WADA чи VADA: Хто їде в Україну проводити допінг-тест Порошенка і Зеленського та що вони можуть виявити

Перевірка на алко- та наркозалежність кандидатів на пост президента України зацікавила експертів антидопінгової організації і тепер вони їдуть до Києва, щоб запропонувати свої послуги Петру Порошенку та Володимиру Зеленському. Розповідаємо все, що відомо про це наразі

112.ua

Сталося. Щоб провести експертизу біологічних матеріалів кандидатів у президенти України Володимира Зеленського та Петра Порошенка, до Києва прибудуть експерти антидопінгової організації. Але якої саме - питання. Та й чому результати "допінг-проби" мають більше влаштувати або заспокоїти українців? Теж.

Країні потрібен здоровий президент: З чого все почалося?

Минулого тижня в Україні розгорілася суперечка навколо проведення дебатів до другого туру президентських виборів, які призначені на 21 квітня. Чинний глава держави Петро Порошенко заявив, що вони є ключовим елементом і мають відбутися, згідно із законом, у свою чергу шоумен Володимир Зеленський зазначив, що не проти подискутувати, але тільки якщо будуть виконані декілька умов. Зокрема:

  • дебати мають відбутися на НСК "Олімпійський", а не в телестудії;
  • кандидати в президенти повинні пройти медичну експертизу і довести народу, що серед них немає ні алкоголіків, ні наркоманів;
  • Порошенко має вибачитися перед Зеленським і його виборцями за слова про "маріонетку Коломойського".

Вибачатися в штабі Порошенка порахували, що немає за що, а ось перші дві вимоги підтримали. Але, на жаль, підтримати – не означає прийти до згоди.

За останньою інформацією, чинний глава держави очікує дебатів із Зеленським на НСК "Олімпійський" 14 квітня, а от сам Зеленський готовий прийти туди подискутувати 19-го.

Також немає ясності і в питанні перевірки на алко- та наркозалежність. Лабораторні дослідження були нібито проведені, але забір біологічних матеріалів у кандидатів в президенти здійснювався в різних місцях, їх перевіряли різними методами і, що найбільш дивно, результати стали відомі у той же день.

"Якщо ви так відкриті і зацікавлені в об'єктивному результаті, то зробіть це за репутаційно перевіреним методом міжнародної організації World Anti-Doping Agency (WADA). Можу організаційно допомогти в цьому процесі, щоб це не виглядало так кустарно. Довіртеся професіоналам!" - запропонував кандидатам у президенти екс-чемпіон світу з боксу Володимир Кличко.

Фото: соцсети

Пізніше він додав, що вже звернувся з відповідним запитом до міжнародної організації і навіть готовий оплатити всі лабораторні дослідження.

Експерти в дорозі, але не ті: Хто їде в Україну робити "допінг-проби"

Чинний глава української держави Петро Порошенко охоче прийняв пропозицію Володимира Кличка, зазначивши, що авторитет WADA не викликає жодного сумніву ні у одного представника в усьому світі, адже це саме та організація, яка вивела на чисту воду російське допінгове агентство і призвела до зняття Росії з більшості спортивних змагань.

Але вдень 8 квітня стало відомо, що Володимир Кличко звернувся зовсім не в ту організацію, про яку говорив раніше. "Вдячний VADA! Фахівці цієї організації днями прибудуть до Києва. Ви готові, панове кандидати в президенти, пройти тести?" - написав Кличко і додав відеозаяву президента цієї організації Маргарет Гудман.

Зазначимо, World Anti-Doping Agency або Всесвітнє антидопінгове агентство – це незалежна організація, що здійснює координацію боротьби із застосуванням допінгу в спорті та створена за підтримки Міжнародного олімпійського комітету (МОК) і урядів різних країн світу. Вона функціонує близько 20 років (з листопада 1999-го року) і займається зокрема розробкою регламентів, стандартів та керівництв для спортсменів, веде їхні бази даних, здійснює освітні функції та методичну підтримку, акредитує національні антидопінгові організації.

При цьому важливо, що безпосередня робота з контролю антидопінгових порушень, включаючи збір та аналіз зразків, ведеться національними антидопінговими організаціями та акредитованими лабораторіями. Перші працюють зі спортсменами, другі — тільки з пробірками і пляшками, мають серійні номери (даних щодо спортсменів у лабораторій немає).

Перед включенням субстанції в заборонений список WADA, як правило, здійснює річну "моніторингову програму", розсилаючи інформацію про речовини під моніторингом у національні антидопінгові агентства і публікуючи список речовин на своєму сайті. У цей період збирається інформація за і проти включення речовини в заборонений список.

Всі спортсмени, які бажають брати участь у міжнародних змаганнях, зобов'язані здавати проби на допінг. У разі виявлення застосування ними допінгу, інформація про це надсилається в спортивні федерації, які застосовують дисциплінарні заходи.

У той же час абревіатура VADA належить Voluntary Anti-Doping Association або ж Добровільній антидопінговій асоціації. За словами її голови Маргарет Гудман, це неприбуткова організація, яка була створена у 2011 році для просування ефективних антидопінгових практик і програм в боксі та змішаних єдиноборствах.

Проходити "допінг-проби" на її базі боксери можуть на добровільних засадах і, як стверджує Гудман, організація за весь період свого існування зробила тисячі тестів для спортсменів зі всього світу.

Як наголошується на сайті VADA, у неї є власна лабораторія, яка має схвалення від Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) для проведення досліджень, та міжнародно визнана антидопінгова група для збору зразків та підтримання ланцюжка поставок.

При цьому варто відзначити, що на сайті Всесвітнього допінгового агентства жодних згадок про це ми не знайшли, але говорити про "зраду" все ж зарано, оскільки процедури взяття проб та їхнє дослідження уніфіковані в обох структурах.

Процедура допінг-контролю: Як проходить і що може показати у підсумку

Допінг-контроль роблять спеціально уповноважені люди - допінг-офіцери, які представляють або національні антидопінгові агентства, або структури, що мають контракт на забір проб. Зазвичай приїжджає дві людини.

Відмовитися від процедури після її узгодження неможливо, оскільки це буде зараховано як позитивна проба.

Насамперед, заповнюється протокол контролю за стандартною формою, де вказується уповноважена організація, дата, час, а також що спортсмен вживав за сім днів до контролю: вітаміни, ліки, добавки, абсолютно все. Його завіряють своїми підписами обидві сторони.

З відкритих джерел

Потім у присутності допінг-офіцера забирається біологічний матеріал, щоб виключити можливість підміни проби.

Кров для виявлення будь-яких заборонених речовин беруть вкрай рідко, тому що крім гормону росту там дуже складно щось знайти. Вона потрібна в основному для так званого "паспорту крові", який заснований на регулярних заборах крові у досліджуваних та оцінці її основних параметрів, таких як гемоглобін, еритроцити, ретикулоцити. Саме ці показники, а точніше, їх зміна, можуть свідчити про те, що особа вживала заборонені препарати, внаслідок дії яких і підвищилася кількість, наприклад, гемоглобіну, що підвищує можливості організму. Однак, щоб виявити безпосередньо сліди заборонених препаратів, потрібно брати аналіз сечі.

На перевірку проб в лабораторії йде частіше усього кілька днів, в особливих випадках один-два тижні. Завжди відразу беруть дві проби матеріалу на аналізи - А і В. Першу вивчають відразу, друга йде на зберігання, і її аналізують, тільки якщо перша проба позитивна. За стандартом ж проби належить зберігати три місяці, потім вони знищуються.

При цьому важливо, що як і WADA, Добровільна антидопінгова асоціація зобов'язується інформувати організаторів змагань про позитивні результати допінг-контролю досліджених нею спортсменів і вимагати санкцій.

Наразі допінговими вважаються п'ять типів речовин: стимулятори, наркотичні анальгетики, анаболічні стероїди, діуретики, пептидні гормони.

З відкритих джерел

Якщо останні три мають численні побічні ефекти, які впливають на фізичне здоров'я, то перші два позначаються на психічному здоров'ї людини. І саме вони нам цікавіші у разі допінг-проби кандидатів у президенти.

Зокрема, стимуляторами вважаються засоби, які діють на мозок, тимчасово стимулюючи як фізичну, так і психічну діяльність організму, сприяють концентрації на час, знижують відчуття втоми. Це, наприклад, амфифеназол, аминептин, амфетамін, ефедрин, кокаїн, фепкамфамін, мезокарб, пипрадол. Вони приводять до залежності і різного роду психічних розладів.

Наркотичні анальгетики в свою чергу – різновид сильнодіючих знеболюючих засобів (морфін, метадон, петидин, героїн, декстраморамід, декстрапропоксифен, пентазоцин тощо). Їх вживання призводить до почуття звикання, втрати рівноваги і концентрації.

При цьому цікаво, що алкоголь довго був заборонений у спорті, але під позазмагальний період, всупереч усталеній думці, спортсмени можуть вживати його скільки завгодно.

Замість підсумку

Беручи до уваги різницю між Добровільною антидопінговою асоціацією і Всесвітнім антидопінговим агентством, твердо стверджувати, що результати проведених нею "допінг-проб" будуть поза сумнівом, не можна.

112.ua

Однак той факт, що Володимир Зеленський, який сам ініціював забір аналізів кандидатами в президенти, поки на пропозицію перевіритися в VADA не відреагував, викликає набагато більше хвилювання.

Тим більше, що до результатів його перевірки через так звану "помилку" співробітника Eurolab на алко- та наркозалежність багато питань.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>