В Україні відзначають День матері: Історія і традиції свята

Новий дудл Google присвятив Дню матері

З відкритих джерел

Сьогодні, 13 травня, в Україні відзначають одну із найсвітліших дат в календарі – День матері. І хоча свято не є державним (додаткового вихідного у понеділок не передбачається), за останні роки все більше українців планують цей день заздалегідь, намагаючись привітати найріднішу людину по-особливому, не так, як в інші дні року. Звідки ж і коли з'явилося це свято, коли його почали відзначати в Україні – читайте далі.

Коли відзначають День матері

У різних країнах цей день припадає на різні дати. У 85 країнах світу, включаючи Україну, День матері відзначається у другу неділю травня. Цього року свято випало на 13 травня.

З відкритих джерел

Історія виникнення свята Дня матері

Схоже свято існувало у древніх греків – це був день вшанування богині Реї, матері усіх богів. А у стародавньому Римі відзначали день богині-матері Кібели. Святкування тривало три дні у березні.

богиня Стародавнього Риму Кібела З відкритих джерел

Кельти вшановували богиню Бріджит – войовничу жінку, яка поєднала в собі тендітність та неймовірну силу. Британці ще з XVII ст. влаштовували "Материнську неділю". Це була четверта неділя посту, під час якої місцеві вшановували своїх матерів. Коли почалися вікторіанські часи, діти з бідних сімей часто працювали далеко від рідні. Впродовж року їх відпускали додому тільки на один день, тому вони намагалися принести своїм мамам чи бабусям маленький подаруночки, наприклад, букет квітів.

Офіційна історія свята бере свій початок у 1914 році в США. Саме там 8 травня вперше на державному рівні відсвяткували День матері. Однак ідея виникла в країні ще 1872 року. Тоді  пацифістка Джулія Ворд захотіла впровадити день, який би символічно об'єднував усіх матерів у боротьбі за мир. Вона влаштовувала мітинги і демонстрації, але держава так і не відреагувала на її ініціативу.

І вже в наступному столітті її естафету підхопила Анна Джарвіс. Хоча й більше з особистих мотивів. Жінка в листах до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб просила заснувати свято Дня матері в пам'ять про свою маму Мері, яка була відомою громадською діячкою, боролася за розвиток сфери охорони здоров'я у США і передчасно померла. Жінці таки вдалося домогтися свого.

Анна Джарвіс З відкритих джерел

У 1910 році штат Вірджинія перший визнав День матері офіційним святом, а чотири роки потому президент Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн.

Свято Дня матері в Україні

Серед української громади День матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика "Жіноча доля" Олена Кисілевська.

Олена Кисілевська З відкритих джерел

Також у 1929 році Спілка українок зініціювала впровадження цього свята на Тернопільщині.

У 1939 році свято заборонила радянська влада.

10 травня 1999 року указом президента України було встановлено, що День матері відзначається щорічно у другу неділю травня.

Традиції і звичаї свята Дня матері

День матері відзначають у другу неділю травня, що вважається місяцем Пречистої Діви Марії, до якої звертаються християни, просячи заступництва і допомоги. На відміну від 8 березня – Міжнародного жіночого дня – коли вітають представниць жіночої статі різного віку, сьогодні прийнято вітати виключно матерів, а також вагітних жінок

З відкритих джерел

У деяких країнах — наприклад, в США та Австралії – на День матері приколюють до одягу квітку гвоздики. Кольорова гвоздика означає, що мама ще жива, а біла – що її вже немає на цьому світі.

Цього дня діти традиційно дарують квіти, цукерки, листівки, вироби, зроблені своїми руками, присвячують вірші чи пісні.

З відкритих джерел

Наприклад, у Мексиці на День матері у церквах на католицьких месах обов'язково виконують особливу пісню: "Las mañanitas", після чого влаштовують святкові обіди. В Австрії у другу неділю травня в усіх ресторанах з'являється спеціальне меню для мам.

З відкритих джерел

У деяких країнах також влаштовують благодійні акції в будинках престарілих.

Усі традиції зводяться тільки до того, аби діти проявили якомога більше уваги своїм матерям, подякували їм за все та провели цей день з ними разом.

Заплановані заходи до Дня матері

У неділю, 13 травня, до Дня матері в Києві відбудеться хода. Приєднатися до ходи матерів, яка почнеться в 12:00 на Михайлівській площі, можуть усі охочі.

З відкритих джерел

Ініціюють та беруть участь у заході матері та дружини загиблих воїнів зі всієї України, ветерани та бійці разом з матерями, багатодітні сім’ї, сім’ї з онкохворими дітками, іноземні гості тощо. 

На площі пройдуть молебень та покладання квітів. Також о 14:00 в КМДА відбудеться Міжнародна Асамблея Матерів.

На честь Дня Матері Google випустив новий дудл.

Новий дудл до Дня Матері Скріншот відео

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів