Я вважаю, що Янукович і його оточення повинно бути притягнуто до кримінальної відповідальності. На жаль, А. Портнов був одним з архітекторів злочинного режиму Януковича. І до сих пір ми маємо наслідки – продажних суддів, призначених по квотам. Портнову Бог дав якийсь талант, і мені дуже шкода, що цей талант він потратив на служіння злу.

- Всіх цікавить, чому ви змінили свідчення у справі Хімікуса щодо обставин цієї стрілянини.

- Я не міняв своїх показів. Щодо того, що я сказав, що я вистрілив лежачи, я хочу сказати, що це була новорічна ніч, я не хотів псувати людям свята, писав я про це в "Фейсбуці" о 10 вечора, зразу після цього інциденту. Не хочу жалітися, але це був удар пляшкою по голові, була така стресова ситуація. І коли я вже зранку почав аналізувати якісь моменти, то я згадав оцей елемент, що я цілився в ногу не лежачи, а зверху вниз. У моїх перших показах з місця події, до речі, нема ніяких розбіжностей.

- Якщо суд визнає потрібним зняти з вас депутатську недоторканність, якщо він вирішить, що ви винні – ви готові до такого повороту подій?

- Мене повинно визнати спочатку винним слідство. Дуже цікава юридична складова цієї справи. У 36 статті Кримінального кодексу все це описано. Я найбільш зацікавлений у прозорому, об’єктивному і скрупульозному слідстві. Тому що скільки бруду вилили на мене по цій справі… хай буде на совісті цих людей. Але я буду вимагати детального, скрупульозного слідства, абсолютної прозорості цього розслідування. Ми внесли клопотання, я хочу, щоб всі учасники, починаючи з мене і закінчуючи іншими, пройшли детектор брехні.

Новини за темою

- У вас кілька декларацій. Ваша е-декларація за 8 грудня 2016 року фактично пуста. До цього в декларації було вказано автомобілі, квартири? Чому так?

- Ви були дуже неуважні. Це були зміни – я продав старий автомобіль і купив інший.

- Скільки людей у випадку форс-мажору ви могли б мобілізувати?

- У мене великий досвід – я думаю, що це буде декілька тисяч людей. Якщо не більше.

- За що вашій дружині Аваков дав нагородну зброю?

- Моя дружина отримала нагороду міністра МВС згідно чинного законодавства. Я не хочу розказувати про якесь там волонтерство чи ще щось. Вона отримала таку нагороду.

- Чи відомо вам, як просувається справа про замах на вашого однопартійця А. Геращенка?

- Між затриманням і судом в усіх країнах великий термін. Два кілери затримані, справу веде СБУ, я думаю, що ми побачимо дуже багато цікавого.

- Скільки людей у вашій охорони, і скільки ви платите за її утримання?

- Це в декларації, до речі, є, - не пам’ятаю. А охоронців – 2.

- Коли депутати знімуть із себе недоторканність?

- Це філософське питання. Думаю, що коли ми будемо міняти законодавство, виборче, тоді будемо знімати.

- Ваше ставлення до Ю. Тимошенко?

- Це велика частина мого життя і історії України.

- Ким ви бачите себе в майбутньому?

- Надіюсь, що я доживу, коли я буду бачити себе пенсіонером і дідом.

- Чи автентична ваша розмова з Г. Корбаном, яка поширюється в мережі?

- Всі ці розмови змонтовані, і мені дуже шкода, що Г. Корбан має до цього відношення.

- Чи будете ви відстоювати закон щодо легалізації зброї?

- З умовами – так.

- Майже весь бізнес записано на вашу дружину? Вона справляється?

- Ви щось сплутали. Коли я став депутатом у 2007 році, я продав всі свої активи.

- Чи доводилося вам хоч раз у житті нецензурно виражатися у бік жінки?

- У сторону жінки – ні, але, на жаль, при жінках приходилося.

- Три найбільші небезпеки для "Народного фронту" сьогодні?

- НФ – це частина України, а сама велика небезпека для нашої країни і для "Народного фронту" – це агресія російської імперії, популізм і демагогія, непередбачуваність нашої політики.

- Дякую, Сергію Володимировичу.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...