Захистимо вчителів: Як побиття фізрука в Києві призвело до масштабного протесту працівників освіти

Схоже, в Україні назріває масштабний мітинг за права вчителів. Розповідаємо, в чому справа

112.ua

Ні побоям і приниженню. Українські вчителі звернулися з відкритим закликом до Верховної Ради - ухвалити і впровадити ефективний механізм захисту прав та інтересів працівників освіти, в тому числі від неправомірних дій з боку батьків та учнів. І вже найближчим часом освітяни погрожують вийти на вулиці з масовими акціями протесту, якщо їхні вимоги не почують.

"Давай сюди руку. Я тобі її відріжу": Що стало каталізатором протесту

Учителів об'єднав один кричущий випадок, який стався 17 січня в київському ліцеї №157 (Оболонський район столиці). Там серед білого дня батько одного з учнів 4-а класу викликав з нецензурною лайкою вчителя фізкультури на подвір’я і, коли той виконав його вимогу, накинувся з кулаками просто на очах у дітей.

"Він здоровий дядько, підняв мене, кинув спиною на землю. Я на якусь мить знепритомнів, дихання збилося", - згадує пізніше в сюжеті ТСН потерпілий учитель Ігор Матвієнко.

Його слова підтверджують оприлюднені записи з камер відеоспостереження при ліцеї.

Потім, за словами педагога, розлючений батько почав його бити руками, дістав з пакета пилку. "Ти цією рукою торкався мого Рому? Я тобі відріжу її, давай сюди руку. Я простягаю йому руку – тоді він опустив пилу", - зазначив потерпілий.

Як наслідок учитель фізкультури потрапив до лікарні. Медики діагностували в нього струс головного мозку, забої грудної клітки та легенів, розрив легені, пневмоторакс (скупчення повітря в плевральній порожнині, часто внаслідок травми), а також численні гематоми, в тому числі на обличчі.

ТСН / YouTube

Зауваження або прояв сили: Чому зав'язалася бійка

Приводом для бійки став інцидент, який мав місце декількома годинами раніше на уроці Ігоря Матвієнка. Як розповіли "Фактами" учні 4-а класу, двоє хлопців бавилися і шуміли під час переходу з учителем коридором до спортивного залу, той зробив їм зауваження і попросив заспокоїтися, але вони не послухалися. Тоді фізрук поставив їх у різні кінці шеренги і покарав.

"Коли ми прийшли на урок, то стали грати в рухливу гру. Вони не грали з усіма, сиділи на лавці", - уточнили хлопці.

Однак на цьому конфлікт не було вичерпано. В якийсь з моментів хлопчики без дозволу вчителя взяли м'яча. "Ігор Миколайович сказав покласти його на місце. Вони не послухали і почали лупити ним у стіну. Учитель уже голосніше повторив, що він не дозволяє робити це, тому що м'яч може потрапити під ноги іншим дітям, вони впадуть чи вдаряться. Хлопчики продовжували грати. І ось тоді вчитель вийшов з себе", - констатували учні 4-а класу.

За їхніми словами, фізрук підійшов до одного з хлопчиків, обхопив його рукою, притягнув до себе і крикнув на вухо: "Ти що мене, погано чуєш? Я сказав - поклади м'яча!" Після цього дитина розплакалася і вибігла із залу.

Як зазначила виданню класний керівник 4-а класу Тетяна Литвинова, у хлопчика цього дня був день народження, і, можливо, тому він так поводився.

Тим не менше після уроку фізрук вибачився перед учнем, і це може підтвердити весь клас, той заспокоївся і вже належним чином поводився на інших уроках.

Прийшовши додому, школяр розповів зовсім іншу історію: нібито його мало не побив на уроці вчитель. І його батько Володимир Доценко замість того, щоб розібратися в ситуації, вирішив відлупцювати педагога.

ТСН / YouTube

"Це була чоловіча бійка між чоловіками, які не змогли знайти спільну мову, не змогли домовитися і зрозуміти один одного. У мого чоловіка був крик душі, тому що підняли руку на нашу дитину", - зазначила в коментарі "ТСН" мама хлопчика Ольга Свердлікова.

За її словами, фізрук "застосував силу" щодо дитини перед усім класом, "до болю" схопив за плечі та крикнув, мов несповна розуму, йому на вухо – "до такої міри, що у дитини було якийсь час закладене вухо".

Нічний домашній арешт: Як покарали батька-забіяку

Після бійки з учителем батько-забіяка з місця пригоди зник, а наступного дня спершу навідався з дружиною до ліцею, де поговорив з класним керівником і директором школи, а потім з'явився разом з адвокатом до управління київської поліції для пояснення свого вчинку.

Як виявилося, у скоєному він не тільки не кається, а й має намір домагатися покарання викладача. "Коли Ігор Миколайович уже був у лікарні, до мене в кабінет прийшли батьки і дідусь хлопчика. Дотримуючись принципу "кращий спосіб захисту — напад", вони, замість того щоб вибачитися, сказали, що будуть розбиратися з учителем фізкультури. Я відповів, що про жодні розгляди у відсутності людини не може йтися, і прямо запитав батька, навіщо він прийшов того дня з ножівкою. Той не знайшов, що відповісти", - розповів "Фактам" директор ліцею № 157 Віктор Костенко.

При цьому класній керівниці 4-а класу Володимир Доценко підтвердив, що того дня прийшов до навчального закладу не для розмов, а для того, щоб побити вчителя. "Задумав усе це він не сам, а за попередньою змовою з батьком ще одного учня. Про це нам розповів сам хлопчик наступного дня: хвалився, що його тато і тато Роми разом приїхали на шкільну парковку, щоб виманити туди вчителя і побити. Поки батько Роми бив Ігоря Миколайовича, його батько знімав усе це на мобільний телефон. Ввечері обидва батька показали ролик синам в якості навчання, "як вирішувати питання", - розповіла виданню Тетяна Литвинова.

Архівне фото З відкритих джерел

У поліцейській дільниці Володимира Доценка затримали та оголосили про підозру в скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 (Умисне тяжке тілесне ушкодження) Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті, як зазначають столичні правоохоронці, передбачає до 8 років позбавлення волі.

Однак під час обрання запобіжного заходу суд вирішив не брати забіяку під варту – його відпустили під нічний домашній арешт.

Прояв насильства і педагогічна етика: Чому обурені вчителі

Сам факт того, що замість того, щоб розібрати конфліктну ситуацію в навчальному закладі, батьки йдуть на повідку в дітей і без докорів сумління, до останнього вважаючи себе правими, порушують закон, тим паче з такими серйозними наслідками, шокує.

Але педколектив ліцею №157, а разом з ними і всі вчителі міста обурені не тільки цим: сучасний педагог досі на законодавчому рівні не захищений від подібних випадків.

З відкритих джерел

Справа в тому, що чинне законодавство містить декларативну норму про право працівників освіти на захист професійної честі й гідності (ст. 54 закону України "Про освіту"), проте не передбачає дієвого механізму такого захисту. Приміром, єдиним правовим механізмом захисту вчителя від поширення недостовірної інформації або інших дій, які завдають шкоди його честі й діловій репутації, є звернення до суду.

Зовсім нещодавно було ухвалено закон, яким передбачається протидія буллінгу в школі. Водночас у ньому немає нічого про жорстокі дії батьків та учнів щодо вчителів.

Також є таке поняття, як педагогічна етика – певний набір норм та правил, якими має користуватися вчитель у своїй педагогічній діяльності. "Ігор Миколайович міг відповісти кривдникові: він майстер спорту з тхеквондо, з чорним поясом. Але не став — спрацювали природна неконфліктність і етика педагога, який не міг собі дозволити битися з батьком свого учня на очах у дітей", - підкреслив директор ліцею № 157 Віктор Костенко.

"Вчителі — абсолютно незахищені люди. Ми не можемо підняти на когось руку. Не тільки в моральному сенсі, а й у правовому. Щодо вчителя, який затіяв бійку з батьком або учнем, будуть застосовувати жорсткі заходи", - додав у коментарі "Вістям" учитель права ліцею №157 Сергій Берендеєв, який має намір представляти інтереси потерпілого колеги в суді.

Зміна законодавства або протест: Чого вимагають педагоги

У Міністерстві освіти і науки назвали подію в київському ліцеї "безпрецедентним проявом насильства" і вимагають справедливого покарання для його ініціатора.

Керівник відомства Лілія Гриневич 21 січня звернулася до голови МВС України Арсена Авакова з проханням взяти розслідування гучної справи під особистий контроль. "Безпека всіх учасників навчального процесу - вчителів, батьків та школярів - є обов'язковою передумовою успішного здобуття освіти", - йдеться у зверненні Міносвіти Авакову.

А ось Київська профспілка працівників освіти і науки, яка об'єднує понад 150 тис. фахівців галузі, пішла ще далі. У спільній заяві вчителі поставили низку вимог перед Верховною Радою України і доповнили вимоги Міносвіти до МВС.

Зокрема, від парламенту педагоги вимагають:

1. Внести зміни до законодавства щодо посилення відповідальності за поширення недостовірної інформації про педагогічних працівників (крім цивільно-правової відповідальності, передбачити адміністративну відповідальність);

2. Внести зміни до наказу Міносвіти № 1205 "Про затвердження Типових штатних нормативів установ загальної середньої освіти" про запровадження в штатні розписи навчальних закладів, крім посад сторожів, посад охоронців;

3. Доповнити закон про протидію буллингу в школі частиною, в якій би визнавали буллінгом також жорстокі дії батьків щодо вчителів.

Від МВС і ГПУ:

1. Взяти під особистий контроль питання об'єктивного та оперативного досудового розслідування "справи Матвієнка";

2. Переглянути запобіжний захід Володимиру Доценку - замість домашнього арешту застосувати тримання під вартою.

При цьому вчителі також просять Міносвіти організувати низку заходів (конференції, круглі столи) з питання попередження нападів на педагогічних працівників.

Крім того, окремо своє слово сказав педколектив київського ліцею №157. У відеозверненні вони закликали всіх своїх колег припинити мовчати і стати на захист прав учителів.

Так, на 23 січня було анонсовано флешмоб на знак солідарності з побитим фізруком, а 4 лютого педагоги планують влаштувати масштабний мітинг для підтримки всіх перерахованих вище вимог.

За їхніми словами, цю ідею мають намір підтримати не тільки столичні викладачі, а й їхні колеги з регіонів.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>