banner banner banner

Втеча із Саудівської Аравії: Рахаф Мохаммед аль-Кунун, яка хотіла жити

Рахаф Мохаммед аль-Кунун пішла проти сім'ї та всього королівства Саудівська Аравія

112.ua

Ось уже кілька днів ім'я Рахаф Мохаммед аль-Кунун не сходить з вуст світових правозахисників, ЗМІ та стало предметом переговорів кількох держав. Як 18-річна дівчина змогла здійняти такий переполох у світі? Чого вона домагається і проти якої потужної сили виступила?

Історія Рахаф Мохаммед аль-Кунун

Daily Herald

Рейсом з Кувейту, де вона відпочивала із сім'єю, 6 січня до столиці Таїланду Бангкок прибула 18-річна громадянка Саудівської Аравії на ім'я Рахаф Мохаммед аль-Кунун. У планах дівчини було дістатися до Австралії, куди в неї вже була відкрита віза, щоб попросити притулку. Однак такої можливості їй не дали. За сприяння посольства Саудівської Аравії Рахаф Мохаммед аль-Кунун затримали, а посол відібрав у неї паспорт. Влада Таїланду не впустила її на територію країни, оскільки та не мала ні грошей, ні квитка назад. Дівчину збиралися депортувати на батьківщину.

Тоді аль-Кунун пішла на крайні заходи: 7 січня забарикадувалася в готельному номері при аеропорту і поклалася на інтернет-спільноту. В акаунті у Twitter вона поділилася своєю історією:

"Я дівчина, яка втекла з Кувейту до Таїланду. Моє життя в реальній небезпеці, якщо мене змусять повернутися до Саудівської Аравії. Я справжня, я існую, я все ще дихаю, але я не впевнена, чи зможу я продовжувати чи залишуся жива, якщо Саудівське посольство не припинить переслідувати мене. Я боюся, що моя сім'я вб'є мене".

Також Рахаф аль-Кунун розповіла, що намагалася попросити захисту або притулку, але поліція Таїланду їй відмовила. Вони назвали це "родинною справою" і повідомили, що обговорили цю справу із саудівським посольством.

Крім того, дівчина розповіла, що вона відмовилася від ісламу, через чого їй загрожує в'язниця, а після неї – смерть. Навіть якщо її не засудять до страти, її вб'ють родичі, котрі не пробачили зречення від віри. За її словами, вона регулярно зазнавала насильства з боку батька: фізичного і морального.

"Одного разу мене зачинили в кімнаті на півроку за те, що я підстриглася", - розповіла дівчина. Її двоюрідний брат погрожував їй, говорив, що хоче побачити її кров і хоче вбити її.

Також у соцмережі вона попросила притулку в кількох західних країн, включаючи Австралію, Велику Британію, Канаду та США.

Як відреагував світ

Саудівська Аравія перебуває під пильною увагою, у тому числі західних союзників, через жорстоке вбивство журналіста Джамаля Хашоггі в саудівському консульстві в Стамбулі. Тому інцидент з аль-Кунун швидко набув розголосу і прикував увагу ЗМІ до долі дівчини.

Новини за темою: Сенат США звинуватив у вбивстві Джамаля Хашоггі кронпринца Саудівської Аравії

Після хвилі обурення та акцій на підтримку дівчини в Австралії та Великій Британії азіатському представництву організації Human Rights Watch дозволили зустрітися з Рахаф.

"Вона сповнена відчайдушного страху перед своєю сім'єю, включаючи батька, який є високопоставленим держчиновником", - повідомив заступник директора організації Філ Робертсон.

Доступу до дівчини домоглися і представники Агентства ООН у справах біженців для того, щоб оцінити її потреби міжнародного захисту.

Після цього влада Таїланду переглянула ухвалене раніше рішення і дозволила Рахаф аль-Кунун залишитися в країні до розгляду ООН її випадку. Її пообіцяли не висилати до країни, де її життю може загрожувати небезпека.

Посол Німеччини в Таїланді заявив, що його країна висловлює підтримку і стурбованість щодо справи Рахаф. Також він зазначив, що Німеччина веде переговори з Таїландом та посольствами країн, до яких аль-Кунун звернулася із проханням про притулок.

На цей момент в ООН визнали Рахаф біженкою і звернулися до уряду Австралії з проханням про допомогу. Там своєю чергою обіцяли розглянути справу аль-Кунун, проте підкреслили, що робитимуть це у звичайному порядку, без будь-яких винятків. Дівчині повернули її паспорт, і тепер вона чекає на рішення від інших країн.

Позиція сім'ї та Саудівської Аравії

Представники посольства Саудівської Аравії заявили, що вони не домагалися екстрадиції Рахаф Мухаммед аль-Кунун і розглядають це як сімейну справу. Саудівські дипломати заперечують політичний тиск у справі дівчини.

Сім'я аль-Кунун коментарів не дає, однак 8 січня до Таїланду прибули батько і брат Рахаф. Правозахисники стурбовані їхнім приїздом і можливими кроками, яких родина може вжити.

"Ми гадки не маємо, що він (батько, – ред.) планує робити... Чи спробує він з'ясувати її місцезнаходження і переслідувати її? Або спробувати зробити це через посольство (Саудівської Аравії, – ред.)", - розповів заступник директора організації Human Rights Watch Філ Робертсон.

Не перший випадок

Протягом останніх кількох років сотні жінок намагалися втекти із Саудівської Аравії через домашнє насильство або нав'язані шлюби. Але більшість з них ловлять в аеропортах і повертають додому, не розголошуючи випадки. Тим не менше кільком жінкам усе ж вдалося звернути на себе увагу світової преси і правозахисників.

Діна Алі Ласлум

Открытый источник

Діна Алі Ласлум намагалася сховатися в 2017 році. Шлях 24-річної дівчини лежав до Австралії через Філіппіни. Але в аеропорту Маніли дівчину перехопили родичі, які відправили її назад до Саудівської Аравії.

Діна скористалася телефоном туриста з Канади, надіславши відеоповідомлення у Twitter. У ньому вона розповіла, що її сім'я вб'є її.

Подальша доля дівчини є невідомою, проте джерела Bloomberg повідомляють, що вона перебуває у в'язниці.

Ширін аль‐Ріфаї

Открытый источник

Історія Ширін – одна з небагатьох історій щасливої втечі. Аль-Ріфаї працювала ведучою на каналі Al Aan TV. Причиною її втечі стали не знущання чоловіка або батька.

Під час одного з репортажів Ширін з'явилася в кадрі в "розпусному вбранні". Принаймні, таким його назвали охоронці моралі. На телеведучій була біла сукня, під яку вона одягла джинси і топ.

Після того, як дівчиною зацікавилися правоохоронні органи, вона була змушена тікати з країни.

Латіфа аль-Мактум

Открытый источник

Донька правителя Дубая і прем'єр-міністра ОАЕ Мухаммеда аль-Мактума не перша з родини, хто намагався залишити межі країни.

У 2000 році намагалася бігти її сестра Шамса. Вона залишила родинний маєток у графстві Суррей у Великій Британії. Дівчину спіймали через два місяці та, накачавши наркотиками, відправили додому. За словами Латіфи, сестру тривалий час тримали під замком, а потім помістили під спостереження психіатра і змушують приймати ліки.

Сама ж Латіфа аль-Мактум уперше зважилася на втечу в 2002 році, але її затримали на кордоні. Після цього дівчину тримали в темному місці, типу в'язниці. Там її били, не давали одягу і предметів гігієни. За словами Латіфи, охоронці сказали їй: "Твій батько наказав бити тебе до смерті". Тортури тривали три роки і чотири місяці, після чого її звільнили.

Другу спробу втечі Латіфа зробила в 2018 році та, за її словами, готувалася до неї сім років. Вона доїхала до Оману на автівці, дісталася надувним човном міжнародних вод, а потім пересіла на яхту. Її метою був штат Гоа в Індії. Однак, коли до нього залишалося 48 км, військовики захопили судно та відправили її назад. Після цього про долю принцеси нічого не було відомо.

Права жінок у Саудівській Аравії

Незважаючи на те, що Саудівська Аравія є економічно розвинутою державою і відіграє ключову роль в Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК), у питаннях прав жінок вона далеко позаду європейських держав. За даними агентства Reuters, Саудівська Аравія посідає п'яте місце в рейтингу найнебезпечніших країн для жінок. Випереджають королівство Індія, Афганістан, Сирія і Сомалі.

Ось кілька заборон, які поширюються на саудівських жінок:

 • не можна вчитися без дозволу махрама (чоловік-опікун: чоловік, батько, брат, іноді син);
 • не можна укладати або розривати шлюб без дозволу махрама;
 • не можна пересуватися країною і виїжджати за її межі без дозволу махрама;
 • не можна відкривати рахунки в банку без дозволу махрама;
 • не можна працювати без дозволу махрама;
 • не можна робити планову операцію без дозволу махрама;
 • покрита жінка не може довести свою особистість самостійно;
 • не можна з'являтися на вулиці без хіджабу;
 • не можна спілкуватися з чоловіками (крім родичів або чоловіка), таке спілкування прирівнюється до проституції;
 • у Кримінальному кодексі королівства немає закону про покарання за зґвалтування, покарають, найімовірніше, жертву.

kyiveuromarathon

У Саудівській Аравії дуже розвинута статева сегрегація, починаючи з дому і закінчуючи громадськими закладами.

 • У саудівських будинках найчастіше два входи – чоловічий і жіночий.
 • Під час урочистих заходів чоловіки і жінки окремо, змішаних вечірок практично не буває. Виключенням є деякі європеїзовані сім'ї, котрі навчалися на Заході.
 • Розділено на чоловічий і жіночий парки розваг, пляжі та навіть громадський транспорт.
 • Різностатеві школярі часто навчаються в різний час, щоб мінімізувати шанс зустрічі.
 • Ресторани розділено на три частини: для чоловіків, для жінок і сімейну. Під час їжі жінка змушена знімати вуаль – тоді сімейну пару загороджують ширмами.

Професія жінки, навіть якщо вона має дозвіл махрама на роботу, повинна бути придатною для "жіночої статури і менталітету". Так, працювати в судовій владі або обіймати важливі державні пости жінка в Саудівській Аравії не може. Найчастіше жіноча частина суспільства працює у сфері медицини та освіти.

Жінки Саудівської Аравії в цифрах і числах:

17% - стільки робочої сили становлять жінки в Саудівській Аравії.

0 – стільки жінок є законодавцями Саудівської Аравії.

25% дівчат не здобувають вищої освіти через ранні шлюби.  

2012-й рік – уперше саудівських спортсменок допустили до участі в Олімпійських іграх.

Удвічі менше спадщини отримає жінка, ніж чоловік.

6 свідків-чоловіків знадобляться саудівській жінці для того, щоб позиватися.

2017-й рікжінкам уперше дозволено водіння автівки.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>