Війна Луценка з Горбатюком: Чи вплинуть зміни в ГПУ на розслідування справ Майдану

Конфлікт між генпрокурором і керівником Департаменту спецрозслідувань переходить у гарячу фазу?

Сергій Горбатюк Фото з відкритих джерел

У структурі Генпрокуратури України відбулися зміни: чотири підрозділи потрапили під ліквідацію. Серед них і Департамент спеціальних розслідувань, який займався справами Майдану. У відомстві запевнили, що трансформації є плановими, і пообіцяли посадовцям роботу у новостворених органах. Зокрема, й Сергію Горбатюку – керівнику ДСР. Однак той, здається, не дуже втішений новими перспективами. Рішення ГПУ він вважає безпідставним і вбачає в ньому приховані мотиви. Детальніше – у нашому матеріалі.

Що сталося?

ДСР було створено у 2014 році для розслідування злочинів на Майдані та узурпації влади Віктором Януковичем і його оточенням. У 2016 році генпрокурор Юрій Луценко реструктуризував підрозділ, відібравши у нього справи про економічні злочини попередньої влади. 

Періодично Горбатюк і Луценко обмінювалися обопільними обвинуваченнями, щоразу спростовуючи наявність особистісного конфлікту.

З відкритих джерел

Наприкінці червня 2018 року у Генпрокуратурі заявили про намір реформувати ДСР. Згодом до Горбатюка прийшла з перевіркою комісія. А вже 11 липня Луценко підписав наказ про ліквідацію департаменту та утворення на його базі Управління спеціальних розслідувань. Самостійний структурний підрозділ матиме таку ж штатну чисельність, як і його попередник (близько 90 осіб, серед яких 42 слідчих і 33 прокурори). А очолити його запропонують тому ж Горбатюку. Для чого ж тоді знадобилися зміни?

Версія ГПУ

Трансформація пов’язана зі створенням Державного бюро розслідувань. Організаційні зміни мають на меті розмежування структурних підрозділів, які здійснюють досудове розслідування і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у ГПУ.

За словами речниці генпрокурора Лариси Сарган, жоден слідчий і жоден прокурор у справах Майдану "не змінюється і не звільняється", а критика є "надуманою істерикою прихильників керівника одного департаменту".

Версія Горбатюка

Керівництво Генпрокуратури вирішило позбутися департаменту через його постійну протидію. Луценко та його заступники у такий спосіб хочуть отримати вплив на розслідування справ Майдану, "відсіяти" нелояльних до себе працівників. "Це єдина мотивація, яка "камуфлюється" під реформу у зв'язку зі створенням ДБР", – впевнений він.

Горбатюк проти всіх?

Відносини генпрокурора з керівником ДСР давно нагадують "холодну війну". У 2016 році між ними виник конфлікт щодо заочного процесу у справі злочинів режиму Януковича. Луценко виступав за заочне засудження, Горбатюк був проти. Зрештою цю частину справ передали новоствореному відділу ГПУ. Однак звільняти Горбатюка генпрокурор не збирався, називав його "дуже грамотним слідчим" і "перфекціоністом".

З часом риторика Луценка різко змінилася. На адресу департаменту посипалися обвинувачення у безрезультатності. Критику Горбатюк називав "неконкретною" і наводив цифри: скеровано обвинувачення проти 255 осіб, оголошено 450 підозр, винесено 51 обвинувальний вирок. Робота триває, запевняв він.

При цьому Горбатюк звинувачував генпрокурора у перешкоджанні його діяльності та незаконних діях. "Луценко не має нічого спільного із законом. Він його просто не знає і не хоче знати. Його діяльність здійснюється в ручному режимі. Він зробив стільки незаконних дій з ознаками злочинів, що це є однозначною підставою для його відставки", – заявляв Горбатюк.

Обвинувачення сипалися і на заступників генпрокурора: Юрія Столярчука, Анжелу Стрижевську та Анатолія Матіоса. "Ці особи вчиняли протиправні дії під час розслідування справ Майдану", – переконував Горбатюк, написавши на них понад 80 скарг (і дві - проти Луценка). Ті ж закиди лунали й на адресу президента Петра Порошенка, голови МВС Арсена Авакова та керівника СБУ Василя Грицака. 

Коментуючи скарги Горбатюка, Матіос називав колегу "академічним теоретиком, який ніколи не закінчив жодного кримінального провадження", "фейковим мангустом, який бореться зі шнурком і каже, що це змія".

Головний військовий прокурор Анатолій Матіос в ефірі телеканалу "112 Україна" 112.ua

Щоправда, восени минулого року Горбатюк і сам отримав догану від кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. За його словами, це сталося через конфлікт зі Столярчуком, який намагався відібрати в нього певні справи. Горбатюк подав скаргу, і в березні Верховний суд скасував догану.

Одним з останніх витків напруження стала перевірка в департаменті. Горбатюк повідомив, що комісія навідалася позапланово, аби знайти підстави для його звільнення. Водночас у ГПУ запевнили, що перевірка таки була плановою, а керівник Департаменту не створив відповідних умов для її проведення. Згодом Горбатюк заявив, що Луценко "не реформував прокуратуру, а тільки дискредитує її". Рішення ж щодо змін у структурі ГПУ він назвав безпідставними: "Ніякої оптимізації і покращень. Виключно намагання усунути від ухвалення рішень у кримінальних провадженнях, які керівництво хоче угробити".

Що далі?

У ГПУ запевняють, що жодної зради немає, справи Майдану й надалі розслідуватиме Горбатюк, а відокремлення процесуальних керівників від слідчих відбувається відповідно до законодавства. Натомість екс-керівник департаменту переконаний, що реорганізація поставить розслідування на паузу. Адвокати сімей Небесної сотні, які висловлюють потужну підтримку Горбатюку, розцінюють рішення ГПУ як згортання розслідування.

Висловлюються припущення, що на новій посаді повноваження Горбатюка будуть значно урізаними, а з розряду керівників він перейде у виконавці, діяльність якого буде під постійним контролем. Рішення його підлеглих зможуть заблокувати прокурори, які йому вже не підпорядковуватимуться.

Проте здаватися Горбатюк не збирається. "У мене немає жодного особистісного конфлікту (з Луценком, - ред.)", - запевняє він і при цьому збирається з черговою скаргою вже до Верховної Ради. 

Війна переходить у гарячу фазу?

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів