В Україні набув чинності закон про прозорість у видобувних галузях

Звітувати про платежі на користь держави будуть як платники, так і отримувачі, суми будуть порівнювати

прес-служба "Укрнафти"

В Україні набув чинності закон № 2545-VIII про забезпечення прозорості у видобувних галузях. Документ опублікували у парламентському виданні 30 днів тому.

Закон встановлює, що організації, які займаються видобутком корисних копалин загальнодержавного значення, мають подавати звіт про свою діяльність. Вони зобов'язуються звітувати Міністерству енергетики про платежі на користь держави, а материнські підприємства у видобувних галузях - подавати консолідований звіт про платежі на користь держави. Такі звіти можна подати в електронному чи паперовому вигляді або ж у спеціальній електронній системі, якщо вона є.

Якщо компанія, яка займається видобувною діяльністю, має сайт, то й там треба опублікувати звіт про платежі на користь держави або ж консолідований звіт. Звіти треба публікувати щорічно до 1 вересня, вони мають зберігатися протягом трьох років. Якщо до звіту є зауваження, компанії мають надати до 10 днів на виправлення.

Окрім того, видобувні компанії мають подавати до Міненерго інформацію щодо істотних умов угод про користування надрами разом з відповідними витягами з таких угод.

Новини за темою: Газ тільки для своїх: Чому в Україні не зростає видобуток блакитного палива

Зі свого боку, органи держвлади або місцевого самоврядування також зобов'язуються звітувати про отримані платежі - надсилати Міненерго електронну або паперову версію та публікувати звіт на своєму сайті. Це стосується також державних або комунальних установ, у статутному капіталі яких понад 50% часток належать державі або тергромаді.

Міненерго також звітує: публікує інформацію на своєму сайті або в електронній системі подання та аналізу звітності протягом 30 днів після отримання.

Державна служба геології та надр України має публікувати на сайті дані про заяви на отримання спецдозволів на користування надрами; про підготовку ділянок надр до аукціону з продажу спецдозволів на користування надрами; про видані спецдозволи; про укладені угоди щодо умов користування надрами - з додатками, включаючи програми робіт.

Передбачається вільний та безоплатний доступ до всіх перерахованих даних, а також можливість подальшого використання такої інформації.

У законі прописано, яку саме інформацію має містити звіт про платежі на користь держави.

Новини за темою: Як працюють бурильники свердловин - представники найбільш нежіночої професії у світі

Закон передбачає утворення багатосторонньої групи з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (ІПВГ). Мінприроди, Держслужба геології та надр і Державна фіскальна служба делегують по одному представнику до такої групи. Загалом до складу групи мають увійти представники всіх груп зацікавлених осіб - посадовців, компаній та громадських об'єднань. Персональний склад групи затвердить Міненерго, очолить її голова цього міністерства.

Окрім того, Міненерго обере за результатами конкурсу незалежного адміністратора, а потім його кандидатуру затвердить багатостороння група з імплементації ІПВГ. Саме він готуватиме звіт після аналізу та звірки всієї отриманої інформації від видобувних підприємств та посадовців. Такий звіт українською та англійською мовами має бути опубліковано до 30 листопада після погодження зі згаданою вище групою.

Можна буде не готувати звіт після створення електронної системи подання та аналізу звітності (у такій системі інформація має бути у відкритому доступі протягом 10 років).

Новини за темою: Кабмін пропонує виділити з бюджету 1,6 млрд грн на технічне переоснащення і модернізацію шахт, - проект бюджету-2019

Закон передбачає штрафи за порушення у сфері прозорості у видобувній галузі: за недотримання строків - 85 тис. грн, за публікацію неповного звіту - 3,4 тис. грн. Справи про такі порушення розглядатиме Міненерго на підставі протоколу багатосторонньої групи з імплементації ІПВГ. Такий протокол мають подати протягом 5 днів, а розгляд питання провести впродовж наступних 10 днів. На виплату штрафу дають 2 місяці. Штраф можна накласти на підприємство протягом року після порушення. Рішення про накладання штрафу можна буде оскаржити в суді.

Якщо при публікації інформації норми закону порушили посадовці Міненерго чи Держслужби геології та надр, штраф становитиме від 340 до 1020 грн.

Закон встановлює першим обов’язковим звітним періодом 2018-й рік.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів