banner banner banner banner

Зеленський дав прес-конференцію за підсумками року президентства: Головні тези

Спілкування з журналістами тривало три години

Офіс президента України

Президент України Володимир Зеленський у середу, 20 травня, на відкритому повітрі, в Маріїнському парку, відповідав на запитання журналістів.

Прес-конференція розпочалася о 10:40 і тривала до 13:38. Й ось найголовніше з неї

Доплати медикам

Обіцяні 300-відсоткові надбавки медпрацівникам, які борються з Covid-19, вже виплачено в п'ятнадцяти областях, і вони продовжують нараховуватися.

"Як я і обіцяв, у всіх областях всім медичним працівникам, які борються з Covid-19, буде забезпечена заробітна плата в розмірі 300%... У 15 областях України були повністю виплачені заробітні плати в тих рамках, про які я доповідав та обіцяв нашим медичним працівникам", - заявив Зеленський.

При цьому президент підкреслив, що 300%-ві надбавки отримають лише ті медпрацівники, які працюють з пацієнтами з Covid-19.

"Ми не можемо забезпечити 300% надбавкою всіх медиків нашої країни, на жаль", - констатував президент.

Зеленський висловив сподівання, що кількість областей, які повністю розрахувалися з медиками, цього тижня зросте.

Розширення кредитування

Зеленський заявив, що має намір на технічному рівні "дотиснути" банківську систему країни для видачі кредитів населенню.

"Що стосується бізнесу, програма "5-7-9%" запрацювала. Також на технічному рівні ми "дотиснемо" банківську систему України, незважаючи на те, що вона у нас дуже незалежна. Ми їх дотиснемо, і банки не будуть настільки обережними, видаючи кредити нашому населенню, тому що населенню треба допомагати, особливо зараз, коли криза не в Україні, а в світі. Це світова криза, але ми повинні думати про нашу країну і про наших громадян ", - заявив президент.

Він запевнив, що влада вже рік бореться, щоб в українців "були нормальні, живі, європейські, людські кредити".

Послаблення карантину

Президент зазначив, що Кабмін планує вже з 22 травня запустити міський і приміський громадський транспорт, а з 25 травня запрацюють дитячі садки.

"Транспорт буде працювати з 22 травня, дитячі садки сьогодні отримають всі вказівки від МОЗ, яка повинна бути ситуація безпеки з приводу Covid-19, як дитсадки повинні бути обладнані засобами захисту. І з 25 травня дитячі садки теж запрацюють", - сказав Зеленський.

Водночас, за словами президента, уряд поки не розглядає можливість поновлення руху міжобласного громадського транспорту, оскільки не у всіх регіонах спостерігається спад захворюваності на коронавірус.

Співпраця з МВФ

Зеленський заявив, що найближчим часом підпише закон про вдосконалення механізмів регулювання банківської діяльності та очікує підписання в травні меморандуму з Міжнародним валютним фондом.

"Зараз я підпишу "банківський закон" – остання передумова до підписання меморандуму між державою Україна та МВФ. Ми підпишемо цей меморандум. Я впевнений, що ми його підпишемо в травні, затягувати не можна. Банківський закон зараз до мене надійде або завтра, або післязавтра, можливо, навіть сьогодні, і двері будуть відкриті для тієї допомоги МВФ, за яку ми дуже сильно боролися, ви все це бачили. Боролися навіть у Верховній Раді", - заявив Зеленський.

Про наступний "нормандський саміт" та зустріч із Путіним

Зеленський анонсував, що зустріч "нормандської четвірки" відбудеться після спаду пандемії коронавірусу.

Український лідер зазначив, що через Covid-19 давно не спілкувався навіть телефоном із президентом РФ Володимиром Путіним.

"У мене дійсно зараз не було зустрічі з ним у будь-якому форматі, не було дзвінків. Зараз всі країни, і це правда, займаються, кожна займається через коронавірус своєю країною. Ми не відпускаємо у вільний простір питання повернення наших людей, питання повернення наших територій та незаконно анексованого Криму", - сказав Зеленський.

Відповідь на звинувачення в кумівстві

Зеленський заявив, що не призначав і не буде призначати на державні посади "жодного кума або військового друга".

"Жодного кума чи військового друга я не буду призначати. Жодного кума і військового друга я не призначив. Що стосується пані Венедіктової (генпрокурор Ірина Венедіктова, - ред.), я навіть не зрозумів питання, тому що я обіцяв, що до влади прийдуть інші люди. І зараз, коли ви мене цитуєте і кажете, що прийдуть нові, інші люди, ви запитуєте мене, чому генпрокурор раніше не працював у ГПУ. Складне питання, навіть не знаю, як вам відповісти. Тому що це нова людина", - заявив Зеленський.

Про генпрокурора Венедіктову

Зеленський зазначив, що знав Венедіктову тільки упродовж передвиборчої кампанії, і додав, що генпрокурор є освіченою людиною, практиком, була депутатом за списками партії "Слуга народу".

"Ми запропонували людей, які були чисті, які не були раніше у ГПУ, тому вона і стала очільником ГПУ", - заявив Зеленський.

Про главу Офісу президента Андрія Єрмака

Президент зазначив, що довіряє керівнику ОП Андрію Єрмаку і вважає його таким, що відповідає цій посаді.

"Хто такий пан Єрмак? Пан Єрмак не має досвіду як кінопродюсер. Пан Єрмак завжди був досвідченим юристом, має саме ту освіту, яка потрібна голові ОП, як мені здається. Це Інститут міжнародних відносин, правознавство, міжнародне право – це і є освіта пана Єрмака. Пан Єрмак не є моїм кумом, пан Єрмак є моєю довіреною особою, я йому довіряю. Я не розумію, про яких кумів..." - заявив Зеленський.

Про "плівки" Єрмака

Зеленский назвав справу так званих "плівок Єрмака" порожньою і запевнив, що йому відомо, хто зробив запис.

"Що стосується пана Єрмака, для мене це порожня справа. Я знаю, хто проводив ці записи, я знаю, для чого, я знаю, хто шантажував цими записами, хотів шантажувати мене особисто, щоб я зняв Єрмака. Я знаю, хто це зробив. Не готовий зараз говорити, тому що зараз йде слідство, хоча я знаю відповідь. Як би там слідство не закінчилося, у мене є повна відповідь. Частково там є відповідь, чому я деяких людей звільняю", - сказав президент.

Кадровий голод

Зеленський констатував кадровий голод в Україні і зазначив, що через це не може знайти кандидатури на посади голів деяких міністерств.

"У нас кадровий голод у країні. Я не можу знайти зараз хорошого міністра культури. Ми разом з прем'єром шукаємо. Ми зверталися до нашої культурної спільноти, ми зверталися до багатьох людей, говорили: "Дайте", - сказав він.

Під час прес-конференції Зеленський запросив журналіста "Української правди" Романа Кравця, який поставив запитання про кумівство, працювати в Офісі президента.

Він також зазначив, що потребує помічників. Зараз у нього їх двоє – Марія Левченко та Сергій Шефір.

Ремонт доріг

За словами Зеленського, в 2020 році в Україні планують побудувати вдев'ятеро більше доріг, ніж планували торік.

"Наша задача побудувати усі державні дороги, які об’єднають нашу країну, які будуть вітриною нашої дійсно європейської країни. А це 25 тис. пріоритетних доріг. Я до кінця своєї каденції, скільки вона там буде, вирішує народ України, але я впевнений, що до кінця своєї каденції ми добудуємо усі державні дороги", - заявив президент, додавши, що будівництво місцевих доріг можна буде контролювати після місцевих виборів.

Ремонт мостів

Також Зеленський заявив, що шукає можливість залучити 3 млрд доларів для ремонту всіх мостів в Україні.

"Ще запланована велика програма, на яку я зараз шукаю кошти, і це моя відповідальність, знайти ще 3 млрд дол., - це всі мости нашої країни", - заявив президент.

Про плани після президентства

Зеленський розповів, що збирається жити в Україні після своєї каденції і їздити дорогами, які зробив.

"Я чесно хочу сказати, що я хотів би бути президентом, якого запам’ятають як людину, після якої в Україні з’явилися дороги. Я дуже цього хочу, тому що я збираюся жити в Україні і після своєї президентської каденції і хочу їздити дорогами, щоб люди бачили і мені не було соромно", - зазначив президент.

Другий президентський термін?

Зеленський не виключив, що може піти на ще один президентський термін.

"Я подумаю... Я йду на один термін, як і говорив. Я бачу, що робота складна, ніхто спасибі не скаже. Але якщо буде велика підтримка народу України, я зможу про це думати..." - сказав він.

Президент додав, що все залежить від вибору українського народу. Він також висловив думку, що будь-який кандидат, у якого підтримка 10, 15 або 16%, не має права йти в президенти України, тому що це означає, що суспільство його не підтримує.

Про вирок Порошенку

Зеленський вважає, що вирок п'ятому президенту Петру Порошенку ще попереду, в тому числі щодо опублікованих розмов з екс-віце-президентом США, а зараз суперником Дональда Трампа на президентських виборах у США Джо Байденом.

"Що стосується вироку пана Порошенка, я впевнений у цьому і впевнений, що все це ще попереду", - заявив президент.

Інвестиційний клімат

Зеленський запевнив, що найближчим часом Офіс президента подасть до Ради законопроект про "інвестиційну няню", який є одним із законів у цілому пакеті ініціатив щодо покращення інвестиційного клімату України.

Зволікання він пояснив тим, що в Офісі президента очікували відновлення роботи парламенту у нормальному режимі після карантину.

"Зараз всі інвестиційні закони, які спрямовані на покращення інвестиційного клімату в Україні, будуть зареєстровані у ВР, і впевнений, що будуть проголосовані. Вони повністю готові, вичитані, я на них вже дав добро", - підкреслив президент.

Він також уточнив, що до раніше анонсованого проекту "інвестиційної няні" внесли деякі зміни.

Місцеві вибори

Зеленський заявив, що на виборах мера Києва підтримуватиме кандидата від партії "Слуга народу".

"Що стосується праймеріз, я в Києві чесно буду підтримувати кандидата в мери Києва від партії "Слуга народу". Чи буде праймеріз? Буде. Чи будуть входити в праймеріз кандидати в мери Києва не тільки від "Слуги народу"? Обов'язково. Будуть і кандидати від "Слуги народу", я маю на увазі ті, хто є депутатами від "Слуги народу", і будуть незалежні люди, які готові боротися на відкритому праймеріз на засіданні нашої фракції "Слуги народу". Але хто буде кращим, того я й підтримаю", - підсумував президент.

Про можливий розпуск парламенту

Зеленський розповів, чи збирається він розпускати парламент. Зокрема, президент підкреслив, що поки партія "Слуга народу" голосуватиме за всі важливі законопроекти для країни, він її підтримуватиме.

"Не просто партію "Слуга народу", а буду підтримувати саме той склад партії, точніше сказати, монобільшість, тому що вони виконують свою роботу. Як тільки вони не будуть голосувати, не захочуть, якщо вони будуть лобіювати інтереси, не дай боже, тієї чи іншої комерційної групи впливу на політикум України – водночас не думаючи навіть ні про що, я буду розпускати парламент", - заявив Зеленський.

Про ситуацію з коронавірусом в ОРДЛО

За словами Зеленського, Україна пропонувала окремим районам Донецької та Луганської області, тимчасово непідконтрольним державі, гуманітарну допомогу в боротьбі з Covid-19, але "місцева влада" відмовилася.

"Ми пропонували їм гуманітарну допомогу, звичайним людям. Вони не беруть, прикриваючись тим, що у них зараз Covid-19, у них все є. Нічого немає. Немає інфекційних лікарень, немає достатньої кількості ліжок, немає засобів захисту", - розповів президент.

Він додав, що зміг домовитися лише про пропуск гуманітарного вантажу через "Червоний хрест"

Кучма і Мінський процес

Як розповів Зеленський, колишній український лідер Леонід Кучма, який представляє країну в Тристоронній контактній групі, захотів вийти з ТКГ і передати свої повноваження віце-прем'єру Олексію Рєзникову.

Зі свого боку президент попросив його не виходити з групи, допоки не оновиться склад російської підгрупи:

"Це правда, я його попросив, що з російської сторони щоб був оновлений теж склад їхньої підгрупи. Давайте дочекаємося оновлення складу, і потім ви вирішите, якщо ви втомлені за багато років вашої складної і дуже важливої праці у мінському процесі, добре, будемо з шаною дякувати вам і з повагою".

Про війну на Донбасі

Зеленський розповів, чому бойовики на Донбасі не можуть "просто перестати стріляти".

"Просто перестати стріляти - їм це дуже просто зробити. Вони не знають, на якому вони світі, у них немає ніякого виходу", - вважає президент.

Як відомо, одним зі сценаріїв припинення війни, який озвучував Зеленський, була пропозиція "просто перестати стріляти".

Про мера Черкас Бондаренка

Мера Черкас Анатолія Бондаренка Зеленський назвав бандитом і додав, що не сяде з ним за один стіл.

"Я не можу говорити про мера Черкас. Я не знаю навіть, як говорити, коли міський голова має 19 кримінальних проваджень. Хто це? Я за один стіл з такими бандитами не сяду. Його обрали, це народ. Це право народу України. Будь ласка, вибирайте бандитів, якщо хочете", - сказав президент.

Він вважає, що Бондаренко поводився некоректно.

Про екс-главу митниці Нефьодова

Зеленський зазначив, що високо оцінює людські якості колишнього голови Державної митниці Максима Нефьодова, але він незадоволений його роботою щодо питань корупції і контрабанди. 

"Макс (Нефьодов, - ред.) – нормальна людина, але на митниці беруть хабарі. Нормальна людина, але їде контрабанда. Що ми повинні з вами зробити? Він гарний, симпатичний, професійний. Замало. У мене дуже нормальне до нього ставлення і, до речі, до багатьох людей, які пішли зі своїх посад", - заявив президент.

Він розповів, що пропонував Нефьодову змінити законодавство, аби було більше шансів зупинити контрабанду на митниці, а також зазначив, що хоче, щоб екс-глава митниці повернувся до управлінської роботи.

Про критику у свій бік

Президент заявив, що звик до критики журналістів, але попросив не чіпати його дітей і дружину.

"До критики з усіх каналів я звик, тому можна вже всім розслабитися і не старатися, я вже спокійно це сприймаю. Хочу попросити, щоб не чіпали моїх дітей і мою дружину, вони не мають до цього відношення. Вони, окрім добра для мене... і якщо є якісь соціальні проекти моєї дружини, вони, окрім добра, нічого не несуть. Не треба. Це просто нижче, мені здається, звання людини, якщо цим займатися", - закликав Зеленський.

Про кінець епохи бідності в Україні

Зеленський зазначив, що в Україні ще 100% не настав кінець епохи бідності.

"Він не може настати, коли криза в світі. Коли ви отримали бідну країну, ви повинні робити кроки, повинні її змінювати, і це буде. Ми боремося за це. У нас немає просто так грошей, вони не падають з неба", - сказав президент.

Наразі уряд готує програми, за допомогою яких вдасться зменшити кількість бідних людей.

За словами Зеленського, завданням прем'єр-міністра є збільшення мінімальної заробітної плати, адже прожитковий мінімум і середня зарплата в Україні набагато менші, ніж в європейських країнах.

Закон про імпічмент

Зеленський зазначив, що якщо людям не подобається його політика, то "переворотів у країні не потрібно, а для цього є закон про імпічмент.

"Якщо людям не подобається влада і те, що роблю я і моя політика – будь ласка. Я для цього ухвалив закон про імпічмент, і хотів, щоб його прийняли, щоб ми стали цивілізованою країною, щоб у нас зміна влади пройшла, щоб вона була у мирному процесі, щоб не гинули люди, щоб не вбивали різних людей на площах нашої країни", - сказав президент.

Він додав, що впевнений у кожному своєму кроці, навіть іноді роблячи помилки.

Про свободу слова в Україні

Коментуючи ситуацію зі свободою слова в країні, Зеленський підкреслив, що деякі журналісти порушують баланс із владою.

Питання Криму

Зеленський визнав, що питання анексованого Криму в інформаційному просторі замало, але запевнив, що постійно обговорює його зі світовими лідерами.

"Питання Криму, можливо, його занадто мало в інформаційному просторі. Але його точно не надто мало в державних справах..." - заявив президент.

Президент констатував, що обговорює це питання з усіма європейцями, з якими зустрічається.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>