banner banner banner

Забруднення повітря у Криму: Що сталося в Армянську і чим це загрожує материковій Україні

Підсумовуємо все, що наразі відомо про забруднення повітря на півночі окупованого Криму

ТАСС

Другий тиждень жителі міста Армянська (Красноперекопський район окупованого Криму) і довколишніх сіл скаржаться на перхоту в горлі й подразнення слизової оболонки носа.

Припускають, це наслідок забруднення повітря токсичними промисловими речовинами із заводу "Кримський титан", який діє в околицях. Однак за десять днів існування проблеми джерело забруднення так і не було точно встановлено.

Напередодні тамтешня "влада" вперше заявила, що гранично допустима концентрація сірчистого ангідриду в місті та його околицях перевищила норму: виробництво на підприємстві було зупинено, за межі зони лиха почали вивозити дітей з матерями.

Жовтуватий дим із неприємним їдким запахом: З чого все почалося

У ніч з 23 на 24 серпня населені пункти на півночі окупованого Криму – місто Армянськ і прилеглі селища - огорнув жовтуватий дим із неприємним їдким запахом: на металевих предметах, дахах будинків, листі дерев утворився оліїстий наліт, жителі почали скаржитися на ускладнене дихання, подразнення слизової оболонки носа й очей, а також інші алергічні реакції.

соцсети

соцсети

соцсети

Через три дні після цього тамтешня "влада" визнала, що в регіоні стався викид в атмосферу речовини невідомого походження. На місце події одразу ж нібито виїхала група фахівців "міністерства екології та природних ресурсів Криму", "міжрегіонального управління Росспоживнагляду РФ" і представники місцевої "прокуратури".

"Проведено забір необхідних проб для проведення відповідних досліджень. Природу походження речовини поки не визначено. Чекаємо на результати досліджень. Про те, що це за речовина і якою є природа її походження, можна буде говорити тільки після отримання результатів досліджень", - констатував "віце-прем'єр кримського уряду" Ігор Михайличенко.

Наступного дня, 28 серпня, так званий "глава Криму" Сергій Аксьонов заявив, що ніякої загрози для здоров'я і життя кримчан у зв'язку із забрудненням повітря немає, але з погляду візуальних ознак, ситуація виходить за межі норми.

Проте фахівці Росспоживнагляду до сьогодні відзначали, що концентрація забрудників в атмосферному повітрі Армянська й околиць не перевищує встановлених гігієнічних нормативів.

"Кримський титан", содовий завод чи підприємство з виробництва брому: Хто винен

Жителі Армянська першим ділом почали звинувачувати у забрудненні повітря підприємство Ukrainian Chemical Products, більш відоме як завод "Кримський титан", мовляв, там перевищили норми викиду токсичних речовин.

І це припущення є цілком логічним: завод розташований безпосередньо в місті. Головним його напрямом є виробництво діоксиду титану – речовини, яка застосовується в лакофарбовій, гумотехнічної промисловості, у виробництві пластмас і в багатьох інших галузях.

Открытый источник

Крім цього, підприємство виробляє червоний залізоокисний пігмент, мінеральні добрива, сірчану кислоту, сульфат алюмінію, рідке натрієве скло і залізний купорос.

Для цього завод має у своєму розпорядженні два цехи ("Титан-1" і "Титан-2") проектною потужністю по 40 тис. тонн на рік кожен.

У січні поточного року Міністерство з питань тимчасово окупованих територій заявляло, що підприємство представляє загрозу для самого Армянська і сусідньої Херсонської області. За інформацією відомства, шкідливі речовини з кислотонакопичувача заводу проникають в Ісходненський водозабір - єдине джерело, звідки питна вода потрапляє в Армянськ.

У квітні 2018 року міський суд Армянська зобов'язав ТОВ "Титанові інвестиції", яке управляє заводом, виплатити штраф у 3 млн рублів. Підприємство звинуватили в негативному впливі на навколишнє середовище. Влітку підприємство оскаржило це рішення в арбітражному суді Криму, але програло.

Проте версію викиду з боку "Кримського титану" незабаром було виключено експертами Росспоживнагляду. Не виявивши порушень, вони припустили, що забруднення повітря в Армянську може бути пов'язано з роботою інших місцевих промислових підприємств, і попрямували з перевіркою на "Кримський содовий завод" і фірму з виробництва брому.

Зараз головним винуватцем ситуації, що склалася у Криму, тамтешня "влада" називає спеку і тривалу відсутність опадів. "За попередніми даними досліджень, причиною випадання речовини є випаровування вмісту кислотонакопичувача, що використовується філією ТОВ "Титанові інвестиції". Цьому сприяло тривале підвищення температури атмосферного повітря, тривала відсутність опадів, а також пониження рівня води в кислотонакопичувачі", – цитує "Крим.Реалії" "віце-прем'єра півострова" Ігоря Михайличенка.

Тим не менш, Управління СК РФ порушило кримінальне провадження за фактом викиду шкідливих речовин в Армянську. Справу відкрито за статтею про порушення правил поводження екологічно небезпечних речовин і відходів.

Евакуація дітей з Армянська і розширення зони лиха: Яка ситуація наразі

Напередодні, 4 вересня, "кримська влада" вперше завила, що гранично допустима концентрація забрудників в Армянську та прилеглих селищах перевищила норму. "Вночі у зв'язку зі зміною погоди, падінням нічної температури і, відповідно, збільшенням денної гранично допустима концентрація сірчистого ангідриду вперше перевищила норму", - зазначив "глава республіки" Сергій Аксьонов.

Однак при цьому він не оприлюднив точних даних щодо рівня забруднення і не сказав нічого про географію поширення.

Аксьонов лише додав, що це не диверсія, а все та сама давно відома проблема з кислотонакопичувачем, і вона в процесі вирішення.

"Протягом трьох днів буде ухвалено технічне рішення з ліквідації наслідків ситуації з випарами в Армянську. Під час засідання оперативного штабу в місті визначили 2 шляхи вирішення проблеми", - підкреслив він.

Перший варіант, який розглядає "кримська влада", - наповнення кислотонакопичувача водою з Каркінітської затоки. За словами Аксьонова, треба визначити, як ця вода буде взаємодіяти з кислотним середовищем, щоб не погіршити ситуацію. Якщо склад води Каркінітської затоки підійде для виправлення цієї ситуації, буде прокладено трубу. "Технічно вже зрозуміло, як це зробити, при цьому жодних конкурсних процедур не буде, усі відповідні рішення буде ухвалено", - додав він.

Якщо ж перший варіант не підійде, тоді "кримська влада" спробує усунути проблему з кислотонакопичувачем за допомогою спеціальних засобів. Але, що мається на увазі під "спеціальними засобами", наразі не відомо.

Поки ж рішення проблеми немає, виробництво на заводі "Кримський титан" було вирішено призупинити на два тижні, а всіх дітей шкільного та дошкільного віку з матерями відправити з Армянська до санаторіїв Євпаторії, Бахчисарайського і Сакського районів.

Открытый источник

"Чітко і зрозуміло заявляю: життю та здоров'ю громадян нічого не загрожує. Підстав для запровадження НС немає. Однак з попереджувальною метою, щоб виробити всі алгоритми дій, ухвалено рішення оголосити канікули на два тижні для шкіл і дитячих садків... Усе буде за кошти держави, створено оперативний штаб", - підкреслив Аксьонов.

Зазначимо, що в Армянську близько 2,3-2,4 тис. школярів і 1,5 тис. дошкільнят і першокласників, яких необхідно евакуювати.

Іншим же жителям регіону Росспоживнагляд рекомендував рідше бувати на вулиці. Якщо ж обмежити перебування на повітрі не можна, треба максимально захищати шкіру і закривати рот і ніс вологою ватно-марлевою пов'язкою.

Роспотребнадзор

Враховуючи це, багато хто вважає, що "кримська влада" применшує ступінь загрози і побоюватися варто також жителям материкової України.

За даними Держприкордонслужби України, 3 вересня в Херсонській області на кордоні з окупованим Кримом було також зафіксовано перевищення вмісту хімічних речовин, а саме - токсичні промислові речовини.

Протягом останньої доби прикордонники Херсонського загону ще кілька разів фіксували перевищення вмісту хімічних речовин у повітрі. Йдеться про населені пункти Каланчак і Преображенка.

Крім того, у соцмережі почали скаржитися на погіршення стану здоров'я жителі Чабанів.

Міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш, як і "кримська влада", запевняє, що життю жителів Херсонської області нічого не загрожує - наразі немає причин для евакуації.

За його словами, наявність у повітрі сірчистого ангідриду є небезпечною тільки за певних концентрацій.

Проте прикордонникам на адмінкордоні було видано засоби хімічного захисту. "Усі КПВВ продовжують працювати в штатному режимі, ми готові надати допомогу громадянам, які, рятуючись від цієї напасті, захочуть приїхати з окупованого півострова на материкову Україну. Наші медики регулярно цікавляться станом здоров'я наших прикордонників, які несуть службу в безпосередній близькості від цього заводу. Були скарги на самопочуття, це запаморочення, нудота, головний біль, але після відповідних медичних консультацій і вживання ліків ці симптоми вдавалося зняти. Таких людей замінюють на службі, дають їм можливість відпочити і ретельно обстежують", - зазначив сьогодні в ефірі телеканалу "112 Україна" помічник голови ДПСУ Олег Слободян.

Відповідальні служби продовжують стежити за екологічною ситуацією в Херсонській області - брати проби води, ґрунту і повітря для аналізу.

Сірчистий ангідрид: Що ми про нього знаємо

Сірчистий ангідрид, або оксид сірки (IV), - з'єднання сірки з киснем складу SO2. У нормальних умовах це безбарвний газ з характерним різким запахом (запах запаленого сірника). Дуже токсичний.

Симптомами при отруєнні сірчистим газом є нежить, кашель, захриплість, сильне першіння в горлі і своєрідний присмак. При вдиханні сірчистого газу більш високої концентрації - задуха, розлад мови, утруднення ковтання, блювання, можливий гострий набряк легенів.

При короткочасному вдиханні має сильну подразнювальну дію, викликає кашель і першіння в горлі.

Открытый источник

ГДК (гранично допустима концентрація): в атмосферному повітрі максимально-разова - 0,5 мг/м³, середньодобова - 0,05 мг/м³; у приміщенні (робоча зона) - 10 мг/м³.

Цікаво, що чутливість до речовини є різною в окремих людей, тварин і рослин. Наприклад, хімікат особливо токсичний для дітей. Фахівці пояснюють це тим, що в них менший діаметр дихальних шляхів і вони легше спазмуються.

Крім того, сірчистий ангідрид вважають важким газом: він накопичується ближче до землі, і діти через свій невисокий зріст отримують великі дози.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>