banner banner banner banner

В Одесі, Луцьку, Херсоні та ще низці міст обирали мерів у другому турі: Як пройшло голосування та які його попередні підсумки

Повторне голосування 15 листопада пройшло у містах, де жоден з кандидатів на посаду мера не набрав понад 50% голосів

З відкритих джерел

У семи містах України – Кам'янці-Подільському, Краматорську, Луцьку, Одесі, Сумах, Українці та Херсоні – у неділю, 15 листопада, пройшов другий тур виборів мерів. Розповідаємо про перебіг голосування, явку, зафіксовані порушення та результати екзит-полів у деяких містах.

Явка

Станом на 12:00, згідно з даними громадянської мережі "ОПОРА", явка по країні становила 8,6% (похибка дослідження – 0,62%). На виборах 25 жовтня явка на цей час була 13,5% з похибкою 1,25%. На 13:00, як розповіли у Центральній виборчій комісії (ЦВК), явка виборців становила 10,78%.

На 16:00 в "ОПОРІ" повідомили, що агрегована явка виборців на цей час становила 18,6% (похибка не перевищує 1,1%), тоді як 25 жовтня цей показник був на рівні 27% (похибка до 0,84%).

Станом на 20:00 агрегована явка в 7 громадах становила 23,9%, за даними спостерігачів "ОПОРИ" безпосередньо з дільниць (похибка не перевищує 1,4%). У 2015 році явка під час повторного голосування була 34%.

Згідно з інформацією ЦВК, середня явка станом на 20:00 становила 24%. Найвища активність виборців спостерігалася в Хмельницькій області (34,29%), де проходили вибори мера Кам'янця-Подільського, і в Київській області (вибори мера Українки) – 31,46%.

На вибори мера Луцька прийшли 25,96% виборців, Одеси – 25,14%, Краматорська Донецької області – 23,14%, Херсона – 20,89%, Сум – 19,02%.

Порушення 

Правопорядок під час другого туру виборів у семи містах забезпечували понад 5 тис. поліцейських, військовиків Національної гвардії та Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДержНС).

Забезпечення правопорядку на виборах 15 листопада Поліція Хмельницької області

Загалом упродовж дня до правоохоронців надійшло понад 120 заяв та повідомлень, пов'язаних з виборчим процесом, відкрито вісім кримінальних проваджень. 

Найбільше порушень було зафіксовано в Одеській області – 35,  у Херсонській – 31, у Київській – 24, у Донецькій – 9, по 8 – у Сумській та Волинській, 6 – у Хмельницькій.

МВС України

Водночас найчастіше документувалися факти щодо незаконної агітації. Решта порушень стосувалися конфліктів (14), фальсифікації виборчих документів (10), фотографування бюлетеня (8), незаконного опитування (4), підкупу виборців (4), перешкоджання роботі виборчої комісії (3), знищення або псування бюлетеня (2) та спроби винесення бюлетеня (2).

Далі – детально про перебіг голосування в кожному регіоні ↓

Кам'янець-Подільський (Хмельницька область)

Всі 59 дільничних виборчих комісій (ДВК) в Кам'янець-Подільському, за даними поліції, відкрилися вчасно і з 8:00 почали приймати перших охочих проголосувати.

Втім на деяких з них, як повідомляли спостерігачі від "ОПОРИ", не вистачає урн для голосування. Так, на дільниці № 681352 (середня дільниця) були 3 стаціонарні скриньки для голосування, на дільниці № 680547 (середня) – 2 скриньки, на дільниці № 681336 (середня) – 3 скриньки. Відповідно до законодавства, на середніх виборчих дільницях їх має бути не менше як 4.

До слова, четверту скриньку на дільниці № 681336 члени комісії вирішили не використовувати через пошкодження, тому заклеїли її скотчем, перевернули та відставили убік.

"Опора"

Крім цього, на виборчій дільниці № 681330 було зафіксовано факт фотографування бюлетеня. За словами спостерігачки від "ОПОРИ", присутні помітили спалах в кабінці для голосування. Коли чоловік вийшов, до нього покликали чергового поліцейського.

Також на дільниці №681370 жінка взяла участь у голосуванні, ймовірно, за закордонним паспортом. Спостерігачі зазначали, що члени ДВК, видаючи бюлетень, навіть не просили у неї пред'явити паспорт. На додачу до порушень – на дільниці № 680568 було зафіксовано факт вкидання кількох бюлетенів однією особою.

У поліції за станом на 17:26 відзвітували, що на цей час не задокументували жодного адміністративного чи кримінального правопорушення, пов'язаного з виборчим процесом.

*У Кам'янці-Подільському за посаду міського голови змагалися самовисуванець Володимир Мельниченко і кандидат від ВО "Свобода" Михайло Посітко.

***

Згідно з даними екзит-полу дослідницької компанії "Ю.С.С.", у другому турі виборів мера в Кам'янці-Подільському перемагає кандидат від ВО "Свобода" Михайло Посітко з 62,2% голосів. Його опонент, самовисуванець Володимир Мельниченко, отримав 36,8% підтримки.

Краматорськ (Донецька область)

Одна районна територіальна виборча комісія (ТВК), одна міська ТВК і 91 ДВК, створені в Краматорську, розпочали свою роботу вчасно і без порушень законодавства.

Водночас після обіду до правоохоронців надійшло повідомлення про конфлікт біля однієї з дільниць.

"До поліції звернувся водій автомобіля "Газель", який стояв біля однієї з місцевих виборчих дільниць. Чоловік пояснив, що о 12:25 до нього під'їхали невідомі та почали стріляти маркерами з фарбою", - йдеться в повідомленні.

Зазначений факт зареєстрували правоохоронці. У Комітеті вибрців України (КВУ) допустили, що цей транспортний засіб міг здійснювати підвезення до дільниці на користь одного з кандидатів.

В "ОПОРІ" тим часом уточнили, що інцидент стався в смт Ясногірка (входить до Краматорської міської громади) на внутрішньому шкільному дворі, де розташовані дільниці№ 140982 та № 141983. Спостерігачі розповіли, що на цій машині розвозили членів ДВК на дільниці, де вони зможуть проголосувати за місцем своєї реєстрації.

Конфлікт біля однієї з виборчих дільниць у Краматорську Поліція Краматорська

Що стосується інших порушень, то у КВУ повідомляли про системні випадки фотографування бюлетенів у Краматорську. Зокрема, такі ситуації було зафіксовано на трьох виборчих дільницях (№ 141042, № 141027, № 141021).

"На дільниці № 141042 молодий чоловік після голосування демонстрував телефон іншому громадянину, який прийшов із ним на дільницю, але сам не голосував... На виборчий дільниці № 141027 поліція затримала виборця, який зробив фотографію свого заповненого бюлетеня. Аналогічний випадок трапився на дільниці № 141021", - йдеться у повідомленні.

Загалом, за словами кореспондента "112 Україна", голосування у місті проходило спокійно і з дотриманням протиепідемічних заходів.

"На вході на дільницю міряють температуру безконтактним термометром. На підлозі є розмітка, щоб виборці могли дотримуватися соціальної дистанції. Також на столах є антисептики, а члени дільничної виборчої комісії перебувають у засобах індивідуального захисту, тобто масках, рукавичках і захисних щитках", - зазначила кореспондент.

*У Краматорську за посаду міського голови змагалися самовисуванці Олександр Гончаренко та Андрій Панков.

***

Згідно з підсумковим протоколом, який затвердила Краматорська міська ТВК, на виборах переміг Олександр Гончаренко, отримавши 18 686 голосів, або 57,85%. Як передає "Східний проект", за його опонента Андрія Панкова проголосували 13 070 виборців.

Луцьк

Станом на 13:00 явка на виборах луцького міського голови становила 10,59%. Згідно з інформацією, яку представникам "ОПОРИ" надала міська ТВК, на цей час зі 171 тис. 890 осіб, внесених до списку, проголосували 18 тис. 207.

З порушень на голосуванні в Луцьку – на спецдільниці, яка розміщена в комунальному підприємстві "Волинський обласний медичний центр онкології", із сейфа дістали лише частину бюлетенів.

Так, членам комісії видали 121 бюлетень, однак на стіл вони поклали лише 30, пояснивши це тим, що на столі має лежати "потрібна кількість" бюлетенів.

На дільниці № 070322 літня жінка проголосувала поза межами кабінки, пояснивши це тим, що "тут видніше".

*У Луцьку за посаду міського голови змагаються кандидат від партії "За майбутнє" Ігор Поліщук та самовисуванець Богдан Шиба.

***

За даними паралельного підрахунку голосів, який провів штаб одного з кандидатів, Ігор Поліщук отримав 54,53% підтримки і, відповідно, випередив свого конкурента, самовисуванця Богдана Шибу (42,92%). Як передає видання "Волинські Новини", в загальній кількості не враховані дані з дільниці № 71092, де зафіксували крадіжку бюлетенів, та з дільниці № 71097, проте на остаточний розподіл голосів та визначення переможця вони не впливають.

Одеса

Співробітники Малиновського відділення поліції перевіряли інформацію про замінування адміністративної будівлі на вул. Косівська, де розміщена ТВК. Жодних вибухонебезпечних пристроїв виявлено не було. Під час перевірки евакуювали 100 осіб.

"Мінування" будівлі, в якій розташована ТВК ГУ Нацполіції в Одеській області

Правоохоронці, коментуючи порушення в Одеській області, заявили, що дві дільниці відкрилися із великим запізненням.

Докладніше про це розповіли в "ОПОРІ". Так, голосування на виборчій дільниці № 511333, що на Лідерсівському бульварі, 11, розпочалося із запізненням на годину. Причиною порушення стало те, що комісія почала ранкове засідання не о 7:15, а о 8:10.

"Напередодні відбулася заміна секретаря дільничної виборчої комісії, і вранці на дільницю прийшли і новопризначений секретар, і попередній, які деякий час з'ясовували, хто з них є чинним секретарем станом на ранок 15 листопада", - повідомляють спостерігачі.

Крім того, до складу ДВК увійшли десять членів, але фактично працювали вісім. До того ж на ранкове засідання прийшли сім осіб – вони вирішили не починати засідання, поки не прийде восьмий.

Що стосується дотримання протиепідемічних заходів на дільницях в Одесі, то, за інформацією місцевого видання Думская.net, біля входу у всіх громадян вимірювали температуру, а приміщення, столи і навіть ручки для голосування регулярно протирали та дезінфікували. Члени комісій працювали в масках і рукавичках.

Голосування в Одесі Думская.net

На дільниці  № 511308 (вул. Маршала Говорова, 8-А) спостерігач "ОПОРИ" зафіксував, що жінка проголосувала за столом у членів ДВК, а на дільниці № 511148 (вул. Варненська, 3-А) та № 511105 (вул. Академіка Вільямса, 54-А) бюлетені виборцям видавав один член ДВК, що теж є порушенням.

Також було зафіксовано два випадки фотографування бюлетенів у кабінках для голосування (на виборчій дільниці № 511188).

*В Одесі за посаду міського голови змагалися кандидат від партії "Довіряй справам" Геннадій Труханов і кандидат від "Опозиційної платформи – За життя" Микола Скорик.

***

Згідно з даними екзит-полу Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) станом на 20:00, у другому турі виборів мера Одеси перемагає чинний мер Геннадій Труханов – він отримав 56,7% голосів. За кандидата від "Опозиційної платформи За життя" Миколу Скорика, згідно з опитуванням, проголосували 40,9% виборців.

Станом на 20:00 було опитано 2126 респондентів на 40 виборчих дільницях. Застосовувалася методика "таємного голосування". Рівень досяжності (кількість виборців, які погодилися взяти участь в опитуванні) становить 65,9%. Похибка вибірки не має перевищувати 3-4%.

Суми

Виборчі дільниці в Сумах відкрилися вчасно і без порушень. На дільниці № 590996, за словами спостерігачів, всі виборці голосували за місцем перебування. Як пояснила "ОПОРІ" голова міської ТВК Ірина Гончаренко, це пов'язано з епідемічною ситуацією.

Водночас на дільниці № 590958 було зафіксовано порушення процедури видавання бюлетенів – їх видавав лише один член виборчкому, тоді як цю процедуру, відповідно до законодавства, мають здійснювати двоє осіб.

На дільниці № 590958, що за адресою вул. Новомістенська, 30, спостерігачі зафіксували, як виборці або взагалі не заходять до кабінки, або заходять до неї лише частково, а на дільниці № 590895 (по вул. Герасима Кондратьєва, 160) літня жінка намагалася проголосувати без паспорта. 

*У Сумах за посаду міського голови змагалися кандидат від ВО "Батьківщина" Олександр Лисенко та кандидат від "Європейської солідарності" Вадим Акперов.

***

За попередніми результатами паралельного підрахунку голосів, який проводив штаб Вадима Акпєрова, Олександр Лисенко набрав 63% голосів, Акпєров – 17%. Підрахунок ще триває, передає "Суспільне".

Втім, за результатом паралельного підрахунку, який проводив штаб Лисенка, чинний мер перемагає з результатом у 61,12%, а його конкурент Акпєров – 38,8%.

Українка (Київська область)

На виборчій дільниці № 320767 за адресою Соснова, 2, секретар комісії почала заповнювати протокол про підрахунок голосів, не дочекавшись завершення голосування.

"На запитання спостерігачки про те, що саме робить секретар, вона відповіла, що заповнює чернетки протоколів. Після зауваження про те, що секретар може заповнювати протокол виключно на засіданні комісії, вона припинила дострокове заповнення", - розповіли в "ОПОРІ".

Ще одне порушення було зафіксовано на дільниці № 320772. Там виборець сфотографував бюлетень, а коли спостерігачі спробували його затримати, юнак порвав документ і спробував кинути його в скриньку для голосування.

Втім порушнику все ж завадили це зробити. На місці події працювали правоохоронці.

Крім цього, в поліції повідомили про затримання 36-річного жителя Обухівського району за організацію "каруселі" під час другого туру виборів.

"Чоловік свідомо незаконно виготовив бюлетені з метою використання їх в день повторного голосування виборів на посаду міського голови Українки. Після чого надав потенційним виборцям, щоб ті кинули фейковий бюлетені в урни за певну винагороду. За такі послуги зловмисник пропонував 100 грн", - йдеться в повідомленні.

Правопорушника затримали. За скоєне йому загрожує в'язниця на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк п'ять років.

*В Українці Обухівського району Київської області за посаду міського голови змагалися кандидат від партії "Слуга народу" Оксана Кирилюк та кандидат від "Європейської солідарності" Олександр Туренко. Це місто не входить до громад із кількістю виборців від 75 тис., де мерів обирають у два тури – причиною повторного голосування тут стала однакова кількість голосів у кандидатів-лідерів.

***

За результатами паралельного підрахунку голосів, результати якого оприлюднила народний депутат від "Европейської солідарності" Вікторія Сюмар, в Українці кандидат від "ЕС" Олександр Туренко отримав 2852 голоси виборців, що дозволило йому випередити його опонентку від "Слуги народу" Оксану Кирилюк, за яку проголосували 2450 осіб.

Херсон 

Усі 160 дільниць, що розташовані на території Дніпровського, Суворовського та Корабельного районів, відкрилися вчасно. Охорону публічного порядку та безпеку громадян у Херсоні забезпечували 320 правоохоронців.

Станом на 12:00 до підрозділів поліції у Херсонській області надійшло 11 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства. З них 7 стосувалися незаконної агітації, 2 – незаконного опитування,  по 1 – конфліктів та інших порушень на ДВК.

Варто також додати, що на дільниці № 650634 виборець замість звичайного паспорта громадянина України намагався використати мобільний застосунок "Дія". Втім після зауваження спостерігача чоловік все ж таки показав паспорт.

Згідно з постановою ЦВК від 10 жовтня 2020 року, видавання бюлетеня на підставі пред'явлення паспорта в застосунку "Дія" може здійснюватися тільки за наявності в ДВК технічної можливості для перевірки документа.

Також в Херсоні поблизу кількох виборчих дільниць спостерігачі зафіксували проведення опитування з елементами агітації. Як уточняли в "ОПОРІ", назва організації, зазначеної на бейджах інтерв'юерів, співзвучна з назвою політсили, від якої балотується один з кандидатів на посаду міського голови.

На дільниці № 650762, розташованій на вулиці 49-ї Гвардійської Херсонської Дивізії, за словами спостерігачів, виборець намагався винести з приміщення бюлетень. Чоловіка зупинили члени ДВК і викликали поліцію.

*У Херсоні за посаду міського голови змагалися кандидат від політсили "Партія Ігоря Колихаєва" Нам тут жити!" Ігор Колихаєв і кандидат від "Блоку Володимира Сальдо" Володимир Сальдо.

***

За даними екзит-полу ГО "НТЖ", у другому турі виборів мера з 67,03% голосів перемагає Ігор Колихаєв. Його опонент Володимир Сальдо отримав 32,97%.

Соціологічне дослідження проводилося на виходах з виборчих дільниць ГО "НТЖ". Похибка - 3%. Загальна кількість опитаних – 9782 особи.

"Опора"

Додамо, що за тиждень, 22 листопада, другий тур відбудеться у Бердянську, Дніпрі, Дрогобичі, Львові, Миколаєві, Нікополі, Полтаві, Рівному, Слов'янську, Ужгороді та Черкасах.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>