Верховна Рада ухвалила закон про маркування органічних продуктів

"За" з другого разу проголосували 237 народних депутатів

Фото з відкритих джерел

Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому закон № 5448-д про основні принципи та вимоги до виробництва, обігу та маркування органічної продукції. "За" з другого разу проголосували 237 народних депутатів (спочатку документ отримав лише 210 голосів депутатів.

Онлайн-трансляцію засідання Ради вів телеканал "112 Україна".

Документ представив заступник голови аграрного комітету, нардеп від БПП Олександр Бакуменко.

"Передбачено сертифікацію самого процесу виробництва, а не кінцевого продукту, що повністю відповідає законодавству ЄС. Такий підхід гарантуватиме споживачам впевненість у продуктах маркування як органічних. Запропоновано ефективний механізм здійснення контролю у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції", - сказав Бакуменко.

Він зазначив, що законопроект передбачає суттєві штрафи за порушення.

Новини за темою: Як в Україні йдуть справи на ринку онлайн-замовлення продуктів харчування

Зазначимо, що закон встановлює правила виробництва органічної продукції, якщо йдеться про рослини, тварини, гриби, аквакультури і водорості, корми, харчові продукти. Дія закону не поширюється на продукцію для власного споживання, косметику та ліки, а також продукцію мисливства і рибальства з природного середовища.

Виробників зобов'язали декларувати всі свої дії щодо органічної продукції, розділяти виготовлення органічної та неорганічної продукції, а також щороку проходити сертифікацію.

Закон встановлює основні правила виробництва органічної продукції, однак більш детально їх затвердить Кабмін.

Виробник має використовувати переважно відновлювальні ресурси, безпечні технології, якісну воду. Харчові добавки є допустимими тільки за переліком і в установлених межах. Забороняється застосування ГМО, синтетичних речовин (зокрема, пестицидів), транквілізаторів та методів електростимуляції тварин.

Заборонено утримувати домашню птицю в клітках. Натомість треба забезпечити їй доступ до струмків, ставків, озер або басейнів. А бджолиним маткам не можна обрізати крила.

Новини за темою: Як змінилася вартість продуктів з початку року

Передбачено створення трьох державних реєстрів - виробників продукції (операторів), органів сертифікації у сфері органічного виробництва, а також органічного насіння і садивного матеріалу. 

Згідно із законом, продукція має відповідати встановленим нормам, якщо має позначку "органічний", "біодинамічний", "біологічний", "екологічний", "органік" та будь-які однокореневі та/або похідні слова від цих слів з префіксами "біо", "еко" тощо будь-якими мовами.

Державне врегулювання органічного виробництва, обігу і маркування продукції поклали на Кабмін, Міністерство аграрної політики та Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Зокрема, профільне міністерство має затвердити державний логотип для органічної продукції.

Передбачено умови і строки перехідного періоду та паралельного виробництва органічної та неорганічної продукції.

Новини за темою: Чому не можна повністю заборонити використання пальмової олії у продуктах харчування

У законі прописано штрафні санкції за порушення. Якщо виробник вчасно не усунув порушення щодо виробництва, обігу та маркування органічної продукції, штраф становить 29,8 тис. грн для юросіб та 18,6 тис. грн для ФОП. Якщо виробник збрехав щодо продукції чи невчасно надав інформацію, йому загрожуватиме штраф у розмірі 18,6 тис. грн для юросіб та 11,2 тис. грн для фізичних осіб-підприємців. Маркування продукції як екологічної без належного сертифіката може стати причиною для штрафу 29,8 тис. грн для юросіб та 18,6 тис. грн для ФОП.

Органи сертифікації у разі порушень також будуть відповідальними. Якщо не виконали вимог щодо порушень закону, штраф 29,8 тис. грн; невчасно надали інформацію чи повідомили неправду - 18,6 тис. грн; порушили цей закон і неправомірно видали сертифікат - 59,6 тис. грн; повторно порушили порядок сертифікації - 89,3 тис. грн штрафу.

У разі, якщо особа, відповідальна за маркування продукції як органічної, ввела в обіг несертифіковані товари, передбачено штраф 29,8 тис. грн для юросіб та 18,6 тис. грн для ФОП.

Закон набуде чинності наступного дня після офіційної публікації і почне діяти через рік.

Новини за темою: Пальмова олія та шкідливі жири: Чим труять дітей у школах і як з цим боротися

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів