banner banner banner banner

Боротьбу з корупцією нам демонструють лише там, де треба вирішити якісь політичні речі

Народний депутат України кількох скликань. Голова комітету ВР України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Входить до складу постійної делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи. Закінчив юридичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка за спеціальністю "правознавство". Заслужений юрист України. В минулому - партнер юридичної фірми "Магістр і партнери", заступник голови Державної податкової адміністрації України. Був захисником екс-прем'єра Юлії Тимошенко у кримінальній справі про газові контракти. СЕРГІЙ ВЛАСЕНКО.

Боротьбу з корупцією нам демонструють лише там, де треба вирішити якісь політичні речі
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат України кількох скликань. Голова комітету ВР України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Входить до складу постійної делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи. Закінчив юридичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка за спеціальністю "правознавство". Заслужений юрист України. В минулому - партнер юридичної фірми "Магістр і партнери", заступник голови Державної податкової адміністрації України. Був захисником екс-прем'єра Юлії Тимошенко у кримінальній справі про газові контракти. СЕРГІЙ ВЛАСЕНКО.

Влащенко: Сьогодні у нас в студії один з найяскравіших представників коаліції, народний депутат України Сергій Власенко.

Доброго дня. Багато експертів говорять про те, що коаліції, в нинішньому її вигляді, жити недовго. З багатьох питань "Батьківщина" висловлюється діаметрально протилежно тому, за що голосує. Наприклад, Тимошенко висловилася категорично проти голосування шодо закону про реструктуризацію державного боргу. Але, тим не менш, "Батьківщина" проголосувала "за". Яка логіка у цьому всьому?

Власенко: По-перше, "Батьківщина" завжди голосує у відповідності з тим, що фракції підписали у коаліційній угоді. Ми підписали у коаліційній угоді певні речі, ми робимо спробу домогтися, щоб ці речі були виконані. Якщо хтось цього не хоче – тоді він починає говорити, що хтось "рука Кремля", "нога Путіна", "ворог нації" і т. д. "Батьківщина" ж діє у чіткій відповідності з нашою коаліційною угодою, і ми робимо спробу примусити всіх членів коаліції дотримуватися коаліційної угоди і хоча б базових принципів регламенту ВР. Нажаль, те, що відбувається з точки зору процедурної, з точки зору прийняття рішень в ВР – це точно не має ніякого відношення ні до регламенту, ні, в широкому сенсі, до парламентаризму. Якщо говорити про конкретне питання – реструктуризацію, то ми вважаємо, що ця реструктуризація державного боргу України була проведена некоректно, однак ми, як і інші фракції коаліції, були поставлені перед дилемою: або от таке недолуге, яке воно є, або - дефолт. Звичайно, лише в цій ініціативі ми обрали менше з зол. Питання життя коаліції залежить від того, чи готові великі фракції коаліції на виконання коаліційної угоди і на нормальний, європейський, цивілізований діалог всередині коаліції. Це не секрет вже, що дві фракції вирішили, що їм не потрібно ні з ким радитися, що вони самі приймають всі рішення: починаючи від формування порядку денного і закінчуючи тим, як голосувати. У нашої фракції, фракції "Самопоміч", і на той момент ще члена коаліції, фракції Ляшка, урвався терпець після ганебного, брутального, як за формою, так і за змістом, голосування змін до Конституції України 31 серпня цього року. Коли це відбулося, Ляшко прийняв для себе рішення, і його фракція вийшла з коаліції. Ми прийняли для себе рішення, що такий формат для нас є неприйнятним, але до тих пір, поки в нас залишаться хоча б мінімальні важелі впливу, ми будемо робити спробу переконати фракції БПП і НФ на те, що треба, все-таки, повертатися до нормального парламентаризму.

- Коли ви голосували за зміни до Конституції, ніякого інструменту впливу у вас не виявилося. У вас, за фактом, немає більше такого інструменту. Якщо дві фракції з вами більше не радяться, який сенс у цьому?

- Вони взагалі ніколи не радились. Ситуація щодо голосування за зміни до Конституції була переламана шляхом домовленостей, очевидно, я не був при цьому присутній, двох великих фракцій з "Опозиційним блоком", який за це проголосував. Якби не було голосів "Опозиційного блоку" і двох голосів так званих позафракційних депутатів, то тоді не було б 226. Протягом останнього пленарного тижня "Батьківщина" не голосувала, вимагаючи, щоб в порядок денний було поставлено звіт робочої групи щодо тарифів. Ми цього домоглися - це було поставлено. Звіт був заслуханий, була дискусія за наслідками цього звіту. У нас дуже непроста ситуація в коаліції, йдуть дуже серйозні, важкі, жорсткі дискусії. Деколи нас чують, деколи – ні.

- Тема тарифів обговорювалася кілька місяців "Батьківщиною", але це не отримало ніяких результатів.

- Це некоректна заява. Є абсолютно практичні наслідки цього. Зменшено норматив споживання газу там, де немає лічильників. Люди стали платити в два рази менше. Уряд взагалі нічого не хотів робити в царині тарифів. Наступний наш результат ми бачимо в тому, щоб практично зменшити ті тарифи, які є. Або за рахунок перерахунків, тому що, за станом на сьогоднішній день, у нас абсолютно інші цифри споживання. Тобто в самій формулі вже інші цифри. Але, нажаль, уряд впирається і каже, що все одно нічого не буде робити. Наше завдання - примусити їх це зробити.

- Як ви можете оцінити легітимність усіх місцевих виборів та їхні наслідки?

- Люди повинні зрозуміти одну просту річ: від того, яку позначку ви поставите в тому бюлетені, напряму залежить ваше життя. Якщо жителі Закарпаття своїми галочками в бюлетенях будуть підтримувати кумівство і просування родичів, то це буде означати, що вони це благословляють. І їм не треба дивуватися потім, що там продовжується кумівство, братовство і т. д. Якщо вам пропонують дійсно нездійсненні речі – не треба на це купуватися.

- Чому майже всі політичні партії продемонстрували нам "брудні" списки?

- Тут є низка різних причин. Деякі партії по-іншому не вміють. Деякі партії, які ніколи не мали структур і виникли на політичній арені півроку тому, підбирають всіх. Дехто реально не встиг проаналізувати всі списки, тому що мова йде про місцеві вибори.

- Що буде на сході і в прифронтовій зоні з виборами?

- Ми, коли розглядали це питання на комітеті, бо наш комітет профільний з питань призначення чергових місцевих виборів, почали з однієї концепції, а закінчили іншою. Очевидно, що на окупованих територіях проводити вибори не можна. Але на сьогодні не існує жодного нормативного акту, жодного документу, який би чітко визначав фактичну лінію розмежування. У нас постанова ВР, яка умовну лінію розмежування визначає, але вона точно не відповідає реаліям.  

- А чому немає цих документів?

- Напевно, не достатньо працюють відповідні державні органи, які за це відповідають. Якби на цій території був введений військовий стан, то тоді б у нас за це відповідав президент України, особисто. А оскільки в нас так звана АТО, то за АТО відповідає Антитерористичний центр СБУ, саме СБУ, бере участь Нацгвардія, Міноборони, РНБО і президент, оскільки він Верховний головнокомандувач.

- Чому не йде реформа прокуратури, судова реформа і т. д.?

- Немає професійного підходу до вирішення цих питань. Є певна профанація, є певні слогани. Те, що чекають від НАБ – це одне. А те, що за наслідками оцих всіх виборних процедур обрали людину з сумнівною репутацією - оце величезне питання. До нього є величезні питання: щодо його власності, щодо його попередньої роботи і т. д. І тим спаплюжили ідею публічних конкурсів. Нажаль, Українаостаннім часом скочується в ситуацію, або її заводять в ситуацію, коли слоганами замінюють певні речі. От у нас є лозунг: "всіх старих політиків на смітник, і давайте оберемо нові обличчя". Звертаючись до людей, хочу спитати: коли ви хворієте, ви шукаєте нове обличчя? Бажано, щоб без диплома, щоб був журналіст, чи ви шукаєте досвідченого лікаря?". Серед тих політиків, які мають певний досвід, теж є хороші і погані. Нам пропонують підміну понять. Звичайно, повинен бути професіонал, але він повинен бути порядний. Якщо людина готова за свої ідеали сісти у в’язницю, то, напевно, треба дати цьому оцінку. Таких людей є багато. Якщо людина "готова" за свої ідеали йти і бути колабораціоністом і співпрацювати з режимом, то цьому теж треба давати оцінку, а не слухати, що ми закінчимо війну за один день.

- Ви голосували за арешт Мосійчука?

- Ні, мене не було в Києві. Фракція голосувала частково "за". Якби я був в залі, в мене виникло б дуже багато питань до цього голосування.

- Чому частина вашої фракції підтримала незаконну процедуру? Я виношу за дужки особистість Мосійчука.

- Я не готовий відповідати за когось і за чиїсь емоційні, можливо, рішення. Це питання не було внесено до порядку денного. Молоді обличчя, недосвідчені політики, не зорієнтувалися в ситуації і проголосували так, як проголосували. Якби я був в залі, то я спитав би в генерального прокурора, чому не за процедурою. Чому немає подання до регламентного комітету?

- Ви зареєстрували закон про ліквідацію Печерського суду?

- Цепроект постанови ВР про звернення до міністра юстиції і президента України з рекомендацією розпочати процес ліквідації Печерського суду.

- Хіба справа в назвах?

- Це точно не є елементом судової реформи. Але символи повинні бути зруйновані. Бастилія на момент своєї руйнації не виконувала функції тюрми. Вона була символом тюрми. Символи повинні бути зруйновані одночасно з глибокою реформою судової системи. Якщо б мене обрали головою ВРЮ, то я б публічно провів би прес-конференцію і сказав би: "ШановнийПетре Олексійовичу! Шановний Арсенію Петровичу! Вельмишановна Юліє Володимирівно! Шановний Олеже Романовичу! В мене велике прохання - забути мій телефон на два роки. Я не зобов’язаний, згідно з законом, але ось моя декларація про все моє майно, яке я маю. Ось моя письмова заява, що я гарантую, що ані я, ані мої родичі, ані мої близькі не працюють в судовій системі, не мають до неї жодного стосунку, і я не маю жодного бізнесу, пов’язаного з юридичною сферою. Я вам гарантую, що я через два роки, коли закінчиться моя каденція, не піду в політику, не буду займатися юридичною діяльністю, що я не піду працювати в суди, що я не буду працювати з судами". Хоча б такі речі чекає суспільство. Я вже не кажу про те, що повибирали до ВРЮ людей, до яких немає взагалі довіри, яких не знає юридичне середовище. І ми чекаємо від них якоїсь реформи?

- Чим закінчиться протистояння держави з Коломойським? Якою буде доля інших олігархів? Скільки олігархів залишиться в країні?

- Боротися з самим собою не можна. Я вважаю, що президент країни повинен був не піднімати питання про продаж свого бізнесу вже після того, як він став президентом або під час президентської кампанії. Петро Олексійович 20 років в політиці. Він був вперше обраний до ВР в 98-му році. Він повинен був позбавитися всього свого бізнесу ще до приходу в політику. А не зараз. Тому говорити про те, що в нас буде ефективна боротьба з олігархами – я в це повірю, лише коли буде проданий бізнес президента, коли буде проданий "5-й" канал, реально проданий – не переданий дружинам, дітям, батькам або якимось фондам, які вслуговують ширмою в управлінні; коли президент позбудеться свого бізнесу, отримає за це нормальні гроші, покаже їх людям. Я не вірю в серйозну боротьбу з корупцією взагалі в Україні. Ви ж пам’ятаєте арешт, з помпою, Бочковського. І де він? Є трійка одіозних суддів: Царевич, Кицюк, Вовк. Це ті судді, які виносили очевидно незаконні рішення, і нам з помпою їх подали на притягнення до відповідальності. Ми проголосували, але потім на них навіть браслети не натягнули. Ці люди продовжували, маючи кримінальні справи, вершити правосуддя. Вони продовжували сидіти в мантіях і робити вигляд, що вони судді. А Кицюка зараз подали до ВР на затвердження пожиттєво. Там, де треба якісь політичні речі порішати, то там нам демонструють боротьбу. Я не маю на увазі зараз боротьбу з Коломойським.

- Як можливо, що наші чиновники-іноземці балотуються в депутати, мери? Громадянство своє вони ж ще не втратили?

- Пройшов вже більше ніж рік, а Яресько і Абромавичус так і не відмовилися від американського і литовського громадянств. Не треба грати роль патріота України - дуже добре бути патріотом України з американським паспортом. Можна по-різному ставитися до такого достатньо контроверсійного українського політика, як Роман Зварич. Ця людина народилася в Америці, мала американське громадянство, переїхала до України і відмовилася від американського громадянства. Ця людина щиро і чесно повела себе стосовно України. Якщо п. Яресько – американка, питань нема: здай український паспорт, працюй в Україні, люби Україну, але залишайся американкою, не дури українських громадян.

- Ви недавно перенесли важку операцію. Це сильно змінює ставлення до життя?

- Моє ставлення до життя є незмінним, тому що воно базується на моїх принципах. В мене нема фетишу, що якщо я народний депутат, то я народний депутат навічно. В мене в житті є один принцип: я повинен робити все, щоб бути в гармонії з самим собою. Я можу робити щось, що не подобається оточуючим, але якщо я це внутрішньо сприймаю, то я це внутрішньо сприймаю.

- Дуже дякую.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>