banner banner banner banner

Запровадять – чи не запровадять? А якщо запровадять, то наскільки все серйозно? Надзвичайний стан у запитаннях і відповідях

Дедалі частіше лунають розмови про те, що в Україні можуть ввести надзвичайний стан. До того ж найближчим часом. Розбираємося, що це таке й у що потенційне запровадження НС може вилитися для українців

З відкритих джерел

Тиждень тому під час одного зі своїх інтерв'ю президент України Володимир Зеленський висловився з приводу можливого оголошення у країні надзвичайного стану.

Він тоді підкреслив: "Якщо буде потрібно – введемо".

Відтоді тема можливого запровадження НС порушувалася не раз. І низка чиновників встигли висловити свою думку з цього приводу.

Наприклад, нинішній глава МОЗ Ілля Ємець вважає запровадження НС необхідним.

"Я говорив про це ще з першого дня своєї роботи в уряді. Це треба було робити із самого початку. Якби це вдалося, то такого поширення, що зараз розвивається геометрично, не було б", - підкреслив він.

Проте НС в країні поки немає. У низці областей оголошено режим надзвичайної ситуації, але це зовсім інша історія.

Втім, зважаючи на таку кількість розмов про можливий НС, не варто виключати, що його все ж таки запровадять. Спробуймо розібратися, що це. І чим нам всім загрожує.

Що таке надзвичайний стан?

Надзвичайний стан  - це правовий режим, який регулюютьКонституція України та Закон "Про правовий режим надзвичайного стану".

Офіційне визначення надзвичайного стану наступне:

Особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров'ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства…

Хто запроваджує надзвичайний стан?

Надзвичайний стан вводиться указом президента. Та підлягає затвердженню Верховною Радою україни протягом двох днів з моменту звернення глави держави.

В умовах, що вимагають невідкладних заходів для врятування населення або запобігання загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження.

Пропозиції про оголошення НС президенту України подає РНБО. В окремих випадках (а саме передбачених п. 1. ч. 2 ст. 4 Закону) це може зробити Кабінет міністрів.

Які обмеження можуть ввести під час надзвичайного стану?

Для початку зазначимо наступне.

Введення НС, виходячи із законодавства, що передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню і органам місцевого самоврядування повноважень, "необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування і захисту конституційного ладу".

І допускає "тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження в здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень".

Тобто можуть запровадити:

- Особливий режим в'їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться НС.

- Обмеження руху транспортних засобів і їх огляд.

- Посилення охорони громадського порядку та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення і народного господарства.

- Заборону проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом.

- Заборону страйків.

- Примусове відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб.

Додатково

У разі виникнення НС техногенного або природного характеру можуть ввести:

- Тимчасову чи безповоротну евакуацію людей з місць, небезпечних для проживання.

- Квартирну повинність для юридичних осіб для тимчасового розміщення евакуйованих, аварійно-рятувальних формувань та військових підрозділів, залучених до подолання надзвичайних ситуацій.

- Тимчасову заборону будівництва нових, розширення діючих підприємств та інших об'єктів, діяльність яких не пов'язана з ліквідацією НС.

- Карантин та проведення інших обов'язкових санітарних і протиепідемічних заходів.

- Особливий порядок розподілу харчових продуктів і предметів першої необхідності.

- Мобілізацію і використання ресурсів підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, для запобігання і ліквідації НС.

- Зміну режиму роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності, переорієнтацію їх на виробництво необхідної в умовах НС продукції.

- Усунення від роботи на період НС, у разі неналежного виконання своїх обов'язків, керівників держпідприємств, установ і організацій, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі НС.

Хто вже оголосив надзвичайний стан через коронавірус?

Низка країн вже живуть в режимі НС. Це: США, Іспанія, Болгарія, Словаччина, Угорщина, Литва, Латвія, Чехія, Естонія.

І список постійно поповнюється.

Як довго може тривати режим надзвичайного стану?

Надзвичайний стан в Україні може бути введено на строк не більше як 30 діб і не більше як 60 діб в окремих її місцевостях.

У разі потреби надзвичайний стан може бути продовжено президентом України, але не більше ніж на 30 діб.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>