banner banner banner banner

Чи повинен був Зеленський виконувати вимоги луцького терориста і в чому прорахувалися спецслужби. Інтерв'ю з полковником СБУ у відставці

Чи повинен був Зеленський виконувати вимоги луцького терориста і в чому прорахувалися спецслужби. Інтерв'ю з полковником СБУ у відставці
112.ua

Олег Старіков

Військовий експерт

Захоплення заручників 21 липня у Луцьку запам'ятається українцям не тільки як один з найрезонансніших терористичних актів за всю історію незалежної України, а і як подія, після якої залишається більше запитань, ніж відповідей.

Чи професійно спрацювали оперативники? Чому Максим Кривош (Плохой) висунув настільки дивні вимоги і так швидко здався? Чи могло те, що відбувається, бути політичним піаром окремих осіб? Чи варто було президенту йти назустріч злочинцеві? І що далі чекає на луцького "зоозахисника"?

Новини за темою

Олег Старіков ділиться зі 112.ua своєю думкою з цього приводу і намагається реконструювати історію, спираючись на свій досвід полковника СБУ у відставці.

Як ви оцінюєте дії правоохоронців?

Головний висновок: система антитерористичних заходів, яка мала бути у найвищому ступені готовності, не спрацювала і показала в регіонах повний провал. До того, як приїхав Аваков з першим заступником голови, організаційні заходи виконували дуже погано. Якщо терорист каже, що у нього є вибухівка, то її потрібно глушити відразу, поки ще не загинули люди, але цього зроблено не було. З журналістами теж працювали погано. Вони правильно роблять, що висвітлюють ситуацію, але сама правоохоронна система повинна робити все, щоб терорист не дізнався про те, що відбувається навколо нього. Питання ще - чому операцію проводив Аваков, а не голова антитерористичного центру.

У ЗМІ шириться інформація про те, що цей діяч нібито служив у полку "Азов". Тож главу МВС і відправили розбиратися з нібито "своєю" людиною.

Поки судити складно. Є ще версія, що Кузнєцов (Геннадій, генерал-майор СБУ) не мав потрібних знань. Тому Аваков взяв удар на себе і виграв. Як завжди він виграє і в політичних питаннях. Теорії про те, що все це було ним підлаштовано, я вважаю лише домислами.

Коли оперативники нарешті почали працювати за планами, головним завданням став вибір переговірника. Від нього залежить 60-70% успіху. І тут я вже починаю хвалити. На місцевому рівні нікого підхожого не виявилося. Добре, що правильно вибрали заступника начальника поліції, тобто генерала в центральному апараті.

Після цього проводиться створення морально-психологічного портрета. Всі говорили про те, що він божевільний, лежав у психдиспансері, але потім ця інформація швидко поширилася. По-перше, його це образило. По-друге, прочитали швидко його книгу, написану грамотно, без помилок, та й взагалі якісніше, ніж пишуть багато українських письменників. До слова, ця книга - російською мовою. У Луцьку російською не говорять, та й у житті злочинець спілкується українською. Тож російськомовна книга показала його велику любов до матері - вчительки російської мови.

Також вони зрозуміли, що Плохой - лівий анархіст. Представники полку "Азов", до слова, кажуть, що вони "праві", але фактично вони "ліві". Спокійний голос Плохого, який ми могли чути на записі, свідчив про те, що він людина не агресивна, а переконана. Усвідомивши, що терорист - ідейна людина, з ним стали діяти дуже акуратно. Переговірник пішов на "заколисування".

Основне завдання переговірника - встановити довірливі відносини. Спочатку у нього це не виходило, Плохой навіть відкрив вогонь. Потім група - психологи і психіатри, агентуристи почали відпрацьовувати його сильні і слабкі сторони. Плохой пише в книзі, що його били в СІЗО, але не зламали. Переговірник, відштовхуючись від таких особливостей, ймовірно, почав вести з ним діалог інакше. Після цього відпрацювання переговори пішли на лад: вдалося віднести заручникам воду. Плохой став дивитися переговірнику в очі, розмовляти, менше боятися.

Чи правильно президент як обличчя всієї країни вчинив, записуючи відеоролик на вимогу терориста?

Чи можна вести переговори з терористами? Можна. І в усьому світі вони ведуться. Адже головне завдання захисту країни - захист громадян. Воно повинно забезпечити їхнє право на життя. А з вільних громадян будується вільна країна.

Тут питання дійсно інше: чи виконувати їхні вимоги. Єдина вимога, яку Плохой висував, не належала до стандартних вимог терористів. В основному вони хочуть навіть не грошей, а вирішення політичних, релігійних питань, питань, що стосуються територіальної цілісності. А у нього вимоги виявилися світоглядно-гуманітарними. Він, хоч і кримінальник, у своєму місті Дубни у всіх має добру славу. Він займався охороною тварин, вимагав, щоб їх перестали труїти, і навіть домігся того, щоб міськрада почала виділяти гроші на стерилізацію безпритульних собак. Серед громади він користувався авторитетом, що дуже важливо.

Коли Аваков побачив, що все йде до успіху, ймовірно, зателефонував Зеленському і попросив записати цей ролик. А президент як гарант Конституції, прав людини, пішов на це, щоб їх виконати. Сам Аваков міг би виконати другу вимогу Плохого і зізнатися у своєму тероризмі. Але простіше було обмежитися заявою президента. Після вивчення портрета стало зрозуміло, що досить піти на мінімальні вимоги. І це спрацювало. Вже за десять хвилин Плохой здався.

Новини за темою

Деякі експерти говорять про те, що автобус проглядався, і вказують на прорахунок спецслужб. Нібито Плохого можна було ліквідувати за допомогою снайперів.

"Заднім числом", у спокійній обстановці, це аналізувати просто. Звідки у них інформація про те, чи достатньо було умов і можливостей для того, щоб його знищити? Спецструктури, звичайно, аналізували таку можливість. Встановили кількох снайперів, зброя була не тільки стрілецька. Однак у такому варіанті могла бути велика ймовірність загибелі заручників.

Всі діячі, які кричать, що не можна було президенту цього зробити, чомусь не приїхали і не запропонували себе в обмін на заручників. Один тільки Бутусов (Юрій, журналіст, - ред.) погодився. Але, знаючи, що він хворий коронавірусом, його не пустили. Всіх би заразив.На кінцевому етапі все було дуже добре. Але, як завжди, вишенька на торті. Чому приїхали ці дурні на БТР і кинули гранату? Щоб довести переляканих людей, які дев'ять годин просиділи у задушливому автобусі без води, туалету, гадали, вб'ють їх або не вб'ють, молилися, - до нервового зриву? Адже ми можемо тільки фантазувати про те, що відбувалося всередині цього автобуса. Завершальний етап цієї епопеї навіть коментувати не хочеться.

Яку оцінку за п'ятибальною шкалою ви поставите правоохоронцям з урахуванням цього інциденту?

Робота МВС - відмінна, робота СБУ - трійка з мінусом. Кадровий склад Служби потрібно терміново змінювати.

До слова, якщо правоохоронці тепер вирішать відірватися на Плохому - це буде неправильно. Він не небезпечний. Найнебезпечніший той, хто мінував міст Метро. Жодних насильницьких дій не було, нікого не вбито, не поранено. У соцмережах висловлюють думку про те, що він хотів потрапити до в'язниці знову і після цієї історії стати авторитетом. Але я не згоден. У зарубіжній пресі тому, що відбувалося, дали хорошу характеристику - "зелений тероризм".

Який термін "світить" Плохому?

Швидше за все, йому дадуть мінімальний термін у 6-7 років. Заручники підуть до суду свідками і, думаю, що не будуть висловлюватися про нього негативно. Ймовірно, вони його внутрішньо підтримували, тому що він вів внутрішній діалог в автобусі і пояснював свої вчинки. Багато з нас теж виступають за захист котиків-собачок. У суді Плохой скаже: я це зробив, тому що шкода тварин. Хотів, щоб люди подивилися фільм. Суддя розчулиться, заплаче. Погіршити його ситуацію може тільки його власне зізнання про те, що він хотів усіх вбити заради досягнення мети.

Заручники дійсно вже розповідають про те, що терорист ставився до них добре. А що зі спійманим спільником?

Спільникові пред'являть незаконне зберігання зброї - нічого серйозного йому, швидше за все, не загрожує.

Того дня телефони поліції розривалися від повідомлень про мінування. Вони продовжують надходити і зараз. Чи не бачите ви в тому, що відбувається, якоїсь системи, прихованого сенсу?

Активізувалися люди з ПТСР. У таких ситуаціях, та й з урахуванням того, що в країні дуже напружена обстановка, їм зносить дах. У більшості з нас є посттравматичний синдром. Ми розуміємо, що він у нас є, але жодних додаткових прав це нам не дає. А деякі люди думають, що можуть вершити долі світу. Звичайно, їх також "підгрібають", мотивують і використовують у своїх інтересах різні "корпуси", тому потрібно бити по організаторах.

Чи не призведе вчинок президента до того, що у Плохого з'являться наслідувачі?

Після цього інциденту необхідний жорсткий індивідуальний загальнопрофілактичний захід. Всі справи колишніх терористів - піднято. Тоді божевільні притихнуть. Нормальна профілактична робота веде до скорочення злочинності на 50%.

Для того щоб виявляти і попереджувати такі злочини, необхідна оперативна складова Нацполіціі. Деканоїдзе (Хатія, керівник Поліцейської академії МВС Грузії, - ред.) разом з Міхеілом Саакашвілі її знищили, людей розігнали і направили в патрульно-постову службу. Це спрацювало в Грузії, але Грузія - це пів Києва, а українців - 38 млн. Щоб навчити "опера", потрібно як мінімум 5 років. В Україні набрали людей, які професійно непридатні. Тільки третина з них із зарплатою у 2 тис. дол. за 10 років здобуде необхідні знання. Але оперуповноважені - це абсолютно інший світогляд. Їх не можна набрати за оголошенням, як і слідчих. Якщо не змінити систему, подібні ситуації можуть надалі закінчуватися не настільки позитивно.

Розмовляла Анна Пєшкова

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>