banner banner banner

Передвиборна кампанія-2019: За якими правилами українців мають знайомити з кандидатами у президенти

ЦВК напередодні зареєструвала першого кандидата в президенти на виборах 2019 року. Це означає, що вже сьогодні він може починати проводити повномасштабну передвиборчу кампанію. Згадуємо, що це таке відповідно до закону про вибори глави держави

112.ua

Кілька днів тому в Україні офіційно стартував виборчий процес чергових виборів президента, які призначені на 31 березня поточного року.

Це означає, що численні претенденти на пост глави держави можуть потихеньку реєструватися у Центральній виборчій комісії (ЦВК) для участі у виборах і починати проводити повномасштабну передвиборну кампанію.

Так, як виявляється, поки її у всій красі не було. Напередодні ЦВК зареєструвала першого кандидата в президенти - колишнього міністра екології та природних ресурсів Ігоря Шевченка.

За якими ж правилами українцям будуть представляти кандидатів у президенти і що досі вони могли бачити з телеекранів або час від часу зустрічати в ЗМІ? Спробуємо розібратися, озброївшись законом про вибори глави держави.

Що таке передвиборна кампанія

Передвиборна або (як її ще називають) виборча кампанія загалом – це сукупність агітаційних заходів, що здійснюється кандидатами на виборні посади та їх партіями у виборчій боротьбі, щоб отримати максимальну підтримку виборців на майбутніх виборах.

З відкритих джерел

Якими термінами вона обмежена

Згідно з законом про вибори президента України, передвиборна кампанія починається для кожного кандидата на пост глави держави на наступний день після дня його реєстрації в ЦВК і закінчується о 24:00 останньої п'ятниці перед днем виборів. Тобто, в нашому випадку - 29 березня.

При цьому варто зазначити, якщо перший тур виборів не визначить безперечного лідера президентської гонки, передвиборна кампанія може бути продовжена перед другим туром голосування.

Зокрема, кандидатам дозволено відновлювати агітацію з дня, наступного після призначення повторного голосування і проводити до 24:00 останньої п'ятниці перед днем повторного голосування. В нашому випадку, попередньо, мова може йти про 19 квітня.

Важливо: поза зазначених строків проведення передвиборчої кампанії строго настрого заборонено.

Хто може брати участь у передвиборчій кампанії

У передвиборчій кампанії, крім кандидатів у президенти та їхніх партій, можуть брати участь групи підтримки із числа виборців, громадські організації, засоби масової інформації… І загалом всі, кому небайдужий виборчий процес.

З відкритих джерел

Справа в тому, що законом про вибори президента України коло учасників виборчої кампанії чітко не прописане. У ньому згадується лише кілька загальних обмежень для здійснення передвиборчої агітації.

Зокрема, згідно ст. 64, участь у передвиборчій кампанії забороняється:

- особам, що не є громадянами України;

- органам виконавчої влади, влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування, а також правоохоронним органам і судам, їх посадовим і службовим особам у робочий час (крім випадків, коли відповідна особа є кандидатом на пост президента України);

- членам виборчих комісій під час виконання обов'язків членів виборчих комісій на час здійснення повноважень.

Як вона проводиться

Як ви вже могли переконатися вище, саме визначення "передвиборча кампанія" досить широке і може включати в себе безліч дій. В законі про вибори президента України таких прописано дев'ять:

З відкритих джерел

- проведення зборів громадян або будь-яких інших зустрічей з виборцями;

- проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;

- проведення публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій щодо положень передвиборних програм та політичної діяльності партій - суб'єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів на пост президента України;

- оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень;

- розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації;

- розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;

- проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрацій фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата на пост президента України, а також оприлюднення інформації про таку підтримку;

- публічні заклики голосувати за або не голосувати за кандидата на пост президента України або публічні оцінки діяльності кандидата на пост президента України;

- встановлення агітаційних наметів.

При цьому документі додається, що допускаються й інші форми ведення передвиборної кампанії, які не суперечать Конституції України та її законам.

Що заборонено під час передвиборчої кампанії

Відповідно, виникає питання, а що ж тоді суперечить Конституції України і законодавству?! У ст. 64 закону про вибори президента вказано більше двадцяти прикладів того, що строго-настрого заборонено під час проведення виборчої кампанії.

З відкритих джерел

Головні з них, на нашу думку:

1. Кандидат у президенти або його довірені особи не можуть коли їм заманеться прийти з агітацією у військову частину, в'язницю або ізолятор. Зустрічі з такими виборцями організовуються окружними виборчими комісіями разом з командирами військових частин або керівниками установ виконання покарань і слідчих ізоляторів.

2. Матеріали передвиборчої кампанії кандидата в президенти не повинні містити заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, а також здоров'я населення.

3. Забороняється розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про кандидата на пост президента, а також проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей або безкоштовних товарів і послуг.

4. Державним і комунальним ЗМІ під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, забороняється агітувати за або проти кандидатів на пост президента України, оцінювати їхні передвиборні програми або віддавати їм перевагу в будь-якій формі.

5. Заборонено включення до інформаційних теле-, радіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів кандидатів на пост президента або політичної реклами. Остання повинна бути відокремлена від інших матеріалів і відповідно промаркована.
6. Не можна проводити передвиборчу агітацію в зарубіжних ЗМІ, що діють на території України.

7. Забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, і замовника відповідних матеріалів.

8. Агітаційних матеріалів не повинно бути на будинках і в приміщеннях органів влади, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності. Також їх заборонено розміщувати на пам'ятках архітектури та в місцях, де вони можуть перешкодити безпеці дорожнього руху.

9. Кандидатам на посаду президента, які обіймають посади, у тому числі за сумісництвом, в органах влади, на державних, комунальних підприємствах, у закладах, установах, організаціях, військових частинах, забороняється залучати для передвиборчої агітації або використовувати для будь-якої іншої роботи, пов'язаної з проведенням передвиборчої кампанії, підлеглих їм осіб, службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи.

Із повним переліком ви можете ознайомитися тут.

Ким фінансується передвиборча кампанія

Передвиборча компанія кандидатів у президенти України здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що виділяються на підготовку та проведення виборів, а також коштів виборчих фондів самих кандидатів на пост глави держави.

З відкритих джерел

За рахунок держбюджету зокрема, дотримуючись принципу рівних умов кандидатам у президенти надаються відповідальними органами однакові друковані площі в ЗМІ і ефірний час на радіо і телебаченні.

Крім цього, при зверненні ЦВК, органи виконавчої влади, влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування зобов'язані надавати приміщення, придатні для проведення публічних заходів передвиборчої агітації, які організовує окружна виборча комісія.

Кандидат на пост президента України, зареєстрований ЦВК, має право на договірній основі за рахунок коштів виборчого фонду орендувати будинки і приміщення усіх форм власності для проведення зборів, мітингів, дебатів, дискусій та інших публічних заходів передвиборної агітації.

Також важливо…

Усе, що робили персони, що попередньо заявили про намір балотуватися в президенти, до їх реєстрації в ЦВК, не є передвиборчою агітацією, а вважається політичною рекламою або ж інформацією. На них дія законодавства про вибори не поширюється.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>