banner banner banner banner

Як стати закордонним українцем: Для чого потрібен цей статус і кому знадобиться

Щоб стати закордонним українцем, потрібно небагато. Що це дає і як допоможе – інше питання!

112.ua

У сучасному світі національність давно не є ключовою характеристикою людини. Однак Конституція України зобов'язує державу підтримувати і сприяти національним потребам тих українців, які проживають в інших державах. Оскільки сперечатися з головним законом країни беруться рідко, було ухвалено законодавчі акти, покликані визначити поняття закордонного українця, переваги і порядок набуття цього статусу.

Закон "Про закордонних українців" відносно новий – його ухвалили 2004 року і відтоді неодноразово доопрацьовували. Також у 2004 році було ухвалено дві постанови Кабінету міністрів, без яких закон не зміг запрацювати: про затвердження порядку оформлення посвідчення та про Нацкомісію, що здійснює роботу із закордонними українцями. Проте знадобилося ще два укази президента, три постанови Кабміну і 15 років, щоб програма повноцінно запрацювала.

Хто такий закордонний українець

Закон України "Про правовий статус закордонних українців" визначає закордонного українця як "особу, яка є громадянином іншої держави або особою без громадянства, а також має українське етнічне походження або є вихідцем з України. Українське етнічне походження - це належність особи або її предків до української нації та визнання ними України батьківщиною свого етнічного походження".

Простіше кажучи, закордонний українець - це мігранти, що належать до українського етносу, проживали на території України раніше, та їхні нащадки. У разі неможливості підтвердження українського походження документ отримати не можна.

Статус закордонного українця оформляється на підставі рішення Нацкомісії з питань закордонних українців.  

Яка користь від статусу закордонного українця

Зрозуміло, насамперед статус підтверджує етнічну приналежність людини. Проте він має й практичну користь, гарантуючи свободи і права, надані Конституцією. Громадянин іншої країни, що отримав статус закордонного українця, отримує ті самі права, що й звичайні українці.

Такий статус звільняє іноземця від необхідності відкриття візи або продовження дозволу на роботу. Одночасно з цим він дає можливість вільного в'їзду та виїзду до/з України, відкриття приватної підприємницької діяльності та організацію будь-якої форми юридичної особи для ведення бізнесу.

Особливо примітним для іноземців є:

- право на безкоштовне оформлення багаторазової візи терміном на п'ять років;

- підстава для оформлення посвідки на проживання.

Ба більше, право безкоштовної візи поширюється на чоловіка/дружину і дітей закордонного українця, але за умови спільного в'їзду на територію країни.

Однак деякими конституційними правами особи, які отримали статус закордонного українця, користуватися не можуть. До таких віднесено ті права, які гарантовано виключно для громадян України: участь в управлінні державою, право обирати і бути обраним до органів державної влади і місцевого самоврядування, право на соціальне забезпечення у зв'язку із втратою працездатності годувальника. Не варто закордонним українцям сподіватися й на пенсію.

Проте статус звільняє від деяких конституційних обов'язків: наприклад, від військової служби.

Що потрібно для оформлення статусу закордонного українця

Відповідно до законодавства України, є перелік критеріїв, яким має відповідати людина, щоб підтвердити свою належність до української національності:

- вік від 16 років;

- не мати українського громадянства;

- ідентифікувати себе як українця;

- мати українське етнічне походження або бути вихідцем з України.

Які документи потрібні для отримання статусу закордонного українця

Посвідчення закордонного українця видається на 10 років з можливістю його подальшої перереєстрації.  

Насамперед необхідно подати письмову заяву до МЗС України або дипломатичної установи України за кордоном.

До заяви додаються:

- паспорт або документ, що замінює його;

- копії документів, що засвідчують українське етнічне походження (наприклад, свідоцтво або інші документи про народження особи або її родичів на території України, документи, що підтверджують проживання людини в країні раніше);

- дві кольорові фотокартки 3х4;

- квитанція про оплату послуг, пов'язаних з оформленням і видачею посвідчення.

Чому в отриманні статусу можуть відмовити

Навіть за умови надання повного пакету документів держави має щонайменше дві причини для відмови. Статусу закордонного українця не бачити, якщо:

- заявник вчиняв або вчиняє дії, що суперечать інтересам національної безпеки України;

- заявник надав свідомо неправдиві або підроблені документи.

Крім цього, у разі порушення інших вимог, передбачених законом України "Про правовий статус закордонних українців" та Положенням про надання та оформлення посвідчення закордонного українця. Тож перед подачею заяви з ними варто ознайомитися та упевнитися, що ви є ідеальним кандидатом.  

В Україні подібний статус є новинкою, але у світі це досить поширена практика. У сусідній Польщі є карта поляка, в Ізраїлі - статус "Оле хадаш", в США - грін-карта. Аналогічні закони є у Вірменії, Білорусі, Болгарії, Великій Британії, Угорщині, Німеччині, Греції, Індії, Ірландії, Іспанії, Казахстані, Киргизії, Китаї, Литві, Норвегії, Росії, Румунії, Сербії, Словаччині, Словенії, Фінляндії, Хорватії, Чехії, Південній Кореї, Японії, на Кіпрі й Тайвані.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>