banner banner banner banner

Дмитро Разумков: Правоохоронці повинні дати чіткі відповіді щодо плівок Порошенка-Байдена

Дмитро Разумков: Правоохоронці повинні дати чіткі відповіді щодо плівок Порошенка-Байдена
112.ua

Дмитро Разумков

Лідер партії "Слуга народу"

- Сьогодні ВР почала працювати в нормальному пленарному режимі (інтерв'ю вийшло 19 травня, -ред.). Чи відчуваєте повернення до нормального, докарантинного життя?

- На жаль, поки що ні, так само, як і вся країна, ми ще не вийшли з карантину. З одного боку ВР на карантин і не йшла – ми продовжували працювати (20 травня ВР пішла на карантин у зв'язку з виявленням коронавірусу у нардепа від "Батьківщини" Олега Мейдича, - ред.). Ми менше проводили пленарних засідань, але кожного тижня було одне, а то і два-три. Більше роботи було в комітетах, напрацьовували важливі законопроекти, пов’язані з боротьбою з коронавірусом. Тут я не втомлююся повторювати слова вдячності апарату, народним депутатам України, які достатньо ефективно робили свою роботу. Відклали політику, особливо на першій стадії, коли всі зрозуміли ті виклики, які несе за собою коронавірус, і працювали якісно. Дай Боже, щоб завжди працювала так ВР.

- Де це здорове політичне життя? Коли воно настане? Сьогодні на прес-конференції ми побачили черговий скандал з "плівками Деркача". Там фігурувало і ваше прізвище, і вимоги до вас щодо створення ТСК. Як ви сприймаєте цей прецедент сьогоднішній і згадку про вас?

- На жаль, у мене не було можливості подивитися весь ефір. А та інформація, яка є – вона вражає. І сама інформація і те, з яких кабінетів, можливо, вона з’явилася. А щодо інформації про мене, то, на щастя чи на жаль, законодавчих ініціатив від народних депутатів України більш ніж багато у ВР. Опрацювати все неможливо, але я думаю, що мені як голові ВР буде неправильно до всіх колег реагувати виключно на такі вимоги окремих народних депутатів. Коли ми будемо бачити, що є підтримка і є можливість розглянути ініціативи народних депутатів України, обов’язково це зробимо в рамках регламенту і діючого законодавства.

- Якщо буде більше бажаючих народних депутатів?

- Для цього не обов’язково більше чи менше народних депутатів. Це вноситься депутатськими фракціями, групами, комітетами, ініціативи. Так само і депутати мають право депутатської ініціативи – воно закріплено Конституцією. Однак перед законами, Конституцією, так само, як і перед регламентом ВР, всі народні депутати рівні – і ті, хто присутні на прес-конференції, і ті, кого там нема.

112.ua

- Дехто увійшов у роль і відчув себе ініціаторами щодо грального бізнесу, і тут вирішив ставити і в геополітиці: чи на чорне, чи на червоне, чи на Трампа, чи на Байдена. Тут можна дуже сильно помилитися. Головне – не піти ва-банк і не програти все. Чи є у нас шанс не програти все?

- Я не зовсім погоджуюся з формулюванням "є шанс". Коли ми говоримо про шанс, то ми повинні сісти, нічого не робити і чекати – прийде цей шанс або не прийде. Для того, щоб він з’явився і щоб не лише шанс, а і можливості перед державою, перед політиками, а в першу чергу перед українським народом – ми повинні працювати, кожен на своєму місці. Кожен повинен робити своє, і бажано, щоб він робив якісно. У вас це точно виходить.

- Хочеться зрозуміти, чи має відреагувати на всю цю епопею з плівками правоохоронна система України?

- 100% має відреагувати правоохоронна система, на мій погляд. Мають відреагувати і спеціальні служби. Тому що, якщо це дійсно відповідає дійсності, то це робилося у великих кабінетах. Яким чином потрапила ця інформація, звідки вона взялася? Але це другорядні питання. Головним питанням для мене як для людини, як для громадянина є, чи відповідає вона дійсності. Якщо відповідає дійсності, то наслідки повинні бути більш ніж жорсткими, тому що багато питань (більше ніж відповідей) по відношенню до цих плівок. Вже є ініціатива в парламенті щодо створення ТСК, пов’язаної з оцінкою та розглядом питань, які піднялися під час цієї прес-конференції і були медійно заявлені. Поки вона документально не оформлена, але мені здається, що вона буде мати продовження.

Новини за темою

- Можна відреагувати брифінгами – це ми вміємо, а можна процесуальними діями – це ми не дуже вміємо.

- Кожен повинен займатися своїм. ВР 9-го скликання прийняла закон про ТСК. Таким чином вона достатньо серйозно підсилила цей парламентський інструмент. Однак він не повинен підміняти собою правоохоронні органи. Він повинен допомагати, бути механізмом контролю, механізмом того, щоб ніхто нічого навмисно не заховав або не загубив. І це досить непогано вміють робити народні депутати, особливо якщо в них з’явилися додаткові можливості. А розслідуванням, і якщо будуть підтверджені ці факти іншими процесуальними діями, повинні займатися відповідні органи. Я сподіваюся, що саме цим вони будуть займатися найближчим часом.

- Сьогодні є подібна тональність розмов з боку іноземних лідерів з українським керівництвом?Хочеться розуміти, чи є якийсь диктат: кого призначати, кого - ні, кого можна звільняти, кого - ні.

- Такої тональності, з того, що я зміг почути і побачити, в мене особисто при спілкуванні з послами, з представниками дипломатичних місій, з представниками інших держав не було. Вони поводилися достатньо коректно. Так, вони відстоюють ту позицію, яку розділяють, однак це залишається в рамках дипломатії, в рамках здорового глузду та розуміння того, що Україна є, залишається і буде суверенною державою. В мене таких розмов не було. І я сподіваюся, що і ні в нікого з чиновників топ-рівня таких розмов не було. Всі повинні пам’ятати, що ми чиновники саме України.

- Тобто зараз жодних маніпуляцій парламентом подібного кшталту неможливо собі уявити?

- Станом на сьогодні такого в парламенті нема. Ні по відношенню до монобільшості або фракції на правах коаліції "Слуги народу", і мені здається, що такого немає і по відношенню до інших. Мені хотілося б вірити, що й атмосфера у ВР трохи змінилася, порівняно з минулою. Я розумію, що є ті, хто критикував, критикує і буде критикувати – я до того ставлюся нормально. Мені шкода, що та критика рідко відповідає дійсності, але хай це залишається на совісті тих, хто це робить. Однак, якщо ви поспілкуєтеся з більшою частиною депутатських фракцій та груп, то ви побачите, що конструктиву сьогодні в парламенті достатньо багато. Я на своїй посаді намагаюся його просувати, допомагати, робити все, що залежатиме від мене, щоб парламент залишався парламентом, і щоб в парламенті люди чули один одного, а не робили вигляд.

- Дуже багато дискусій у суспільстві виникає навколо якихось резонансних справ. Чи плануєте викликати на спілкування з народними депутатами генерального прокурора України Ірину Венедіктову, щоби вона відзвітувала перед нардепами стосовно резонансних справ?

- Заслуховування генерального прокурора може бути в декілька способів. В тому числі і на спілкуванні або доповіді на комітетах. Наскільки мені відомо, Ірина Валентинівна запрошувалася на ті чи інші заходи. На жаль, я не контролюю, приходить чи не приходить, але, сподіваюся, що більш-менш це відбувається. Якщо ми говоримо про звіт генпрокурора в стінах ВР, на пленарному засіданні, то поки що це не планується. Я знаю, що є ініціативи окремих народних депутатів, окремих фракцій щодо серйозної критики генпрокурора – це їхнє право. А далі будемо дивитися. Якщо буде така необхідність, я впевнений, що ми запросимо, і генпрокурор прийде і доповість щодо тих питань, які будуть підняті.

- ВР планує все ж таки підтримувати програму дій чинного уряду?

- Я не можу сказати, чи буде підтримувати вся ВР програму дій уряду. І яку програму дій уряду – це теж питання. Станом на сьогодні є проект, який був запропонований Кабміном України, внесений до ВР і пройшов частину комітетів. Станом на вчора це було 12 комітетів. На жаль, прийнято рішення повернути цей документ на доопрацювання. Справедливості ради треба сказати, що вони вносили свою програму тільки, як прийшли, – почався коронавірус, і стояло багато інших завдань і викликів, які стояли перед прем’єр-міністром Шмигалем і перед іншими урядовцями. Тому будемо виходити з того, що, скоріш за все, той проект програми, який запропонований, буде потребувати додаткового доопрацювання, а після цього буде приймати відповідне рішення і ВР.

- Хочеться почути вашу позицію щодо дій МОЗ. Як адекватно та успішно вони організували цю боротьбу з коронавірусом? Пан Степанов має відзвітувати перед парламентом?

- Він поки що не буде звітувати. Він буде відповідати на запитання в "Годині запитань для уряду". Це трошки інше. Тому що за звітом треба давати оцінку. Але, якщо ми говоримо про оцінку діяльності медичної сфери, то однозначно відповісти на те запитання буде важко. Якщо ми будемо говорити про наших лікарів, які сьогодні рятують життя, то вони роблять більше, ніж можуть. Я думаю, що на 110% вони працюють. А якщо говорити про чиновників, то я думаю, що показник буде все ж таки меншим. Однак давати реальну оцінку тому, що, як поетапно ми пройшли і будемо ще проходити, виходячи з коронавірусної кризи, можна буде лише згодом, через деякий час, враховуючи те, чим дійсно завершиться цей непростий проміжок життя нашої держави. Дивлячись і порівнюючи з результатами, які маємо ми, і те, що ми спостерігали в багатьох країнах Європи, США, то Україна виходить достатньо непогано з цієї ситуації. Ще раз хотілося би подякувати лікарям.

Новини за темою

- Дуже хочеться зрозуміти взагалі стан української медичної системи. Останнім часом і президент, і міністр МОЗ говорили, що з медичною реформою щось потрібно робити, при цьому нічого не кажуть про скасування взагалі цієї реформи Уляни Супрун. На вашу думку, на рівні парламенту чи потрібні якісь рішення, пов’язані з медичною реформою?

- Сьогодні говорити про її успішність точно язик не буде повертатися. Як у будь якій події є і позитивні речі, але якщо спитати в людей, то я не думаю, що оцінки будуть дуже позитивними. Те, що буде залежати від ВР для того, щоб зробити медицину якіснішою, для того, щоб захистити наших лікарів. для того, щоб запровадити ті позитивні реформи, які дійсно змінять реформу медицини, в кращому напрямі, ми це обов’язково будемо робити. Однак це сукупний процес, і без Кабміну, без профільного міністерства це буде важко зробити. Якщо ми говоримо про деякі результати і наслідки так званої реформи, то про це багато говорив і Михайло Борисович Радуцький, і міністри, що в нас навіть статистики нема. Свого часу її скасували. І порівнювати рівень захворюваності з минулими роками сьогодні достатньо важко. Це все вручну збирається. Замість того, щоб рятувати людей.

- Президент говорив, що це схоже на диверсію. А один з теоретиків війни писав, що з диверсіями можуть боротися тільки диверсанти – вони все чудово розуміють.

- Давайте все ж таки підемо іншим шляхом.

- Зрозуміло, що готові працювати, і спеціальну групу створено. І ми сподіваємося, що буде комунікація на рівні парламенту. Хочеться запитати щодо міністерств (бо деякі найвищі міністерські посади є вакантними): коли будете кадрові питання закривати?

- Тут мені трохи важче відповісти, бо є процедура: вносить подання прем’єр-міністр за погодженням з коаліцією, в цьому разі із фракцією "Слуги народу". Станом на сьогодні подань від прем’єр-міністра до ВР щодо призначення міністрів на ті вакантні посади, про які ви згадали, не надходило. Тільки-но надійдуть, обов’язково в оперативному режимі ВР готова буде їх розглянути.

112.ua

- А чи є прогнози, коли це може статися?

- Цього тижня точно не відбудеться. Це не від нас залежить. Ми не можемо внести кандидатуру того чи іншого міністра, бо це зона відповідальності прем’єра. Тут головне не помилитися.

- Ми бачили дуже активні дискусії з приводу законопроекту щодо подвійного громадянства. Його відклали. Можете пояснити свою позицію з приводу цього законопроекту?

- Було вирішено піддати цей законопроект додатковій дискусії. На погоджувальній раді багато депутатів виступали із застереженнями щодо цього законопроекту. Якщо ми говоримо про сьогоднішні реалії, то є норми, закріплені в Конституції, і якщо ми колись і підемо цим шляхом, то це треба робити правильно. А правильний шлях – це зміни до Конституції. Я не впевнений, що сьогодні суспільство до цього готово на 100%. І для того, щоб це пояснити, повинна бути достатньо глибока, широка й інформаційна, в тому числі, кампанія, для того щоб зруйнувати всі міфи, які є, тому що їх дуже багато сьогодні навколо цього процесу, і показати позитив, який є. І для того, щоб бути максимально відвертим, зазначити і ризики, тому що будь-який процес має завжди дві сторони.

- Одна з ключових претензій до законопроекту, який вносився, – це те, що народні депутати виключені з переліку осіб, яким заборонено мати другий паспорт. Якщо ухвалювати закон, то кому в Україні варто дозволити мати друге громадянство, а кому - ні?

- Я думаю, що ні народні депутати, ні чиновники, ні ті, хто будує державну політику або впроваджує реформи, не повинні мати два або більше паспортів. Скажемо так: мені одного мого паспорта більш ніж вистачає.

- Другий не потрібен?

- Точно не потрібен.

- Якби ж всі були такими, як ви, пане Разумков.

- Я думаю, що багатьом вистачає.

- До вашої спікерської роботи претензій не виникає. Але чомусь ви з’являєтеся в різних соцопитуваннях як потенційний мер Києва. Внесіть ясність, що відбувається.

- Я сподіваюся, що ставлення моїх колег і моє ставлення до моєї роботи не буде змінюватися. Якщо говорити про мерські амбіції, то в мене їх немає. Мене більш ніж влаштовує та робота, яку я роблю сьогодні. Я сподіваюся, що я буду робити її якісно та ефективно виконувати свої функції. Сьогодні достатньо кандидатів на мерські вибори: і від представників більшості, і від представників опозиційних сил. Я краще буду в цьому разі виступати як просто виборець.

- А у вас є фаворити?

- Нехай висунуться, а потім подивимося. Як у будь-якої людини, у мене теж будуть люди, за яких я буду готовий проголосувати.

- А ви можете нам привідкрити таємницю щодо внутрішньопартійної дискусії, хто ж від "Слуги народу" претендує на посаду.

- Я думаю, що ви добре читаєте Телеграм-канали, і не лише їх: багато представників парламенту претендують на те, щоб висуватися як кандидати в мери Києва. Але до виборів ще є час, для того щоб вони набрали політичної ваги, для того щоб їх краще пізнали люди і зрозуміли, чи готові вони за них голосувати, чи ні. І вже після цього вирішували, хто повинен рухатися.

- Точаться чутки, що нібито Дмитро Разумков ледь не збирається створювати власну депутатську групу. Що ви скажете, чи планується створення подібної депутатської групи?

- Я думаю, що поки зарано говорити про якісь групи. Треба вивести з коронавірусу і почати нормально працювати. Тут не до груп – тут до роботи. Я буду сподіватися, що я буду посилювати цю роботу, займаючись там, де я її роблю – головою ВР.

- Пан Резніков закликає депутатів різних фракцій долучатися до роботи. Чи будемо ми бачити посилення, нові імпульси і поштовх у мінському процесі, у парламентському вимірі?

- Сьогодні є представники парламенту у ТКГ. Якщо ми говоримо про офіційне звернення до парламенту делегувати тих чи інших представників, то таких пропозицій від ОП поки що не надходило. Якщо ми говоримо про делегування представників від депутатських фракцій та груп, про яке казав Олексій Рєзніков, то кожна фракція самостійно визначатиметься виходячи зі своєї громадянської, політичної позиції. Станом на сьогодні таких звернень до ВР не надходило.

- А ваша думка: чи варто парламенту взагалі брати участь у цьому переговорному процесі?

- Сьогодні фактично держава бере участь у цьому процесі. У будь-якому процесі треба брати участь, якщо це дасть змогу повернути тимчасово окуповані території Криму й закінчити війну і повернути тимчасово окуповані території Донбасу. 

- Завтра рік, як президентом є Володимир Зеленський. Він обіцяв, що першим законопроектом, який він внесе до ВР, буде законопроект щодо референдумів. Першим він не став, але нині розробляють.  Пан Стефанчук каже, що незабаром законопроект про референдуми буде винесено на голосування до сесійної зали. 

- Текст цього законопроекту вже дійсно є. Його було скеровано до різних міжнародних організацій. Наразі його скеровано до Венеційської комісії. Сподіваюся, що незабаром він повернеться з пропозиціями або зауваженнями. Так само його надіслано до Швейцарської Конфедерації, тому що це фактично взірець загальнонаціональних і місцевих референдумів і гарний приклад народовладдя. Після цього цей законопроект буде внесено до ВР. Наскільки я розумію, це буде ініціатива саме президента держави. 

- А часові терміни можна окреслити?

- Головним питанням залишається повернення проекту від Венеційської комісії. Сподіваюся,  що до канікул ми зможемо його почати розглядати.

- Коли, на вашу думку, в Україні може відбутися перший референдум за цим законопроектом?

- Тут питання не в "коли", а питання, що на нього буде винесено. Я думаю, що це більш важливе питання.

- А які питання ви би виносили?

- Питань, з яких треба було би поділитися думкою та зрозуміти позицію українського народу, більш ніж достатньо. Тому я би використовував цей механізм.

- Тішить, коли ми дослухаємося до рекомендацій Венеційської комісії, тому що ми теж можемо вибірково дослухатися. Ці рекомендації мають не імперативний характер, тому можемо дослухатися, а можемо ні. Як це було із законом про освіту, наприклад. А от коли нам повертають законопроекти з візами МВФ, яких не влаштовує фінальний варіант, то це не тішить зовсім.

-  А це які? Я не бачив законів, які би поверталися до нас із візами МВФ.

- Ми говоримо про земельний закон. Ви ж пам’ятаєте реакцію МВФ.

- Реакція може бути, але віз там точно немає.

Новини за темою

- Віз точно ніхто не ставив безпосередньо на документі, але зауваження були такими, які важко сприйняти суб’єктній державі. Щодо подальшої співпраці з МВФ позиції у фракцій різні. У монобільшості вони теж діаметрально протилежні. Які перспективи подальшої співпраці та цей банківський закон?

- Сьогодні було відхилено постанови, які фактично не дозволяли скерувати цей банківський закон президенту України. Найближчим часом цей закон буде скеровано на підпис президенту й далі буде рішення президента. Що стосується ВР, то я думаю, що вона буде залишатися саме ВР України і буде працювати на інтереси українського суспільства. 

- Коли обговорювали ухвалення банківського законопроекту, ухвалювали зміни до регламенту. Були розмови, що вони тимчасові й що ВР пізніше ухвалить законопроект, який зафіксує ті часові рамки. Коли це планується?

- Дійсно, це був закон 1043, фактично один із перших законів, які розглядали у ВР, і він між першим і другим читанням залишався на розгляді в комітеті. Ми виходили з тих можливостей, які були на той час. Його  було ухвалено й була публічна домовленість про те, що одразу після того, як він набере чинності (тому що ми не могли внести зміни до нього), буде зареєстровано законопроект, який трохи змінює суть того законопроекту: збільшується кількість правок, застосовується більш правильний, обмежений механізм подання правок і пропозицій від народних депутатів України і він матиме тимчасовий характер. Саме такий законопроект внесено до ВР. На жаль, це рішення ухвалюю не особисто я, а це рішення ухвалюватиме ВР, і цього тижня його буде розглянуто в першому читанні.

- Пане Дмитре, ми дуже дякуємо вам, що попри дуже напружений графік ви знайшли можливість прийти до нашої студії.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>