banner banner banner

В Україні опубліковано закон про ринок газу

Закон набирає чинності з дня опублікування, але починає застосовуватися з 1 жовтня 2015 року

Фото з відкритих джерел

У парламентській газеті "Голос України" сьогодні, 7 травня 2015 р., опубліковано закон № 329-VIII "Про ринок природного газу".

Нагадаємо, що Рада прийняла відповідний закон 9 квітня 290 голосами.

Законом визначаються "правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів і безпеки поставок природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками газу держав - сторін Енергетичного співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу".

Згідно з документом, ринок природного газу функціонує на основі вільної добросовісної конкуренції, за винятком діяльності суб'єктів природних монополій, та на засадах, зокрема, забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів природного газу, в тому числі забезпечення першочергового інтересу безпеки поставок природного газу, в тому числі шляхом диверсифікації джерел надходження природного газу; вільного вибору постачальника природного газу; рівності прав на ввезення і вивезення природного газу на/з території України; невтручання держави у функціонування ринку, за винятком випадків, коли це необхідно для усунення недоліків ринку або забезпечення інших громадських інтересів, і за умови, що таке втручання здійснюється мінімально достатнім способом.

Державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор в межах повноважень, визначених цим законом та іншими актами законодавства.

До компетенції регулятора на ринку природного газу відносяться, зокрема, видача ліцензій на право здійснення видів діяльності на ринку природного газу, що підлягають ліцензуванню, з урахуванням положень статті 9 цього закону та нагляд за додержанням ліцензійних умов ліцензіатами; прийняття рішення про сертифікацію операторів газотранспортних систем або відмову у сертифікації.

Новини за темою: Рада має намір створити ринок газу

Встановлюється, що ціни на ринку природного газу, які регулюються державою (зокрема тарифи на послуги транспортування, розподіл, зберігання (закачування, відбору) газу і послуги установки LNG, а також інші платежі, пов'язані з доступом до газотранспортних і газорозподільних систем, газосховищ і установок LNG або приєднанням до газотранспортної або газорозподільної системи) повинні бути: недискримінаційними, прозорими, встановленими з урахуванням вимог цілісності газотранспортної системи, виходячи з економічно обґрунтованих і прозорих витрат відповідного суб'єкта ринку природного газу та з урахуванням належного рівня рентабельності, а також, де це можливо, встановленими з урахуванням зіставлення з показниками аналогічних категорій регульованих цін, встановлених Регулятором для інших суб'єктів ринку природного газу або діючих на ринках природного газу інших держав.

У той же час тарифи на послуги транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) газу і послуги установки LNG повинні сприяти ефективній торгівлі природним газом і розвитку конкуренції на ринку природного газу, не допускати перехресного субсидування між замовниками, а також створювати економічні стимули для здійснення інвестицій і підтримки в належному стані газотранспортних та газорозподільних систем, газосховищ, установки LNG і поліпшення взаємодії і сполучення між ними.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовій галузі, розробляє за результатами консультацій із суб'єктами ринку природного газу, представниками споживачів (у тому числі побутових споживачів) і за погодженням з Регулятором затверджує національний план дій, який є обов'язковим для виконання усіма суб'єктами ринку природного газу.

Національний план дій визначає заходи щодо усунення або зменшення загального негативного впливу кризової ситуації.

До 1 вересня кожного року центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовій галузі, забезпечує оновлення національного плану дій на наступний календарний рік і оприлюднює його шляхом розміщення на своєму веб-сайті.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності на ринку природного газу, пов'язаної з її транспортуванням, розподілом, зберіганням, наданням послуг установки LNG, постачанням природного газу, затверджуються Регулятором після консультацій із Секретаріатом енергетичного співтовариства.

Постачальники природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки, та їхны структурні підрозділи у двомісячний строк укладають зі споживачами нові договори (додаткові угоди) із зазначенням відповідного поточного рахунку зі спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ, виключно на такий рахунок.

Споживачі оплачують вартість спожитого ними природного газу шляхом перерахування коштів виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ, відкритий в установах уповноваженого банку постачальниками природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки, та їхніми структурними підрозділами.

Постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості і кількості та в порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплачувати прийнятий природний газ у розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно з установленими стандартами та нормативно-правовими актами.

Постачання природного газу здійснюється за цінами, які вільно встановлюються між постачальником і споживачем, за винятком випадків, передбачених цим законом.

Оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримку в належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.

Газорозподільні системи, власником яких є держава, не можуть перебувати в користуванні оператора газорозподільної системи на праві господарського відання, крім випадків приналежності такого оператора до суб'єктів господарювання державного сектора економіки.

Закон набирає чинності з дня опублікування, але починає застосовуватися з 1 жовтня 2015 р. (крім деяких положень, які починають діяти пізніше). З цього ж дня припиняється дія закону України "Про засади функціонування ринку природного газу".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>