Воздвиження Хреста Господнього: Історія, традиції і заборони на свято
Воздвиження відзначається щорічно 27 вересня
07:15 27.09.2019
Щорічно 27 вересня християни візантійського обряду (православні та греко-католики) відзначають одне з двунадесятих свят - Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, або Хрестовоздвиження.
Свято було встановлено церквою в пам'ять про знайдення Хреста Господнього, яке відбулося, згідно з церковним переказом, у 326 році в Єрусалимі біля гори Голгофи — місця Розп'яття Ісуса Христа.
Назва свята зумовлена звичаєм церкви на Сході ритуально споруджувати хрест під час богослужіння (тобто піднімати Хрест для огляду всіма вірянами).
Історія свята
Згідно з переказами, в 326 році мати імператора Костянтина Олена вирушила до Єрусалима на пошуки християнських святинь (можна сказати, що цариця стала основоположницею біблійної археології). Тоді було знайдено Хрест, а також Гроб Господній (печера, де був похований і на третій день воскрес Христос).
Розкопки проводилися на Голгофі, де було розп'ято Христа. Під землею було виявлено три хрести, кілька цвяхів і дошку з написом "Ісус Назарянин, Цар Юдейський". Однак дошка лежала окремо і зрозуміти, який з трьох хрестів - Господній, було неможливо. За переказами, хрести по черзі прикладали до хворого, і після дотику до того самого Хреста він зцілився. За іншим переказом, від доторку до цього хреста воскрес померлий, якого несли вулицею для поховання (звідси власне нібито і назва животворящий).
Єрусалимський патріарх Макарій підняв (або, інакше, "воздвиг") Хрест, щоб всі присутні могли побачити знайдену святиню - так було покладено початок свята Воздвиження Хреста Господнього.
Імператор Костянтин велів побудувати в Єрусалимі храм Воскресіння Христового (відомий також як Храм Гроба Господнього). Будівництво було завершено у 335 році. Цариця Олена до цієї події не дожила. 13 вересня 335 року храм освятили, а на 14 вересня (27 вересня - за новим стилем) було вирішено встановити святкування Воздвиження Хреста Господнього.
Окрім цього, персидський цар Хосров II у війні проти греків (приблизно 609-633 рр.) розбив військо супротивника, розграбував Єрусалим і вивіз у тому числі Хрест Ісуса Христа і патріарха Захарію. Хрест пробув у Персії 14 років, і лише за імператора Іраклія I, який переміг Хосрова та уклав мир з його сином, християнську реліквію повернули до Єрусалима.
Особливості та традиції святкування
На Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього здійснюють Всенічне бдіння та божественну Літургію. Але зараз всю ніч рідко де служать, тому центральним стає святкове Богослужіння напередодні свята - чування. На Хрестовоздвиження дякують Богові за спасіння і просять про здоров'я і здоров'я своїх близьких.
Раніше вважалося, що животворящий хрест захищає все живе від пристріту, темних сил і зла, тому цього дня освячували в церкві саморобні хрестики, які клали в хатах, хлівах, до комори, в затишні місця у дворі, а також у воду.
Окрім цього, на Воздвиження віряни дотримуються суворого посту: не можна їсти м'ясні і молочні продукти, навіть якщо свято припадає на неділю. У народі побутують прислів'я: "Хто на Воздвиження постить – тому сім гріхів проститься" або "Хто на Здвиження не постить, на того сім гріхів воздвигнется". Цього дня на святковий стіл подають тільки пісні страви, які господині найчастіше готують з капусти нового врожаю.
На Воздвиження з полів забирали останній сніп, і це було закінченням збору врожаю, останнім, третім святом зустрічі осені та початком підготовки до зими. Оскільки свято збігалося з часом повороту на зиму, цього дня прийнято було також збирати різні лікарські рослини, які вважалися наділеними особливою цілющою силою - васильки, гвоздики, базилік тощо.
Що не можна робити робити на Воздвиження
На Хрестовоздвиження, як і в будь-яке інше велике церковне свято, не рекомендується сваритися і з'ясовувати стосунки з близькими.
Забороняється займатися важкою фізичною працею, а також починати нову справу, оскільки вважається, що все буде на марне.
Вважається, що саме цього дня "змії і гади йдуть у землю". Хто піде в цей день до лісу — той пропаде. Цього дня не можна залишати двері відчиненими, щоб "гади" не заповзли до будинку в пошуках тепленького місця для зимівлі;
Окрім цього, як вже повідомлялося, в день Воздвиження Хреста Господнього не можна їсти молочних і м'ясних продуктів, дотримуючись суворого посту.