"Знали про тортури, але мовчали": За що ЄСПЛ засудив Литву та Румунію

Незважаючи на те, що наразі тортури заборонені конституціями і законами практично всіх держав світу, їх все ж продовжують застосовувати в обхід чинного законодавства, в основному в "секретних в'язницях". Днями існування таких було визнано ЄСПЛ на території Литви та Румунії. Розповідаємо все, що про це відомо

Фото з відкритих джерел

Ось уже кілька років поспіль не вщухають розмови про так звані "секретні в'язниці СБУ" - таємні заклади на території України, в яких представники Служби безпеки держави нібито незаконно утримують людей, застосовують до них тортури тощо.

Вперше про їх існування заявила місія ООН з прав людини в 2016 році, потім були оприлюднені звіти міжнародних правозахисних організації Amnesty International та Human Rights Watch, а зовсім недавно, в березні поточного року, був випущений фільм-розслідування журналістами "Громадського".

І правозахисники, і журналісти впевнені: "Секретні в'язниці СБУ" не вигадка – вони існують або існували, принаймні у Харківській і Донецькій областях".

Тим не менше, досі офіційного підтвердження цьому немає. Кримінальне провадження, відкрите Військовою прокуратурою України у 2016 році для перевірки фактів, викладених у звітах правозахисників, було закрито "у зв'язку з відсутністю складу злочину".

Але все ж сьогодні міжнародному співтовариству є про що задуматися і про що турбуватися: Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав, що подібні заклади дійсно існували на території Литви та Румунії.

Вони не були державними (це так звані "секретні в'язниці ЦРУ), але уряди цих країн знали про те, що там застосовують тортури до ув'язнених, і нічого не зробили, щоб цьому запобігти.

Що таке "секретні в'язниці ЦРУ"

Після теракту 11 вересня 2001 року в США була запущена масштабна антитерористична кампанія. В її рамках діяла спеціальна програма ЦРУ, що представляє собою глибоко засекречену систему пошуку, затримання, транспортування і допиту осіб, підозрюваних в тероризмі та зв'язках з "Аль-Каїдою".

Подейкують, що американські спецслужби незаконно вивозили людей з країни перебування, як правило, повітрям, на орендованих чартерних рейсах або на літаках, що належать підставним фірмам, і поміщали в секретні ізолятори, що перебувають поза юрисдикцією США, без пред'явлення будь-яких звинувачень. Їх пізніше назвуть "секретними в'язницями ЦРУ".

Там до затриманих застосовувалася так звана "розширена техніка ведення допиту". Іншими словами, тортури, які заборонені в США і яке міжнародне співтовариство засуджує.

The Washington Post

Найбільше таких об'єктів правозахисники виявили на території країн Східної Європи і Азії, однак їх географія дуже обширна.

Примітно, США існування "секретних в'язниць ЦРУ" визнали ще в 2006 році. За словами тодішнього глави держави Джорджа Буша – молодшого, такі заклади були необхідні за вимогами безпеки і в них тримали виключно особливо небезпечних осіб, підозрюваних у тероризмі.

У 2009 року новий президент США Барак Обама видав указ про закриття всіх "секретних в'язниць ЦРУ". Однак Гуантанамо, одна з найвідоміших таких в'язниць, розташована на безстроково орендованій США військово-морській базі на території Куби, досі функціонує.

Які висновки ЄСПЛ

Кілька днів тому, 29 травня, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) виніс остаточне рішення у двох схожих справах - "Абу Зубайда проти Литви" і "Аль-Наширі проти Румунії". Текст цих документів був оприлюднений на сайті міжнародної судової інстанції напередодні.

Зокрема, ЄСПЛ постановив, що Литва і Румунія порушили права двох ув'язнених, підтримуючи ЦРУ в жорстокому поводженні з ними. "Суд визнав кілька порушень Конвенції і, зокрема, порушення заборони застосування тортур, внаслідок участі держав-відповідачів у програмі ЦРУ по таємних затриманнях", – йдеться у заяві суду.

EPA / UPG

ЄСПЛ встановив, що в Литві з лютого 2005 року по березень 2006 року був секретний об'єкт ЦРУ для утримання підозрюваних під вартою, а в Румунії подібний об'єкт діяв з вересня 2003 року по листопад 2005 року.

"Заявники перебували на цих об'єктах, а національна влада знали, що ЦРУ буде жорстоко з ними поводитися всупереч Конвенції. Ці держави також дозволили передати заявників в інші місця ув'язнення ЦРУ, тим самим піддаючи їх подальшому жорстокому поводженню", – підкреслюється в заяві.

При цьому в рішеннях ЄСПЛ додається, що судді не змогли отримати свідчення від самих заявників, оскільки вони досі утримуються американською владою в ув'язненні, але факти порушення їхніх прав підтверджує безліч джерел, у тому числі звіт Комітету Сенату США про тортури ЦРУ і показання свідків-експертів.

Як катували затриманих в "секретних в'язницях ЦРУ"

Донині про місцезнаходження "секретних в'язниць ЦРУ" на території європейських країн відомо мало. У ЄСПЛ припускають, що американські спецслужби могли використовувати в Литві будівлю колишньої школи верхової їзди недалеко від столиці, Вільнюса, а в Румунії тримати затриманих із порушенням процедур громадян в одному з будинків Бухареста.

У той же час про те, в яких умовах перебували ув'язнені і що їм довелося пережити, відомостей багато. У ЄСПЛ стверджують, що затриманий ЦРУ за підозрою в тероризмі палестинець Абу Зубейда перебував на секретному об'єкті американських спецслужб в Литві протягом багатьох місяців "виключно у жорстких умовах", зазнаючи "нелюдського поводження". Зокрема, під час допитів йому надягали на голову мішок і поливали водою, від чого той задихався, а також всіляко били.

Открытый источник

Після допитів затриманого кидали в кайданах в одиночну камеру, позбавляли їжі і тримали в постійному стресі за допомогою яскравого світла і безперервного шуму, іноді поміщали надовго в холодне приміщення.

Подібні умови для затриманих були і в "секретній в'язниці ЦРУ" у Румунії. За інформацією ЄСПЛ, Абд Аль-Рахіма Аль-Наширі, що перебував там за підозрою в тероризмі, під час допитів зазнавав побиття й утоплення, його змушували довго стояти на одному місці, кидали з кута в кут. Потім затриманого переводили в одиночну камеру, де також катували яскравим світлом і шумом.

Крім цього, суд має інформацію, що у в'язниці в Бухаресті Аль-Наширі годували ректально, оскільки в один з моментів він оголосив голодування. Це також є тортурами.

Мешканці "секретних в'язниць ЦРУ" - хто вони 

Особа без громадянства, 47-річний палестинець Абу Зубейда, що народився в Саудівській Аравії, був затриманий американськими спецслужбами в 2002 році в пакистанському місті Фейсалабад.

Згідно з даними ЄСПЛ, він був першим затриманим в рамках масштабної антитерористичної кампанії США після теракту 11 вересня, проте йому не було пред'явлено звинувачення.

Незабаром після затримання його відправили в ізолятор ЦРУ в Таїланді, потім деякий час Абу Зубейда перебував у в'язницях ЦРУ в Польщі, на Кубі, в Литві й Афганістані.

Американські спецслужби вважають, що палестинець в 1990-ті роки був головним вербувальником, а пізніше став головним організатором терактів, що пов'язував Усаму бін Ладена з іншими осередками "Аль-Каїди".

У момент затримання, за інформацією ЦРУ, Абу Зубейда планував здійснити низку терактів в Ізраїлі, оскільки він також має зв'язки з низкою йорданських і палестинських угруповань.

Ув'язнені у в'язниці Гуантанамо Открытый источник

Американські спецслужби заявляють: незважаючи на те, що палестинець безпосередньо не брав участь в організації трагедії 11 вересня, гроші, які він збирав з "спонсорів", цілком могли використовуватися для її здійснення.

На цей момент він перебуває у в'язниці Гуантанамо.

Громадянин Саудівської Аравії 53-річний Абд Аль-Рахіма Аль-Наширі був затриманий ЦРУ в 2002 році в Дубаї (ОАЕ).

Американські спецслужби вважають, що він керував операціями "Аль-Каїди" в країнах Перської затоки. Зокрема, йдеться про напад у 2000 році на корабель ВМС США "Cole" в гавані Адена (Ємен) і в 2002 році на французький нафтовий танкер в Аденській затоці. Ці теракти спричинили смерть десятків осіб.

Крім цього, також припускається, що Аль-Наширі брав участь у плануванні терактів в Марокко і Катарі.

За деякою інформацією, він також міг брати участь в бойових діях в Афганістані, Чечні й Таджикистані.

Нині Аль-Наширі у в'язниці Гуантанамо, суд Ємену в 2004 році засудив його до смертної кари.

Чого очікують від Литви та Румунії

Згідно з рішенням ЄСПЛ, Литва і Румунія мають заплатити по 100 тис. євро моральної компенсації обом підозрюваним у скоєнні терактів.

Крім цього, країнам настійно рекомендували якомога швидше провести власні розслідування справ Абу Зубейда і Аль-Насирі та покарати всіх винних у тому, що на їх території були допущені порушення прав людини.

Також суд підкреслив, що Румунії слід вимагати у США запевнень, що Аль-Наширі не буде скарано на горло, а Литві подбати про те, щоб наслідки "нелюдського поводження" з Абу Зубейдом були усунені.

Примітно, у Литві з моменту перших згадок у 2009 році про "секретні в'язниці ЦРУ" на її території одразу ж було розпочато відповідні розслідування. Проте досі воно не дало результатів: його кілька разів закривали і відновлювали.

У той же час в Румунії можливість розміщення на території країни "секретної в'язниці ЦРУ" довгий час заперечували. Розслідування так і не було розпочато.

Нагадаємо, в 2014 році Європейський суд з прав людини визнав існування "секретної в'язниці ЦРУ" на базі військового центру в Польщі. Суд встановив, що там в кінці 2002 року за кілька місяців нелегально утримували і катували двох затриманих за тероризм, які досі не постали перед судом. Варшаву також зобов'язали виплатити заявникам 100 тис. євро моральної компенсації.

Наразі тортури заборонені конституціями і законами практично всіх держав світу. В деяких випадках застосування катувань визнається міжнародним злочином.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів