Бездіяльність влади є кращим доказом їх причетності до трагічних подій Майдану

Віце-спікер Ради Оксана Сироїд у програмі "Люди. Hard Talk. Live" розповіла, чому не розслідуються злочини проти Майдану, про блокаду Донбасу і про те, як працює парламент

Бездіяльність влади є кращим доказом їх причетності до трагічних подій Майдану

Наталія Влащенко

Журналіст

Віце-спікер Ради Оксана Сироїд у програмі "Люди. Hard Talk. Live" розповіла, чому не розслідуються злочини проти Майдану, про блокаду Донбасу і про те, як працює парламент

Влащенко: Події тижня обговорюємо з народним депутатом України, віце-спікером ВР Оксаною Сироїд.

Президент дав вказівку виділити землю під пам'ятник на згадку про полеглих на Майдані. Навіщо загиблим земля під пам'ятник, якщо так і не названі імена їхніх убивць?

Сироїд: Цілком з вами погоджуюся. Ці люди помирали за свободу, за гідність. І поки що в нас немає свободи, тому що ми спостерігаємо повернення до старих принципів управління, спостерігаємо, практично, повернення назад, в колонізацію України Росією: вона вже дуже видима, і це - безвідповідальність. Люди, які йшли до парламенту, обіцяли, що перше, що буде зроблено - покарання вбивць. А насправді, було зроблено все, щоб звільнити цих вбивць від відповідальності. Куди подівся "Беркут"? Чого його розпустили? Хіба було не зрозуміло, що реорганізація цієї інституції, без попередньої  ідентифікації цих людей, означало, що ми їх розпорошимо і вони уникнуть відповідальності? Як це не прикро усвідомлювати і говорити, мабуть, все що відбувалося на Майдані, не могло би відбутися, якщо би спільниками не були люди, які є сьогодні при владі, також. Якщо би ті люди, які є причетні сьогодні до прийняття рішень, і в прокуратурі, і в парламенті, не були би, однозначно, причетні до тих подій, їм би нічого не заважало зробити ці розслідування. Коли ми прийшли до парламенту, одна з перших наших ініціатив це була ініціатива О. Сотник - постанова про створення спеціальної комісії для того, щоб подивитися, що роблять органи правопорядку, розслідуючи злочини на Майдані. Ця постанова не мала ніякого руху. Вона по сьогоднішній день лежить мертвим грузом.

-Я правильно вас розумію, що сьогоднішні топ-менеджери від влади, так чи інакше, причетні до подій на Майдані і до того, що там сталося?

- На жаль, їхня бездіяльність є цьому доказом. Я не маю доказів, щоби це довести, тому що докази в цій самій ГПУ. Але їхня бездіяльність є найкращим доказом їхньої причетності до цих процесів.

Новини за темою

-Мінський формат все більше і більше заходить в глухий кут. Що нас чекає далі?

- На Мюнхенській конференції і, в принципі, у світі, було показово, що світ і далі уникає реальності, великою мірою. За винятком кількох спікерів, які намагалися говорити відверто, більшість уникає зустрітися з цією реальністю. Коли ми говоримо саме про західні держави, то там є відречення від реальності, яке шкодить не тільки нам, а і їм. Сьогодні ми спостерігаємо, що, фактично, Росія руками західних держав розвалила взагалі світовий безпековий і юридичний  порядок. Не працює нічого. Статут ООН не виконується, тому що була відверта агресія, а вона не була визнана. Женевські конвенції не працюють, тому що не визнається цього під тиском Росії. Це означає, що ми маємо, фактично, банкрутство цих міжнародних інституцій. І це страшно прийняти.

- Чи повинні ми були боротися за Будапештський формат?

- Беззастережно. Думаю, що найбільшою помилкою України, українських очільників, на той момент, було те, що заговорювали - не називали речі своїми іменами, придумували якісь слова: "сепаратисти, терористи, проросійські бойовики". Це ж все придумані слова. Правда є одна - Росія пішла окупацією на сході України. Якщо би ми від самого початку почали би це говорити, то так чи інакше світ би мусив це прийняти. Особливо це стосується Іловайського котла - це велика драма цієї війни. Але навіть цю драму українські очільники не використали. Це був той момент, коли російські регулярні війська вперше перейшли територію України. Це нам сказали розвідки США, Німеччини. І що ми з цією інформацією зробили? Ми пішли на "Мінськ-1". Є питання: це страх, недбалість, чи умисел?

-Ви написали, що ви вважаєте блокаду на сході тим самим скальпелем, який показує, що насправді сьогодні відбувається в Україні. Чому депутати мовчали про брудну схему "Роттердам+", на якій наживалися всі високі чиновники?

- Неправда. Наші депутати говорили про злочинність цієї схеми. Проблема в тому, як вона до нас застосовувалася. Вони говорили про це з самого початку, коли дізналися про те, що замість того, щоб диверсифікувати постачання вугілля, почали за цією схемою закуповувати вугілля на окупованих територіях.

-Один момент - етичний, що ми, в принципі, торгували вугіллям з "ДНР-ЛНР", а другий момент, що ми робили вигляд, що ми не у них купуємо, а купуємо в "Роттердамі", і це стало дорожче, ніж якщо б була собівартість покупки зі сходу.

- Ще є третя частина цієї історії, про яку взагалі мало хто знає. Замість того, щоб зменшувати закупівлю вугілля з окупованих територій, компанія ДТЕК нарощувала закупівлю вугілля. При тому, що, наприклад, на території Львівсько-Волинського вугільного басейну вугілля коштувало майже вдвічі дешевше, і це вугілля можна було використовувати для трьох станцій на території Західної України, які були пов’язані єдиним циклом з цими шахтами. Але ДТЕК перестав купувати вугілля у цих шахт, збільшивши поставки саме з окупованих територій. А ці шахти створили для тих трьох електростанцій і ДТЕК, переставши купувати це вугілля, насправді нарощував ще і величезну соціальну проблему на території Західної України.

- Хто виграє від цієї ситуації?

-Я взагалі не прихильник називати прізвища. Справа не в прізвищах, а в тому, що люди не виконують функції, які на них покладені. До торгівлі причетні всі ті, хто мали би виконувати функції митниці, прикордонників, СБУ. Є проблема і корумпування ЗСУ, тому що, якщо ЗСУ змушують припиняти вогонь в той час, коли везуться ешелони, то це означає, що там є присутній цей момент. Є питання до СБУ - що  вони в зв’язку з тим роблять? Та нічого! А якщо вони знають і нічого не роблять, то вони є частиною системи. Насправді в тих вагонах є дуже багато чого. І для металургійних комбінатів також. Тобто, фактично, це є бізнесові, комерційні імперії, монопольні, олігархічні, які були побудовані давно. Просто сьогодні вони використовують тло війни для збагачення.

Новини за темою

-Але такі питання вирішуються не на рейках. В країні потрібно побудувати таку систему, щоб можна було притягнути до відповідальності уряд, антикорупційні органи. Найголовніше, що вони сьогодні створюють небезпечний прецедент блокуванням.

- Люди, які сьогодні блокують, вони не для того воювали, щоб блокувати. Тобто вони по-іншому уявляли своє життя і те, за що вони воювали. Якщо вони бачать, що продовж двох років, після найстрашніших етапів бойових дій, держава не посилює армію, а знищує її, не захищає ті території від Росії, а, навпаки, розмазує це все і робить ті території ще більш вразливими. Якщо держава не буде робити те, що вона мусить робити, то, на жаль, люди будуть вимушені на це реагувати. Я в цьому переконана.

- Два колишніх депутати Держдуми дуже швидко отримали українське громадянство. Чому?

- Тому що президент у нас є безконтрольний. Саме до його повноважень належить надання громадянства, абсолютно одноосібно. Ніхто в нього не може запитати, чому одним дає, а іншим відмовляє. Чомусь всі, хто є на цій посаді, вважають, що ця влада  в них від Бога, а не від людей, і звітувати за свої вчинки, рішення, дії, не вважають за потрібне. Головна причина - безвідповідальність.  

-Депутати скаржаться на постійне порушення регламенту. Чому в зал не виносяться закони щодо ЦВК, щодо виборів, щодо імпічменту? Хто це вирішує?

- Я не знаю, хто так сильно нарікає на порушення регламенту, тому що порушень процедурних питань в залі стало набагато менше.

-Але ж в залі немає більшості, а спікер проводить роботу.

- Це не порушення регламенту. Я розумію, що в Конституції записано, що має бути 226. Але сама по собі ця норма є абсурдною. Більшість є тоді, коли приймаються рішення. В нас є прекрасна олігархічна більшість. Вони все голосують - вони мають близько 280 голосів. Які проблеми? В світі є коаліції меншості. Це не проблема спікера.

-Але спікеру дано дуже велику владу.

- Спікер обраний такою самою кількістю людей, як кожен депутат в залі. Якщо ми маємо 100 людей в парламенті, залежних від Росії, 200 з лишнім людей, залежних від олігархів, то які рішення вони будуть ухвалювати?

-Проводити вночі засідання і голосування - це порушення регламенту?

- Беззастережно.

-А навіщо це було?

- Тому що люди, які приймають бюджет, настільки не довіряють один одному, а їм треба було розпиляти цей бюджет, і вони знають, що вони можуть це зробити, якщо не розійдуться. Це така бандитська кругова порука.

-Виходить, що люди, які ведуть ці засідання вночі, підтримують цю кругову поруку?

- Вони є заручниками.

-Як між спікером і віце-спікером розділені обов'язки?

- У нас немає розподілу обов’язків, на жаль. Але це є питання до голови ВР. Насправді закону про статус народного депутату достатньо для того, щоб виконувати свої повноваження.

-Наскільки зараз на часі мовні закони?

- Це питання № 1 давним-давно. Я хочу наголосити, що йдеться про закон про державну мову. Насправді він російськомовних людей жодним чином не зачіпає, тому що він не стосується мови спілкування. Але в нас немає стандарту української мови. Ми, напевно, єдина держава в світі, яка не має стандарту. В законі написано, що людина, яка набуває громадянство, повинна володіти державною мовою. А хто це перевірить? У нас немає стандарту, немає іспиту. Мовні інспектори повинні бути для того, щоб допомагати органам державної влади дотримуватися мовних стандартів. Це не каральні органи. В нас немає ні одного грамотного рішення суду. Ви читаєте рішення і бачите, що воно є безграмотним, з точки зору української мови - ви можете написати мовному інспектору для того, щоби він разом з уповноваженим з української мови допоміг судовій адміністрації запровадити стандарти української мови в судах.

Новини за темою

-Навіщо нам управління з декомунізації в кожному місті?

- Я не бачила мотивації, чому таке рішення було прийнято. Я вважаю, що сьогодні ми повинні присвятити більше уваги тій війні, яка сьогодні є. Має бути політика. Хто був головнокомандуючим на цій війні? Речник АТО. Бо більше ж ніхто не говорив про війну, крім речника АТО.

-Чому ви опублікували у себе в "Фейсбуці" диплом У. Супрун?

- Я дивилася на ту істерію, яка нагніталася навколо диплому, мені стало цікаво, я зайшла в Вікіпедію, побачила диплом і вирішила допомогти людям, щоб вони подивилися.  

-Ви звернули увагу, що він виданий не університетом Мічігану, а він виданий коледжем при університеті?

- Річ в тім, що в англосаксонській системі освіти коледжами називають факультети. Це - вища освіта. Я навчалася в Оттавському університеті, тому я дуже добре знаю цю систему освіти. Якщо ви подивитеся на цивілізовані держави, то міністром охорони здоров’я майже ніколи не є медик. Тому що міністри - це управлінці. А закон вимагає документ про вищу освіту, а не документи про доступ до професії. 

-Чому жодну людину не заарештовано за схему "Роттердам+"?

- Тому що "Роттердам+" неможливий без міністра енергетики, без міністра з питань окупованих територій, без військового прокурора, без СБУ. Якщо військова прокуратура, яка б  мала слідкувати за тим, як дотримується правопорядок на лінії фронту, є частиною цього процесу, то кого вони будуть за це переслідувати? Це є питання кругової поруки, фактично. У нас, у державі, є монополія на злочин. Я вважаю, що там є елементи державної зради, тому це є обов’язок кожного органу державної влади -забезпечити економічну безпеку держави

-Як ви бачите сьогодні становище "Самопомочі"? З ким можливе ваше об'єднання?

- "Самопоміч" залишається на тих самих позиціях, на яких йшла до парламенту. Ми прийшли і залишилися незалежними від олігархів. Це, звичайно, робить нас мішенню. Всі решта, хто є у парламенті, це люди, які звикли до домовленостей. Ми їм заважаємо, тому є велике бажання нас позбутися. "Самопоміч" дезавуює дуже багато корупційних, злочинних схем. У нас держава на межі знищення - який тут може бути компроміс? Для чого мати рейтинги в неіснуючій державі? Я не дбаю зараз, який буде мій рейтинг - я дбаю за те, щоб ця держава не пройшла точку неповернення в процесі її колонізації. Зараз нас запихають назад, в колонію Росії. Я буду все робити, щоб того не сталося. Якщо люди після цього будуть вважати, що мене не треба обирати до парламенту, то це буде їхнє рішення.

-Скільки, приблизно, у вас сімейний бюджет?

- До 10 тис.

- У разі перевиборів кого ви бачите президентом і прем'єром?

- Будемо дивитися, кого запропонують політичні сили. Я є представник політичної сили і це завжди буде колективне рішення.

- Чи є ви прихожанкою церкви "Відродження"?

- Я є прихожанка Греко-католицької церкви.

Новини за темою

-Чи є у вас радники зі стилю?

- Обов’язково щось порадять подруги.

-Чи є у вас роман з чоловіком, який може привести до чогось більшого?

- Я все ще в пошуках.

- З ким ви можете порівняти А. Садового?

- Для мене люди такі, як вони є.

-Чи знаходиться країна під зовнішнім управлінням?

- Я вважаю, що ми маємо дуже ефективний вплив на цю державу, російський. 

- А США – ні?

- На жаль. Чи на щастя - не знаю. Насправді не має.

-Ваш улюблений одяг?

- Костюм.

-Чи є у вас конфлікти з Парубієм з приводу порушення регламенту, як це було у вас з Гройсманом?

- З Володимиром Борисовичем у нас було протистояння, пов’язане виключно з прийняттям змін до Конституції. А зовсім недавно я намагалася пояснити голові ВР, що не можна обмежувати слово фракцій.

-Скільки ви платите за тепло в своїй квартирі?

- 2700.

-Хто дав відмашку афері, що платіжки завищені в рази?

-У нас НКРЕКП, яке ці тарифи нарахувало. НКРЕКП одноосібно призначається президентом України - всі люди. 

- Що важливо в чоловікові?

- Почуття гідності і почуття гумору.

-Три кроки, які б ви зробили негайно, якби завтра стали главою ВР?

-Я би більше спілкувалася з представниками фракцій, я би делегувала набагато більше повноважень, зокрема, заступникам голови ВР, а також, можливо, і іншим людям, і, беззастережно, я би провела аудит апарату ВР.

- Вельми дякую, Оксана Іванівна. 

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...