banner banner banner

Зурабішвілі vs Вашадзе: Чого очікувати до другого туру президентських виборів у Грузії

Кілька днів тому в Грузії стартували президентські вибори, абсолютно несподівано за підсумками першого туру голосування майбутнього главу держави визначено не було, тому не пізніше 2 грудня у країні відбудеться другий тур президентських перегонів. Розповідаємо, з якими настроями країна наближається до цієї події

112.ua

Минулої неділі, 28 жовтня, в Грузії стартували останні прямі президентські вибори. Після них країна фактично перетвориться на парламентську республіку, де очільник держави не матиме більшості своїх нинішніх повноважень і втратить навіть деякі представницькі функції.

Проте боротьба за майже номінальну посаду як ніколи активна і запекла: від усього політичного спектру балотуватися в президенти вирішили 46 осіб, з них до першого туру виборів допустили дещо понад половину, а в другий тур вийшли два кандидати з майже однаковою підтримкою виборців.

Справа в тому, що це останній шанс опозиції посісти хоч якусь сходинку в державній ієрархії, оскільки на сьогодні від центральної до місцевої влади – скрізь спостерігається домінування провладної партії "Грузинська мрія".

Отже, весь світ завмер в очікуванні 2 грудня – імовірно, саме цього дня відбудеться завершальний етап президентських виборів у Грузії, який і поставить крапку у внутрішньодержавній гризні і дасть можливість союзникам оцінити її перспективи на зовнішньополітичній арені.

Ну а ми поки ще по свіжих слідах спробуємо підсумувати, з якими настроями країна наближається до цього дня.

Передчасна радість і промахи влади: Що показав перший тур виборів президента Грузії

Як відомо, ще до початку президентських виборів у Грузії їхнім фаворитом вважалася незалежний кандидат, підтримуваний провладною партією "Грузинська мрія", колишній міністр закордонних справ Грузії і дипломат з багаторічним досвідом Саломе Зурабішвілі.

Після закриття виборчих дільниць 28 жовтня екзит-поли, проведені консультаційним центром "Психопроект" на замовлення чинної партії, також напророкували їй перемогу з 52% голосів.

У штабі Зурабішвілі радіють перемозі на виборах jam-news

Прихильники Зурабішвілі раділи, зокрема політика публічно привітали з перемогою спікер парламенту Іраклій Кобахідзе і мер Тбілісі Каха Каладзе, і вже планувалося святкування. Але незабаром виявилося, що ця радість була передчасною – Центральна виборча комісія оприлюднила зовсім інші результати голосування.

"Саломе Зурабішвілі – 38,63% голосів, Грігол Вашадзе – 37,74%, Давид Бакрадзе – 10,97%", - йдеться в звіті на сайті відомства.

Іншим, 22 кандидатам, ледве вдалося набрати від 0,03% до 3,75% голосів виборців.

Явка виборців на вибори була низькою – 46,74%, але серйозних порушень не зафіксовано.

А це своєю чергою означає, що ніхто з кандидатів у президенти Грузії не набирає необхідної кількості голосів для перемоги в першому турі, оскільки для цього потрібно подолати 50% бар'єр, і бути другому раунду голосування.

Грігол Вашадзе зі своїми прихильниками Фото з відкритих джерел

Грігол Вашадзе, кандидат у президенти країни від опозиційного об'єднання "Сила в єдності", який посів за результатами першого туру голосування другу сходинку, привітав своїх виборців і заявив, що опозиція обов'язково досягне своєї мети і в Грузії почнеться зміна влади.

А ось лідер президентської гонитви, хоча і не такий очевидний, як очікувалося, Саломе Зурабішвілі досі зі своєю заявою так і не виступила. Як повідомляють "Новости-Грузия", журналісти другий день намагаються усілякими шляхами домогтися від неї хоч якогось коментаря, але вона повторює одну й ту ж фразу, яка в місцевому сегменті соцмереж вже стала мемом: "Скажу, коли зберуся".

Політологи не виключають, що таку поведінку Зурабішвілі спровокували останні заяви її прихильників провладної партії. Після оголошення ЦВК результатів першого туру виборів всі вони, від президента до вже згаданого мера Тбілісі Кахи Каладзе, почали говорити про помилки, допущені владою і неправильну оцінку очікувань суспільства. При цьому серед іншого прозвучала думка, що головним промахом "Грузинської мрії" була підтримка незалежного кандидата.

Консолідація опозиції і реабілітація влади: Чого чекати до другого туру виборів президента Грузії

Загалом старт президентських виборів у Грузії було оцінено міжнародною спільнотою на високому рівні. За попередньою оцінкою місії спостерігачів Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, виборчий процес, зокрема, був конкурентоспроможним і професійно організованим, хоча і були певні недоліки - випадки зловживання адміністративними ресурсами, різка поляризація приватних ЗМІ та проведення негативної кампанії.

Як уточнили в Центрвиборчкомі, всього під час першого туру виборів було подано близько 500 скарг.

Георгій Маргвелашвілі Фото з відкритих джерел

Всі ці недоліки, за словами грузинської влади, до другого туру має бути виправлено. "Ті недоліки, на які нам вказали місцеві та міжнародні спостерігачі, обов'язково повинні бути виправлені не коли-небудь, не до майбутніх виборів, а в другому турі", - цитує Sputnik-Georgia чинного президента Грузії Георгія Маргвелашвілі.

Окрім цього, влада пообіцяла повну мобілізацію і згуртованість всіх своїх прихильників до нового раунду голосування. "Ми отримали від грузинського суспільства чітке послання про наші помилки і про те, які конкретні очікування є у нашого суспільства… Ці вибори показали нам, що в країні багато що необхідно змінити в найкоротший час. Відповідно, це послання суспільства почуто й усвідомлено. У другому турі нами буде забезпечено єдність, у тому числі тих наших прихильників, які з різних причин не взяли участі у виборах (28 жовтня, - ред.). Ми всі разом відзначимо перемогу тих цінностей, за які ми всі разом боролися", - цитує "Грузія.Онлайн" прем'єр-міністра країни Мамуку Бахтадзе.

Мамука Бахтадзе Фото з відкритих джерел

Яким чином провладна партія досягне більшої явки виборців і наблизить перемогу Зурабішвілі, поки із їхніх заяв не зрозуміло.

Своєю чергою опозиційні партії висловили спільну позицію, що у другому турі президентських виборів підтримають кандидата від об'єднання "Сила в єдності" Грігола Вашадзе, і вже створюють координаційну раду.

Щодо останнього, як передає Sputnik-Georgia, з такою ініціативою виступив кандидат у президенти від партії "Європейська Грузія – рух за свободу" Давид Бакрадзе, який у першому турі виборів посів третю сходинку. "Я виступаю з ініціативою створити спільний координаційний штаб, який працюватиме саме над тим, щоб у другому турі координовано мобілізувати голоси опозиції", - заявив він.

Наразі тривають консультації між опозиційними групами з приводу того, як саме він працюватиме.

Це означає, що в найближчий місяць у Грузії буде ще більш серйозна політична турбулентність.

Двоє колишніх дипломатів: Коротко про Саломе Зурабішвілі і Грігола Вашадзе

Незалежний кандидат у президенти Грузії Саломе Зурабішвілі - дочка грузинських політичних мігрантів, вона народилася і виросла у Франції, працювала в структурах Євросоюзу, НАТО і в МЗС Франції.

У 2003 році переїхала до Грузії, отримавши посаду посла Франції в Тбілісі, а наступного року тодішній президент країни Міхеїл Саакашвілі призначив її міністром закордонних справ Грузії.

Політична реклама Салом Зурабішвілі перед першим туром виборів президентських виборів у Грузії Фото з відкритих джерел

Як міністр Зурабішвілі зробила великий внесок у переговорний процес і досягнення угоди про виведення російських баз із території Грузії. Однак на цій посаді протрималась недовго й у жовтні 2005 року була усунена, після чого перейшла в опозицію до Саакашвілі. До 2010 року очолювала опозиційну партію "Шлях Грузії", а потім увійшла в експертну групу ООН з моніторингу ситуації в Ірані.

Як незалежний кандидат Зурабішвілі змогла здобути перемогу на парламентських виборах 2016 року в одному з мажоритарних округів у Тбілісі — і пройшла в парламент за підтримки чинної партії.  Як і "Грузинська мрія", вона за "будівництво, консолідацію суспільства, незворотній демократичний розвиток" і, звичайно ж, проти повернення до Грузії Саакашвілі.

Головним слабким місцем політика є позиція щодо російсько-грузинської війни 2008 року. Зокрема, вона вважає, що війну в серпні 2008 року почала саме Грузія. І хоча часто виправдовувалася, що ці слова стосувалися лише серпня 2008-го, а Росія почала конфлікт проти Грузії майже 100 років тому, більшість антиреклами було спрямовано саме проти неї, і саме цю позицію найбільше критикували.

Кандидат у президенти Грузії від об'єднання "Сила в єдності" Грігол Вашадзе, член колишньої партії влади "Єдиний національний рух", у минулому також був міністром закордонних справ Грузії, однак на відміну від Зурабішвілі є дипломатом "місцевого" або навіть "радянського розливу". Він почав працювати в МЗС ще при СРСР та очолював його при Міхеїлі Саакашвілі, в 2008-2012 роках.

Грігол Вашадзе з дружиною Фото з відкритих джерел

Окрім цього, дипломату також доводилося виступати і в ролі міністра культури та спорту країни (2008 р.). Справа в тому, що якийсь період часу до початку активної політичної діяльності він займався приватним підприємництвом і виконував обов'язки імпресаріо своєї дружини, знаменитої балерини Ніно Ананіашвілі.

Під час своєї передвиборчої кампанії Вашадзе пообіцяв побороти систему олігархічного правління і корупцію при владі, а також переглянути справи сотень ув'язнених, у тому числі екс-чиновників часів Саакашвілі і самого екс-президента Грузії, засуджених за нинішньої влади.

Однак його головним слабким місцем є аж ніяк не підтримка одіозного колишнього глави держави, а радянське минуле - опоненти звинувачують дипломата у проросійських настроях, мовляв, Росія - частина його життя, у нього є навіть російський паспорт.

З огляду на це та результати першого туру президентських виборів, можна сказати точно одне – обидва колишніх міністрів закордонних справ Грузії мають рівні шанси очолити державу.

Номінальний, але президент: Які повноваження матиме новий глава Грузії після інавгурації

Новий президент Грузії буде обраний на шестирічний термін і змінить чинного главу держави Георгія Маргвелашвілі, який обіймав цю посаду з 2013 року.

Президентські вибори в Грузії Супутник Грузія

Після його інавгурації набере чинності нова Конституція, яка завершить перехід Грузії від президентської до парламентської форми правління. Так, наступного президента в 2024 році вже вибиратиме виборча колегія, що складається із 300 делегатів.

Згідно з новою Конституцією, зокрема, президент є главою держави і представляє країну на міжнародній арені, але в ухваленні рішень його повноваження будуть обмежені. Наприклад, він не зможе призначати послів і суддів, розпустити парламент, навіть Рада національної безпеки більше не буде йому підкорятися.

Функції головнокомандувача глава держави зможе виконувати лише в умовах війни.

Іншими словами, роль президента в Грузії, згідно з новою Конституцією, фактично зводиться до представницької.

Утім, міжнародна спільнота цікавиться президентськими виборами в Грузії, оскільки вони - щось на зразок репетиції перед парламентськими виборами в країні, які заплановано на 2020 рік.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>