Вознесіння Господнє: У чому суть свята і чого не варто робити у цей день

Православні християни святкують двунадесяте свято Вознесіння на Небо Господа Ісуса Христа. Розповідаємо, чим воно відрізняється від інших свят

Открытый источник

Православні християни сьогодні, 17 травня, відзначають двунадесяте свято Вознесіння на Небо Господа Ісуса Христа.

Варто зазначити, що це свято нерозривно пов'язане з Великоднем - випадає на сороковий день після нього і завжди на четвер.

Католики святкують його в один день з православними, однак починають відзначати Вознесіння Господнє за три дні до призначеної дати.

У чому суть свята

Як вже випливає з назви, день Вознесіння на Небо Господа Ісуса Христа встановлено в пам'ять про однойменну євангельську подію. 

Згідно з біблійним переказом, після земної смерті Ісус сорок днів спілкувався в образі людини зі своїми учнями, даючи їм настанови, а потім разом із ними зійшов на гору Елеон поблизу Єрусалима, де благословив учнів і вознісся в небо у хмарі світла. Від побаченого апостоли були в захваті й трепеті. 

Зокрема, про Вознесіння Господнє сказано в заключних розділах двох Євангелій: "Господь же, після розмови з ними, вознісся на небо і сів праворуч Бога" (Мк. 16:19) і "І вивів їх геть [з міста] до Віфанії і, піднявши руки Свої, благословив їх. І коли благословляв їх, став віддалятися від них і підноситися в небо" (Лк. 24:50-51).

У духовному аспекті це свято надії на зустріч із Господом під час Його другого пришестя, тому що, згідно зі Святим Письмом, коли Ісус Христос, підносячись у Небо, зник у височині, апостоли побачили двох "чоловіків у білому одязі". Ангели сказали їм, що буде друге пришестя Спасителя на землю, Він "прийде таким же чином, як ви бачили Його сходження на небо" (Діян. 1:11).

Особливості святкування

Вознесіння Господнє відзначають протягом 10 днів: 16 травня - предсвяття, в цей же день, згідно з церковним календарем, - віддання свята Пасхи; 17 травня – саме свято Вознесіння Господнього і протягом наступних 8 днів – післясвято, яке завершується відданням свята.

До віддання Вознесіння Господнього (цього року – 25 травня) священнослужителі на богослужіннях надягають біле вбрання.

Зокрема, напередодні свята в церквах служать всеношну, а в день Вознесіння проводять урочисту літургію.

Однак крім церковних традицій, у народі побутують й інші звичаї в день Вознесіння Христа. Так, господині випікали обрядове печиво у формі драбинок, "щоб було чим Ісусові вилізти на небо". Такий ритуальний хлібець носили на могили, щоб востаннє разом пом'янути померлих.

Крім печива, готували також пласкі млинці із пшоняною борошна, в деяких місцях пекли паски і фарбували крашанки на поминки.

У селах на Вознесіння було заведено обходити посіви і на полях їсти крашанки. Вважали, що таким чином можна умилостивити польових духів на хороший урожай. До речі, цього ж дня завершували посівну.

Дівчата на Вознесіння здійснювали свої обряди. Один із них - "завивання берези", суть якого полягала в заплітанні в косу кількох гілочок берези. Дівчата дивилися, чи не зів'януть вони. Якщо до Трійці гілки залишалися зеленими, доля їхня мала скластися вдало.

Також у цей день наші пращури уважно спостерігали за погодою. Якщо на Вознесіння вона була гарною, то це означало, що такою протримається до дня Святого Михайла (21 листопада). Дощ вважали поганим знаком: він віщував хвороби і неврожай.

До речі, росу цього дня вважають цілющою, а трави підсилюють і зберігають свої лікувальні властивості до настання Івана Купала (7 липня).

Чого не можна робити на Вознесіння

Церква у Вознесіння не рекомендує займатися важкою, "чорною", працею. У цей день вже не можна вимовляти фразу "Христос Воскрес", оскільки у Вознесіння з храмів виносять Плащаницю.

У старовину забороняли кидати сміття і плювати на вулицю, тому що можна поцілити в "Христа, який приходить до осель під виглядом жебрака". 

Джерело: 112.ua

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів