banner banner banner banner

Відсторонення Супрун: У чому суть претензій Мосійчука і що тепер буде з медреформою

Суд Києва усунув від виконання обов'язків міністра охорони здоров'я Уляну Супрун. Розповідаємо все, що відомо наразі

112.ua

Другий день в Україні тема номер один для обговорень – раптове відсторонення від виконання обов'язків міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, більш відомої в народі під прізвиськами "розвінчувачка міфів" і "доктор Смерть". Спробуємо розібратися, чому і чого слід очікувати в подальшому.

Радикальна партія проти: З чого все почалося?

Окружний адміністративний суд міста Києва напередодні в рамках розгляду позову народного депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука ухвалив рішення тимчасово заборонити в. о. міністра охорони здоров'я Уляні Супрун працювати на посаді.

Як виявилося, радикал звертався в судову інстанцію з позовними заявами кілька разів: двічі у січні і ще раз у лютому.

Справа в тому, що його позови не приймали то через неправильне оформлення, то у зв'язку з відсутністю конкретного обґрунтування вимоги. А сама вимога була, власне, одна: встановити відсутність в Уляни Супрун компетенції (повноважень) на виконання обов'язків міністра охорони здоров'я.

Зрештою суд прийняв позовну заяву Мосійчука і до розгляду справи по суті ухвалив проміжне рішення. "Заборонити першому заступнику міністра охорони здоров'я України Уляні Супрун вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію повноважень міністра охорони здоров'я України..." - йдеться в постанові суду від 5 лютого, яку оприлюднили у соцмережі члени РПЛ.

Окружний адмінсуд Києва заборонив Супрун реалізовувати повноваження міністра охорони здоров'я
Окружний адмінсуд Києва заборонив Супрун реалізовувати повноваження міністра охорони здоров'я Ігор Мосійчук Facebook
Окружний адмінсуд Києва заборонив Супрун реалізовувати повноваження міністра охорони здоров'я
Окружний адмінсуд Києва заборонив Супрун реалізовувати повноваження міністра охорони здоров'я Ігор Мосійчук Facebook

При цьому наголошується, що згідно із законом відповідне рішення набуває чинності з дня підписання і діятиме до 5 лютого 2022 року. За Супрун залишається право його оскаржити в апеляційному суді протягом 15 днів.

"Уляна Супрун немає компетенції обіймати посаду міністра охорони здоров'я: у неї немає ні українського громадянства, ні належної освіти, ні належних навичок. Окрім того, я готую ще один позов, і вже завтра (6 лютого, - ред.) планую подати його до суду про захист своєї честі і гідності від Уляни Супрун", - прокоментував постанову суду Мосійчук, уточнивши, що чиновниця публічно звинувачує його у хабарництві, а це, за його словами, неправда.

Подвійне громадянство: Чим обґрунтував своє рішення суд?

Пізніше Окружний адміністративний суд міста Києва пояснив, чому ухвалив рішення тимчасово заборонити в. о. міністра охорони здоров'я Уляні Супрун працювати на посаді. "Суд мотивував своє рішення наявністю ознак очевидної протиправності в тимчасовому виконанні першим заступником міністра охорони здоров'я України повноважень такого міністра в строк, що перевищує один місяць з моменту наділення його відповідними повноваженнями", - йдеться в повідомленні на сайті судової інстанції.

При цьому додається, що також було враховано доводи нардепа Мосійчука про те, що в 2015 році Супрун отримала громадянство України, але досі не відмовилася від громадянства США.

адміністрація президента України

Як відомо, згідно з чинним законодавством, в Україні єдине громадянство – українське, і люди з подвійним громадянством не можуть обіймати державні посади.

Новини за темою: Як розуміти відсторонення Уляни Супрун від посади голови МОЗ

Проте, незважаючи на таке обґрунтування, в повідомленні суду також підкреслюється, що Супрун не заборонено виконувати повноваження, що були делеговані їй як заступнику міністра охорони здоров'я.

Від пересічних громадян до президента: Як відреагувала країна

Новина про тимчасову заборону в. о. міністра охорони здоров'я Уляні Супрун працювати на посаді тут же розлетілася по країні та далеко за її межами. Суспільство розділилося, як завжди в таких випадках, на два табори.

Прихильники рішення дякували суду за справедливість, мовляв, подумали про дотримання закону, забезпечили національну безпеку, тепер ніякі американці не зможуть вивідати наші державні таємниці у сфері охорони здоров'я, але головне - не дозволили іноземці і далі нищити своїми реформами український народ.

Противники ж висловлювали слова занепокоєння, згадували, якою була галузь охорони здоров'я до приходу Супрун і перераховували її досягнення в ролі виконувачки обов'язків міністра, мовляв, не громадянство головне в людині, а її конкретні дії.

Причому і перших, і других чимало. У соцмережах навіть спеціальне лого на аватарки з'явилося на підтримку Супрун.

соцсети

Але цікаво все ж не це – Супрун, напевно, перша чиновниця, на справу якої блискавично відреагували перші особи країни та її міжнародні партнери.

"Ми разом з громадянами України та колегами з інших дипломатичних представництв уважно стежимо за цією ситуацією", - зазначили в Посольстві США в Україні.

"Чекаю подальших подробиць у цій справі, але стурбована потенційним впливом на життєво важливі реформи охорони здоров'я в Україні", - додала посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф.

"Уляна Супрун має повну підтримку президента України. Ціную все те, що ми разом зробили в напрямку медичної реформи. Переконаний, що реформований Верховний суд встановить істину у цій справі. Хочу нагадати, що питання громадянства належить до виключної компетенції президента. Уляна Супрун - громадянка України відповідно до указу про надання їй такого", - підкреслив глава української держави Петро Порошенко.

"Я як голова Верховної Ради України доклав величезні зусилля, щоб парламент ухвалив реформу охорони здоров'я. І вважаю це одним з найбільших успіхів Верховної Ради цього скликання. Уляна Супрун повинна продовжити впровадження медичної реформи! І я її підтримую", - відзначив спікер ВР Андрій Парубій.

"Багато десятиліть ніхто не брався за зміни в системі охорони здоров'я, тому всі українці сьогодні мають величезні проблеми з якістю медицини, а лікарі – з оплатою своєї праці. Що ми зробили, коли прийшли в уряд? Ми почали міняти цю систему, ми сформували команду МОЗ на чолі з Уляною Супрун, яка абсолютно готова безкомпромісно боротися з тіньовими схемами і вичищати систему охорони здоров'я, змінюючи її на якісну нормальну систему. З першого дня роботи їх атакують, намагаючись повісити на них все те, що не було зроблено 20 років тому. Це абсолютно неприйнятно", - додав глава українського уряду Володимир Гройсман і перерахував всі реформи в зазначеній сфері від програми "Доступних ліків" до безкоштовних досліджень, які будуть доступні в лікарнях з другого півріччя.

Відсторонення Супрун: Що тепер буде з медициною?

Перше, що зробила сьогодні Уляна Супрун, яку київський суд відсторонив від виконання обов'язків керівника МОЗ, - подякувала громадянам, які стали на її захист і захист реформ у сфері медицини.

Але на цьому добре закінчилося: чиновниця зазначила, що через заборону суду їй виконувати обов'язки міністра система охорони здоров'я країни загалом і своєчасна закупівля ліків зокрема опинилися під загрозою.

Як повідомили "BBC Україна" експерти, Окружний адміністративний суд Києва дійсно має право забезпечити позов Ігоря Мосійчука і зупинити повноваження в. о. міністра охорони здоров'я за вказаними ним причинами. "Постанова буде діяти до моменту її скасування, а таке може статися у двох випадках: якщо сам окружний суд визначить, що в ній більше немає потреби, або у разі апеляційної скарги, яку може подати Уляна Супрун", - зазначив юрист Роман Марченко.

Невиконання рішення суду тягне за собою кримінальну відповідальність. Зокрема, якщо Супрун підпише розпорядчий акт на посаді керівника міністерства, проти неї можуть порушити кримінальне провадження за статтею про невиконання судового рішення.

З відкритих джерел

Однак нині, окрім неї, нікому підписувати важливі для галузі документи, і це питання не можна вирішити в найкоротші терміни.

"На складах державних підприємств "Укрвакцина" та "Укрмедпостач" готуються до розвезення в регіони життєво необхідні препарати з 33 програм держзакупівель. Це вакцини проти кору, ліки для онкохворих дітей та дорослих, людей з діабетом, хворобами серця, гепатит, препарати для тих, хто потребує діалізу або антиретровірусної терапії. Хто підпише договір з організаціями, які будуть закуповувати ліки, вакцини і медичні вироби за рахунок держбюджету 2019 року?" - запитала Супрун і додала, що після повернення з відрядження готова підписати все, що потрібно для своєчасного надання допомоги людям, які її потребують.

Тим часом Міністерство юстиції заявило, що вже готове оскаржувати рішення київського суду про заборону Супрун виконувати обов'язки міністра. Це означає, що поки що в МОЗ все залишається на своїх місцях. Які це матиме наслідки - вже інше питання.

Також важливо

Судове засідання Окружного адміністративного суду міста Києва з розгляду справи Мосійчука щодо некомпетентності Супрун як виконувачки обов'язків міністра охорони здоров'я призначено на 15 лютого.

Коли буде оскаржуватися проміжне рішення цього ж суду, поки не відомо.

Якщо ви хочете знати про Уляну Супрун більше, її коротку біографію і те, за яких обставин вона стала в. о. міністра, можете прочитати тут.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>