Законопроект про протимінну діяльність: Єдиний реєстр замінованих територій та обов’язкове страхування для сапера

На четвертому році військових дій на сході до парламенту подали законопроект щодо розмінування, над яким працювали представники оборонного комітету ВР

112.ua

Тимчасово окуповані території та райони проведення Антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил вважатимуться ймовірно забрудненими вибухівками; до розмінування допускатимуть державні, приватні та міжнародні організації; діяти планують скоординовано відповідно до єдиних стандартів. Це передбачає законопроект № 9080-1 про протимінну діяльність.

На сході України заміновано близько 7 тис. кв. км плюс 15 тис. кв. км на непідконтрольній території, а ще адмінкордон з Кримом. Але інформація щодо площі та розташування небезпечних територій є неповною і несистематизованою. Це наражає на небезпеку людей, зокрема дітей, обмежує під час поїздок та оброблення земель.

Розмінування проводять, зокрема, із залученням країн-партнерів, але тут багато проблем: відсутність державних стандартів, єдиної бази даних про заміновані та “чисті” території, нестача спеціалістів та необхідного обладнання. За даними Міноборони, від початку бойових дій 1 тис. 858 осіб постраждали внаслідок вибуху мін, зокрема 482 особи загинули. У пояснювальній записці до законопроекту значиться, що інформацію щодо таких потерпілих не систематизовано, а через це вони не можуть отримати офіційного статусу та компенсації від держави (законопроект передбачає, що потерпілими від розриву мін вважаються й родичі загиблих).

Тож на четвертий рік військового конфлікту на сході України у Верховній Раді зареєстрували законопроект “Про протимінну діяльність в Україні”, над яким працювала робоча група оборонного комітету.

Мета документу - встановити засади розмінування в Україні. Згідно з пояснювальною запискою, під час роботи над документом спиралися на досвід Хорватії та Боснії і Герцеговини.

Новини за темою: Розмінування Донбасу. Чи варто про це говорити, поки триває війна?

Законопроект передбачає створення системи органів, які плануватимуть, координуватимуть, виконуватимуть розмінування, допускатимуть до цього певні компанії, а потім перевірятимуть якість робіт.

До планування долучиться Верховна Рада та Кабмін - парламент затверджуватиме нацпрограму протимінної діяльності на 5 років (за поданням уряду). Кабмін затверджуватиме національні стандарти в галузі протимінної діяльності, а також перелік імовірно забруднених та забруднених вибухонебезпечними предметами територій. Такі дані мають намір вносити до Єдиного державного реєстру обстеження, виявлення та очищення територій, знешкодження/знищення вибухонебезпечних предметів.

Нацорган з питань протимінної діяльності має координувати діяльність всіх інших установ, які долучатимуться до роботи в цьому напрямі; інформувати населення щодо масштабів забруднення територій, а також здійснювати співпрацю з партнерами України на міжнародному рівні. У складі цього органу має бути комісія, яка акредитовуватиме компанії, що займаються розмінуванням.

Крім того, передбачається створення центру протимінних операцій, який серед іншого контролюватиме якість проведених робіт. Так, у складі цього центру буде інспекція з контролю якості протимінної діяльності. Секретаріат забезпечуватиме діяльність центру.

Новини за темою: Окупований Донбас заміновано вибуховими пристроями російського і радянського виробництва, - Міноборони

Передбачається, що центр протимінних операцій шляхом публічних закупівель обиратиме компанії, які розміновуватимуть території, причому громадськості надається право контролювати, як використовуються бюджетні кошти (виключення - державна таємниця, як і в законі про реінтеграцію Донбасу).

Компанії - оператори розмінування зможуть проводити такі різновиди робіт:

  • розмінування (виявлення, знешкодження, знищення та перевезення вибухонебезпечних предметів);
  • навчання людей протидії ризикам, що пов’язані з вибухівкою;
  • пропаганда незастосування вибухонебезпечних предметів;
  • знищення та утилізація мін, не придатних для подальшого використання і зберігання;
  • надання медичної допомоги потерпілим, медична/професійна реабілітація;
  • підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації фахівців у галузі протимінної діяльності і розмінування.

Щоб робити щось із цього переліку, компанія має отримати ліцензію. Держава, зі свого боку, планує вести реєстр операторів протимінної діяльності - підприємств, які отримали ліцензію чи були позбавлені її (цим займатиметься секретаріат центру протимінних операцій).

Ліцензія - лише дозвіл на розмінування, а не стовідсоткова гарантія роботи. І цей дозвіл дасть можливість підприємству взяти участь у публічній закупівлі. Адже законопроект зобов’язує центр протимінних операцій тільки так обирати компанії, які розміновуватимуть території на сході.

Новини за темою: МінТОТ оцінює розмінування Донбасу у 800 млн доларів

Спеціалістів із розмінування планують зобов’язати страхувати своє життя і здоров’я. Передбачається, що мінімальна страхова сума за договором становитиме 1 тис. мінімальних зарплат (станом на нинішній рік - це 3 млн 723 тис. грн).

Розмінування територій мають намір проводити за рахунок державних коштів, грантів, іншої міжнародної поворотної чи безповоротної допомоги. Крім того, замість прямого фінансування “донори” зможуть надати спеціалістів, обладнання, матеріали чи засоби.

Поки в Україні не буде створено свої єдині державні стандарти у галузі протимінної діяльності, послуговуватимуться міжнародними стандартами.

Нагадаємо, законопроект зареєстрували у Верховній Раді 19 вересня. Один з авторів, перший віце-спікер ВРУ Ірина Геращенко, заявила про необхідність ухвалити його в парламенті до кінця нинішньої сесії.

Благодійна некомерційна організація The Halo Trust планує розмінувати 4 населених пункти Донецької області
Благодійна некомерційна організація The Halo Trust планує розмінувати 4 населених пункти Донецької області Минобороны
Благодійна некомерційна організація The Halo Trust планує розмінувати 4 населених пункти Донецької області
Благодійна некомерційна організація The Halo Trust планує розмінувати 4 населених пункти Донецької області Минобороны
Благодійна некомерційна організація The Halo Trust планує розмінувати 4 населених пункти Донецької області
Благодійна некомерційна організація The Halo Trust планує розмінувати 4 населених пункти Донецької області Минобороны

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>