Від Жадана до Шаройка: Як українців зустрічають у Білорусі

Останнім часом почастішали випадки затримання в Білорусі громадян України. І якщо Комітет державної безпеки цієї країни продовжить у тому ж дусі, то незабаром нашому МЗС доведеться публікувати заяву зі словами: "Рекомендуємо українцям утриматися від поїздок". Ми вирішили пригадати, хто з українців мав проблеми з білоруськими прикордонниками або КДБ

Співробітниця білоруської прикордонної служби Reuters

Одним із гучних був скандал із забороною в'їзду до Білорусі першому віце-спікеру Верховної Ради України Ірині Геращенко. У квітні 2016 року стало відомо, що Геращенко є "у списку осіб, в'їзд яким до Білорусі заборонено або є небажаним за ініціативою компетентних органів Росії". Фактично Мінськ заборонив їй в'їзд одразу після відповідного рішення в РФ.

Facebook Ирины Геращенко

При цьому Геращенко регулярно відвідувала Мінськ як учасник переговорного процесу щодо Донбасу. Після ноти протесту Києва білоруська сторона дозволила їй тимчасовий в'їзд, а після того зовсім виключила з чорного списку.

Довелося поморочитися з білоруськими правоохоронцями й українському поету Сергію Жадану. У лютому 2017 року його забрали з готелю до відділення міліції, де він провів цілу ніч.

Практично повторилася ситуація Геращенко. Сергію Жадану ще з 2015 року заборонено в'їзд до Російської Федерації, і, відповідно, таких заходів було вжито і в Мінську. За словами Жадана, його розпитували про тероризм і наостанок поставили штамп про заборону в'їзду на невизначений термін. МЗС України скерувало ноту до Мінська, а глава українського зовнішньополітичного відомства Павло Клімкін обговорив ситуацію з колегою з Білорусі Володимиром Макєєм. Зрештою цього ж дня Білорусь скасувала поетові заборону на в'їзд.

У березні в Мінську було затримано журналістку видання "Новий час" Христину Бердинських. Її разом з групою білоруських і французьких журналістів затримали в офісі, куди приносили "передачки" родичі та близькі заарештованих під час акції протесту проти декрету про "дармої́дство". Після "з'ясування обставин" у відділенні міліції її разом із зарубіжними колегами відпустили.

Менше пощастило 19-річному українцю Павлу Грибу, якого від серпня тримають у РФ. Хлопець поїхав на побачення з дівчиною до білоруського Гомеля й опинився в російському СІЗО. За ним довгий час стежила ФСБ РФ.

Павло Гриб "Коммерсант"

Гриб згодом розповів адвокатові, що його вивезли з Гомеля невідомі люди і передали іншим невідомим, а приблизно за кілька днів у Смоленської області РФ було оформлено протокол затримання. При цьому спочатку до нього не допускали ані представників МЗС України, ані адвоката.

У РФ його звинувачують у тому, що він нібито схиляв свою знайому здійснити підрив саморобного вибухового пристрою на випускній лінійці в школі в Сочі.

Павло Гриб слабує на портальну гіпертензію — підвищений тиск, що може призвести до внутрішньої кровотечі. Однак українських лікарів до нього не допускають.

Посол України в Білорусі Ігор Кизим зазначав, що так і не отримав відповіді на запитання, чи мали стосунок білоруські спецслужби до затримання хлопця.

Серйозні звинувачення висунула Білорусь українському журналісту Павлу Шаройку. Власкора "Українського радіо" КДБ звинуватив у шпигунстві. Там кажуть, що він нібито працював під прикриттям і є співробітником Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

Український журналіст Павло Шаройко Одноклассники

Йому закидають створення "агентурної мережі" з числа громадян Республіки Білорусь, які за гроші виконували завдання зі збору відомостей розвідувального характеру у військово-політичній сфері. Колеги журналіста кажуть, що затримання може бути пов'язано з його професійною діяльністю.

Крім того, так званим куратором журналіста назвали радника посольства України в Білорусі Ігоря Скворцова. Його оголосили персоною нон грата.

У руках КДБ опинився директор одного з українських підприємств. У середині листопада керівник підприємства "Завод обважнювачів" Олександр Скиба приїхав до білоруської столиці на переговори з ВАТ "Мінський тракторний завод", з яким у них укладено договір про постачання продукції. Однак його візит обернувся затриманням. Скиба повідомив дружині, що його затримали співробітники КДБ Білорусі. Наше посольство намагається з'ясувати причини затримання українця, проте ані в МЗС Білорусі, ані в КДБ не надали інформації. Є непідтверджені дані, що директору українського заводу інкримінують дачу хабара. Однак білоруська сторона, як і в усіх попередніх випадках, не поспішає з відповіддю.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів