Заборонити не можна залишити?: Рішення КС Молдови щодо статусу російської мови

Закон визнано застарілим, але на практиці нічого не змінюється? Що ж вирішив КС стосовно статусу російської мови?

Фото з відкритих джерел

Конституційний суд Молдови визнав застарілим закон, де російська мова має статус мови міжнаціонального спілкування. Водночас визнав, що зобов’язання використовувати російську мову не суперечить Конституції. Що це означає – розбираємося далі.

Історія питання

Закон, який урегульовував мовне питання, діяв у Молдові з 1989 року, коли республіка була частиною Радянського Союзу. Згідно з документом, молдовська мова є державною мовою, а російська - мовою міжнаціонального спілкування.

Позбавлення російської мови статусу міжнаціонального спілкування ініціювала в січні Ліберальна партія (яка також виступає за об’єднання з Румунією та вступ до НАТО). Ліберали висловили переконання, що низка положень закону про мови застаріли, реалії змінилися, і тепер російська мова з особливим статусом не дає розвиватися державній, а також утискує мови українців, гагаузів, болгар та інших меншин, сприяє їхній русифікації.

Вони також вимагали анулювати всі згадки про російську мову в законах. Йшлося зокрема, про переклад на російську мову законів, а також права громадян звертатися російською в органи влади і отримувати на цій мові відповіді.

За словами депутата парламенту Іона Касяна з Ліберальної партії, згідно з переписом населення від 2014 року, частка етнічних росіян у країні складає всього близько 4%. Тому особливий статус російської "веде до дискримінації інших етносів, що проживають на території Молдови".

Проти такої ініціативи виступали соціалісти, які 4 червня влаштували під стінами Конституційного суду акцію на підтримку російської мови. Закон 1989 року у партії вважають "історичним правовим актом". "Саме на основі положень цього закону на початку 90-их років вдалося урегулювати ситуацію в Гагаузії і прийняти закон про створення Гагаузької автономії", – йдеться в заяві партії і наголошується, що збереження статусу російської мови є основою "загальнонаціонального консенсусу і громадянської стабільності в поліетнічному суспільстві".

4 червня прес-служба самопроголошеної Гагаузької республіки (в якій російська мова є однією з трьох офіційних) закликала КС "не розділяти молдовське суспільство за мовним принципом", аби не повернути республіку "в стан міжетнічної конфронтації і поляризації суспільства, як це відбувалося в 80-90-х роках".

Проти виступав і президент країни Ігор Додон, добре відомий своєю проросійською позицією. Він, зокрема, закликав повернути обов’язкове вивчення російської мови в молдовських школах, яке скасували у 2014 році. За його словами, російською розмовляють понад 90% громадян Молдови і знання цієї мови є "серйозним плюсом і перевагою перед іншими сусідами".

Однак, попри протести, 4 червня Конституційний суд Молдови частково задовольнив подання лібералів. Судді визнали застарілим закон про функціонування мов на території республіки і зобов’язали парламент ухвалити новий законодавчий акт. Водночас суд відхилив пропозицію парламентарів заборонити переклад офіційних документів на російську мову. На думку юристів, це ніяк не підриває статус молдовської мови як єдиної офіційної в республіці.

Що тепер буде в Молдові з російською мовою?

Згідно з рішенням суду, з 4 червня закон "Про функціонування мов на території Республіки Молдова" втрачає чинність. Однак статус російської мови як мови міжнаціонального спілкування прописаний в чотирьох законодавчих актах, щодо яких вимоги лібералів були відхилені.

Таким чином, нормативні акти, офіційні заяви, назви закладів та громадських місць й надалі можуть перекладатися на російську мову, а держава й надалі повинна гарантувати право на навчання нею.

Далі статус російської мови має визначити парламент, прийнявши відповідний законопроект. Чи зміниться після цього щось не тільки на папері - невідомо. При цьому президент Додон запевнив, що російська мова залишиться мовою міжнаціонального спілкування в Молдові. Рішення КС він назвав "антинародним і антиконституційним" і заявив, що наполягатиме на подальшому застосуванні положень "застарілого" закону.

Водночас Партія соціалістів заявила про підготовку нової редакції закону про функціонування мов, де за російською зберігатиметься статус міжнаціональної.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів