banner banner banner

"Побудуй ТРЦ в моє серце": Чому розкопки на Поштовій площі посварили Київ

Захисники артефактів, знайдених кілька років тому під час розкопок на Поштовій площі, оголосили безстроковий протест, деякі - навіть голодування, але влада заявляє, що "історія захищена". Розповідаємо, в чому суть конфлікту

Фото з відкритих джерел

Посилена охорона, бійка, виламали двері, довге очікування і море розчарування. Якщо дуже-дуже коротко – так пройшло напередодні найважливіше пленарне засідання Київської міської ради, на якому вирішувалося питання про збереження артефактів, знайдених кілька років тому під час розкопок на Поштовій площі.

Ні, міська влада зовсім не залишилася байдужою ні до історії, ні до культурної спадщини: знахідки постановили зберегти, подальші археологічні роботи продовжити і навіть організувати певний "публічний простір" для експозиції. Але, на жаль, містяни, які не один місяць відстоювали гідне поводження з артефактами, не почули два головних словосполучення - "музей на Поштовій площі" і "розрив договору із забудовником".

Що буде далі? Здається, на даний момент не знає ніхто: влада міста відзвітувала, що свою місію виконали і справа за малим - реалізацією винесеного рішення, захисники ж історії Києва (та й усього християнського світу, чого вже) заявили, що не мають наміру здаватися і продовжать свої акції протесту, поки їх не почують повністю.

Тим часом, самі артефакти, які посварили столицю, продовжують руйнуватися.

"Другі Помпеї", або З чого почалася історія музею на Поштовій площі

Ні для кого не секрет, що Київ – одне з найбільших і найдавніших міст Європи, серце знаменитої Київської Русі, місце, де відбувалося немало ключових подій, в тому числі і масове хрещення, яке вважається початком зародження християнства в Україні.

Напевно, всі пам'ятають історію про те, як князь Володимир Великий у 988 році охрестив Русь, як болісно скидали язичницьких ідолів, і як вони пливли по Дніпру, і як рятували їх язичники і ховали.

Ілюстрація, Хрещення Київської Русі Фото з відкритих джерел

Тому, не було нічого дивного в тому, що в 2015-му році при будівельних роботах під Поштовою площею робітники натрапили на артефакти того періоду. Ними відразу ж зацікавилися археологи і почалися розкопки. Незабаром вчені заявили, що знайшли більше тисячі старовинних предметів і залишки кварталу Київської Русі.

Знайдені артефакти на Поштовій площі Фото з відкритих джерел

Це зруби і частоколи, які датуються 11-12 століттями, а також предмети побуту - бочки, посуд, прикраси, монети, князівські печатки та ін.

Знайдені артефакти на Поштовій площі Фото з відкритих джерел

При подальших розкопках, переконані вони, може виявитися, що під Поштовою площею в Києві знаходяться "другі Помпеї", тільки набагато більше. А це означає, що місце між річковим вокзалом і Володимирським узвозом є сакральним, оскільки передбачається, що саме по тих підземних вулицях люди йшли скидати вже згаданих вище язичницьких богів і приймати хрещення.

Знайдені артефакти на Поштовій площі Фото з відкритих джерел

Місту довелося терміново визначатися, що робити з розпочатим будівництвом і сенсаційними знахідками. Не довго думаючи, було прийнято рішення, що одне іншому не заважає: інвестор пообіцяв сприяти подальших розкопкам і збереженню артефактів, а також виділити приміщення для музею, місто в свою чергу зобов'язалося не зупиняти почате будівництво торгово-розважального центру, так як гроші вже вкладені і кроки назад чреваті для всіх сторін. І спочатку це всіх влаштовувало.

Однак через деякий час археологи почали скаржитися на перебої з фінансуванням розкопок, а потім їх і зовсім попросили призупинити роботи під приводом того, що це – небезпечно. Зокрема, забудовник заявив, що будівлі можуть обвалитися, тому необхідно встановити бетонну плиту.

Саме з цього моменту між археологами та будівельниками зародився конфлікт. Справа в тому, що вчені проти встановлення такої захисної конструкції. За їх словами, бетонна плита може зрізати "шматок археологічних об'єктів".

"Нас дурять", або Що ми знаємо про забудовника Поштової площі

Варто відзначити, що спочатку на Поштовій площі ніякого торгово-розважального центру не планувалося. У 2013 році з'явилася інформація, що там мають намір прорубати тунель і побудувати естакаду для розвантаження діючої інфраструктури міста.

Інвестиційний конкурс виграла якась компанія “Хенсфорд-Україна”.

Як пізніше виявилося, ця фірма була засновником ТОВ "Віас Груп", яка зареєстрована за тією ж адресою, що і компанія "Дом лесника", яка володіла мисливською резиденцією Януковича в Сухолуччі та займається поставкою цінних матеріалів в "Межигір'я".

Також, за деякими даними, на цій же адресі була фірма дружини Андрія Кравця, якого прийнято вважати "завгоспом" Януковича.

Зв'язку компанії "Хенсворд-Україна" Радио Свобода

Як відзначає 44.ua, на даний момент фірми змінили прописку, а ось інвестиційний договір ніхто так і не скасував. Сам проект будівництва транспортної розв'язки на Поштовій площі оцінюється в 76 млн грн, з яких майже 4 млн мільйона повинні були піти у бюджет Києва.

Але, як тільки були розпочаті розкопки під будівництво, з'ясувалося, що “Хенсфорд-Україна” має намір будувати зовсім не естакаду, а торговий центр.

Тому, коли забудовник заявив про обвал будівель і необхідності бетонної плити на місці знахідки кварталу часів Київської Русі, археологи припустили, що їх обманюють і щире бажання компанії – не їх безпека та збереження артефактів, а ще мінус один поверх ТРЦ.

"Побудуй ТРЦ в моє серце", або Як захищали артефакти на Поштовій площі

Місцева влада підтримала хвилювання забудовника і в кінці минулого року оголосила про загрозу зсуву на Поштовій площі, однак крім зупинки археологічних розкопок, вона також виступила і за згортання будівництва ТРЦ.

Археологи були змушені накрити знахідки плівкою. Але, при цьому підкреслили, що дерев'яні артефакти руйнуються під дією вологи і грибка, тому долю розкопу потрібно негайно вирішити - або робити музей, або повністю засипати, тобто зробити постійну консервацію.

Після цієї заяви рішення київської влади не було, але на захист артефактів часів Київської Русі стала широка громадськість.

На сайті Київради з'явилася Петиція про захист стародавніх знахідок, яка незабаром зібрала понад 10 000 підписів.

Прийняти рішення про Поштову площу і не "трамбувати історію" торгівлею закликав міністр закордонних справ Павло Клімкін.

соцсети

Зберегти вулиці, по яким "предки йшли до місць свого хрещення", просив глава УПЦ КП патріарх Філарет.

Скільки болю було вміщено в слова лідера гурту "Бумбокс" Андрія Хливнюка - "Ну, давай ще разок побудуй ТРЦ в моє, щойно розкопане, серце…".

соцсети

Паралельно біля місця відкриття кварталу часів Київської Русі на Поштовій площі проходили різноманітні перфоманси. Один, мабуть, з найбільш яскравих – виступ співачки Каті Чілі.

Звичайно ж, довго так тривати не могло – і Київрада почала шукати нове рішення проблеми. Зокрема, лідер фракції "Самопоміч" Сергій Гусовський зареєстрував проект, який підтримував ідею громадськості про створення музею на Поштовій площі і передбачав припинення інвестиційного договору із забудовником.

Варто відзначити, що цей проект пройшов багато "кіл пекла": з комісії по культурі його переправляли на земельну, потім на бюджетну, потім знову – на комісію з питань культури. Депутати постійно просили щось дописати, щось дорахувати, щось поправити, а громадськість з нетерпінням чекала, продовжуючи влаштовувати гучні акції. Зрештою, злощасний проект винесли на сесію, але в цілому так і не прийняли - пообіцяли повернутися до цього питання 21 червня.

Історична перемога або провал: На чому зупинилася Київрада в питанні Поштової площі

Напередодні вирішального пленарного засідання Київської міської ради захисники артефактів на Поштовій площі поламали паркан на будмайданчику і розбили намети, оголосивши безстроковий протест.

Протестувальники поламали паркан на місці будівництва на Поштовій площі
Протестувальники поламали паркан на місці будівництва на Поштовій площі соцсети
Протестувальники поламали паркан на місці будівництва на Поштовій площі
Протестувальники поламали паркан на місці будівництва на Поштовій площі соцсети
Протестувальники поламали паркан на місці будівництва на Поштовій площі
Протестувальники поламали паркан на місці будівництва на Поштовій площі соцсети

З самого ранку, 21 червня, до будівлі Київради, охорона якої була прогнозовано збільшена, почали збігатись люди. Всього близько 150 чоловік.

Перед засіданням Київради, 21 червня 2018 рік соцсети

Деякі з них спробували проникнути в кулуари на четвертому поверсі будівлі, щоб потім потрапити безпосередньо на пленарне засідання. Однак у них на заваді стали правоохоронці і виникла бійка, підсумком якої можна вважати виламані двері і затримку початку засідання.

Коли депутати все ж взялися за розгляд питання про музеї на Поштовій площі, виявилося, що мова все ж про "компромісний проект, а не про той документ, який спочатку пропонувався Гусовським.

Він, головним чином, відрізняється від попереднього тим, що в ньому немає слова "музей", а йдеться про необхідність збереження артефактів, продовження подальших розкопок та музеєфікацію в якомусь "публічному просторі". А це зовсім різні речі.

Також в даному проекті немає мови про скасування інвестиційного договору із забудовником, що може означати - будівництво на місці знахідки артефактів відновиться.

Крім цього, згадується про те, що все ж необхідно зміцнення конструкцій.

Тому було зовсім не дивно, що запропонований документ ухвалили в цілому 68 голосами депутатів при мінімально необхідній кількості 61.

Місцеве об'єднання "Самопомочі", як і мер міста Віталій Кличко, одразу ж заявило про те, що "історія захищена", а ось захисники історії Києва продовжили безстроковий протест. Більш того, одна з протестувальниць, засновник громадського руху "Почайна" Аннабелла Моріна оголосила про початок голодування.

соцсети

А це означає, що до вирішення питання ще далеко.

Тим часом, самі артефакти, які посварили столицю, продовжують руйнуватися.

Джерело: 112.ua
Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>