Засуджуємо, закликаємо, підтримуємо: Про що йдеться у резолюції ПАРЄ щодо Азову і що це дає Україні

Україна радіє. Парламентська асамблея Ради Європи схвалила резолюцію щодо ситуації в Азовському морі і Керченській протоці. Розбираємося, що написано в тексті документа і як це допоможе 24 українським морякам, яких захопила РФ в листопаді минулого року

112.ua

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію щодо ситуації в Азовському морі і Керченській протоці, над якою протягом останніх двох місяців працювала українська делегація.

"Текст хороший. Вітаю з чудовим результатом!" - відзначив після підтримки документа 103 голосами "за" глава делегації України в ПАРЄ Володимир Ар'єв.

Розповідаємо, як проходило це найважливіше для нашої країни засідання, про що саме йдеться в прийнятому документі і, напевно, найголовніше – що це нам дає.

Троє проти всіх

Дебати в ПАРЄ резолюції щодо ситуації в Азовському морі і Керченській протоці стартували сьогодні, 24 січня, об 11:00 за київським часом і тривали протягом кількох годин.

За словами члена української делегації, віце-спікера Верховної Ради Ірини Геращенко, це було обговорення, яке показало єдність. "Всі члени української делегації в ПАРЄ на дебатах щодо провокації РФ в Азові говорили в один голос. Емоційно. З фактами. З єдиною вимогою - негайно звільнити наших військовополонених моряків і розблокувати судноплавство в Азові і Керченській протоці", - підкреслила вона на своїй сторінці в Facebook.

Окрім цього, під час обговорення документа на підтримку позиції України також висловилася низка членів ПАРЄ з інших країн - Німеччини, Великої Британії, Італії, Ісландії та ін. "Жорстко підтримали Україну британська делегація і група консерваторів, які назвали дії РФ неприкритою агресією і говорили про готовність направити кораблі в протоку", - уточнила Геращенко.

При цьому Російську Федерацію підтримали лише представники двох делегацій. "Це були Любош Бляха зі Словаччини та Олександр Шешель з Сербії. Вони дозволили вимовити собі абсолютно проросійські виступи, в яких були присутні всі штампи російської пропаганди. Це і "фашистський режим", і "провокація", і "прийняття рішення без Росії - це суд Лінча", і так далі", - повідомив на своїй сторінці в Facebook член української делегації в ПАРЄ, народний депутат Борислав Береза.

Важливо: коли серб почав говорити про те, що Путін найлегітимніший президент Європи, а Крим повернувся в рідне лоно Росії, зал обурився. "Його банально "зафукали", що я побачив вперше в ПАРЄ", - зазначив Береза.

За підсумками дебатів члени зборів підтримали дві поправки до запропонованого тексту резолюції щодо Азову, але не додали в текст згадку про те, що українські моряки є військовополоненими, як пропонувала українська сторона.

Андреас Нік соцсети

Німецький депутат Андреас Нік, який був головним доповідачем з документа, пояснив під час обговорення, що навмисно уникали цього терміна в тексті, щоб не сприяти подальшій ескалації конфлікту.

Водночас у текст додано компромісний варіант, який запропонувала українська сторона - згадка, що захоплені моряки підпадають під дію відповідних норм міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції.

Ця конвенція встановлює в міжнародному праві гуманне ставлення під час війни, зокрема регулює правила поводження з військовополоненими. Тобто, незважаючи на те, що слова "військовополонені" у тексті резолюції щодо Азову немає, захоплені РФ українські моряки все одно вважаються такими.

Потім було голосування: за документ проголосували 103 депутати, проти - 3, а 16 утрималися.

Про що йдеться у резолюції

Ухвалений сьогодні членами ПАРЄ документ називається "Зростання напруги навколо Азова та Керченської протоки і загрози європейській безпеці". Повний його текст розміщено у відкритому доступі на сайті Асамблеї.

Цікаво, що таку назву документ мав не завжди. Спочатку українська делегація пропонувала назвати резолюцію "Відкрита російська агресія проти України: зрив мирного процесу і загроза європейській єдності", але керівний орган ПАРЄ змінив формулювання за кілька днів до голосування.

Фото з відкритих джерел

"Парламентська асамблея глибоко стурбована через ескалацію напруги між РФ й Україною в регіоні Азовського моря та Керченської протоки, кульмінацією якої стало 25 листопада 2018 року", - йдеться на початку документа.

При цьому наголошується, що українська корабельна група була захоплена Російською Федерацією із застосуванням військової сили, і це Асамблея засуджує.

З посиланням на статут Ради Європи, в резолюції підкреслюється, що й Україна, і Росія зобов'язалися вирішувати конфлікти між собою мирним шляхом.

До того ж згідно з Договором про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки, який держави ратифікували в 2004 році, вказані води є спільними і в них потрібно дотримуватися права вільного проходу.

У зв'язку з цим у резолюції Асамблея наполегливо закликає:

Росію

- негайно звільнити українських моряків та забезпечити надання їм медичної, правової та консульської допомоги, згідно з положеннями Женевської конвенції;

- забезпечити свободу проходу в Азовському морі і Керченській протоці, згідно з вищезазначеним договором та Конвенцією ООН з морського права;

- утриматися від застосування сили у разі розбіжності думок про порушення кордонів.

Росію й Україну

- дотримуватися Договору про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки, ратифікованого у 2004 році, і домовленості щодо навігації в протоці;

- утриматися від будь-яких подальших кроків, які можуть призвести до ескалації конфлікту і загрози безпеки у ширшому регіоні.

Зі свого боку ПАРЄ у документі:

- підтверджує підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів;

- висловлює велике занепокоєння через спорудження Росією моста через Керченську протоку, яке є незаконним і ще одним порушенням українського суверенітету, а також через російську політику щодо виборчого обшуку українських і міжнародних судів, яка заважає навігації в та з Азовського моря;

- підтримує пропозицію Європейського парламенту про те, що мандат спеціальної моніторингової місії ОБСЄ охоплює всю територію України, включаючи морські райони, а також охоплює нову зону напруженості всередині і навколо Азовського моря;

- згодна з пропозицією, внесеною Німеччиною та Францією щодо того, щоб рух кораблів у Керченській протоці моніторила третя країна, яка також буде гарантувати там свободу навігації;

- закликає країни-члени Ради Європи зробити все можливе, щоб не допустити ескалації сили з потенційно небезпечними наслідками для безпеки у більш широкому регіон;

- просить Міжнародний комітет Червоного Хреста і Комітет Ради Європи з попередження тортур відвідати українських військовослужбовців у російській в'язниці і підтримувати їх до звільнення.

Що це нам дає

Багатьох, мабуть, цікавить, чим саме можуть допомогти Україні всі перераховані засудження, підтвердження і заклики.

За словами членів української делегації в ПАРЄ, ухвалення відповідної резолюції посилить міжнародну позицію України, полегшить роботу зі звільнення захоплених Росією моряків як переговірникам, так і адвокатам, а також стане в нагоді при розгляді справи в міжнародному суді.

Громадське. ТВ

"Визнання такою міжнародною інституцією, як ПАРЄ, за нашими моряками статусу військовополонених - це чіткий маркер щодо дій Кремля в Азовському морі", - підкреслив нардеп Борислав Береза.

Також цікаво

Вже після розгляду ПАРЄ резолюції щодо ситуації в Азовському морі та Керченській протоці у Палаці Європи відбулося кілька інцидентів між українськими депутатами і відомою пропагандисткою, ведучою телеканалу "Росія" Ольгою Скабєєвою.

Цього року її знімальна група стала єдиним представником російських державних ЗМІ, якого спрямували на висвітлення сесії Ассамблеї.

Поводила себе журналістка менш агресивно, ніж раніше, і не намагалася перешкоджати роботі ПАРЄ з українського питання, проте після засідання втручалася в кожне спілкування українських депутатів з журналістами.

Спершу Скабєєву силою відтягли від Ірини Геращенко, коли та розповідала про українських в'язнів у РФ і про полонених росіян, долею яких РФ не цікавиться, а потім у неї відбулася жорстка розмова з нардепами Бориславом Березою та Олексієм Гончаренком.

Останній запропонував журналістці туалетний папір з портретом російського президента і висловив упевненість, що вона йому знадобиться в камері.

Як нагадування

25 листопада 2018 року російські прикордонники обстріляли і захопили три кораблі ВМС України, які здійснювали плановий прохід з порту Одеси в порт Маріуполя через Керченську протоку.

РБК

При цьому поранення зазнали троє з 24 моряків – членів екіпажів корабельної групи ВМС України.

Всіх їх пізніше заарештували кримські суди, а потім перевели до СІЗО в Москві.

Новини за темою: Від тарана буксира до воєнного стану: Повна хронологія ескалації конфлікту в Азовському морі і її наслідки

Росія, яка після анексії Криму вважає територіальні води навколо півострова своїми, звинуватила українських військових у порушенні державного кордону.

Вони ж назвали себе військовополоненими.

Україна наполягає, що її військові кораблі мали право на вільний прохід Керченською протокою, а сам напад на корабельну групу стався в нейтральних водах. У зв'язку з цим Росія має звільнити моряків і повернути захоплені кораблі.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>