Виклик нацбезпеці: Все, що потрібно знати про паспортний скандал на Закарпатті та подвійне громадянство

Між Україною та Угорщиною розгорівся черговий скандал - цього разу "паспортний". Розповідаємо, у чому його суть і що взагалі говорить про подвійне або друге громадянство українське законодавство

112.ua

Ось уже другий рік поспіль осінь вносить розбрат у відносини України з Угорщиною. Якщо минулого року держави не могли знайти точок дотику через нову українську "мовну політику", то сьогодні ситуація значно погіршилася у зв'язку з виникненням розбіжностей у ще більш чутливому питанні - громадянстві і наявності другого паспорта. Розповідаємо, в чому суть чергового конфлікту між Києвом і Будапештом та що взагалі говорить українське законодавство про подвійне громадянство.

100 тис. вірних Угорщині: З чого все почалося

Ні для кого не секрет, що Україна - багатонаціональна держава. На її території, окрім українців, проживають росіяни, білоруси, молдавани, кримські татари, болгари, угорці, румуни, поляки та інші етноси.

Незалежно від національності, права всіх громадян України в рівній мірі захищаються чинним законодавством, однак з кожним роком під чуйним керівництвом сусідніх країн нацменшини прагнуть до все більшої незалежності.

Особливо в цьому питанні досягла успіху Угорщина, яка періодично паспортизує Закарпатську область (серце угорської діаспори в Україні) і виступає (поки не офіційно) за створення в державі своєї автономії.

Жагу до цих двох складових Будапешт пояснює тим, що громадянство і другий паспорт є фундаментом єдності угорської нації та зв'язку закордонних угорців з їхньою батьківщиною, а автономія - засобом захисту інтересів угорської громади в українському парламенті.

Фото з відкритих джерел

Київ вважає таку позицію Угорщини загрозою територіальній цілісності України, її суверенітету і Конституції, адже за плечима вже є гіркий досвід з північним сусідом - роздача російських паспортів передувала анексії Криму і збройному конфлікту на Донбасі.

Донедавна ці розбіжності вирішувалися на рівні слів: Будапешт негласно видавав якусь кількість паспортів громадянам України угорського походження або ж певні політики дозволяли собі робити якісь заяви про створення автономій, Київ дізнавався про це, висловлював на рівні МЗС протести, угорська сторона нібито брала це до уваги і до санкцій не доходило.

За даними Закарпатської ОДА, за останні роки отримали угорське громадянство та присягнули на вірність сусідній державі близько 100 тисяч жителів регіону.

Дзвін келихів і напуття консульства: Чому ситуація ускладнилася

Сьогодні ж ситуація зовсім інша, і як дав зрозуміти міністр закордонних справ Павло Клімкін, заходам у відповідь бути.

Справа в тому, що в мережі з'явилося відео, на якому зафіксовано, як громадяни України отримують в угорському консульстві в Береговому друге громадянство.

Спершу співробітники диппредставництва видають паспорт, потім звучить присяга на вірність сусідній державі. Завершується церемонія келихом шампанського.

На додаток консул радить новоявленим "подвійним громадянам" приховувати від української влади факт отримання угорського паспорта.

Зокрема, очільник українського МЗС у своєму відеозверненні підкреслив, що Україна знала про те, що Угорщина періодично паспортизує Закарпаття, і попереджала про відповідальність, але тоді у неї не було доказів для реагування, тепер вони є.

"Цей консул поїде кудись у Будапешт або інше угорське місто", - заявив він.

Пізніше в ефірі "1+1" Клімкін пояснив, що роздача громадянства сама по собі заборонена Віденською конвенцією про консульські зносини. "Те, що ми дозволяємо, вони і повинні робити на нашій території. Це виклик нашій національній безпеці. Але коли консул каже, що ти там це ховай під столом, такий паспорт там показуй, а такий там - це насправді якоюсь мірою спроба познущатися", - зазначив він.

Угорщина, почувши про заходи у відповідь, використала свій вже відомий козир: як і у "мовному конфлікті", пригрозила уповільнити інтеграцію України в Європейський Союз, якщо та візьметься за висилання її дипломатів.

Пізніше тамтешній міністр закордонних справ Петер Сіярто додав, що Будапешт готовий до "дзеркальних заходів". Тобто вислати українського дипломата аналогічного рангу до того, якого має намір вислати Київ.

Угорська сторона продовжує наполягати на відсутності порушень зі свого боку, нібито українське законодавство не передбачає чіткої юридичної заборони на "друге громадянство", та й українські угорці не користуються угорським паспортом в Україні, а лише за її межами.

Подвійне громадянство: Що говорить українське законодавство

Ст. 4 Конституції України говорить: "В Україні існує єдине громадянство". Тобто в нашій країні не визнається так зване подвійне або множинне громадянство, при якому людина може бути одночасно громадянином декількох країн і кожна з них може вимагати від неї виконання громадянських обов'язків.

Але угорці праві, це також прямо не означає, що українцям заборонено мати громадянство інших держав. Це формулювання означає, що друге громадянство і документи, які його підтверджують, в Україні вважатимуться не дійсними.

Так, закон України "Про громадянство" дає таке визначення: "Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України".

Фото з відкритих джерел

Іншими словами, українець з паспортом України і, наприклад, Бразилії, в Україні  вважатиметься лише громадянином України. У Бразилії — тільки громадянином Бразилії. А ось при в'їзді на територію третіх країн людина сама може вирішувати, який паспорт їй показати на митниці — таким громадянином вона і буде в цій країні.

Проте, набуваючи громадянство іншої держави, людина може втратити українське. У ст. 19 того ж закону зазначається: "Підставами для втрати громадянства України є: 1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття".

Але це трапляється досить рідко, оскільки українське законодавство не зобов'язує повідомляти владу про отримання іншого громадянства, а лише залишає за людиною таке право.

Як відомо, тільки повідомлення може вважатися підставою для припинення громадянства України, автоматично це не відбувається.

Водночас, варто відзначити, що і саму владу закон не зобов'язує перевіряти наявність у тої чи іншої людини другого громадянства – вона може це зробити або не зробити, дізнавшись, наприклад, зі ЗМІ. Потім рішення повинен ухвалити президент (згідно із законом, лише глава держави має право позбавляти громадянства України), але і його закон ні до чого не зобов'язує.

Іншими словами, друге громадянство в Україні не визнається, але і покарання як такого за відповідні порушення немає. Тому часто трапляється, що у громадян на руках виявляється кілька паспортів.

Два, три, чотири: А як у інших

Подвійне (множинне) громадянство на цей момент діє у багатьох країнах. Наприклад, Велика Британія має договір про взаємне визнання громадянства з Канадою, Індією, Австралією та іншими, Франція — з Канадою, Португалія — з Бразилією, Іспанія — із низкою країн Латинської Америки.

Проти нього в основному виступають африканські держави і країни Азії. Наприклад, подвійне громадянство заборонено в Японії, Китаї, Індії, Таїланді, Ірані, Саудівській Аравії, Анголі, Конго, Ботсвані.

червоним - подвійне громадянство заборонене, зеленим - дозволено подвійне громадянство, сірим - немає даних Фото з відкритих джерел

При цьому у кожної країни є своя позиція з приводу других, третіх та інших громадянств. Деякі з них надають своє громадянство лише, отримавши свідоцтво про відмову від іншого громадянства (наприклад, Німеччина), в законодавстві інших, як і в українському, друге громадянство прямо не забороняється, але не визнається.

Також цікаво, що в низці країн Карибського басейну другий паспорт можна отримати в обмін на інвестиції в економіку країни (від 100 тис. доларів), пропонують подібне і деякі країни ЄС, однак вартість надання громадянства там набагато вища. Наприклад, паспорт Мальти обійдеться в понад 1 млн євро.

До речі, у згаданій нами Угорщині подвійне громадянство дозволено тільки для тих іноземців, які отримують його за інвестиції, проте етнічні угорці – громадяни інших держав можуть отримати угорський паспорт за спрощеною процедурою, яка вступила в дію в 2011 році. Для цього їм потрібно подати документи на громадянство і зареєструвати після співбесіди з представником угорської держави, який у тому числі перевірить знання угорської мови. Тими самими документами вважаються заповнена анкета, автобіографія і головне – доказ етнічної приналежності.

Як і в Україні, угорське громадянство формально надає та позбавляє його президент країни, проте в цій процедурі задіяна ціла вертикаль. На підставі документів про набуте громадянство людина може звернутися за видачею як угорського внутрішнього паспорта, який має вигляд ID-картки, так і угорського закордонного паспорта (Útlevél). Останній становить особливий інтерес для громадян України, адже він дає право безвізових поїздок до США або вільного працевлаштування в будь-якій із країн ЄС.

Крім цього, етнічні угорці можуть оформити собі офіційну прописку в Угорщині і при цьому зберегти українську реєстрацію. Це роблять переважно задля соціальних виплат, насамперед дотацій і пенсій. А ще, як варіант, для того, щоб зареєструвати авто на угорських номерах і не перетинати кожні п'ять днів кордон.

Першочергові кроки і перспектива: Як вирішити проблему подвійного громадянства

Експерти вважають, що для того щоб вирішити раз і назавжди проблему подвійного/другого громадянства, Україна повинна насамперед чітко прописати норми про вступ і вихід із громадянства. Як уточнили "Сегодня" фахівці в області права Денис Шкіптан і Ярослав Буличов, зокрема, за пунктами визначити причини і схему автоматичного позбавлення громадянства.

Крім цього, на їхню думку, необхідно вирішити питання з другим громадянством чиновників.

Як відомо, з 1 травня 2016 року, згідно із законом "Про державну службу", на держслужбу не має права претендувати особа, яка має інше громадянство, крім українського. Це виправдовується тим, що громадяни інших країн не повинні отримувати доступ до державної таємниці.

Однак також відомо, що в ЗМІ періодично з'являється інформація, що мер, депутат або чиновник, який має другий паспорт, балотується на виборах, обіймає високі посади тощо.

Також, стверджують експерти, Україні не обійтися без вироблення єдиної довгострокової політики. Тобто держава повинна чітко сформулювати: чи визнає вона друге, подвійне громадянство чи ні; як бути з мільйонами українців, які виїхали за кордон - до США, Канади, Італії, Іспанії, Польщі; можливо, варто підписати двосторонні угоди з деякими країнами або почати залучати інвестиції в обмін на надання свого громадянства.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>