Як оголосити імпічмент президенту США і хто це може зробити

Скандал, що почався через оприлюднення змісту телефонної розмови Дональда Трампа і Володимира Зеленського, послугував приводом для початку процедури імпічменту президенту США. Під час розмови Трамп кілька разів згадав про необхідність продовжити розслідування щодо української газодобувної компанії Burisma, де працював син колишнього віце-президента США Джо Байдена. Конгрес США почав розслідування цього випадку. У рамках розслідування, колишній спеціальний представник США в Україні Курт Волкер, почав давати свідчення перед трьома комітетами Конгресу

Конгрес США почав збирати докази спроб Дональда Трампа вплинути на Україну в своїх політичних інтересах. У зв'язку з цим все більше особистостей підключаються до процедури збору інформації і надають свої докази зловживання Трампом службовим становищем.

Генеральний інспектор Держдепартаменту США Стів Линник надав "різні вирізки з новин і змовницькі записки" про передбачувані демократичні правопорушення в Україні, яким він не надавав значення раніше.

В рамках розслідування також був допитаний спеціальний посол США в Україні Курт Волкер. За інформацією CNN, в його показаннях не було нічого, що могло б просунути справу про імпічмент. У той же час, Волкер повідомив, що адвокат глави Білого дому Рудольф Джуліані не повинен прислухатися до інформації від колишнього генпрокурора України Юрія Луценка.

Демократи США вимагають від адвоката Дональда Трампа - Рудольфа Джуліані надати всі документи, що стосуються відносин з Україною. Таким чином, члени Палати представників хочуть детально вивчити листування, записи телефонних розмов, електронні листи і SMS-повідомлення, які можуть ставитися до "спроб президента і його адміністрації чинити тиск на Україну з метою вплинути на президентські вибори 2020 року".

Однак, як повідомляє Axios, Адміністрація президента США Дональда Трампа збирається ігнорувати вимоги законодавців та не надавати жодної інформації, поки за процедуру імпічменту не проголосує весь склад палати представників Конгресу США.

На думку демократів Палати представників США, Дональд Трамп і Рудольф Джуліані намагалися змусити уряд України провести два політично мотивованих розслідування під виглядом антикорупційної діяльності.

Одне - щоб допомогти колишньому менеджеру передвиборної кампанії Трампа - Полу Манафорту, який перебуває у в'язниці за незаконне лобіювання і фінансове шахрайство.

Друге розслідування у справі корупції в сім'ї колишнього віце-президента Джо Байдена. Джуліані вважає, що Байден, будучи віце-президентом при Бараку Обамі, намагався захистити від розслідування українську газову компанію, пов'язану з його сином Хантером.

Розслідування щодо імпічменту проводить Комітет Палати представників з розвідки. Його учасники відправили бізнесменові Семену Кислину, бізнесменові Льву Парнасу і інвестору Ігорю Фруману вимоги розкрити інформацію про ділові контакти з Трампом та представництво Джуліані в провідних українських політичних колах.

Як проходить імпічмент США

Розділи 2 і 3 Конституції США свідчать, що причиною для імпічменту може бути державна зрада, хабарництво або інші серйозні правопорушення. Поняття правопорушення розглядається досить широко, припускаючи, що це може бути не тільки формальне порушення закону, але і використання службового становища в особистих цілях.

Ініціатива оголосити президенту імпічмент виходить від Палати представників, де створюються і коригуються всі проекти законів. Нині в Палаті представників більшість займають демократи, до числа яких належить і Джо Байден – політичний опонент Трампа на майбутніх виборах.

"Наш президент поставив особисту політику вище своєї священної клятви.

(….) Я постараюся зробити все можливе, щоб висунути свою кандидатуру на пост президента, що буде означати реальну допомогу для тих, хто в нашій країні потребує її найбільше",висловив свою позицію в Твіттер Джо Байден.

Джо Байден и его сын Хантер Байден "РИА Новости"

Імпічмент Трампа підтримує і ще один відомий представник демократичних сил – Хіларі Клінтон.

"Президент США зрадив нашу країну. Це не політична заява, це сувора реальність, і ми повинні діяти. Він є явною і справжньою небезпекою для всього, що робить нас сильними і вільними. Я підтримую імпічмент", - зазначила вона.

За словами Еліота Енгела, Адама Шиффа і Елайджі Каммінгсома (ініціаторів розслідування і лідерів комітетів у закордонних справах, розвідці і нагляду), Трамп в кінці серпня міг загрожувати зупинити надання військової допомоги Україні на суму в 250 млн доларів. Цей крок міг виступити в ролі приманки, щоб примусити уряд виконати вимоги Трампа. Не дивлячись на те, що безпосередньо ця умова не озвучувалося, демократи можуть вказати на цей фрагмент розмови і сказати, що все цілком очевидно.

Щоб зібрати більше об'єктивних доказів вини і сформулювати статті звинувачення, голови комітетів Палати представників з іноземних справ, розвідцки та нагляду, також направили звернення в Білий дім і Державний департамент з проханням надати їм записи, пов'язані зі спробами "маніпулювати українською системою правосуддя".

Коментуючи початок імпічменту, старший співробітник з правових питань фонду "Спадщина" Томас Джипінг говорить, що незгода з діями посадових осіб не повинна стати причиною для оголошення імпічменту - для оцінки дій влади існують вибори.

Також він підкреслив:

"Питання, які порушуються сьогодні в ході розслідування щодо імпічменту, є частиною досить напружених відносин між президентом Трампом і демократами в Конгресі. Тут існує багато позерства, образ і коментарів з обох сторін. Я не впевнений, що це корисно для процесу розслідування".

Заступник президента інституту Катона Джин Хілі пояснив, що в справі існує конфлікт між адміністрацією президента США і комітетами Палати представників. Якщо адміністрація продовжить протистояти запитам комітетів, демократи будуть мати підстави назвати це "перешкоджанням правосуддю" і використовувати в якості ще одного аргументу для імпічменту.

Яскравим прикладом "перешкоджання правосуддю" може послужити той випадок, коли Держсекретар Майк Помпео, який був присутній при телефонній розмові Трампа і Зеленського, відмовився надавати документи по справі, а також намагався заборонити кільком службовцям Держдепартаменту давати свідчення. Тим не менш, 3 жовтня в закритому режимі комітету все ж вдалося допитати спецпредставника США в Україні Курта Волкера (його ім'я згадувалося у скарзі інформатора), а 11 жовтня очікується отримання показань від екс-посла США в Україні Марі Йованович.

Після появи конкретних формулювань звинувачень, Палата представників у повному складі проголосує "за" чи "проти" кожного обвинувачення. Якщо хоч одна стаття набере більшість голосів, президент вважається підданим імпічменту з боку Нижньої палати Конгресу.

За інформацією The New York Times на 1 жовтня, з 435 членів Палати представників, імпічмент підтримали 225 учасників, з яких тільки 1 не був демократом. А 194 висловилися проти імпічменту, з числа яких 183 республіканця. 14 республіканців ще не заявили про своє рішення.

The New York Times

Далі статті звинувачень переходять до Сенату – Верхньої палати конгресу, завдання якої – підтримати або відхилити запропоновані статті звинувачення, провести слухання і за їх підсумками прийняти або відхилити рішення Палати про імпічмент.

Головує на слуханнях Сенату голова Верховного суду США, він зобов'язаний спостерігати за проведенням процедури, яку заздалегідь встановлюють самі сенатори на свій розсуд.

Команда з Палати представників грає роль боку обвинувача, при цьому у президента можуть бути адвокати, а сенатори виступають в ролі присяжних. Звинувачення у процесі щодо Трампа представляє прокурор Адам Шифф, керівник розслідування дій президента в рамках розпочатої процедури імпічменту.

На початку процедури звинувачення, Дональд Трамп висловив свою позицію щодо оскаржувальних дій Адама Шиффа:

"Я тільки що подивився трохи по телевізору. Це ганьба для нашої країни. Це ще одне полювання на відьом. Це знову ми. Це Адам Шифф і його команда складають історії і сидять там, як благочестиві, як би ви їх не називали".

Він дорікнув Шиффові в тому, що він не враховує всі обставини справи:

"…Але Адам Шифф не говорить про те, що Джо Байден і його син йдуть з мільйонами доларів з України, а потім мільйонами доларів з Китаю. Йдучи швидко, йдучи з мільйонами доларів. Він не говорить про Джо Байдена, що звільняє прокурора, і якщо цього прокурора не буде звільнено, він не збирається давати йому гроші зі Сполучених Штатів Америки. Вони не говорять про це".

Не дивлячись на те, що "останнє слово" залишається за Сенатом, його можливості дозволяють тільки усунути президента від влади, але не можуть припинити його подальшу роботу на державній службі або заборонити займати виборні посади.

Підтримуючи таку практику, Вільям Фоулі, професор права Університету штату Огайо вважає, що тільки електорат повинен вирішувати, чи заслуговує Трамп ще одного шансу.

Тим не менш, якщо 2/3 Сенату проголосують "За" імпічмент – на цьому терміні президент позбавляється своїх повноважень.  У даний момент, більшість у Сенаті належить республіканцям, до числа яких належить і Дональд Трамп, що значно знижує шанси підтримки імпічменту на голосування Сенату.

Википедия

Для США це не вперше

Дональд Трамп – не єдиний президент, для якого хотіли оголосити імпічмент. Крім нього, процедура починалася ще до трьох президентів США.

Эндрю Джонсон, Ричард Никсон и Билл Клинтон tut.by

  1. На тлі скандалу через стосунки з Монікою Левінські, Білл Клінтон був звинувачений у неправдивих свідченнях на суді присяжних і перешкоджання правосуддю. У 1998 році більшість Палати представників проголосували за імпічмент, але таке рішення не набрало необхідних 2/3 голосів в Сенаті, і Клінтон пішов з поста в 2001 році у зв'язку з закінченням терміну служби.
  2. Прийшовши до влади, 17 президент Америки Ендрю Джонсон, кардинально змінив політику держави. Його погляди дуже відрізнялися від лінії попередника - Авраама Лінкольна. Невдоволення Конгресу викликали неодноразові спроби Джонсона звільнити військового міністра Едвіна Стентона, а також накладання вето на закони про повернення в Союз південних штатів і закон про громадянське рівноправ'я чорношкірих. Більшість з Палати представників у 1868 році проголосували "За" імпічмент, але для відсторонення від посади не вистачило всього одного голосу в Сенаті для досягнення 2/3.
  3. Під час передвиборної кампанії 1972 року з'ясувалося, що Річард Ніксон організував прослуховування штабу конкурентів від Демократичної партії. Не дивлячись на скандал навколо наявної інформації, йому все-таки вдалося здобути перемогу на виборах, зберігши довіру електорату. Проте в ході подальших розслідувань підтвердилася його причетність до прослуховування конкурентів, і в 1974 році Ніксон подав у відставку, не чекаючи завершення процедури імпічменту.
Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>